Xojtekox

Likwidacja bydła mlecznego - czy takie proste?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Xojtekox    0

Witam, chciałbym zlikwidować stado krów mlecznych ok 18 sztuk lecz do emerytury jeszcze pare ładnych latek.

 

1. Można z dnia na dzień czy taki np mlekpol by sie pieklił albo po sądach ciągał?

2. Można by coś porobić na tych ziemiach najgorszej klasy ale co? Wszystko aby nie dojenie, choroby, mastitisy 

3. A może by tak "żyć" z dopłat i dzierżaw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

1. Pytałeś mleczarni lub masz jakieś warunki w umowie?

2. Najgorszej czyli jakiej?

3. ile ha i jakiej klasy? no i skąd jesteś?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

W ostateczności bym wolał samemu dobrać gdzieś byle jąką dzierżawę i trzymać mięsne... bo na słabych glebach bez hodowli(obornika) to d*pa nie uprawa. Do tego iść gdzieś do pracy na "umowę na czarno" i tak ciupać jak już koniecznie nie mleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xojtekox    0

Wolę dokładnie nie mówić, podlasie

Patrzę że będzie 2 miesiące wypowiedzenia. 

 

Co do pytania o dopłaty - czy można wydzierżawić te 15h i dać jeszcze jako pastwisko/pokosy które sobie obrabia ten który dzierżawi, i mieć i za dzierżawę i za dopłaty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Jak słaba ziemia to oddaj za samą dopłatę i idź do pracy


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8    123

Na Podlasiu, to śmiało pińćset+ do ha, plus paliwo, i dopłata... ale to już od powiatu zależy...  A jeszcze jak 18 ha?? To bauerzy na rękach by Ciebie nosili...


"...Życie jest za krótkie by tanie wino pić..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274
Napisano (edytowany)

zależy ile masz lat jak brakuje do emerytury z 10 lat,i potrzeby finansowe nieogromne to z tych 15 ha. dopłat mozna ze 25 tys , trzymać z 7 sztuk miesnych mamek do tego dobre pakiety do dopłat i można żyć. jak całe zycie pracowałes na roli to ciezko pewno tak zostawić .

Edytowano przez jarecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

na udziały z mleczarni będziesz musiał poczekać 5lat a tak to zakończyć to proste gorzej jak następca będzie chciał zacząć hodowle to już proste nie będzie chyba ze następców nie ma


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto skończył z mlecznymi to mówi, że teraz wie że żyje. Spi spokojnie, brak wycieleń, zacieleń, odwapnień itd. Można spokojnie wyjechać i nie myśleć co tam się dzieje w oborze. Ludzie żyją i bez trzepania się w gnoju. I to dużo lepiej.

 

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223

Dokładnie coś o tym wiem bo ostatnio sam zlikwidowałem mleczne. W mlekpolu 3 msc wypowiedzenia we wrześniu składasz i do końca roku musisz doić. Przy likwidacji nie robią problemów, idzie się nawet dogadać, u mnie chorubsko dopadło i z dnia na dzień rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron bez żadnych kar i bez okresu wypowiedzenia. 

Jeśli nie masz zamiaru się rozwijać, jakieś większe inwestycje to rzucać. 

No i najważniejsze nieoceniona wolność, dużo mniej pracy i spokojna głowa. Mam opasy i jałówki cielne

  • Like 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

a można bez okresu przejściwego przepisać udziały i umowę np na sąsiada, który oddaje mleko do innej mleczarni? Tam by zerwał umowę i przeszedł do mlekpolu.

Mi jeszcze powiedzieli, że jeżeli w roku poprzedzającym zerwanie umowy było mniej niż 50tys. litrów to nie bedzie problemów z zerwaniem umowy, szczegółów nie pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223

Nie wiem, ja odstawiłem 190tys litrów nikt nie stękał, ale to inna sytuacja...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xojtekox    0

jeszcze mozna by z tymi somatycznymi zmienic mleczarnie, moze nagle zmaleja o polowe bo badania w niezaleznym laboratorium pokazaly calkiem niezle wyniki

ale na to ze krowy regulranie sobie cycki niemal urywaja to juz nic nie poradze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez chuck00
      Witam, chciałbym się dowiedzieć jak wygląda cała procedura przepisania stada bydła mlecznego na małżonka. Dlaczego? Żeby ominąć okres wypowiedzenia w mleczarni, który jest długi i kosztowny dla dostawcy w moim przypadku i przeniesienie się do lepszego odbiorcy mleka. Czy w przyszłości po takiej akcji można wrócić do pierwotnego właściciela czy to już zbyt kręcenia?
    • Przez paw11
      wywar paszowy ktoś stosuje
      Treść ogłoszenia żeby było wiadomo o czym mowa /Moderator
      ''Cena 12 groszy za 1 Litr/KG, dowóz na CAŁY KRAJ w pojemnikach 1 tona lub w cysternie.
      WYWAR dla bydła i trzody chlewnej, świeży z tegorocznych zbiorów pszenicy.
      Produkt: Wywar wysoko białkowy i wysoko energetyczny
      Pochodzenie: Produkcja glutenu pszenicznego, NIE GORZELNIANY!!!
      Nikt z biorących od nas wywar nie zrezygnował jeszcze z tej paszy, zwłaszcza ze względu na stosunek niskiej ceny do jakości czyli dużych przyrostów zwierząt. Rolnicy twierdzą, że jak zliczyli koszty, np. uprawy kukurydzy, to wolą sprzedać na ziarno a zwierzęta karmić wywarem z dodatkiem włókna.
      Hodowcy, którzy zaopatrują się u nas w wywar stosują wywar wraz z dodatkiem tylko włókna siano lub słoma lub inny zapychacz oraz stały dostęp dowody. Można stosować zmniejszając dawkowanie do TMR czy wraz z kiszonką lub inną paszą, wtedy przyrosty są bardzo duże przy dobrych krzyżówkach mięsnych do 1,8-2,0kg na dobę.
      Zastosowanie: bydło (opasy) powyżej 150kg, trzoda chlewna.
      Przechowywanie: 2 miesiące (maj-wrzesień), 3 miesiące (październik-kwiecień), miejsce (silosy, piwnice murowane, inne zbiorniki, beczki, pojemniki pcv, cysterny, wanny, baseny, inne.
      Dawkowanie dla bydła: 5-15l na dobę/1szt. w zależności od wagi (150kg-1000kg), można stosować pompy do rozlewania do koryt, paśników, grawitacyjnie lub w pojemnikach, wiadrach.
      Towar odbiera kilkudziesięciu klientów u których przyrosty bydła MM wynoszą: 1,4-1,8kg z dodatkiem włókna (słabej jakości siano lub słoma) i wody a bydła HO 1,2-1,4kg na dobę. W przypadku polania wywarem śruty, kiszonki lub innej paszy treściwej przyrosty dochodzą do 2kg, bydła mięsnego.
      Analizę zawartości białka i suchej masy wykonało laboratorium kontroli jakości (CoA), badanie na wartość energii w suchej masie wykonało laboratorium Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
      ANALIZA LABORATORYJNA:
      1. Białko – 27,3%
      2. Sucha substancja – 20,6%
      3. Energia – 4188,95kcal/kg (~18MJ/kg)
      Badanie wykonał: prof. dr hab. inż. Andrzej Wilczkiewicz oraz mgr inż. Anna Deptuszewska.
      (PL): Numer weterynaryjny aPL 223 - pokaż numer telefonu - p
      1 litr waży ok. 1,1-1,2kg. Podano w cenach netto.
      Produkt zgodny z:
      Rozporządzenie 767/2009 w sprawie wprowadzania na rynek i stosowania pasz.
      Dostawy do siedziby gospodarstwa (pojemniki 1tonowe na palecie w okratowaniu) lub w cysternie, beczkach lub pojemnikach pcv 1000l.
      Możliwość odbioru towaru indywidualnie na terenie gminy Wińsko (woj. dolnośląskie). Wielu hodowców zaopatruje się u nas w zbiorniki pcv 1000l na stałej palecie (zbiorniki nowe po 150zł/1szt. dla naszych odbiorców wywaru) i w przypadku mniejszej hodowli zabiera 4-6 zbiorników przyczepą lub samochodem zostawiając puste na wymianę jak butelki w sklepie. Wówczas przyjeżdżając po następną partię na umówioną godzinę, pełne zbiorniki już na rolnika czekają i hodowca nie traci czasu zanim zbiorniki zostaną zalane.
      Obecnie wywar odbiera kilkudziesięciu hodowców i jak dotychczas żaden nie zrezygnował, twierdząc, że to najbardziej ekonomiczne żywienie, podając przy tym wcześniejszy rachunek ekonomiczny, kiedy to stosowali kiszonki, śruty rzepakowe, pasze i koncentraty. Hodowcy przede wszystkim twierdzą, że wywar glutenowy ma bardzo wysoką wchłanialność pokarmową, stąd duży przyrost masy zwierząt przy bezkonkurencyjnej cenie. Przy zapotrzebowaniu 5-20l na dobę, średni koszt tej paszy to ok. 1,4zł na dobę plus słoma lub nawet słabej jakości siano (zwierzę potrzebuje tylko włókna-zapychacza) oraz osobno wody.
      Bydło po wywarze ma apetyt na włókno i pochłania każdy rodzaj siana, słomy jednocześnie podnosząc radykalnie przyswajalność pokarmu co przekłada się na przyrosty masowe.
      Oczywiście żadna reklama towaru nie zastąpi wypróbowania go w praktyce, dlatego zapraszamy Państwa do odbioru 1 czy 2 pojemników na próbę aby sami Państwo ocenili jakość tej paszy.
      Pojemniki 1000l nowe, okratowane na t''
    • Przez ferdek3085
      Witam, macie jakies zdjęcia wiat, budynków dla bydła z zewnętrznym stołem paszowym? chciałbym trochę podpatrzec jak to można zrobić. Z góry dziękuję.
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, aktualnie hoduję 5 szt byków(aby trochę się o nich poduczyć), w przyszłym roku chciałbym wystartować z hodowlą na większą skalę. Chciałbym kupić 20szt w przyszłym roku i 20 w następnym, tak aby sprzedawać co roku grupę 20 byków. Byki dostawały by śrutę zbożową i ziemniaki. Moje pytanie brzmi: ile hektarów kukurydzy na kiszonkę musiałbym zasiać w pierwszym roku a ile w drugim? Kiszonkę chciałbym przetrzymywać w silosie, tylko nie wiem jaki zrobić(ile m3). Czy warto żywić opasy wysłodkami i młótem? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.   
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj