szark93

Gryka

Polecane posty

tlewandowski    72

ja nieraz sieje i nie widzę różnicy trzeba tylko dobrze wykonać wszystkie uprawki żeby maksymalnie zniszczyć pozostałe samosiewy gryki z ubiegłego roku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

dzięki za odpowiedź

 

Troche się waham bo najprawdopodobniej wpadnie mi dzierżawa i nie wiem czy puścic tam owies czy grykę, gryka mimo wszystko bardziej mnie przekonuje, sasiedzi ją uprawiają i plon w stosunku do nakładu mają dobry. Ziemia od III-V klasa, ugór kilkuletni, bez drzew, bylice i inne nawłocie się nasiały także presja chwastów będzie duża, nie wiem co z perzem bo działka pod śniegiem, a Wy co doradzicie, jakas inna alternatywa niz gryka?

 

odniose się jeszcze do metodyki zbioru bo widziałem fajna dyskusje kilka stron temu. Szczerze mówiac u mnie nie ma możliwości zoorganizowania pokosówki żeby zbierać "zdrowo", a zakup pokosówki na kilka ha gryki to chyba średni pomysł

 

 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25619

Gryka lubi pole po ugorze. Podobnie proso. Jedno i drugie późno siejesz więc zdążysz co nieco doprawić glebę.

Co do monokultury, to na jednym polu po sąsiedzku przez jakieś 20 lat uprawy tylko dwa razy było proso i raz jęczmień. Reszta non stop gryka i powiem, że ładniejszej ciężko w okolicy znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Jeśli zdecyduje się na grykę to chciałem ugór stalerzować (gdybym miał kosiarkę bijakową to bym skosił żeby ewentualnego perzu nie mnożyć), poźniej ten nieszczęsny glifosat którego tak w tym temacie nienawidzicie, orka, przerwa aż wyskoczą chwasty, uprawa, znowu chwila przerwy dla chwastów uprawa i siew, nawozu nie przewiduję pod korzeń, bo nawet nie wiem co w tej glebie jest, oprysk na jednoliścienne w zaleznosci od natężenia chwastów, co myślicie?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25619

Ja bym jak najwcześniej puścił talerzówkę i od razu głęboka orka. I niech leży do maja. Jak coś trwałego odbije (nawłoć i inne) to dopiero glifosat. Częste bronowanie będzie niszczyć siewki chwastów i kolejne pobudzać do wschodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxxMarcin3    4

Gryka nie lubi glifosatu. Jak będziesz już musiał go zastosować to nie dawaj pełnej dawki. Albo zrób to przynajmniej miesiąc wcześniej bo mogą wystąpić problemy ze wschodami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

Totalna bzdura z tym że gryka nie lubi glifosatu, mój kolega grykę często sieje w ściernisko agregatem talerzowym tydzień wcześniej pryska glifo w pełnej dawce i  zanim widać działanie glifosatu to gryka zaczyna wschodzić, sieje tak rocznie około 150-200 ha i wszędzie wschody ma dobre. Tak samo jak desykacja glifosatem też nie wpływa na wschody kilka lat z rzędu siałem tak swoim materiałem w dawce ok 70kg/ha i gryka była wystarczająco gęsta. Od tego roku nie będę desykował tylko będę suszył (łatwiej sprzedać za granicę, w PL problemu ze zbytem nie ma tylko cena niższa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Smacznego "glifosatu" życzę... Ludzie ogarnijcie się bo jak słyszę o desykowaniu to mnie krew zalewa... Ja uprawiam grykę już kilkanaście lat i jeszcze ani razu nie desykowałem. Zawsze zbiór jednoetapowy i wielkich problemów z tym nie ma. Trzeba tylko wiedzieć jak siać, jak i kiedy kosić itd... Całe szczęście coraz więcej firm skupujących daje do podpisania oświadczenia o tym, że gryka nie była chemicznie dosuszana.

 

Czekam na lincz. 

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

a ja cię poprę, moim zdaniem również powinien być zakaz desykacji rzepaku, w sumie to wszystkiego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Sieję w rzędach co 15 cm w ilości ok 80kg/ha. W tym roku będę siał ok 70-75 kg/ha. Co roku orkę wykonywałem około tydzień przed siewem, ale w tym roku mam już zaorane. Grykę późno siejemy więc mogą wystąpić problemy z wodą przy suchym roku... Uprawiam agregatem uprawowym, później siew zestawem uprawowo-siewnym. Nie stosuję żadnego nawożenia i żadnej chemii. Termin siewu staram się wybrać możliwie jak najwcześniejszy, natomiast koszenia jak najpóźniejszy... Siew w ilości ok 100kg/ha (jak niektórzy sieją) od razu dyskwalifikuje grykę z jednoetapowego zbioru bez desykacji :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

u mnie jesienny termin orki nie zdaje egzaminu ile razy musisz przeprowadzić uprawę zanim posiejesz żeby utrzymać pole czyste bez zachwaszczenia?

przy rozstawie rzędów 15 cm można spokojnie zejść do 60-65kg/ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

a ja cię poprę, moim zdaniem również powinien być zakaz desykacji rzepaku, w sumie to wszystkiego 

 

nie wiedziałem że masz takie "eko" poglądy

Sieję w rzędach co 15 cm w ilości ok 80kg/ha. W tym roku będę siał ok 70-75 kg/ha. Co roku orkę wykonywałem około tydzień przed siewem, ale w tym roku mam już zaorane. Grykę późno siejemy więc mogą wystąpić problemy z wodą przy suchym roku... Uprawiam agregatem uprawowym, później siew zestawem uprawowo-siewnym. Nie stosuję żadnego nawożenia i żadnej chemii. Termin siewu staram się wybrać możliwie jak najwcześniejszy, natomiast koszenia jak najpóźniejszy... Siew w ilości ok 100kg/ha (jak niektórzy sieją) od razu dyskwalifikuje grykę z jednoetapowego zbioru bez desykacji :)

ja siałem w 2016 roku 100kg/ha w rozstawie 15cm. miało byc mniej ale wyszło jak wyszło. Pole to jeden wielki bank nasion chwastów i ku mojemu zdziwieniu to gryka była czysta, a plon zeby nie skłamac to powiem 2t/ha


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

tlewandowski

 

Zeszłego roku jak orałem na wiosnę to zaraz po orce bronowałem i za około 7-10 dni siałem agregatem aktywnym uprawowo-siewnym. Jeżeli pole "puste" to i 100kg/ha nie pomoże bo i tak chwasty zagłuszą. Jeżeli natomiast pole utrzymane jest choć w dobrej kulturze to problemu z zachwaszczeniem być nie powinno. Inną kwestią jest na pewno płodozmian...

W tym roku na początku kwietnia na orkę zastosuję kredę, później agregat uprawowy, za jakieś 2 tyg może bronowanie albo znów agregat (boję się zbytniego rozdrobnienia gleby) i później za ok 2 tyg siew :) 

 

Pajej mówisz o plonie po wyczyszczeniu i wysuszeniu do ok 15%? :) Czy plon po skoszeniu? :P Gryka największy plon daje z rozgałęzień bocznych więc zbyt duże zagęszczenie nie wpływa pozytywnie na uzyskany plon gryki :) 

 

Na poprzedniej stronie ktoś się zastanawiał co zasiać na ugorze :) Ja u siebie nigdy nie miałem ładniejszej gryki niż ta którą siałem na ugorze... Na jednym kawałku (0,7ha) ukosiłem ok 1,5t gryki (po oczyszczeniu) :) Aż miło było do zbiornika zaglądać... Oczywiście gryka posiana na ugorze.

 

post-55634-0-53213500-1485108128_thumb.jpg

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

no właśnie jeśli za orzemy na jesień to trzeba wykonać kilka uprawek żeby pole utrzymać bez chwastów co przy dużej powierzchni robi duże koszty i pochłania dużo czasu i poza tym każda kolejna uprawa też przesusza glebę.

Edytowano przez tlewandowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Dokładnie! Zobaczę jak będą się warunki pogodowe rozkładać. Jak po uprawie agregatem popada deszcz to jeszcze raz uprawię przed siewem :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

nie wiedziałem że masz takie "eko" poglądy

ja siałem w 2016 roku 100kg/ha w rozstawie 15cm. miało byc mniej ale wyszło jak wyszło. Pole to jeden wielki bank nasion chwastów i ku mojemu zdziwieniu to gryka była czysta, a plon zeby nie skłamac to powiem 2t/ha

lubię kaszę gryczaną, moje dzieci też więc po co się truć i innych też. 

ja pryskam tylko tyle ile muszę 

kiedyś siałem na ugorze i też miałem wtedy najlepszą grykę. 

a co do chwastów to mam pole na którym w ciągu 8 lat gryka była ze 4 razy i teraz jak sieję tam rzepak mam problem ze świerzupą której niby nigdy za dużo nie było. 

zrezygnowałem już z uprawy gryki właśnie przez to 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

tlewandowski

 

Zeszłego roku jak orałem na wiosnę to zaraz po orce bronowałem i za około 7-10 dni siałem agregatem aktywnym uprawowo-siewnym. Jeżeli pole "puste" to i 100kg/ha nie pomoże bo i tak chwasty zagłuszą. Jeżeli natomiast pole utrzymane jest choć w dobrej kulturze to problemu z zachwaszczeniem być nie powinno. Inną kwestią jest na pewno płodozmian...

W tym roku na początku kwietnia na orkę zastosuję kredę, później agregat uprawowy, za jakieś 2 tyg może bronowanie albo znów agregat (boję się zbytniego rozdrobnienia gleby) i później za ok 2 tyg siew :) 

 

Pajej mówisz o plonie po wyczyszczeniu i wysuszeniu do ok 15%? :) Czy plon po skoszeniu? :P Gryka największy plon daje z rozgałęzień bocznych więc zbyt duże zagęszczenie nie wpływa pozytywnie na uzyskany plon gryki :) 

 

Na poprzedniej stronie ktoś się zastanawiał co zasiać na ugorze :) Ja u siebie nigdy nie miałem ładniejszej gryki niż ta którą siałem na ugorze... Na jednym kawałku (0,7ha) ukosiłem ok 1,5t gryki (po oczyszczeniu) :) Aż miło było do zbiornika zaglądać... Oczywiście gryka posiana na ugorze.

 

własnie tez gdzies czytałem ze gryka siana 70kg/ha i 100kg/ha daje tyle samo, ale ta gesta zagłuszy chwasty. co do plonu to jestem mega zaskoczony, bo w życiu tyle nie miałem


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25619

Gryki odmiany Włada, Anastazja, Riese - ktokolwiek widział, wie , uprawia etc.? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

włade i anastazje mam i uprawiam, riese raczej nie dostępna jeśli masz trochę lepsze ziemnie to szukaj odmiany karmen  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25619

Coś więcej o nich, jakieś porównanie z Hruszowską, Korą? Jakie wymagania i czy lepiej plonują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

niki czyli siejac gryke na ugorze tez nie dosuszałes glifo? jak z chwastami, bo nie wierze ze byla czysta, czym ja potem czysciles?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Nigdy w życiu nie dosuszałem chemicznie. Dodałem kilka postów wcześniej foto jak wyglądała w trakcie kwitnięcia... Czyściłem zwykłym młynkiem :)

 

Poniżej masz foto jak wyglądała gryka na ugorze.post-55634-0-00677900-1485168387_thumb.jpg

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

w fazie kwitnienia ok, ale gryke chyba chwasty przerastaja w pozniejszej fazie?

 

i jeszcze sie zapytam bo zawsze mnie to nurtowało, co robicie z odpadami z czyszczenia nasion? rozumiem że to mały problem jak ktoś czyści kilkaset kilogramów, czy dwie tony, ale jeden z kolegów z tego tematu sieje mase gryki i co wtedy?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj