Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Kvba    7

W tym roku to poszło około 110N, mocznik + polidap okrojone dawki, niektóre pola obornik/gnojowica + mocznik + polidap, zobaczymy ile sypnie na takim nawożeniu biedniejszym. Znajomy na kiszonke mówił że dał sam obornik i opryskal czymś typu BlueN i myślę czy takie coś by przeszło bez walenia dodatkowego azotu w przyszłym roku i czy coś jak BlueN rzeczywiście daje efekty. Stosował ktoś to u siebie na qq? Na kiszonke może by coś uroslo 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    423

Ja dałem 115 kg + cos w polifosce. może to trochę za mało, w nast roku chcę dać max. 140 kg , aczkolwiek patrzac na ceny saletry, żołądek wykręca się jak ręcznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    423

wyjątkowo u nas strasznej suszy nie było. u sąsiada, co ładuje pomiot kurzy zielona jakby na sterydach była. da się również wychwycić plantacje z prawie zerowym nawożeniem azotowym. cóż poradzić, to są ogromne problemy. aż dziw bierze jak czytam agrofoto, jak ludzie sypia bigbagami na lewo i prawo, jakby saletra wciąż po 1 tys była. dałem niewiele, bo nikt nie zapewni mi ceny na słupie, a przy takich cenach za azot już da się skalkulować opłacalność. kiedyś nie oszczędzałem, był to mało znaczący koszt. być może opłaca się rozsypac nawet tak droga saletrę, ponieważ plon zrównoważy koszt, ale już nie raz słysząc cenę na słupie, ręce opadały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Ja dałem prawie 170 kg czystego azotu i to jest za dużo. Na pewno w 2023 dam mniej, nawet ja nawozy stanieją o połowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23

Koszt suszenia w tym roku 120zl tona okolice Tarnogrodu 

@edit

A słyszałem już o plonach rzędu 6ton i 30% parę procent 

Edytowano przez mus
Dopisek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232
47 minut temu, mus napisał:

Koszt suszenia w tym roku 120zl tona okolice Tarnogrodu 

@edit

A słyszałem już o plonach rzędu 6ton i 30% parę procent 

Z 30% rozumiem że jak mokrzejsza to trzeba dopłacić?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sw_kamil    166
1 godzinę temu, mus napisał:

Koszt suszenia w tym roku 120zl tona okolice Tarnogrodu 

@edit

A słyszałem już o plonach rzędu 6ton i 30% parę procent 

Kto wysuszy za 120zł? moim zdaniem nierealna cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19861
8 godzin temu, sw_kamil napisał:

Kto wysuszy za 120zł? moim zdaniem nierealna cena

Celował bym bardziej w 300/t 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sw_kamil    166

U nas w okolicy też mówi się o 300 za tonę. Może gaz względem tamtego roku ma podobną cenę (przynajmniej na tą chwilę) ale energia elektryczna wzrosła 4-krotnie, a amortyzacja sprzętu 2- krotnie

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Tego prądu znowu nie idzie dużo, w przliczeniu na tonę to ani 10 kWh, chyba, żę kto prądem grzeje. Niektórzy podnoszą cenę za suszenie, bo wolą kupić mokrej kukurydzy, wysuszyć, i sprzedać suchą niż bawić się w suszenie. Większy zarobek. Na kilkadziesiąt suszarni w mojej okolicy tylko 3 suszą usługowo, reszta albo dla siebie, albo kupuje mokre ziarno. Amortyzacja też nie wzrosłą 2 krotnie, bo raty kredytu wzrosły o 20% a nie o 100%.

W moich stronach kukurydza słabsza niż w tamtym roku. Niektórzy krowiarze całą kukurydzę ścieli na kiszonkę, a nie jak w tamtym roku dużą część sprzedali na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysztof81    3915
18 minut temu, sylwek23111 napisał:

Tego prądu znowu nie idzie dużo, w przliczeniu na tonę to ani 10 kWh, chyba, żę kto prądem grzeje. Niektórzy podnoszą cenę za suszenie, bo wolą kupić mokrej kukurydzy, wysuszyć, i sprzedać suchą niż bawić się w suszenie. Większy zarobek. Na kilkadziesiąt suszarni w mojej okolicy tylko 3 suszą usługowo, reszta albo dla siebie, albo kupuje mokre ziarno. Amortyzacja też nie wzrosłą 2 krotnie, bo raty kredytu wzrosły o 20% a nie o 100%.

W moich stronach kukurydza słabsza niż w tamtym roku. Niektórzy krowiarze całą kukurydzę ścieli na kiszonkę, a nie jak w tamtym roku dużą część sprzedali na ziarno.

Z tym prądem to zależy od firmy i umowy. Przed chwilą patrzyłem u mnie w firmie gdzie umowa jest do końca przyszłego roku 0,59 zł za kw. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
16 godzin temu, Pajej napisał:

Ja dałem 140 i przez suszę plonu nie będzie...

Ty jesteś chyba z małopolski, tez Wam przysuszyło na tych cieżkich glebach?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23
Dnia 4.10.2022 o 21:37, Pajej napisał:

Z 30% rozumiem że jak mokrzejsza to trzeba dopłacić?

To jest jedna opłata za tonę, niezależnie od wilgotności. 

U nas każdy suszy także zapłacą a susza belami słomy a nie gazem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brodziak81    189
10 godzin temu, sylwek23111 napisał:

Jak z plonami w tym roku? Ktoś już kosił? 

10.5 tony z 0.9ha na górce żywy pioch. Myślę  ze 12t przekroczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    130

Skoszone : Keltikus 13.5 t/ ha - 34 % ( IV - V klasa)

P8834 17.7 t. /ha 36 % ( II - III klasa)

P8307 15.5 t/ ha 33 % (IV klasa)

Ambrosini 8.20 t /ha 33 % ( V- VI klasa)

Cena 820 netto bez pomiaru wilgotności mierzyłem dla własnej wiedzy.

Edytowano przez Raptus902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    577
1 godzinę temu, krystian1982 napisał:

Kukurydza Mas 16 b ktoś może siał?

Miałem 4 lata temu na kichę. Plon średni + ale nie pamiętam już warunków pogodowych. Pamiętam tylko że mega smaczna. Koryta zawsze wylizane, sprzątać nie trzeba było a różnie z tym bywa. krowy wyły jak był czas rozdawania(wszystko daje oddzielnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert90    3

Anovi wilgotność 27/28% . Grigri 32% obie plon ok 12,8 t/ha , gleba w większości IV kl typu mursz oraz ciut V/VI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj