Skocz do zawartości

Polecane posty

mateuszm    0

Witam mam taki problem że każdej zimy wilgoć w oborze jest tak duża że leje się po ścianach, a jak wy sobie z tym radzicie??

zetor12741    11

Dobra wentylacja i tyle. A jaką masz oborę??

Edytowano przez andrzej2110
Caps Lock

Zetor Forterra 115, Ursus c-385+tur, Zetor 7745, Zetor 7211

Wiadomość z agroFakt.pl

zetor10045    11

Mam taki sam problem , niby mam wyciągi powietrza i pouchylane okna, (ale to i tak za mało budynek jest niski) a może wentylatory by pomogły bo słyszałem pozytywne opinie :)

bel920    7

Też mam problem z wilgocią nowa i wysoka obora ale od jesieni woda się lała, latem zamontowałem wentylatory kupione na allegro i wyłącznik czasowy, włączam co około 30min na 5min i problem wilgoci został zredukowany do ok 70%

qazi    59

Welbowana ta obora, my mamy w kalenicy wywietrznik i w ścianach i problemu nie ma

mateuszm    0

No właśnie obora jest niska ze stropem:/ a jakieś chemiczne wynalazki wchłaniające wilgoć albo coś w ten deseń??

qazi    59

Po co sobie życie utrudniać, lepiej zainwestować w system wentylacji i problemu nie będzie

ferdek1    5

Zamontuj jakąś rurę od kalenicy przez strop i będziesz miał wentylację grawitacyjną tylko żeby gdzieś nachodziło "świeże" powietrze np.przez okno

wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

kkk2006    0

Ja mam wentylatory ale jakies felerne mi sie chba trafily bo po 2 miesiacach silniki padly ;) Teraz mysle nad wyciagami o ktorych pisze ferdek1 mam jeszcze polowki dzwi takie jak w stadninach ale ich uzywam tylko w lato.

drViohman    0

To nie chodzi o wentylację, tylko izolację. Zawsze tam, gdzie jest różnica temperatury - skrapla się para wodna. Jeśli leje Ci się z sufitu, to po prostu nie jest odizolowany od góry. Zawsze część słomy prasuję w małe kostki i dokładnie układam na strychu. I nigdy nie biorę tej najniższej warstwy, dopiero jak się zrobi ciepło na wiosnę. A na ścianach też się skrapla, kiedy zrobią się większe mrozy, szczególnie na rogach ścian. Lekarstwem na to może być tylko ocieplenie ścian, zawsze od zewnątrz, np. styropianem. Mnie na to nie stać. Ten stan trwa dość krótko i jakość się przetrzyma. Wilgoć znika gdy temperatura na zewnątrz podniesie się przynajmniej do minus 5 st.C. W zasadzie u mnie wystarcza izolacja sufitu, słomą od góry. Wentylacja niewiele da, a zwiększenie nawiewu zimnego powietrza z zewnątrz, może tylko pogorszyć sytuację i dodatkowo spowodować wyziębienie obory.

Michu7    4

Zdecydowanie przyłączam się do kolegi powyżej. Woda na ścianach to nie wina wentylacji a izolacji ścian! U mnie wentylacja jest tylko grawitacyjna w oborze bydła aż nadto a w zimie i tak nie mam problemów z wilgocią na ścianach. Ściany są podwójne ze szczeliną w środku i to wystarczy jako izolacja do obory. A jeśli ktoś już postawił oborę z pojedynczą ścianą to chyba musi pomyśleć o ociepleniu z zewnątrz. Ale steropian to raczej mało praktyczne ocieplenie na obory - łatwo zniszczyć.

sebe1033    107

Michu7 jak możesz się zgadzać jak masz wentylację w stodołach nie ma izolacji a wilgoci nie ma :) bo i zwierząt producentów pary też nie :D Izolacja swoją drogą ale bez przesady delikatna (wg domów) ważna jest wentylacja obsada bardzo duża to i wymiana powietrza musi być

Ot weźcie kąpiel/prysznic przy zamkniętej wentylacji i bez wietrzenia i powiecie może że macie za słabą izolację łazienki :)

drViohman    0

W stodołach nie ma różnicy temperatur, na zewnątrz i wewnątrz, to nie ma skraplania pary wodnej. Co innego w oborach. Jak nie ma izolacji to co? Puścisz wentylator na ściany i problem zniknie? Może tak, ale czy to dobre dla zwierząt, stać w takim przeciągu?

Zresztą otwórz wrota obory, na oścież, przy minus 20 st. C. Będziesz miał full wentylację, ale zobaczysz od razu jak para się skrapla - dosłownie mgła w oborze, że ręki wyciągniętej nie ujrzysz. Po jakimś czasie powietrze się oczyści i mgła zniknie, ale temperatura w oborze obniży się poniżej zera i taki będzie efekt full wentylacji.

sebe1033    107

Izolacja ale tyle co ściany są starczy po co styropian to nie pomoże

(Wspominałem o łazience)zaizolujesz oborę zamkniesz szczelnie i co ? Którędy "wyjdzie " para wodna właśnie po to jest wentylacja po co jakieś wentylatory' komin wentylacyjny powyżej dachu i grawitacyjny wyciąg będzie który można regulować i żadnych przeciągów nie będzie ani nawet ochładzania

drViohman    0

Oczywiście, że jakaś wentylacja musi być. I stosunek nawiewu do wywiewu powinien wynosić: 1 : 2.

Ale izolacja ścian i sufitu jest najważniejsza. Bez niej, na zimnych ścianach - para wodna nie wyjdzie, tylko skropli się, powodując problemy, jak u autora tematu.

ferdek1    5

Jak podaje sprzedający to jest wentylator ścienny więc długo nie wytrzyma jak go zamontujesz w kominie bo on ma pracować w pionie a nie w poziomie

wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a

Edytowano przez romuald90

malorolny121    25

u mnie tez sciany mokre i wszystko dyszy.

Kolego sam odpowiedziałeś sobie na pytanie- sciany mokre i bydło dyszy bo jest wysoka wilgotność i wysokie stężenie gazów w oborze i rozwala  im płuca a pewnie wszystkie otwory szczelnie pozamykane żeby było ciepło w oborze? i tak kółko sie zamyka. u mnie najzdrowsze cielaki to te co stoją w stodole bez stropu. Tam jak zajde to nie usłysze nigdy żeby któryś duszał albo kasłał. Jeden tylko warunek - zero przeciagów.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Seba092000
      Witam wszystkich! Mam pewien pomysł w sprawie starego budynku. Chciałbym go zagospodarować, przeznaczyć na oborę na opasy Tylko nie wiem, nie mam pomysłu jak ten budynek "umeblować" aby było wygodnie obsługiwać zwierzęta Wymiary są niezbyt dobre.... Może  ktoś podsunie mi jakiś pomysł Dziękuje z góry za odpowiedzi!
      2,15m - drzwi (usytuowane są na środku ściany)

• Przez MateuszW1129
      Witam tak jak w tytule chciałbym poznać opinie właścicieli takich obór ponieważ przymierzam się do budowy takiej obory.
      Dziękuje za odpowiedzi 
    • Przez hodowcamlody
      Spotkał się ktoś z wygrodzeniami do właśnie obory uwięziowej nie pozwalającej przechodzić krowie na korytarz paszowy podczas wganiania z pastwisk do obory? Planuję budowę nowej obory i nie wiem jak rozwiązać tą istotną kwestię, krowy na pastwiskach przebywają od maja do pażdziernika, tereny podgórskie to powierzchni do wypasu nie brakuje. Z góry bardzo dziękuję, niby google jest ale nie mogę nic znaleźć.
    • Przez mlodyrolnik23
      WITAM MAM PYTANIE ODNOŚNIE ZMIAN PROJEKTU BUDOWY OBORY KTÓRĄ JEST JUŻ W POŁOWIE WYBUDOWANA SYTUACJA WYGLĄDA TAK TATA WYBUDOWAŁ NOWĄ OBORE NA TRZODE CHLEWNA JEDNAK Z PEWNYCH PRZYCZYN ZOSTAŁA ONA WYBUDOWANA DOKŁADNIE W POŁOWIE CHODZI MI O TO ŻE OD FUDAMENTU PO SAM DACH W 50 PROCENTACH A W 50 NAWET FUNDAMENTU JESZCZE NIE MA TERAZ TĄ DZIAŁKĘ Z TĄ OBORA CHCĄ PRZEPISAĆ NA MNIE A DOM NA SIOSTRE JEDNAK DZIELĄC AREAL NA PÓŁ I BUDUJĄC OBORE TAK JAK W PROJEKCIE UNIEMOZLIWIAM SOBIE DOJAZD NA POLA I TERAZ PYTANIE CZY MOGĘ EWENTUALNIE TATA ZMIENIC PLAN TEJ OBORY TAK OBY TA NIEWYBUDOWANA CZEŚĆ WYBUDOWAĆ NA DŁUGOŚĆ A NIE SZEROKOŚĆ DZIAŁKI PRZYPOMINAM ŻE NIE MA ŻADNYCH FUNDAMENTÓW JESZCZE W TEJ CZĘŚCI NIEWYBUDOWANEJ DRUGIE PYTANIE JEST TAKIE ZE OD ZNAJOMEGO USLYSZALEM ZE ISTNIEJE MOZLIWOSC PRZENIESIENIA BUDYNKU lub PRZESUNIECIA BUDYNKU STAD TE PYTANIE PONIEWAZ JEST JESZCZE JEDNA OBORA KTORA PODCZAS NAWALNIC ZOSTALA ZNISZCZONA OBORA TA BYLA GLINIANA I TERAZ CZY MOGE JA ODBUDOWAC W INNYM MIEJSCU PONIEWAZ ZAWADZA MI ONA PRZY BUDOWIE DOMU I MUSIAL BYM JA CALKOWICIE WYKASOWAC Z PAPIEROW A JESLI JEST MOZLIWOAC PRZENIESIENIA BUDYNKU TO WARTO Z NIEGO SKORZYSTAC BO POZWOLENIA NA BUDOWE TAK DUZYCH BUDYNKÓW MOGĘ JUŻ NIE DOSTAĆ  TROCHE TO ZAGMATWANE ALE TO PRZEZ PODZIAL GOSPODARSTWA POZDRAWIAM I LICZE NA ZROZUMIENIE DZIĘKI ZA ODPOWIEDZI
    • Przez 2Reebok
      Witajcie, wiem, że podobne tematy już były, ale wszystko jest z przed x lat. Ceny wszystkiego się zmieniają i poglądy użytkowników również. 
      w przyszłości zastanawiam się nad budową obory uwięziowej na 50 sztuk w której będą się znajdowały krowy mleczne i kilka sztuk jałowic. Obora miała by być bez użycia słomy, pod krowami maty, za krowami ruszta (wszystko lądowałoby w szambie - szambo na ile l gnojowicy.?) Miały by być dwa rzędy stanowisk no i w środku przejazdowy korytarz paszowy. Zbiornik na mleko jakiej pojemności?  no i dojarka przewodowa na 6 aparatów udojowych. 
      I tu moje pytanie czy orientujecie się jaki byłby koszt takiej obory.? materiał plus należność dla firmy za wykonanie.? 
      Czy użytkujecie takie obory na tyle sztuk bez ściółki, krówki na matach a za nimi ruszta. Jak się u Was to sprawuje.?
      proszę nie pisać, że lepsza wolno-stanowiskowa (może i tak) ale w moim przypadku wchodzi w grę tylko uwięziowa. 
      za wszelkie informacje dot.ceny i użytkowania będę wdzięczny.

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.