Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

marian2011    113

Susza zrobiła swoje i 3 pokos koszony normalnie przełom sierpnia września wysechł ,we wrześniu trochę popadało i sam nie wiem co teraz zrobić pokośić może koszt paliwa się zwróci ilością trawy bo o koszcie czasu i maszyn nie ma mowy ,czy zostawić to przez zimę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Stosował ktoś nawózwapniowo fosforywy z Timacu G18? Na lucernę i kończynę. Zalecają rozsiać to w listopadzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1539

Panowie, jaki nawóz polecacie na łąki torfowe na jesień ? teraz jest w miarę sucho i chcę posiać na niektórych łąkach trochę nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Ja dziś nawoziłem obornikiem  łąki, dobrze teraz obornik a na wiosnę nawóz, zawsze u mnie wcześniej rośnie niż u sąsiadów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie widzę sesnu dawania nawozów jesienią, zwłaszcza azotowych. Torf nie jest zbitą glebą jak glina i szybko te nawozy wypłucze jak masz mokro na łąkach. Jak nie dajesz rady wjechać wiosną, to lepiej sypnąć jak ziemia zmarznieta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Panowie, jaki nawóz polecacie na łąki torfowe na jesień ? teraz jest w miarę sucho i chcę posiać na niektórych łąkach trochę nawozu.

Na torfy to jedynie azot i po 100 kg soli pod pierwsze 3 pokosy, albo korn kaki ktory ma dodatkowo mg, s, na, które wplywaja na jakosc białka

w paszy.

A co do G18 z Timaca to stosuje ten nawóz na jesieni na najlepsze łąki a wiosna korn kali i azot.zauważyłem mniejsza zawartosc azotanow w paszy. Na lucerne w cztstyn siewie dodatkowo 100-150 kg saletrzaku pod l pokos. Biaĺko z pryzmy wychodzi ok 22 % wiec nie narzekam bo przy takim nawożeniu kupuje dużo mniej soji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

na lucerne nie powinno się dawać azoty tym bardziej jak jest w czystym siewie, Ona sama pobiera azot z powietrza i nie jestem pewien czy rozsiewając azot nie szkodzisz jej a już na pewno nie potrzebnie wydajesz kasę. ja na lucerne na wiosne sieje polifoske 4 a później już tylko sól potasowa.

 

co do łąk na torfach w tym roku doszedłem do wniosku że mocznik to porażka bo jeszcze bardziej zakwasza i tak kwaśną glebę ;/ nawet saletry nie rozsiewam jak już to saletre z kędzierzyna lub saletrzak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

na lucerne nie powinno się dawać azoty tym bardziej jak jest w czystym siewie, Ona sama pobiera azot z powietrza i nie jestem pewien czy rozsiewając azot nie szkodzisz jej a już na pewno nie potrzebnie wydajesz kasę. ja na lucerne na wiosne sieje polifoske 4 a później już tylko sól potasowa.

 

co do łąk na torfach w tym roku doszedłem do wniosku że mocznik to porażka bo jeszcze bardziej zakwasza i tak kwaśną glebę ;/ nawet saletry nie rozsiewam jak już to saletre z kędzierzyna lub saletrzak :)

 

lucerna ma brodawki na korzeniach dzięki którym pobiera azot z powietrza, gdy będziemy podawać jej dużo azotu to brodawki zostaną upośledzone i roślina przestanie go pobierać. Do lepszego wiązania azotu używa się nitraginę do zaprawiania nasion


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

MOje nawożenie na łąki . PO zbiorach trwa od jesieni. Nawożenie obornikiem . Wiosna nzwożenie gnojowicą. Następnie po gnojowicy fosfory i potasy następnie azot saletra około 200 kg na hektar na nastepny pokos 70 kg na h i gnojowica i 3 pokos 50kg/h i jak pada deszcz zbiera się czwarty . Gdy trway nie rosną oram łąki średnio co 5 lat każdą . Torfy itp ale ugory nawet i co 4 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja mam zamiar wiosna rozsypac saletrzaku 200kg/ha i unifoski lub potafoski tez z 200kg/ha no i powinno wystarczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

ja mam zamiar wiosna rozsypac saletrzaku 200kg/ha i unifoski lub potafoski tez z 200kg/ha no i powinno wystarczyc

  nie dawaj saletrzaku bo on kiepsko sie rozpuszcza .  najlepszym nawozem jest saletra ,  i  saletre daj  jak sie zrobi troche  cieplej ,  a zamiast unifoski  kup sol lub korn kali   ,  moze drozsze nawozy ale  wnosza duzo wiecej skladnika , a unifoska malo co wnosi 


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Tak  się  zastanawiam  czy teraz  jesienią  nie rozsiać  soli potasowej  na łąkę  [ glina ]  wiosną  zanim  się rozpuści..... co o tym myślicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

 

tomekZ058 wszystko zalezy od dawki tej polifoski bys musial te 200 kg minimum dac ,   ja zawsze daje sol   lub korn kali ,  zeby bylo taniej ,


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

  nie dawaj saletrzaku bo on kiepsko sie rozpuszcza .  najlepszym nawozem jest saletra ,  i  saletre daj  jak sie zrobi troche  cieplej ,  a zamiast unifoski  kup sol lub korn kali   ,  moze drozsze nawozy ale  wnosza duzo wiecej skladnika , a unifoska malo co wnosi 

 

tak? a podaj skład i cene dowolnej unifoski i cene korn-kali ze składem unifoska to nawoz uniwersalny i można sypać na cokolwiek bo jest nawozem z 3 najważniejszymi makroelementami a stwierdzenie" mało wnosi" to strzał we własne kolano kolego co do saletry jedynie masz racje.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

 azot  ,  w unifosce jest tyle co nic ,  dajac  saletre uzupelnisz go,  unifoska ma 12 potasu, korn kali 40  , unifoski bys musial sypnac  350 kg  a korn kali 100


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

z saletra to napewno nie mieszaj , bo sol i superfosfat sie sieje bardzo wczesnie to po 1 a po 2 saletrama mniejsza granulki,  a sol z superfosfatem mieszac mozna  tylko czy dokladnie to wymieszasz, i jak potem ustawic siewnik


 

Edytowano przez kuba55

coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Superfosfat najlepiej rozsiać późną jesienią jesli wiosną to jak najwcześniej na początku marca razem z solą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

    superfosfat i sol jak najwczesniej ,  nawet mozna na zamarznieta ziemie siac  , a z saletra to ja bym  poczekal gdzies do 10 kwietnia


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj