Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kuzi160

Przejęcie gospodarstwa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
gospodarstwa
romanik99    2

zawsze mozesz przejąć, teraz tylko pytanie. czy twoi rodzice chcą dostać strukturalną i drugie czy ty chcesz dostać młodego rolnika

kuzi160    0

Moj wujek chce dostać rente strukturalna, a Ja nie bede składał zadnych wniosków o młodego rolnika, dopłaty, itp.

Wiadomość z agroFakt.pl

yacenty    567

a co ma wujek do wiatraka?

chcesz przejac ziemie od niego czy jak?

zeby rolnik dostał strukturalne to musi przekazac ziemie na powiekszenie lub utworzenie gospodarstwa rodzinnego.

wg ustawy z 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego gospodarstwo rodzinne to (w bardzo duzym uproszczeniu):

gospodarstwo do 300ha,

gospodarstwo prowadzone przez rolnika samodzielnie (w sensie ze nie ma zatrudnionego agrotechnika)

gospodarstwo prowadzone przez rolnika posiadajacego wykształcenie.

teraz odpowiedz sobie sam:)

romanik99    2

jezeli wujek ma dostać strukturalną to ty musisz mieć wykształcenie rolnicze, albo 3 lata pracy w rolnictwie potwierdzone wpłatami do KRUS (to tak w skrócie)

mtz_820    0

a te 3 lata pracy w gospodarstwie upowazniaja mnie do skladania wioskow na MR i inne pomoce unijne?

kissmy...    57

wnioski składać zawsze można, w przypadku ułatwiania startu MR konieczne jednak jest wykształcenie rolnicze tudzież staż pracy (czyli ubezpieczenie w KRUS jako domownik lub umowa o pracę w rolnictwie) do tego dochodzi jeszcze wiele innych warunków, pozostałe programy charakteryzują się podobną ilością wymagań i kryteriów, które należy spełnić

Matey    431

Mam takie troche głupie pytanie.. Czy podczas studiów na AR mogę przejąć gospodarstwo czy dopiero po ich ukończeniu ?

morowa91    6

U nas też był taki przypadek jak u ciebie @Matey to juz po pierwszym roku studjów młody rolnik mógł mieć przepisane gospodarstwo na siebie i dostał tą dopłate na MR, a jego ojciec rente, tylko że to było jakieś 2 lat temu i niewiem czy to się teraz niezmieniło

snopek4    1

ale przeciez jest ten okres 5 lat w kturym trzeba uzupelnic wyksztalcenie wiec jak to wkoncu jest

morowa91    6

dokładnie niewiem jak to załatwiali, ale wiem że po roku studiów rodzice już mogli na niego gospodarstwo przepisać, bym musiał z niem o tym pogadać i się wytać co i jak

sebe1033    62

bo można zooobowiązac się że dopełni się warunki w ciągu 5 lat m.in wykształcenie ,ale też spełnic jakieś normy w gospodarstwie

Matey    431

Jeżeli jest tak jak piszesz @morowa91 to super :D Skończyłbym sobie LO, potem na AR i po roku mógłbym mieć gospodarstwo i studiować te pozostałe 4 lata zaocznie.

mom    16

Witam, chciałbym się podłączyć pod temat

ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego prawnie określa maksymalną wielkość gospodarstwa rodzinnego - 300ha, a gdy rolnik prowadzi gospodarstwo jako firmę max 500 (?).

związku z tym mam do was pytanie jak odzwierciedla się to w praktyce

czy jak nabędę grunt i powiększę powierzchnię z 499 do np 550 ha to te 50 ha mi zabiorą (lub odkupi ANR) ???

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez jestem_z_miasta
      Cześć, 
      mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
      I nie wiem co z tym zrobić. 

Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 

Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 

Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  

dzięki!
    • Przez Aries
      Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.

Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.

Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.

====================================================
      4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno

*   *   *
      1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
      W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
      http://www.informacj...ug-nowych-zasad

Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
    • Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez Arni
      Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
      Jak to było u was?

Pozdro Arni