Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Edin    27

Marekber, nie pytam o opłacalność tylko o koszt założenia plantacji.

 

Z drugiej strony dziw mnie że piszesz że bez dopłat nieopłacalny. Czyli co bierze się około 2 tys. dopłat do hektara i to wszystko co można na tym zarobić?

 

Tyra się cały rok żeby z mieć około 170 zł lub mniej (nie znam dokładnych kosztów uprawy) miesięcznie z hektara?


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

 

Jeżeli nie miałeś do czynienia z tytoniem a widać ze nie masz radze nie wchodzić w ten interes to nie jabłka czy sliwki ze zakładasz plantacje co roku musisz mieć kontrakt to podstawa tytoniu nie można tak sobie posadzic nasion tez w sklepie nie kupisz obecnie kontrakty sa jednoroczne np. na sezon masz do wyboru ponad 10 grup producenckich rzeczywistość jest inna dopłat do produkcji nie ma sa tylko jaksciowe dopłaty niezwiązane niemasz co marzyc nie wierz w te bzdury o olbrzymich dopłatach do tytoniu nakłady pracy sa bardzo duże [sadzenie ,zbiory, suszenie,sortowanie,belowanie w porównaniu do zysków pozatym nawozy i srodki ochrony roślin np. na 1 ha tytoniu barley wydaje ok 1500 zł srodki ochrony od inspektów ok 700zł no chyba ze jesteś prezesem jakiejś grupy pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marekber, nie pytam o opłacalność tylko o koszt założenia plantacji.

 

Z drugiej strony dziw mnie że piszesz że bez dopłat nieopłacalny. Czyli co bierze się około 2 tys. dopłat do hektara i to wszystko co można na tym zarobić?

 

Tyra się cały rok żeby z mieć około 170 zł lub mniej (nie znam dokładnych kosztów uprawy) miesięcznie z hektara?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Nie prezesem żadnym nie jestem ;)

 

Dzięki za wytłumaczenie ;) Mam pytanie odnośnie tych grup producenckich. Czy muszę tylko z nimi mieć podpisaną umowę.

 

Czy mogę założyć plantację nie posiadając żadnych kontraktacji?


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

chłopie zakończ temat i daj sobie spokój z tytoniem jeśli chciałbyś zacząć wszystko od nowa to są olbrzymie koszta od tuneli suszarni i jeszcze to że jest to roślina ogromnie pracochłonna i trzeba ludzi zatrudniać itd więc daj sobie na wstrzymanie ja jako niemały plantator myśle o zakończeniu długoletniej przygody z tytoniem a Ty chcesz sie w to pchać stanowczo odradzam


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Nie chcę się pchać w produkcję jako taką jak wy, gdzie odstawiacie już suszone liście. Potrzebuję albo sam uprawiać albo kupić tytoń jak będzie mniej więcej w takim stanie: post-47262-0-20069000-1387106696.jpg kiedy liście są jeszcze zielone, a kwitnienie tylko co się zaczęło.

 

Dziwne że piszecie o nieopłacalności produkcji tytoni a cały czas go uprawiacie...

Piszecie o wielkich kosztach, nakładach i nieopłacalności a cały czas go uprawiacie...


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to bardziej wygląda że chcesz sprzedawać tytoń zielony dla klienta a w ten sposob ominąc akcyzy i inne d*perele, w sumie ciekawy pomysl na biznes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

@gucik131

 

suszarnie to i ja mam , włączam ja w połowie maja i chodzi do polowy grudnia, więc z tym problemu nie mam. Profil gospodarstwa to rośliny zielarskie.

 

@doropkiewicz

 

nie nie chce sprzedawać tytoniu zielonego dla klienta. Czy taki tytoń (skoszony na przełomie lipca/sierpnia ma właściwości takie jak ten który wy sprzedajecie później przetwórcom? Szczerze wątpię.

 

 

Odnośnie opłacalności to powiem tyle: tytoń nie służy tylko do palenia w postaci papierosów, cygar i innych d*pereli.

 

 

W tej chwili mam tylko jeden problem czy jako rolnik bez żadnych umów, stowarzyszeń itp. obostrzeń mogę założyć plantację tytoniu która będzie w zgodzie z prawem.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gostyt    0

doszły mnie sluchy ze niekoniecznie płatnośc niezwiązana bedzię wypłacana z 2006r po 2015 roku. ustalony jest tylko 2014r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

raczej nie jest akcyza na liście i musisz mieć umowe z pierwszym przetwórcą

 

 

Cześć

 

Wiecie może jakie akty prawne regulują uprawę i sprzedaż tytoniu?


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek105    3

Tydzień temu rozmawiałem z OZPT w Leżajsku i czego się dowiedziałem: na dzień dzisiejszy

za rok dopłata do jakości będzie na 100%

dopłata niezwiązana na 2014 na 100% za 2006 rok

dopłata niezwiązana na 2014-2020 na razie nic nie wiadomo ale pewnie tylko mydlą oczy. Osoby które siedzą w związkach albo Agencjach RiMR pewnie wiedzą za który rok będzie wypłacana dopłata. Oficjalnej decyzji jeszcze nie ma ale za często jest powtarzany rok 2006.

 

@Edin

Wybierz się do najbliższego (twojego) Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu i tam wytłumaczalną ci wszystko od A do Z. Jeśli chcesz uprawiać tytoń to raczej problemu nie będzie. Kontrakt możesz podpisać przez Związki albo indywidualnie bezpośrednio z firmą skupującą tytoń. Na moim terenie tytoń kupuje 9 firm a w tym roku potrzebują tego produktu jak człowiek tlenu. Jeśli chodzi o produkcję tytoniu to inna bajka na ten temat można napisać książkę. Na pewno jest trudniej niż z produkcją śliwek ;)

Edytowano przez tomek105

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

doszły mnie sluchy ze niekoniecznie płatnośc niezwiązana bedzię wypłacana z 2006r po 2015 roku. ustalony jest tylko 2014r.

no to złe Cie słuchy doszły bo jeżeli będzie ta niezwiązana to musi być tylko i wyłącznie z 2006 gdyż jezeli miałby to być każdy inny rok wiąże sie to ze zmianą rozporządzeń na co bruksela sie nie godzi mało tego to będzie sie nawet jakoś tak dziwnie nazywało żeby nie budzić podejrzeń czy to czasem nie ma coś wspólnego z produkcją , gdyż bruksela kategorycznie zabroniła dopłat produkcyjnych do tytoniu.

I jeszcze jedno dopłata ta będzie dużo niższa niż teraz i w 2020 osiągnie jakieś 35% dzisiejszego stanu.

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gostyt    0

Z tego co wiem bo sam dostaje istnieje także rekompensata niezwiązana z produkcja do owoców miękkich w tym truskawki także z 2006r.. Powiem tak dostarczam owoce do chłodni nie tylko tytoń na wykup i z tego co mówił prezes na spotkaniu plantatorów truskawki to to ze prawdopodobnie będzie brany pod uwagę rok 2013 na lata 2015-2020 tak jak już niektórzy piszą pieniążki będą zmniejszać się z roku na rok o kilkadziesiąt procent. Jeśli to się sprawdzi nie uważam ze w tytoniu będzie jakiś wyjątek i zostanie ten 2006r ale okaże się różnie teraz bywa. Dzisiejszej polityki nie a się przewidzieć zrobią to na czym więcej zarobią. Prawdopodobnie im mniej ton czy hektarów truskawki w Polsce tym większa będzie rekompensata bo przyznane środki będą dzielone na mniejszą ilość. Pozdrawiam mam nadzieje ze to się sprawdzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max95    21

Witam,jesli chodzi o dopłaty to wg. mojej wiedzy ma byc tak 2014 ma byc rokiem przejsciowym i płatnosci bedą wypłacane na zasadach z roku 2013,więc będzie tak samo jak w tym roku,takie same płatnosci,jesli chodzi o 2015-2020 to podstawe do ustalenia wysokosci płatnosci uzupełniających bedzie kwota z 2013 roku i będzie ona co roku zmniejszana o 5 procent,zaczynajac od 75 procent w 2015 roku do 50 procent w 2020 roku.Płatnosci do jakosci w 2015 nie bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mona2    0

Witam wszystkich użytkowników. Z racji złej jakości tegorocznego tytoniu chciałbym prosić o pomoc w uniknięciu problemu na przyszłość. Mianowicie problemem są czarne, brązowe plamy na liściach tytoniu. Proszę abyscie doradzili mi jaka może być teog przyczyna i co ewentualnie stosować robić, aby dany problem się już więcej nie powtórzył. W poście załączyłem liście tytoniu z plamami. proszę o pomoc i rady.

Z góry dziękuję

post-25304-0-87456600-1386166545_thumb.jpgpost-25304-0-53811600-1386166553_thumb.jpgpost-25304-0-29865400-1386166564_thumb.jpgpost-25304-0-26306000-1386166577_thumb.jpgpost-25304-0-05094900-1386166590_thumb.jpgpost-25304-0-59875400-1386166601_thumb.jpg

 

Witam ten problem z plamami na liściach występuje gdy roślina nie radzi sobie z przewodnictwem wody głównie na dolnych liściach tytoniu . Proponuje gdy tylko to zaczyna się pojawiać spryskać saletrą potasową (potas reguluje przewodzenie wody). Jeśli oczywiście jeszcze można ten zabieg wykonać bo plamy pojawiają się już w dużej roślinie . Najlepiej ostatnie dwa zabiegi 2kg saletry potasowej na 1 ha , u mnie działa .

 

Witam jestem nowa na tym forum ale temat mnie ciekawi bo parę ładnych lat uprawiam tytoń . Na zebraniu poinformowano nas co do dopłat .

 

-do jakości 2014 na pewno

- niezwiązana tzw historyczna aż do 2020 roku tyle że ostatnie dwa lata o 20 % niższe.. Rok naliczania 2006 na pewno ( bo komuś bardzo zależało aby ten rok pozostał ). Proponowano aby zrobić średnią z trzech lat ale nie przeszło. Młodzi plantatorzy są pokrzywdzeni .

Tak usłyszeliśmy na zebraniu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Witam,jesli chodzi o dopłaty to wg. mojej wiedzy ma byc tak 2014 ma byc rokiem przejsciowym i płatnosci bedą wypłacane na zasadach z roku 2013,więc będzie tak samo jak w tym roku,takie same płatnosci,jesli chodzi o 2015-2020 to podstawe do ustalenia wysokosci płatnosci uzupełniających bedzie kwota z 2013 roku i będzie ona co roku zmniejszana o 5 procent,zaczynajac od 75 procent w 2015 roku do 50 procent w 2020 roku.Płatnosci do jakosci w 2015 nie bedzie.

 

tak oczywiście sie z tobą zgodzę kwota bedzie z 2013 ale baza kilogramowa na 100% z 2006


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek105    3

A ja usłyszałem ciekawą teorię od osoby w związkach dlaczego zostaje ten feralny 2006.

"bo komuś bardzo zależało aby ten rok pozostał" i dlatego dzięki tym ludziom (złodziejom) my też korzystamy i dostajemy dopłatę, bo ci cwaniacy utrzymują przy życiu tą płatność.

To jakiś jaja, Polska to kraj cwaniaków i kombinatorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jak to komu zwiazkowcom którzy mieli w2006 roku ogrome ilości kontraktów 40-50 70 -80 ton

z tego co wiem rekordowe kontrakty opiewały na sumy około 300 400 ton tytoniu


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Mógłby ktoś jasniej wytłumaczyć z tym wsparciem 2015-202.

Rok referencyjny to 2006 i do kilogamów za ten rok tak jak było będzie doplata tylko będzie zmniejszana nie zwiekszana.

Co ma wspolnego rok 2013?

Ze tą kwotę de caprimu (nie ta za sprzedany tytoń w tym roku) którą w tym roku otrzymamy to ta kwota będzie bazowa i z tej kwoty będzie co roku zabierane 5% bo nie bardzo rozumiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    189

cz wiecie coś o sprzedaniu wykupu w kazimierzy

chodzą o tym już słuchy od dawna o sprzedaży budynku , jedni mówią że już sprzedany a drudzy że dopiero kupiec będzie kupował jaka prawda to pewnie mało kto wie , a zresztą tragedii nie będzie jak to sprzedadzą bo tak jak teraz wykupują tytoń to paranoja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

jak odstawisz to napisz jak biorą

 

 

 

 

 

wiecie coś jak biorą w kazimierzy bo mam 7 odstawe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekber    3

byłem dziś w kazimierzy i dalej biorą jak chcą jedynki zero a część czwórki do domu bo w środku bela jest 23 a w nerwie 26 miał dwa aparaty i każdy inaczej pokazywał jeden 23 a drugi 25 27

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj