Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

slawek74    12217
kolego nie pogrążaj się bo bredzisz i o nawożeniu nie masz zielonego pojęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23
2 minuty temu, slawek74 napisał:

kolego nie pogrążaj się bo bredzisz i o nawożeniu nie masz zielonego pojęcia

Jak się dowiem na 100% napisze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziwne nawozy ....  ja zawsze jeśli chodzi o sztuczne to npk 6-20-30-6s potem saletra  i tyle z nawożenia sztucznego . I skoro ty stosujesz  w npk 27% azotu potem znowu saletrosan  z mocznikiem to masz w h*j azotu a mało innych . A dlaczego mocznik ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12217
Nawet bardzo dziwne wręcz niespotykane w wielo składniku z reguły N azotu jest najmniej DamianWilk idź jeszcze raz sprawdź te nawozy dowiedz po co je wogóle się stosuje bo dalej robisz kabaret 😉😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

Takie miałem zalecone przez doradcę według badań gleb. Jeżeli zostaje nam mocznika to wysiewa sie. Nawozy przepisałem z faktury i rozmawialem z tata.  Jaki kabaret nie każdy stosuje to samo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Kabaret nie kabaret, nie każdy jest świadom jakie powinno się stosować nawozy nawet posiadając wyniki badań z OSCHR. Ciekawe co to za doradca, ale może mają P i K full w glebie, albo do tego idzie dużo nawozów naturalnych i nie trzeba tych makroelementów wprowadzać z nawozami sztucznymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

Slawek co Ci znowu nie pasuje sprawdzilem masz napisane sprostowani. I gnojowka tęż idzie jak jest na tyle. Co roku robimy badania 2x wiosna jesień. I zawsze idzie w gore . Jakby nie było to jeszcze u nas laki się wapnuje kreda . Cos jeszcze nie pasuje?

Edytowano przez DamianWilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274
7 godzin temu, DamianWilk napisał:

Takie miałem zalecone przez doradcę według badań gleb. Jeżeli zostaje nam mocznika to wysiewa sie. Nawozy przepisałem z faktury i rozmawialem z tata.  Jaki kabaret nie każdy stosuje to samo 

ten nawoz to jakis rodzaj nitrofoski zalecany do powschodowego wysiewu  a mogłys zobaczyc jaka to firma tego npk   27 - 6 - 6 czy nie yara  i napisz poile tona  jezeli chodzi o mie to bardzo ciekawy nawoz  na moje zboza ozime byłby idealny na łąki moje też. tylko pewno ta cena ale masz fakture to łatwiej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23
2 godziny temu, jarecki napisał:

ten nawoz to jakis rodzaj nitrofoski zalecany do powschodowego wysiewu  a mogłys zobaczyc jaka to firma tego npk   27 - 6 - 6 czy nie yara  i napisz poile tona  jezeli chodzi o mie to bardzo ciekawy nawoz  na moje zboza ozime byłby idealny na łąki moje też. tylko pewno ta cena ale masz fakture to łatwiej 

schowana faktura juz... Nie pisało. Ale raczej YARA bo nie bierzemy jakiś wynalazków tylko sprawdzone firmy. U nas sie dobrze spisuje.. na łaki zboza... I dobre kiszonki wychodzą.(według mnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Podziwiam bieganie po polu 2 razy do roku i branie prób do badań. Ja to robię co 3 lata i myślę że nie jest to wcale za rzadko, wręcz optymalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Każdy stosuje to co ma bądź to na co go stać. Ale w nawożeniu chodzi o to by uzyskac jak największy i najlepszy plon.  Mi sie udaje ale podstawa to wymiana traw (przesiewanie) bez tego można nasrać jej wszystkiego a plon będzie średni a jakość porażka . Z swojego doświadczenia moge powiedzieć że torfy co3-4 lata trzeba przewalić zaś łąki torfowe ale te wyższe nie zalewowe utrzymuje się 5-6 ( motylkowe to 2 i 3 max)lat przy oczywiście nawożeniu pełnym sztucznym, naturalnym  i odkwaszniu  gleby .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

My dajemy takie nawozy

I pokos

Polifoska 6 150kg/ha
sól potasowa 150kg/ha
mocznik 100kg/ha
saletra 100kg/ha

lub

fosforan amonu 100kg/ha
sól(korn kali) 150kg/ha
mocznik 100kg/ha
saletra 27(can) 100kg/ha

To dobra dawka czy zła. Bo wydaje nam się, że dajemy sporo a co nie którzy mówią, że też sporo dają nawozów i dobre mieli zbiory.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Podaj rodzaj gleby / zasobności, skład runi, użytkowanie to ktoś coś podpowie rozsądnie ;)

21 godzin temu, danielhaker napisał:

Ile rocznie dajecie potasu na łąki? U mnie idzie blisko 200kg/ha w czystym składniku i na wynikach analiz zasobność niemal wszędzie bardzo niska

To ciekawe... musisz dużo zbierać ;) Jak dzielisz dawkę?


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6918

150kg K z soli, reszta z gnojówki. Tylko widzę że się pomyliłem, bo podstawiłem pod wartość gnojowicy (3,7 a gnojówka 8kg/m3) czyli nawet 100kg K z gnojówki (razem +/-250)

Sól dzielę 90kg pod pierwszy pokos, 30 pod drugi i 30 pod trzeci, pod czwarty już tylko gnojówka, a gnojówkę wożę co 2 miesiące, bo mam mały zbiornik.

Porównując wyniki analizy gleb 2017 a 2018 widać lekkie wzrosty, ale przez wiele lat siało się NPK-i w stylu Polifoski 6 po 300kg/ha, czyli 90kg K + 100K z gnojówki i wszędzie b. nisko, a z drugiej strony znajomy straszy przed nadmiarem potasu bo podobno źle wpływa na rozród krów i według niego zawsze będzie nisko, bo trawa pobierze tyle, ile jej dostarczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829
21 godzin temu, danielhaker napisał:

150kg K z soli, reszta z gnojówki. Tylko widzę że się pomyliłem, bo podstawiłem pod wartość gnojowicy (3,7 a gnojówka 8kg/m3) czyli nawet 100kg K z gnojówki (razem +/-250)

Sól dzielę 90kg pod pierwszy pokos, 30 pod drugi i 30 pod trzeci, pod czwarty już tylko gnojówka, a gnojówkę wożę co 2 miesiące, bo mam mały zbiornik.

Porównując wyniki analizy gleb 2017 a 2018 widać lekkie wzrosty, ale przez wiele lat siało się NPK-i w stylu Polifoski 6 po 300kg/ha, czyli 90kg K + 100K z gnojówki i wszędzie b. nisko, a z drugiej strony znajomy straszy przed nadmiarem potasu bo podobno źle wpływa na rozród krów i według niego zawsze będzie nisko, bo trawa pobierze tyle, ile jej dostarczymy

No dobrze to potrzebujemy tutaj zawartość potasu w paszy z takiego użytku. Masz pod ręką? :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bocian6230    3

Panowie mam pytanie odnośnie wiosennego nawożenia obornikiem ,otóż nie zdążyłem przed zakazem nawieźć obornika na wszystkie łąki. Czy jak bym rozwiózł po 1 marca to będzie dobrze? Odda to dobry efekt ? Planuję go rozwieźć początkiem marca i po jakichś 3 tygodniach "rozetrzeć" oponami ,a później nawóz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Efekt da zawsze, kwestia aby był dobrze rozdrobniony i aby były opady... czyli żebyś nie zanieczyścił nim paszy w maju :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bocian6230    3

Obornik będzie dobrze przegniły , a rozrzutnik rozdrabnia bardzo dobrze , oczywiście dawka byłaby mniejsza niż ta jesienna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj