Zaloguj się, aby obserwować  
amnowak43

Jakiej rasy posiadacie knury?

Polecane posty

amnowak43    1

Mam zamiar kupić knura i nie wiem na jaką rasę się zdecydować. Proszę o wypowiedzi na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Hmm pytanie dość ogólne. Zależy co Ci się podoba w knurach każdej rasy. Znajdź proszę sobie aktualną charakterystykę knurów ras mięsnych i nam napisz, które przypadły Ci do gustu  :) Chciałbym się dalej zapytać jakiej rasy posiadasz maciory ? Jeżeli chcesz udoskonalić sobie swoje sztuki to kup na początek maciorę na babkę, która to wyprodukuje Ci loszki będące stadem podstawowym. Potem już kryj zakupionym knurem. Myślę, że to tani sposób uzyskania maciorek o dobrej charakterystyce.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amnowak43    1
Hmm pytanie dość ogólne. Zależy co Ci się podoba w knurach każdej rasy. Znajdź proszę sobie aktualną charakterystykę knurów ras mięsnych i nam napisz, które przypadły Ci do gustu  :) Chciałbym się dalej zapytać jakiej rasy posiadasz maciory ? Jeżeli chcesz udoskonalić sobie swoje sztuki to kup na początek maciorę na babkę, która to wyprodukuje Ci loszki będące stadem podstawowym. Potem już kryj zakupionym knurem. Myślę, że to tani sposób uzyskania maciorek o dobrej charakterystyce.

Lochy mam WBP*PBZ I PBZ*PBZ.Nie chce knura PBZ bo miałem takiego ostatnio. Duroca i Pietraina też nie bo są za krótkie. Oglądałem ostatnio knura z lini 990 i podobał mi się tylko nie jest ta rasa popularna wśród hodowców przez co nie znam opinii o nich. Jeśli ktoś posiada knura tej rasy proszę o opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Mój tata już przetestował wiele ras knurów i wrócił do PBZ. Twierdzi że najlepiej się przystosowują do naszych warunków. No ale to sugestia - u Ciebie może być inaczej. Więc teraz nie wiem - może spróbuj mieszańca dwurasowego - możliwości od groma :)


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal19    0

amnowak43 przecież duroc jest długi :)

Ja polecałbym knura: pietrain x duroc :) , miałem takiego i bardzo sobie chwale te krzyżówkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam panowie ja ma pbz mioty po nim sa bardzo liczne


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammm    0

jaki wpływ ma rasa knura na liczebność miotów?? Niezłych bzdur można się naczytać na tym forum:) bez urazy!!! Jeśli chcemy świnki na tucz to w żadnym wypadku nie kryjemy knurem PBZ. (to rasa mateczna) Kryjemy mieszańcami ras mięsnych, wykorzystując efekt heterozji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kon23    0

My mamy jednego pbzta i piertren*duroc a lochy to pbz i duroc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Jakoś na knury PBZ osiągaliśmy 57 % mięsności w tucznikach, więc nikt nikomu nie zabroni stosowania w chowie niskotowarowym jeżeli takowe autor tematu posiada.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17
jaki wpływ ma rasa knura na liczebność miotów?? Niezłych bzdur można się naczytać na tym forum:) bez urazy!!! Jeśli chcemy świnki na tucz to w żadnym wypadku nie kryjemy knurem PBZ. (to rasa mateczna) Kryjemy mieszańcami ras mięsnych, wykorzystując efekt heterozji.

Witam za kim coś napiszesz zastanów się i czytaj ze zrozumienie pisząc (mioty po nim są bardzo liczne) chodziło mi o ilość prosiaków w miocie a jeżeli uważasz ze bzdura to przeczytaj sobie charakterystyki ras


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammm    0

Do 1rajdzik. Mięsność to nie wszystko, policz inne parametry tuczu. Nie staram się nikomu zabronić czego kolwiek, ale po co utrzymywać tuczniki niskotowarowe?? Do jan 2130 jeśli uważasz że od rasy knura zależy liczebność miotu to odsyłam do przestudiowania zagadnień biologii w zakresie szkoły podstawowej. Rasa PBZ to rasa mateczna, którą charakteryzuje wysoka liczebność miotów, zgoda ale to dotyczy loch!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Widzisz Jan2130 - ktoś tu chce wpajać nam wiedzę książkową która ma się nijak do wiedzy praktycznej. Znowu nie czytał ze zrozumieniem. Chów niskotowarowy oznacza (wg mnie bynajmniej) trzymanie kilku loszek a to że chce autor tematu mieć knura wynika z potrzeby wiejskiej na przykład. Tak jest i w moim przypadku. Jak się sprzedaje 200 tuczników rocznie to jak tu bawić się w obliczanie innych parametrów tuczu ? To się po prostu nie opłaca. Należy jedynie podtrzymywać właściwą profilaktykę i dbać o warunki środowiskowe.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

W krzyżowaniu towarowym mamy następujący podział:

Rasy mateczne- wbp, pbz, puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra.

Rasy ojcowskie- pietrain, duroc, hampshire, linia 990, belgijska zwisłoucha.

Wracając do tematu to ja użytkuje mieszankę duroc x pietrain. Mam już 3 takiego knurka i z każdego byłem zadowolony. Zastanawia mnie trochę ta linia 990, może następnym razem wypróbuje go, bo trochę się nasłuchałem na wykładzie o tej rasie :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammm    0

Coolman111 ma racje!!! Jak mam wiedzę książkowa, to nie znaczy że nie popieram jej praktyką. Chciałem dać wam dobra rade... No ale jak zwykle pogląd mój potwierdza się jedynie u osób z które już to wiedzą:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8
W krzyżowaniu towarowym mamy następujący podział:

Rasy mateczne- wbp, pbz, puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra.

Rasy ojcowskie- pietrain, duroc, hampshire, linia 990, belgijska zwisłoucha.

 

Ale sie wykuł... :) pewnie piąteczka z koła była :)

 

Wracając do tematu to ja użytkuje mieszankę duroc x pietrain. Mam już 3 takiego knurka i z każdego byłem zadowolony. Zastanawia mnie trochę ta linia 990, może następnym razem wypróbuje go, bo trochę się nasłuchałem na wykładzie o tej rasie :).

Taaa na pewno... widziałem jak spałeś :)

 

No właśnie a nie pomyśleliście żeby maciorze zrobić dobrze inaczej ?

Ja mam knura od zachcianki... I choroby się nie przenoszą... A jej to chyba obojętne, nawet lepiej bo kręgosłupa tak obciążonego nie ma... :)


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammm    0

Ja zapładniam sztucznie, knurem p76 lub mieszańcami Hampshire*Pietrain, w temacie chodziło o rasę a sposób zapłodnienia każdy sobie wybierze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56
Ale sie wykuł... :) pewnie piąteczka z koła była :)

 

 

Taaa na pewno... widziałem jak spałeś :)

 

No właśnie a nie pomyśleliście żeby maciorze zrobić dobrze inaczej ?

Ja mam knura od zachcianki... I choroby się nie przenoszą... A jej to chyba obojętne, nawet lepiej bo kręgosłupa tak obciążonego nie ma... :)

 

Tylko 4 :). A jak śpię to może i nie widzę, ale za to słucham jednym uchem :).

 

Pozdro dla kolegi z uczelni :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamyk514    2

Polska zwisłoucha pbz, puławskie zapładniamy sztucznie jak i naturalnie jednak u nas jest preferowane bardziej zapładnianie naturalne bo jednak jest jakby pewniejsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amnowak43    1
W krzyżowaniu towarowym mamy następujący podział:

Rasy mateczne- wbp, pbz, puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra.

Rasy ojcowskie- pietrain, duroc, hampshire, linia 990, belgijska zwisłoucha.

Wracając do tematu to ja użytkuje mieszankę duroc x pietrain. Mam już 3 takiego knurka i z każdego byłem zadowolony. Zastanawia mnie trochę ta linia 990, może następnym razem wypróbuje go, bo trochę się nasłuchałem na wykładzie o tej rasie :).

I co ciekawego mówili na wykładzie o rasie linia 990?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Poczekaj, notatki musi znaleźć :)...

 

Dla mnie nie ma szału... Zbyt młoda, no ale trzeba się dać wykazać :)


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Hehe zaraz tam notatki :), z resztą mało pisze, a jak potrzebuje na zaliczenie to wtedy lecę do dziewczyn po notatki :).

Wracając do tej linii 990 to za dużo na wykładzie nie gadali- rasa o wysokiej płodności i dobrej jakości mięsa. Ogólnie to taki trochę mieszaniec- krewka wbp, zwisłouchej belgijskiej, durocka, hampsgira, trochę z Niemca i coś z Walii jeszcze :). Mi chodzi głównie o to, że to jest made in Poland i dlatego chciałbym go przetestować :). Może ktoś już miał takiego knurka i może coś mi powiedzieć jak wygląda w praktyce ta rasa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JohnDeere6030   
Gość JohnDeere6030

Ja polecam knurka duroc x pietrian. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj