jankowski17

Działka rolna vs budowlana

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jankowski17    2

Witam wszystkich.

Chłopaki nie jestem osoba bardzo chwalącą się i nie chce się chwalić po prostu żenię się. Myślę nad budową domu, mam na oku działkę dokładnie jest to kawałek pola rolnego działka prawnie należy do mojego dziadka. działkę dostane za free tylko jest mały problem dokładnie tej działki wystarczy mi połowę jak to zrobić od początku ?? czy spisać z dziadkiem taką niby umowę że kupuje ta działkę za gotówkę czy po prostu dziadek mi to przepisze ?? jak to jest bo wiem że jakiś podatek trzeba odprowadzić chyba od darowizny czy muszę brać całą działkę ?? czy mogę wziąść połowę jej jeśli tak to czy muszę brać geodetę by podzielił działkę na pół ?? Od czego mam zacząć bo przyznam ze jestem ciemny w tych sprawach.


16 biegów, 500 koni, 40 ton za sobą... To jest to... SCANIA
MAN TGA 41,440 8x6 tym teraz pomykam

POZDROWIONKA DLA CAŁEGO AGRO FOTO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

a więc zacząć to trzeba od gratulacji:D

a po drugie to przynieść skrzynke wódki:D

a dopiero potem o domu gadać:lol:


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
...Chłopaki nie jestem osoba bardzo chwalącą się i nie chce się chwalić po prostu żenię się. Myślę nad budową domu, mam na oku działkę dokładnie jest to kawałek pola rolnego działka prawnie należy do mojego dziadka. działkę dostane za free tylko jest mały problem dokładnie tej działki wystarczy mi połowę jak to zrobić od początku ?? czy spisać z dziadkiem taką niby umowę że kupuje ta działkę za gotówkę czy po prostu dziadek mi to przepisze ?? jak to jest bo wiem że jakiś podatek trzeba odprowadzić chyba od darowizny czy muszę brać całą działkę ?? czy mogę wziąść połowę jej jeśli tak to czy muszę brać geodetę by podzielił działkę na pół ?? Od czego mam zacząć bo przyznam ze jestem ciemny w tych sprawach.

 

No w przypadku pierwszego Twego problemu nie pomożemy dla Ciebie - to Twój ból że sie żenisz a skrzynkę wódki rozpijemy aby wspomóc Cię w tym utrapieniu :)

Najprościej - o ile dobrze żyjesz z dziadkiem - spiszcie u notariusza papier że możesz zarządzać działką - takie pełnomocnictwo. Mój tato ma cos takiego, że może każdą sprawę w każdym miejscu załatwić za mnie.

Jak to spiszesz to bierzesz geodetę i dzielisz działkę tak jak Ci potrzeba - chcesz pół to bierzesz pół. Po podziale naniesione zostanie to na mapy, nie wiem jakie zmiany będą w KW.

Po tym wszystkim spisujesz z dziadkiem umowę notarialną kupna sprzedaży tej półowki/części którą chcesz. Nie baw się w żadne darowizny czy dożywocia a później postępowania spadkowe z połową rodziny.

Umowa kupna, wpisanie działki do nowej KW i Ciebie jako jedynego właściciela - zrób to przed ślubem.

Jak sie rozwiedziesz z babą to działka będzie Twoja bo nabyta przed ślubem

 

W sumie to sprawa jest banalnie prosta z tą działką a sposób który podałem to przykładowy i nieuciążliwy dla dziadka bo Ty załatwisz wszystko za niego. Można to załatwić na różne sposoby ale podałbyś chociaż wielkość działki. Wszelkie możliwe kombinacje poda Ci notariusz.

 

Twój drugi problem (ten o którym najpierw wspomniałeś) jest jednak trudniejszej natury :)

Forum rolnicze więc doradzę Ci tak - z ziemią jak z kobietą, trzeba zachowac prawidłowy płodozmian to raz a więc kobieta jak zboże - dwa lata i przerwa na inną (np rzepak w płodozmnianie to powiedzmy brunetka jeśli dwa pierwsze miało się blondynkę). Drugie powiedzenie mówi, że kobietę trzeba trzymać krótko, rok co najwyżej dwa.

A no i pamiętaj o dobrym materiale genetycznym - zboża po jakimś czasie się wyradzają, dlatego warto zawsze brać te "młodsze" :lol:


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Nie piszesz ile ma powierzchnia całej działki bo jak jest niewielka np. do1 ha to najlepiej przepisać całość i nie bawić się w podziały działki bo to kosztuje około 2-3 tys. i potrawa trochę czasu. Najprościej idziesz do notariusz i spisujesz umowę kupna lub darowizny, notariusz powie ci ile będzie kosztować umowa kupna a ile umowa darowizny. Umowa kupna będzie trochę droższa ale bardziej dla ciebie bezpieczna, darowiznę można odwołać. W przypadku ziemi rolnej opłaty nie są takie wysokie i powinny się zamknąć do 1 tys zł. Wszelkie umowy na kartce i na gębę są nieważne pod względem prawnym co dotyczy nieruchomości musi być zawarte notarialnie. Pierwsze co musisz zrobić to wystąpić do wydziału ksiąg wieczystych o odpis księgi wieczystej działki i z tym idziesz do notariusza. Jak będziesz działkę kupował to przed zawarciem związku małżeńskiego to działka jest twoją własnością i nie wchodzi do majątku wspólnego. W przypadku darowizny możesz to zrobić także po ślubie tylko zapis o darowiźnie musi być tylko na ciebie. O uprawie koledzy się juz wypowiedzieli. :lol: dodałbym, że od czasu do czasu należy podlać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankowski17    2

działka ma wymiary około 50x150 m. Rozumiem ze lepiej jest kupić działkę za pośrednictwem notariusza ?? jak ją już kupie dostane papier ze jest moja idę z tym gdzie ?? po odpis KW nie rozumiem bardzo ehh jednak jest coś jeszcze czego nie potrafię pojąć :lol: czy przy składaniu papierów na przetworzenie działki na budowlaną muszę mieć ze sobą projekt domu ??


16 biegów, 500 koni, 40 ton za sobą... To jest to... SCANIA
MAN TGA 41,440 8x6 tym teraz pomykam

POZDROWIONKA DLA CAŁEGO AGRO FOTO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Bierz całość i buduj się tak żeby potem podzielić i sprzedać działkę budowlano.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Kolego, do projektu domku to masz jeszcze bardzo długą drogę. W najlepszym wypadku zanim dojdziesz do tego etapu to minie pół roku albo i więcej.

W pierwszej kolejności zajmij się nabyciem tej działki, poprzez darowiznę lub kupno-sprzedaż, załatw to wszystko u notariusza tak jak piszą Koledzy wyżej. Potem będziemy się matrwic co dalej.

Działka 50x100 jak na budowlaną jest zdecydowanie za duża. Pamiętaj, że za działkę poniżej hektara (budowlaną) podatek płaci się za metr kwadratowy. 50x150=7500m2 * 0,30 zł (30 groszy/m2)= 2250 zł. Myślę, że w większości gmin stawka podatku jest wyższa niż 30 groszy/m2.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Po pierwsze musisz iść po odpis księgi wieczystej, następnie z odpisem do notariusza, na podstawie odpisu notariusz przygotuje umowę notarialną kupna lub darowizny działki. Nieruchomości zawsze musisz kupować za pośrednictwem notariusza inne umowy są prawnie nieważne. Jak już kupisz działkę piszesz do gminy wniosek o wydanie warunków zabudowy (wniosek dostaniesz w gminie) tam określą ci czy będziesz mógł się na działce budować, najlepiej jak przeznaczenie działki będzie rolna pod zabudowę, podatki od takiej działki są dalej jak od działki rolnej. Jak będziesz miał wydane warunki zabudowy idziesz do powiatu o wydanie pozwolenia budowlanego, do którego dołączasz projekt budowlany domu. Tak to wygląda w przybliżeniu. Jak będziesz musiał odrolnić działkę lub jej część to najpierw czeka cię podział nieruchomości to załatwi ci geodeta, następnie czeka zmiana przeznaczenia działki ale to już inna bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
działka ma wymiary około 50x150 m. Rozumiem ze lepiej jest kupić działkę za pośrednictwem notariusza ?? jak ją już kupie dostane papier ze jest moja idę z tym gdzie ?? po odpis KW nie rozumiem bardzo ehh jednak jest coś jeszcze czego nie potrafię pojąć :lol: czy przy składaniu papierów na przetworzenie działki na budowlaną muszę mieć ze sobą projekt domu ??

zakup tylko przez notariusza.

 

I teraz się trochę gmatwa - idź do notariusza, powie Ci co potrzebne do sprzedaży (darowizna to kiepski pomysł wg mnie), dziadek będzie musiał załatwić odpis z KW i może parę innych papierów.

Jeżeli jest leciwy a starostwo a raczej wydział ksiąg wieczystych jest daleko to może zrób pełnomocnictwo i wszystko pozałatwiaj sam za dziadka wtedy dziadek stawi sie tylko do podpisu pełnomocnictwa i później na przepis działkina Ciebie. No chyba że dziadek dobrze się miewa to powozisz go po urzędach i wybierze co trzeba.

 

Co do zmiany przeznaczenia - nie pamiętam bo siostra przerabiała to dawno temu - potrzebny papier z anr że nie chce tego kupić, ble ble ble - notariusz powie Ci dokładnie co i jak.

 

Co do projektu domu - jak będziesz miał działkę to zacznij wtedy szukać projektu, projektanta który Ci to naniesie na działkę, wykonawcy itp.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Panowie trochę wolniej

Zeby cokolwiek planować trzeba sprawdzić w planie zagospodarowania przeznaczenie działki(Bo to może różnie być , znajomy chciał sprzedać działkę 50 arów ,okazało się ze w planie zagospodarowania jest tam przewidziana oczyszczalnia ścieków dla całej wsi i tedo zmienić na budowlaną sie nie dało, gmina obiecała wykupićź ale nie wiadomo kiedy)

 

Poza tym jeżeli to prawdziwy dziadek to darowizna ma duże zwolnienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

no tak ale jak dziadek zażyczy sobie w zamian dożywocie to może to już całkiem nie tak fajnie wyglądać.

Co do planów zagosp - masz rację, ja siakoś tak po temacie założyłem że jest to działka rolna a na tych nie widziałem jeszcze żeby gmina miała coś zaplanowane.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankowski17    2

powracając do tematu działkę zostawiam jak jest trafiła się działeczka do kupna oczywiście budowlana z starym drewnianym domem czyli najpierw rozbiórka starego doprowadzenie działki do stanu użytkowania i budowa całkiem nowego domku :)


16 biegów, 500 koni, 40 ton za sobą... To jest to... SCANIA
MAN TGA 41,440 8x6 tym teraz pomykam

POZDROWIONKA DLA CAŁEGO AGRO FOTO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie a jakie sa procedury przeksztalcenia dzialki rolnej w budowlana?? jestem juz walascicielem pola ui zamierzam na nim rozpoczac budowe chlewni i... no wlsnie i co teraz mam pole i gdzie sie powinienem ruszyc i od czego zaczac przeksztalcanie:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolego, do projektu domku to masz jeszcze bardzo długą drogę. W najlepszym wypadku zanim dojdziesz do tego etapu to minie pół roku albo i więcej.

W pierwszej kolejności zajmij się nabyciem tej działki, poprzez darowiznę lub kupno-sprzedaż, załatw to wszystko u notariusza tak jak piszą Koledzy wyżej. Potem będziemy się matrwic co dalej.

Działka 50x100 jak na budowlaną jest zdecydowanie za duża. Pamiętaj, że za działkę poniżej hektara (budowlaną) podatek płaci się za metr kwadratowy. 50x150=7500m2 * 0,30 zł (30 groszy/m2)= 2250 zł. Myślę, że w większości gmin stawka podatku jest wyższa niż 30 groszy/m2.

Działka pod budowę ma być duża,jeśli wpadnie ci kiedyś pomysł wybudowania innego budynku w sąsiedztwie domu lub np,basenu,kortu tenisowego itp. większa działka będzie zbawieniem,wierz mi że w wypadku takiego pomysłu i ograniczeń własnego terenu kupując od sąsiada padniesz łupem chciwości i będziesz "płakał i płacił".W wypadku posiadania gospodarstwa rolnego nie płacisz żadnego dodatkowego podatku,a przy zmianie działalności podatek zapłacisz niezależnie od statusu gruntu zajętego pod działalność,np. za pole golfowe na ziemi rolnej.Pamiętaj również że starostwa najczęściej na wydanym pozwoleniu określają poziom zabudowy gruntu max.25% powierzchni i większa działka zmniejsza to ograniczenie.Pod budowę z działki jest wyłączone bez żadnego podatku i opłat max500m2 jeśli jest to dom ,reszta to dalej grunt rolny,a pojęcie działki budowlanej stwierdza tylko prawo budowy na tym gruncie,raczej nigdy nie pozwala na więcej jak wspomniane 25%.

Darowizna jest O.K.,chyba że zamierzasz ganiać dziadka z pałą po podwórku :) lub w jakiś inny sposób uprzykrzać mu życie :) ,ale jak rozumiem twój "dziadzian" to równy chłop i na to nie zasłużył :) Jeśli grunt nie ma statusu budowlanego,istnieje pojęcie "działki siedliskowej" i to jest niezłe wyjście w przypadku braku planu dla wioski.Pamiętaj również że właścicielem budynku może być tylko właściciel gruntu i przy pełnomocnictwie,owszem możesz załatwiać dokumenty związane z budową i samą budowę,lecz de facto budynek będzie dziadka i będzie ci musiał pózniej go darować razem z gruntem.Jest to niebezpieczne,gdyż"niech dziadzian żyje sto lat" lecz w wypadku fikołka dziadka masz gwarantowane problemy i dusze szanse na spotkanie z hienami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj