damiandg

Pszenica po pszenicy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damiandg    21

Witam mam taki problem bo nie wiem czy opłaca się siać 3 rok z rzędu pszenice po pszenicy? Może macie jakiś pomysł co można zasiać żeby trochę odciążyć ziemię. Odpada rzepak i kukurydza bo u nas w okolicy nie ma skupów. Kawałem ma wielkość około 2h. Proszę o jakieś sensowne rady co zasiać albo jakie nawozy dać żeby było dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja polecam owies albo groch u mnie w okolicy mówi sie że owies to taki naturalny antybiotyk do ziemi ziemia robi sie rzyźniejsza ale najbardziej polecam groch :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Co do plonu to około 6,5t z hektara było by więcej ale na wiosnę dużo wygniło od wilgoci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Sprzedasz okolicznym rolnikom na poplony. U mnie w okolicy tak robią ci, którzy groch uprawiają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

To całkiem niełe plony osiągnąłeś. 

Owies jest niby fitosanitarny ale to zboże chociaż niekłosowe. Lepsze to niż nic ale skoro nikt nie skupuje rzepaku to będzie gdzie sprzedać owies? W mojej okolicy sprzedać rzepak czy kukurydzę to nie problem ale nie słyszałem żeby ktoś skupował owies czy żyto. Pszenżyto idzie tylko na 1 skupie.

Strączkowe czyli groch to znacznie lepszy przedplon dla pszenicy od owsa. Sam uprawiam groch a wcześniej łubin wąskolistny. Groch jadalny sprzedać nie problem tylko musi być ładny tj bez robaka, suchy i z dużym wyruwnaniem.

Jest jeszcze gryka, facelia, gorczyca. Jak masz czym robić albo nająć usługe to ziemniaki, buraki cukrowe

Sam musisz się dowiedzieć co w twojej okolicy można sprzedać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek55    18

ja polecam owies zwłaszcza na zakwaszonych ziemiach, czym bardziej zakwaszona tym będzie lepszy a ziemie odkazi, a o zbyt bym sie nie martwił bo nadaje sie świetnie dla macior na pasze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Tak przemyślałem i może jeszcze zaryzykuje i posieje jeszcze raz pszenice. Dam PK około 400kg plus obornik spod kur i może będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Powiedzcie czy może gryka to dobry pomysł bo cały czas się waham co do tej pszenicy. Może jakieś rady co do uprawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Posiej gryke poczekaj az troche urosnie i opoznij siew pszenicy troche zeby zielonej masy przyorac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W jaki sposób owies odkazi glebę?

 

Jak masz gdzie sprzedać to gryka jest dobrym przedplonem dla każdej rośliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

To chyba jednak posieje grykę którą będę miał na poplon na inne lata. A pszenice posieje u sąsiada na jego działce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro844    5

Gryka to bardzo dobry pomysl. Nie ma co znowu dawać pszenice i po prostu warto dać ziemi troche odpowczac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Ale grykę raczej sieje się na najgorszych ziemiach. Pole na którym urosło 6,5t pszenicy trochę szkoda na grykę bo ma mały potencjał plonowania, zbierzesz max 2t. No ale lepsze to niż 3x pszenica bo niszczy się glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jeśli słoma jest dobrze rozdrobniona dać nawozy w tym azotu w czystym przynajmniej 40kg/ha porządnie wymieszać (nie przeorać) przed orką siewną jeszcze jakiś gruber. Siew szybko rosnącego poplonu w mokrym roku to dobre rozwiązanie. I można siać kolejny rok, aż coś wymyślisz.na co będzie zbyt. Owies, kukurydza to fuzarioza

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Niestety poplony nie zdały by w tym roku egzaminu bo dziś dopiero spadł deszcz a od końca żniw u mnie minęło już dobre trzy tygodnie a do ponad miesiąca nie padało praktycznie w ogóle. Na wiosnę będe siał albo grykę, łubin albo facelię. Ale do wiosny jeszcze czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak dzisiaj spadł deszcz to powschodzą i do zimy po pachy jeszcze urosną .... -jak był jakiś azot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5576

Soja mogłaby tez być niezłym przerywnikiem. Może zasiej  na wiosne gorczycę do sprzedazy na poplony


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

Zawsze sieje pszenicę po pszenicy a w trzecim roku owies i tak już kilka ładnych lat i nie widzę żeby pojawiało się więcej chorób albo spadek planowania, wręcz przeciwnie bo plon z każdym rokiem jest przynajmniej nie mniejszy od poprzednich a zaczynałem na golych wyjalowionych i kwaśnych glebach. A owies zawsze można sprzedać na oxl albo kupić gazetę regionalną z ogłoszeniami, handlarze chętnie kupią na pewno mniej jak normalnie ale pewniejszy zbyt niz groch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Trzeba zobaczyć co w danym regionie idzie i na co jest zbyt.Umnie niema w pobliżu skupu np z grochem a handlarze do mnie przyjeżdżają.Nawet warto zasiać groch na poplon i już plon jest potem lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj