rafffffff

Przebarwienia kukurydzy

Polecane posty

coffey23    21

dokładnie jak kolega wyżej pisze od zimna moze robić sie tez fioletowa

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pelo111    23

Zimno ogranicza wchłanianie przez rośliny fosforu z gleby, jedyną radą jest zastosowanie nawożenia dolistnego.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qqq    19

Jeżeli ma brzegi liści purpurowe i schodzi się to ku środkowi liścia ,to objawy braku fosforu.Jeżeli zastosowałeś takie nawożenie jak piszesz to ,może masz niskie ph. W przypadku całych przebarwień liści to objaw zimna ,choć wątpię bo teraz dosyć wysokie temperatury są nawet nocami. Myślę ,że słabo jest przyswajalny fosfor i ph niskie.Dokarm dolistnie jeśli tak np. FertiAgro Fosforowym i jakiś anty stres typu Tytanit.

  • Like 1

Jeżeli masz wszystko pod kontrolą to znaczy ,że jedziesz zbyt wolno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

ewidentnie brak pobierania fosforu. gleba jest za zimna i z pewnoscia za mokra. jaka jest jej kategoria agronomiczna? ewentualnie klasa? jaki rejon Polski? to, ze w tej fazie jest fioletowa, nie bedzie mialo wplywu na plon wiec nie musisz sie przejmowac. nawet jakbys w ogole nie dal fosforu to w warunkach odpowiednich temperatur i wilgotności gleby w tej fazie nie widac jeszcze braku substancji odzywczych. kukurydza nie lubi gleb ciezkich, sa zimne i dlugo sie nagrzewaja, zdecydowanie lepiej rozwijaja sie na lekkich i srednich, oczywiscie jesli nie ma w ciagu roku jakichs suszowych historii.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

Witam.

Chciałbym odświeżyć temat.

Moja QQ zrobiła się jasnozielona/żółta, barwę zmieniają łodygi oraz liście u nasady, jest ona obecnie w fazie 4-5 liści. Co może być przyczyną?? Czy może to być wina pogody?? temp. obecnie wynosi około 14 st. w dzień

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

a testował ktoś z was różnice między rozlewaniem rsmu powschodowo a np dawaniem całej dawki azotu pod agregat? jak tak to jakie efekty zaobserwowaliście ? Bo prawdopodobnie będę kupował większy opryskiwacz i się zastanawiam czy tego mniejszego nie przystosowac do rsm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

ja stosuje RSM w kukurydzy, ale jest kilka warunkow: przede wszystkim NIE LAC PO ROŚLINACH!!!!! leje w miedzyrzedzia, kiedy kukurydza jest mniej wiecej do polowy uda. wczesniej korzysta z azotu podanego przedsiewnie. a przedsiewnie daje 2tyg wczesniej mocznik i do siewnika fosforan amonu (polidap). kolego @pawel8868, jaka dawke dales? ktory RSM? o jakim stezeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo44    10

Aaa... więc nie tylko u mnie tak jest <_< , myślałem że przeoczyłem skrzypionkę ale jednak nie to :wacko: myślę że jest po prostu za zimno i nie daje rady pobierać odpowiedniej dawki nawozu z gleby, zresztą mało słońca=słaba fotosynteza roślin, a wiadomo że pod tym względem kuku lubi jak ją słoneczko rozpieszcza. trzeba poczekać jak się zrobi cieplej to się okaże czy coś innego jednak.

Pozdrawiam... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz999    0

Osobiście stosuje RSM tylko pod agregaty w ilości 500 litrów i jakoś nigdy nie zauważyłem niedoborów azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem z moją kukurydzą. Ok. półtora tyg. temu zauważyłam place na polu, gdzie rośliny były niskie, a liście nabierały fioletowego koloru. Stwierdziłem niedobór fosforu i 4 dni temu opryskałem QQ Insolem PK z domieszką Insolu K. dzisiaj nie zauważyłem żadnej poprawy. Czy to normalne, że tak długo trzeba czekać na efekty nawożenia dolistnego i czy ta kukurydza jeszcze się uratuje? PS:Przed siewem dałem ok.60 t obornika, 0,5 t polifoski 4, 0,3 t moczniku ,0,2 t saletrzaku i 0,7 t wapna na 1,5 ha areału; 3 dni po siewie pryskałem Adengo.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

Sprawdz ph, na tyle nawozu to mało wapna. Nawozu nawalone a gleba ma niskie ph to i tak nie skorzysta ze składników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Braki potasu mają inne objawy, może to być dodatkowy niedobór, ale fioletowe liście są typowe dla braku fosforu w roślinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Na gwarant brak magnezu.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Sprawdz ph, na tyle nawozu to mało wapna. Nawozu nawalone a gleba ma niskie ph to i tak nie skorzysta ze składników.

 

zgadza sie u mnie nawet w pszenicy na poczatku krzewienia liscie robily sie fioletowe bo to bylo na kwasnej glebie, i *** z tego ze poszlo sporo polidapu.

Ps: KRISTOPHA odpowiedz jest the best.Tak trzymaj jak jest agro to i foto ;)

Edytowano przez Matey
słowo które użyłeś pisze sie przez "ch"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Niech kolega napisze jaka jest pogoda u niego bo jak jest zimno to może jej brakować jedynie słońca i nic więcej..

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr343    1

Ja pryskałem Adengo i u mnie też niska kukurydza jest i przypalona i niska widać różnicę.Na wzgórkach jest gorsza niż w dołkach a deszczów też było.U mnie to ten oprysk zrobił robote z kukurydzą.Mam kukurydzę sianą 15 kwietnia i na wzgórku to są takie co ledwo od ziemi wyrosły.W najbliższym czasie zdjęcia wrzuce na forum.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

bo to wina oprysku:) ja mam tak samo po adengo i wszyscy w okolicy po adengo rak mają:/ tam gdzie np zagłówki pryskane 2 razy to jest jeszzcze gorsza, a tam gdzie dawka nie duża była to jest ok

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega napisze jaka jest pogoda u niego bo jak jest zimno to może jej brakować jedynie słońca i nic więcej..

 

Gdzieś do 3 czerwca było w dzień od 19 do 20 stopni.Opadów też nie brakowało. Od 3 dni jest ponad 30 stopni.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj