kornik2108

Uprawa kminku

Polecane posty

kornik2108    0

Chciałbym dowiedzieć sie troszke o uprawie, aktualnch cenach skupu, środkach, nawożeniu i uzyskanych plonach kminku. Może ktoś z was uprawia tą rośline:) Ogólnie interesuje mnie cała agrotechnika i opłacalność tej uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

średnie plony tegoroczne niecała tona z hektara, w ubiegłorocznym przeszło dwie rekordowo przeszło 3.

cena w ubiegłym roku to ponad 6 zł w tym niecałe 5zł/kg

Średni plon w Polsce to około 1 tony u mnie 1,5 choć miałem kiedyś przeszło 3 a innym razem niecałe 200kg wiele zależy od aury. Na glebie poniżej 4 klasy lepiej wogóle nie siać. Ceny to 1,5 -7zł - czyli totolotek

najlepiej wsiać w groch lub mak

czasami uda się także w jęczmieniu jednak tylko czasami

nie jest to roślina którą polecał bym z doskoku bo jeszcze trzeba nająć pokosówke a także kminek 4/5 lat trzeba dosuszać

zawsze trzeba go wyczyścić i po workować jest więc trochę zabawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kornik2108    0

Mam nadzieje, że jeszcze ktoś mi udzieli rad. Bardzo interesuje mnie uprawa tej rośliny a posiadam wiedze bardziej teoretyczną (książkową) a mało praktycznej. A bardziej interesuje mnie praktyka. Także prosze o pomoc jak u was wygląda agrotechnika i może ilość uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kornik2108    0

Witam:) Chciałbym troszke odświerzyć ten temat:) Wiem, że sporo ludzi uprawia kminek prosze o pomoc w tym temacie:):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No i jestem :D

To co pytałeś przy cenach - u nas sieją we wszelakich zbożach, no i ziołach oczywiście. Ja siałem i sieję z ziołami przez ostatnie 3 lata zacząłem siać z kminkiem jednorocznym. I tu też można powiedzieć że się bawię, bo to co mi doradzali z firmy zielarskiej to lipa,trzeba samemu dojść do optymalnej uprawy. Kazali siać 7kg/ha -mało. Myślę że 12-14 kg będzie ok bo kminek jednoroczny nie ma takiej "korony" jak 2-letni i jest ciągle rzadki, a ostatnio już posiałem 9kg i też nie za wiele go było.

Jeśli chodzi o uprawę gleby chyba też spróbuje zmienić. Cały czas po prostu ładnie bromowałem. Teraz spróbuje zrobić to agregatem uprawowym aby zagęścić ziemię, bo czasem kminek szedł za głęboko, a zwłaszcza wsiewał się na różne głębokości. Wschodzi nierówno a czasem nawet ma problem ze wschodzeniem.

Sieję w międzyrzędzia i przejeżdżam opielaczem. Po skoszeniu uprawy rocznej jesienią koszę marchew oraz obsypuję kultywatorem takimi gęsimi łapami. Na wiosnę obowiązkowe bromowanie.

Jeśli chodzi o opryski to ja ostatnio stosuję panidę oraz afalon dyspersyjny. Ale ogólnie rzecz biorąc, z powodu słabo działających doświadczeń i rejestracji w zielarstwie możesz sięgnąć do zaleceń ochrony i stosować opryski na marchew i pietruszkę.

A jak pryskasz , to jedna rzecz nie pryskaj kminku jak są widoczne już te pochewki kwiatowe, czyli zgrubienie przy szyjce. Ja raz tak zrobiłem afalonem. Wydaje się, że jest ok kwiatowi nic, ale kminek znacznie gorzej się wiąże. Szacuję na spadek 1/4, 1/3 plonu.

 

To chyba tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

Witam zainteresowałem sie uprawą kminku, czy jest ktoś na forum kto uprawią tą rośline? jak tak to chciałbym sie dowiedzieć jakie są odmiany, terminy wysiewu, nawożenie, ochrona, plonowanie. Posiadam gleby III klasy, chciałbym sprobować cos takiego.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj