młody17

PROW prawdopodobnie wstrzymane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
młody17    13

Chłopaki wiem, że nie bedziecie ucieszeni jask wam to powiem, ale musze Was uswadomić :/ Dowiedziałem sie dzisiaj, że Pan Minister Rolnictwa chce wznowic przyznawanie premi do Gospodarstw Niskotowarowych, ale... wzamian za to PROW bedzie wstrzymane na ok. 9 miesiecy. Tak przeczytałem w Poradniku Rolniczym. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Viper    6

To że bedzie do niskotowarowych to było w TV, jak dla mnie to paranoja, znowu pujdzie kasa dla ludzi którzy nic nie robią i nie bedą robic bo poco dostaną kase i sobie siedzą w chatkach. Gospodarka napewno przez to nie bedzie sie rozwijac.. Ale może przez to Lepperek bedzie mial wikesze poparcie wśród tych własnie którzy dostaną "zapomogę" zamiast iść do pracy;/


Pawel

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe... :) Nigdy nie bylem w tym dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

viper- święta racja. u nas to tacy to nawet krowy sprzedawali byle tylko dostać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

no to ładnie patrzę że w tym kraju to już ciężko cokolwiek zaplanować z góry bo nie wiadomo co będzie jutro paranoja totalna człowiek ma nagrane prawie wszystkie sprawy umówiony termin na wypełnianie wniosków a tu lipa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

ja się z ojcem nie odzywam przez ta niskotowarówkę i co o niej sądzę. Ludzie przecie kraj nie może się UWSTECZNIAĆ. Nie po to ludzie kupują nowy sprzęt i duże ciągniki i kombajny by potem one miały pracować na hektarowych lub dwuhektarowych poletkach... ach szkoda gadać... czy my jako AF moglibyśmy stawić twmu czoła... wiadomo - jeden człowiek nic nie zdziała ale grupka może wiele...


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Macie racje mój wójek wziol to i tylko rozsiewacz sobie kupił, a teraz za reszte dom remontuje i powiedział że jeszcze z 3-4 lata i zwija gospodarke. Według mnie beneficjenci powinni sie zobowiazywac na to ze beda prowadzić gospodarstwo rolne przez min. 10 lat wtedy by to miało sens!! Ale moze to nie przejdzie bo nie jest to do konca uchwalone, ale 80% jest na tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

u mnie dostali to tylko tacy pseudo rolnicy co pole wydzierzawili za to sobie auta pokupuja a potem zabraknie pieniedzy na mlodych rolnikow ktorzy w przyszlosci chca sie utrzymac z rolnictwa


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Całe szcęście że za PROW nie czekałem i ciągnik na kredyt preferencyjny wziąłem. Bo gdyby nie to to bym się nacieszył ciągnikiem na wiosnę. Tylko że za rok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

Z tą niskotowarówką słyszałem, że jak się weźmie się kase to trzeba się zadeklarować, że przez 5 lat się będzie zwiększać produkcje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Aby dostać niskotowarówke trzeba przygotować plan rozwoju gospodarstwa. Pienbiądze za pierwsze 3 lata są wypłacane bez względu na co się je przeznaczy. Za 4 i 5 ro wypłaco jeśli się inwestuje w gospodarstwo i rozwija je tak jak to było założone w planie rozwoju.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

rozmawiałem z gościem z naszej wioski .on dostał tą niskotowatówkę i mówi że olewa to co tam zadeklarował. teraz to tylko codziennie flacha w ręku i pijany kilka razy na dzień.mówi że jak nie spełni tych wymagań to i tak go nie powieszą. większość rolników w mojej okolicy choć może i nie pije ale te dopłaty niskotowarowe przeznacza na inne cele niż rozwój gospodarstwa. dla mnie to jeden z najgłupszych programów pomocowych jaki był do tej pory.po tych pięciu latach i tak te gospodarstwa albo upadną albo jak do tej pory będą tylko gospodarstwami" socjalnymi". jak gość zadeklaruje że kupi przyczepę to napewno "wpłynie "to na rozwój jego gospodarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK7    17

Niskotowarówka powinna być zastąpiona socjalnym,wypłacanym w zamian z zaprzestanie produkcji rolniczej.W obecnej wersji płacenie komuś żeby więcej produkował to absurd. Widzicie jakieś braki na rynku rolnym, bo ja tylko nadprodukcje. Co do samego PROW to też jestem sceptykiem,czyż nie lepiej byłoby gdyby na zakup nowych maszyn przysługiwała ulga np. 25%dla wszystkich a nie tylko dla wybrańców. Nie wymieniam tu używanych, gdyż ulga na nie to nieporozumienie do nadużyć.


http://pl.youtube.com/watch?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

hohoho ale żeś się rozpędził. to ile tej kasy dostaliście że takie plany :lol: ? (20hax10tys (minimalna cena za ha)=200tys hoho ładne plany)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

sprzedaje gospodarstwo i jade do ciebie za 2 tys zl/ha u mnie trzeba dac 8-10 :lol:


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

no może jeden się trafi co to wykorzysta. ciekawe czy po pięciu latach" niskotowarowi" staną się" towarowi" i przestaną narzekać i wyciągać łapy po różnego rodzaju zasiłki.mogę się założyć że tak się nie stanie

 

ty chyba nie rozumiesz idei tego programu . nie chodzi o to żeby rozdać ileś tem tysięcy euro. to ma być wykorzystane na rozwój gospodarstwa a nie na przepicie , zakup nowego samochodu lub inne takie. i jeszcze teraz ten program blokuje prow czyli tysiące rolników którzy naprawdę chcą się rozwijać i inwestować w rolnictwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

Nie wszyscy przepijają te niskotowarówki.Niektórzy inwestują w gospodarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

JA to już nie wiem jak to wszystko pojąć...Niby się preferuje gospodarstwa wieloobszarowe kładzie nacisk na scalenie gruntów a z drugiej strony opóźnia programy pomocowe tylko dlatego żeby przydzielić pieniądze na odwrotnośc tego co wymieniłem wcześniej. Mam we wsi taki przyapdek że pieniądze z niskotowarówki koleś przepija. I tak szczerze - lepszy interes zrobiłby jakby sprzedał ( np mi) swoje grunty... Wspomógłby w takim układzie powiększanie gospodarstw i zmniejszyby rozdrobnienie upraw bo w kilku działkach sąsiaduje... tak to sobie wyobrażam - może macie podobne przypadki ?


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek21    0

ja bym niskotowarówki nikomu nie dal bo tak jak piszecie to bez sensu zeby z pieniedzy unijnych socjal wyplacac tym bardziej kosztem ludzi ktorzy chca sie rozwijac

ja bym byl za tym zeby tak jak przy strukturalnej jak ktos by zaprzestał działalnosc i sprzedał pole to premie dostał. chetnie bym na to przystał bo sam bym mogł paru niskotowarowych z ojcem zgarnąć;p no ale coż ponoć mamy absurdalne prawo to muszą nam to namacalnie uswiadomic!!!!:blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
JA to już nie wiem jak to wszystko pojąć...Niby się preferuje gospodarstwa wieloobszarowe kładzie nacisk na scalenie gruntów a z drugiej strony opóźnia programy pomocowe tylko dlatego żeby przydzielić pieniądze na odwrotnośc tego co wymieniłem wcześniej. Mam we wsi taki przyapdek że pieniądze z niskotowarówki koleś przepija. I tak szczerze - lepszy interes zrobiłby jakby sprzedał ( np mi) swoje grunty... Wspomógłby w takim układzie powiększanie gospodarstw i zmniejszyby rozdrobnienie upraw bo w kilku działkach sąsiaduje... tak to sobie wyobrażam - może macie podobne przypadki ?

 

aktualnie problemem UE jest nadprodukcja, więc dlaczego mają by wspomagane gospodarstwa wielkoobszarowe (polskie ministerstwo rolnictwa od lat walczy o ograniczenie wielkości gospodarstw do 300 ha dlatego wspomaga się "niskotowarówką") a scalanie gruntów itp. to pozostałości poprzednich programów i mają na celu obniżanie kosztów, poprawianie jakości produktów, bezpieczeństwa pracy etc. natomiast polityka UE na najbliższe lata zakłada dalsze ograniczanie produkcji, wspieranie produkcji zrównoważonej oraz ekologicznej i podejrzewam, że po roku 2013 zaczniemy płacic rentę środowiskową dodatkowo szczególnie będzie chronione środowisko naturalne i zostaną na to przeznaczone olbrzymie środki a rolnicy będą "strażnikami natury" i będą za to otrzymywali odpowiednie wynagrodzenie także głowa do góry, gdyż nie jest źle a będzie jeszcze lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

kissmy... no właśnie mi tez chodzi o gospodarstwa do 300 ha, nie jestem zwolennikiem tysięczników...sam chciałbym mieć koło 100 ha - czas pokaże czy osiągnę swój cel...

 

ale wydaje mi sie że niskotowarówka nie osiągnie sie celu popierania takich gospodarstw - ludzie dostają za mało pieniędzy by cokolwiek wskurać, więc je konsumują.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
ale wydaje mi sie że niskotowarówka nie osiągnie sie celu popierania takich gospodarstw - ludzie dostają za mało pieniędzy by cokolwiek wskurać, więc je konsumują.

 

właśnie dlatego dostają tak mało, gdyż większe wsparcie również byłoby przeznaczone na konsumpcję a ma ono na celu tylko utrzymanie tych gospodarstw a dzięki temu minrol zyska na czasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1

Nie wszyscy, którzy biorą niskotowarówki są nierobami, bo np. mój wujek otrzymal tą dopłatę i inwestuje w gospodarstwo ( kupił kosiarkę rotacyjna i opryskiwacz ), ale większosc będzie dostawac przez 3 lata bo mało kto inwestuje w rolnictwo ( warunkiem otrzymania tej dotacji przez nastepne 2 lata jest ''pokazanie'',że inwestowało sie w gospodarstwo ( maszyny, zwierzęta itp. )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciagnikfan    3

Dopłaty do niskotowarowych były dobre ale niektórzy nie potrafili ich wykorzystać. U mnie na wsi są też tacy agenci co za dopłaty bezpośrednie okna do domu kupują a ich ciągnik w rozsypce. Nie rozumiem takich ludzi zamiast wykorzystać pieniądze na rozwój to prze***** na byle co. A PROW-u zdecydowanie nie powinni wstrzymywać.


...He just takes the tractor another round, And pulls the plow across the ground...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

no i co przez zakup kosiarki i opryskiwacza stanie się "towarowy"- nie wierze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj