lutek

Co lepsze do siana ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lutek    1

Witam forumowiczow,

Chcialem zasiegnac porady nt pprzechowywania siana. A dokladniej planuje zakup maszyn do zbioru siana i zstanawiam sie czy lepsza do tego bedzie prasa zwijajaca (oczywiscie mniej pracy) czy zwykla prasa koskujaca. Czy siana w belach dobrze sie przechowuje ? Ktos ma jakies doswiadczenia ? Z gory dzieki za pomoc

 

pozdrawiam

Pawel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas przechowuje się siano w kostkach co prawda w belach było by dużo mniej roboty ale ciekawe co byłoby jakby siano w belach nie było dobrze ususzone czy by się nie psuło słyszałem że w belach musi być dobrze wysuszone bo może się psuć niech się wypowie osoba która ma siano w belach

pozdrawiam.


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

zgodze się z przedmówcą że siano musi być na 100% suche żeby zwinąć w bele, czekaliśmy za prasą i dosyć długo suszyliśmy ale wiadomo że przy rowie i drzewach gdzie był cień to tak do końca nie wysuszyło sie i z tego rowu mieliśmy 3 belki to uwierz mi że sie zagotowały aż para znich leciała to zaraz je rozdaliśmy krowom, bele siana składujemy w stodole nie ma najmniejszego problemu, więc na twoim miejscu wolałbym kupić zwijke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ja tez słyszałem że siano w beli musi być długie.znajomy gadał że małe siano belująca przepuszcza.i rzeczywiście w tym roku 2 pokosu to masę przepuszczała i te belki tez takie nie za bardzo były mimo że prasowane MTZ82.ale to może tez i wina prasy claasa.i tak jak przedmówcy wspominali siano musi być bardzo suche bo inaczej ci spleśnieje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja w tym roku malem taki przypadek ze na jednej lace bylo mokro nieukrywam i zbelowalem to w siano wszystko pieknie i ladnie ale zachodze po paru dniach do szopy i czuje ze cos pachnie jak kiszonka ja reke w bele a one jak herbata i dawaj wywalac na podworko i stawiac niech odparowuja i do karmy na szybko. Mialem fuksa bo jeszcze pare dni i z dymem poszlo by wszystko od tej pory juz otwy nie bede belowal w siano a w kiszonki.

 

A jak masz suche siano to polecam belarke mniej roboty to raz a po drugie widze u siebie ze bydlo chetniej je siano z beli niz z ciukow bo mam i w ciukach jeszcze troche z ubieglego roku.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lutek    1

Dzieki za info.

Tak sie sklaniam w strone belarki, prasa kostkujaca to juz jednak powoli chyba historia.

 

Jak sie jakies siano nie dosuszy (przy lesie czy rowie) to przeciez nie problem owinac i zakisic.

 

Ja w tym roku malem taki przypadek ze na jednej lace bylo mokro nieukrywam i zbelowalem to w siano wszystko pieknie i ladnie ale zachodze po paru dniach do szopy i czuje ze cos pachnie jak kiszonka ja reke w bele a one jak herbata i dawaj wywalac na podworko i stawiac niech odparowuja i do karmy na szybko. Mialem fuksa bo jeszcze pare dni i z dymem poszlo by wszystko od tej pory juz otwy nie bede belowal w siano a w kiszonki.

 

A jak masz suche siano to polecam belarke mniej roboty to raz a po drugie widze u siebie ze bydlo chetniej je siano z beli niz z ciukow bo mam i w ciukach jeszcze troche z ubieglego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@lukotek jaki ilości siana planujesz???


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

Ja miałem siano w kostkach a teraz robię w belach. Z moich obserwacji wynika, że jeśli masz siano niedosuszone to nie ma różnicy czy zwiniesz w bele czy zrobisz kostki-po prostu i tak się zepsuje. Osobiście wolę robić bele. Powód?? Siano w belach może robić nawet jedna osoba a do kostek od razu trzeba sztab ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

Jeśli masz małą hodowlę i mało miejsca na kulkę to prasuj kostkami są poręczne i łatwe w rozdzieleniu, problem to większy nakład pracy. do dużej obory ty tylko kulki. u nas siano z 4h dwa lub 3 pokosy wszystko w kostkę idzie ale w oborze jest mało miejsca i hodowla nie za wielka. jest wygodniej, a co do wilgotności prasowanego materiału to musi byc suchy bo czy kostka czy kulka zgotuje sie :)


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

ja mam wszystko w rolkę włozone do stodoły i na górkę. Czasem jak juz nie ma miejsca troche w stercie złozone ale to szybko go nie ma bo nie duzo w terte idzie i się odrazu skarmia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Od kilku lat jak prasuję siano w bele to po sprasowaniu zostają one jeszcze przez około tydzień na polu. Zawsze się trochę grzeją ale nie pleśnieją. Dodatkowo w bele można zebrać o dzień szybciej jak w kostkę i ewentualny deszcz na bele nie ma wpływy, zupełnie inaczej niż by deszcz popadał na kostki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

W tym roku jak bede belowal sianko to bede patrzyl zeby tak dobrac pogode zeby kulki polezaly z dzien na lace i odparowaly i wtedy bedzie OK.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319
Od kilku lat jak prasuję siano w bele to po sprasowaniu zostają one jeszcze przez około tydzień na polu. Zawsze się trochę grzeją ale nie pleśnieją. Dodatkowo w bele można zebrać o dzień szybciej jak w kostkę i ewentualny deszcz na bele nie ma wpływy, zupełnie inaczej niż by deszcz popadał na kostki

a jaki wpływ ma deszcz na kostki?jeżeli przeleje wałki to jest źle bo trzeba rozwalać i od nowa suszyć a deszcz na siano w kostkach nic nie zrobi.parę lat temu była u mnie taka sytuacja.było mocno obniesione a mimo to sąsiad zwałkował i sprasował.jak skończył prasować to tak zlało że kostki całkowicie przelało.a sąsiad mówi że to nic się nie stało bo porządnie zesypał solą i żaden pęczek się nie zepsuł.ba i po czasie stwierdził że jest dobrze jak trochę kostka siana dostanie bo później siano lepiej zaparuje i bydło je z większym smakiem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pynczor    15

tak tylko ile tej soli dal :lol:


mtz82, mtz82,mtz82,mtz80,wladymirec,pronar 1221A nie ma to jak miec cały wschód pod domem :)
21 November 09 rok wejście w AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319
tak tylko ile tej soli dal :lol:

napewno sporo.pewnie krowy hektolitry wody po nim piły.ale sąsiad swój cel osiągnął bo siano uratował.

u mnie wiadomo pod drzewami nigdy dobrze nie uschnie to też posypie solą i siano się nie grzeje.a siana w beli zesypać się nie da.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Wiecie wy z ta sola jakies mity gadacie bo w koncu sol trzyma wilgoc, dla mnie tez gadali 5 lat temu jak w mojej okolicy zrobilem jako pierwszy sianokiszonke w belach ze ja jestm duren debil o surowe siano grabi i beluje ze wyrzuci a ja w folie i kiszonka jebudzki gnat byla. A ludziom mordy poopadaly. A odnosnie soli to bierzesz garsc i wsadzasz reke w srodek z nia i juz napewno powiesz albo posypywac bele i wigoc jak byla tak jest i bedzie.

Tak samo jak w tym roku poukladalem bele w szopie a nie stawialem i juz duren niebeda oddychac, ostatni rzadek bedzie plesniawy itp. jakos do tej pory nic sie nie stalo i nie bedzie. To juz co innego jak ktos nie ma calego dachu i mu w szopie tak jak na dworze sie leje. I taka jest prawda.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25
a jaki wpływ ma deszcz na kostki?jeżeli przeleje wałki to jest źle bo trzeba rozwalać i od nowa suszyć a deszcz na siano w kostkach nic nie zrobi.parę lat temu była u mnie taka sytuacja.było mocno obniesione a mimo to sąsiad zwałkował i sprasował.jak skończył prasować to tak zlało że kostki całkowicie przelało.a sąsiad mówi że to nic się nie stało bo porządnie zesypał solą i żaden pęczek się nie zepsuł.ba i po czasie stwierdził że jest dobrze jak trochę kostka siana dostanie bo później siano lepiej zaparuje i bydło je z większym smakiem.

jak nic nie zrobi potem wrzuć takiego ciuka na przyczepę , kiedyś jak przywieźliśmy siano z rzeki i było takie mokrowate to potem tak się kurzyło w stodole jak by dym normalnie jakiś! najlepiej jak na siano deszcz nie pada!!!


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Żeby sól konserwowała to trzeba jej trochę dać a potem krowa je takie sianko i tylko wodę pije Nadmiar soli szkodzi im tak jak ludziom. Zjedz takiego solonego śledzia prosto z beczki a będziesz wiedział co przeżywa taka krowa.

To jeszcze coś na wesoło: jak sąsiad robił zbiornik na gnojowicę to gospodyni mięsko zawsze tak posoliła że po jednym kotleciku budowlańcy zjadali a potem tylko kran się nie zamykał :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

słuchacie toć ja wiem że sól jest szkodliwa.i wiadomo że powinno się ja używać w nie dużych dawkach.podałem tylko taki przykład.a że sól jest higroskopijna to nadmiar wody wyciągnie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Dokladnie higroskopijna i gromadzi wilgoc kolo siebie, juz jak cos.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

no właśnie radziłbym ci sianko robić w kostki a jak juz koniecznie chcesz w bele to mozesz kupic specjalne worki w króre wrzyca sie bele i zamyka tańsze jest to od normalnej folji do sinokiszonki i masz pewność chodz będzie za mokre to ci nie zgnije:)


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My robimy siano w bele. Siano musi być dobrze wysuszone.Prasa zwijającą troszkę gubi ale kostkującą chyba też troszkę gubi .

Przecież podbieraki się wiele nie różnią . Ja bym postawił na prasę zwijającą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

moim zdaniem niektóre rolki to nawet lepiej zbierają niż kostka bo mają mniejszą średnice podbieraka i krutki materiał lepie zbiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dawid9721
      witam mam zamiar posiać koniczynę czerwoną 3 letnią po koniczynie czerwone też 3 letnie czy jest to możliwe czy raczej będzie lipa
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj