cemaxx

Members
  • Ilość treści

    26
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez cemaxx

  1. Co da mi pompa wody na tuz? Do czego tą pompę mam podłączyć? Opryskiwaczem wody nie zassam z dwóch powodów: pierwszy nie chce zanieczyszczać beczkowozu, druga sprawa jak zassać wodę z beczkowozu (beczki asenizacyjnej) jak tu nie ma żadnego wieka (korka, pokrywy czy jak tam to nazwać) Trzecia sprawa jeden ciągnik przy opryskiwaczu, drugi przy beczkowozie a trzeci z pompą na tuz? Nie bardzo rozumiem toku myślenia.
  2. Widziałem dość ciekawy Renault Ergos 85. Wizualnie ładny ciągnik ale wom tylko 540 i 1000. Zastanawiam się jak by w ostateczności użyć jakiejś przystawki zewnętrznej redukującej obroty wom o połowę. Wtedy moznaby zasysać wodę na 1000 obr a wydmuchiwać na 540.
  3. WOM zależny, pierwszy bieg i 800obr/min daje obroty wałka optymalne do wydmuchiwania wody. Wałek kręci się w ślimaczym tempie. Przy standardowym włączeniu wałka w opcji 540 i minimalnych obrotach silnika wodę wyrzuca w ogromnym tempie i nie ma wtedy mowy o starannym szykowaniu oprysku. Raczej kąpiel jest wtedy w pakiecie. MTZ 82 też chodził mi po głowie, chociaż gabarytem dość duży, trochę wysoki jest. WOM zależny da się tam włączyć na postoju?
  4. Kolega Leszy słusznie zauważył, 540 to dla mnie stanowczo za duże obroty. Przy napełnianiu opryskiwacza korzystam z prędkości wałka, jaką oferuje pierwszy bieg skrzyni biegów. Wałek kręci się wtedy bardzo powoli. C 360 w zupełności tu wystarcza. Potrzebuję jednak przy okazji ładowacz czołowy o udźwigu min 1 tony. Uważam że c360 stanowi kiepską bazę pod taką inwestycje, stąd rozważam zakup innego ciągnika pod ładowacz czołowy i beczkowóz zarazem. Wiem że Zetor przynajmniej w kilku modelach spełnia moje wymogi. Ciekaw jestem jednak, czy mój wybór ogranicza się wyłącznie do Zetora.
  5. Obecnie c360 jeździ pod beczkowozem, który jest wykorzystywany wyłącznie do napełniania opryskiwacza wodą. Dzięki opcji WOM zależny i przełączenia reduktora na pozycję neutralną, jestem w stanie w bardzo komfortowym tempie podawać wodę, napełniając opryskiwacz 1500 litrów w czasie około 5-7 minut. Przy użyciu opcji 540 obr, miałbym powódź przy opryskiwaczu. Mam do tego celu przygotowane stanowisko i woda leci do opryskiwacza z góry niczym z kranu. Potrzebuję ciągnik mający identyczną funkcję, nadający się do zamontowania ładowacza czołowego o udźwigu minimum tona, mile widziana moc powyżej 60km, ale nie więcej niż 80 km. Dobrze by też było, gdyby gabarytem nie bym przesadnie duży (typu Ursus 912). Niekoniecznie musi mieć napęd 4x4.
  6. Poszukuję ciągnik z funkcją WOM zależny i możliwością jego włączenia na postoju. Wykorzystuje obecnie takie dobrodziejstwo w c360. Zamierzam jednak odmłodzić nieco sprzęt i zakupić coś o połowę młodszego. Wiem że Zetor przynajmniej w kilku modelach taką opcję posiada. Czy znacie ciągniki oferujące dokładnie taką samą funkcję? WOM zależny musi działać na postoju.
  7. Wom zależny używam w c360 do napełniania opryskiwacza wodą z beczkowozu. Włączam bieg 1 i dźwignię reduktora na pozycję neutralną. Spisuje się to świetnie. Woda leci z beczkowozu względnie powoli (1500 litrów około 5-7 minut). Tu pytanie z mojej strony: Jakie ciągniki oprócz c360 i Zetora 7211, 5211 posiadają identyczną funkcję? Zależy mi na wom zależnym na postoju. Chcę zmienić ciągnik na młodszy i nieco mocniejszy. Pozdrawiam.
  8. Cześć, również rozglądam się za ładowaczem czołowym do c360. Zależy mi na tym, aby był on zamontowany na ramie (tzw sanki). Znalazłem takie ładowacze firmy ART TUR. Jest tam jednak jedna rzecz, która słabo mnie przekonuje. Czy są jeszcze jacyś inni producenci oferujący taki ładowacz na ramie?
  9. Dzisiaj podjąłem się tematu w praktyce. Jeśli ktoś w przyszłości miałby podobny problem, to jego rozwiązanie jest wbrew pozorom mało kłopotliwe. W moim przypadku konieczne było odjęcie zbiornika na olej hydrauliczny, ponieważ uniemożliwiał on dostęp do silnika. Następnie wyjęcie pompy NSZ32. Po wyjęciu pompy widełki mechanizmu sprzęglającego są na wierzchu. W moim przypadku powodem usterki było oberwanie śruby 8mm mocującej widełki do sworznia dźwigni załączania/wyłączania pompy. Początkowo miałem obawy, że będzie konieczność ściągania pokrywy rozrządu, ale na szczęście nie ma takiej konieczności. Pozdrawiam.
  10. Witam Szanownych Kolegów, posiadam koparkę budowlaną EO 2621B zbudowaną na ciągniku rolniczym Białoruś Jumz. Dzisiaj podczas pracy rozłączyła mi się pompa napędzająca przedni pług i tylne łapy. Jest to pompa znajdująca się przy silniku i występuje również w gołym ciągniku rolniczym. Istota problemu polega na tym, że wypadła dźwigienka służąca do załączania i wyłączania tejże pompy. Czy ktoś z Was orientuje się może w jaki sposób tą dźwigienkę można ponownie zamontować? Czy można się tam swobodnie dostać po odkręceniu pompy i przywrócić ten mechanizm do sprawności, czy jakaś większa rozbiórka wchodzi w grę? Bardzo proszę o pomoc.
  11. Z wieloletniej praktyki na c360-3p i c360 s4003 zdecydowanie wybieram ten drugi. Wiem że zdania na ten temat są podzielone, jednak moje zdanie jest zdecydowane.
  12. Jeśli Kubota jest jeszcze droższy, to nawet nie pokuszę się rozmyślać nad nim. Zastanawiam się też nad rodzimą produkcją Ursus c350 (5044). Czy ten Ursus dorównuje konkurencji z podobnej półki cenowej? W tym przypadku należy porównywać chyba jedynie z DF.
  13. Czyli Panowie potwierdzacie moje przekonania. Osobiście też uważam 4-ro cylindrowy silnik za lepszy od 3 cylindrowego. Pozostaje kwestia prawie 30 tys. zł różnicy. U mnie ten ciągnik byłby używany tylko i wyłącznie w opryskiwaczu.
  14. Witam szanownych kolegów, planuję zakup nowego ciągnika do sadu. Nie dysponuję dużym budżetem, dlatego do wyboru mam dwa ciągniki w wydawałoby się rozsądnych cenach. Konkretnie mam na myśli New Holland TD4020F i Deutz Fahr agroplus F Keyline. Obydwa produkowane w Turcji, obydwa z nieoryginalną kabiną, obydwa mają motory 60-cio kilku konne. NH posiada silnik 4-ro cylindrowy, a DF 3 cylindrowy. Za ciągnik Deutz Fahr zaproponowano mi kwotę 100 000 zł brutto. Za New Holland zaś 130 000 brutto. Czy warto rozmyślać nad New Holland, czy raczej skupić się nad wspomnianym Deutz Fahr? Bardzo proszę o poradę.
  15. Też zastanawiam się nad zakupem tego ciągnika. Czy ktoś z użytkujących ten sprzęt mógłby się wypowiedzieć na jego temat?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj