bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

asus921    250

Witam

Zasadziłem w tym roku kilka ar harnasia i jarusa na probe. Na lepszym kawałku ziemi ładnie wyrośl na gorszym średnio. Cala plantacja ma żółte liście. Myślałem, ze to przemarzniecie, ale około 20-30% tego na gorszej ziemi stanęło w rozwoju, zaczął się zwijać i praktycznie juz go nie ma. Wyrwałem kilka sztuk tych najgorszych i bardzo łatwo wyszły z ziemi, maja zgnity ząbek, a z zabku wyszla larwa taka około 0.5cm zolto-brazowa.

Co to może być? Pasuje do zgnilizny czosnku, ale ta larwa? Pryskałem raz Dursbanem. Mam poprawić, czy i tak  z tego nic nie będzie? 

Co ciekawe na lepszym kawałku nie ma takich objawów, na gorszym co któraś roślina, a czasami cale place, na pewno z 20-30%.

Panowie, co to może być? Człowiek się "spuszcza", bo mały kawałek pierwszy raz, to nawozów konkretnie dostaje, a tu 1/4 pola nie rośnie. Mam to wszystko wyrywać ?

Jeżeli tak, to jak oddzielić zdrowe od chorych? Sprawdzać po kolei czy łatwo wyjdzie z ziemi, a jak siedzi mocno to zdrowy?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2018 o 17:21, Belaruss820 napisał:

Dzisiaj zachodzę na swoje poletko a tam już tragedia się dzieje. Na 6 liści 3-4 już brązowieją końcówki. Oprysk od grzyba coś da i jeszcze odżywkę? Nie zaglądałem z dwa dni, a tam nagle takie rzeczy. Aż się za głowę złapałem, bo jak ostatnio byłem na oględzinach to tylko liście pożółkłe i to nie wszędzie.

Wrzuć zdjęcia, jeśli możesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Galan był rok że za obrane 6 i 6+ płacili handlarze po 1.4, a był rok że za obrane 6 i 6+ dawali 50 i to w środku sezonu :)

Jacek - w niegardowie jak ktoś tam dosadzal bo mu zimy nie przetrzymal to po 5 gr sadzeniak... Ogólnie nasadzeń opór bo poniżej 5 cm ciężko było sprzedać i dużo osób wsadził w ziemię więc sztukowo będzie go dużo, ale kalibrowo może być kicha

Adam- zmiana pokaż na 5 lat +poplon+zmiana sadzeniaka, takie jest lekatstwo

Asus może lżejsza ziemia, płyciej posadzone / sam się wykopal przy ukorzenianiu i Ci przemarzl a zgniota pietka przyciąga robactwo więc ich bym o to nie obwinial 

Edytowano przez s4lim3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Tak u mnie wygląda, pierwszy to Hiszpan drugi harnas, 68a, na drugim kawałku nie zrobiłem zdjęcia (25a)

IMG_20180427_143257.jpg

IMG_20180427_143411.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

U mnie juz po  plewieniu, nawozy praktycznie juz koniec teraz tylko dolistne i opryski chawsto i grzybobojcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki788    0

To żółknięcie to widzę u wszystkich, myślę że to skutki braku śniegu i w sumie dużych przymrozków. A teraz znów susza :-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
3 godziny temu, s4lim3 napisał:

Galan był rok że za obrane 6 i 6+ płacili handlarze po 1.4, a był rok że za obrane 6 i 6+ dawali 50 i to w środku sezonu :)

Jacek - w niegardowie jak ktoś tam dosadzal bo mu zimy nie przetrzymal to po 5 gr sadzeniak... Ogólnie nasadzeń opór bo poniżej 5 cm ciężko było sprzedać i dużo osób wsadził w ziemię więc sztukowo będzie go dużo, ale kalibrowo może być kicha

Adam- zmiana pokaż na 5 lat +poplon+zmiana sadzeniaka, takie jest lekatstwo

Asus może lżejsza ziemia, płyciej posadzone / sam się wykopal przy ukorzenianiu i Ci przemarzl a zgniota pietka przyciąga robactwo więc ich bym o to nie obwinial 

 

Dnia 27.04.2018 o 20:41, Zibo123123 napisał:

WITAM co do tej larwy jest to drutowiec a co że wychodzi lekko namarzła piętka.Pozdrawiam

Jakie propozycje teraz. Z tego co widzę ten drutowiec jest na tych zgniłych/zmarzniętych czosnkach. Mam je zostawić w ziemi? Drutowiec nie przejdzie na zdrowy czosnek ?

Pryskałem Dursbanem wcześniej ale widzę, ze nic nie dalo. Mam poprawić czy dursban nic nie da na drutowca? Jeżeli poprawić to głownie na zdrowe rośliny czy na te zgnite?

No i główne pytanie czy mam wyrywać te wymarznięte/zgnite rośliny czy nie. I jak to zrobić. Bo są miejsca gdzie cale place są "wymarznięte" a sa miejsca gdzie jest przeplatany sredni czosnek z tym calkiem wymarznietym. 

W 100% mogę stwierdzić czy czosnek jest zgnity tylko jak go wyrwę, a wtedy to już za późno, wiec jaka taktyka na to obrać? Sprawdzac czy twardo trzyma sie w ziemi i wtedy jest ok, a jak miękko to wyrywać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quis    8

Na Olx wysyp ofert czosnku:-) jeszcze nie wykopali a już sprzedaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1558

Witam. Pomocy, co może mu brakować oprócz wody? Czy korzeń rozwija się prawidłowo? Pierwszy raz mam czosnek dlatego nie znam do końca faz rozwojowych. Coś mu podać dolistnie? Miałem wstawić zdjęcia kilka dni temu ale nie miałem jak a na tel nie chce coś wrzucać. Zdjęcia są z 1 maja. Pozdrawiam i miłej majóweczki  :D

31772933_1891176997623308_5940990315073634304_n.jpg

31784924_1891181500956191_7798694001376231424_n.jpg

31841823_1891176060956735_43428832396443648_n.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co proponujecie na rdest plamisty i powojowaty. Było pryskane Stompem ale chyba trzeba poprawić ile mogę dać na czosnek 30  cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja odkręciłem dysze rozlewajace bo ich nie uzywam i wylalem 800l wody na 20ar czosnku ale w sumie to nic nie znać. Trzeba by jakis beczkowoz z działkiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj