Letni podsiew na użytkach zielonych – bądź o krok do przodu!

P

odsiewanie użytków zielonych jest ważnym źródłem wartościowej paszy. Ale kiedy jest idealny czas na podsiew? Istnieją różne opinie na temat tego, czy podsiew powinien być przeprowadzony przed pierwszym pokosem, po pierwszym pokosie czy dopiero późnym latem.

 

Istotnym parametrem tej decyzji jest zaopatrzenie w wodę. Ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat wiosenne miesiące były raczej suche, późniejsza pielęgnacja użytków zielonych sprawdzała się lepiej.
Późnym latem, od połowy do końca sierpnia, noce ponownie stają się zauważalnie dłuższe i coraz częściej dochodzi do tworzenia się rosy. Ta z kolei zapewnia codzienny „opad” na powierzchni gleby, co oczywiście pozytywnie wpływa na kiełkowanie. W tym czasie temperatura gleby również jest wyższa niż wiosną, co również sprzyja szybszemu kiełkowaniu.

unnamed (3).jpg


Przed podsiewem, aby siewki miały większą szansę na przetrwanie, powinno się ograniczyć konkurencję ze strony starej darni i w tym celu przyciąć ją krócej niż zwykle (ok. 5cm). Obok wilgotności gleby to właśnie konkurencja starej darni jest drugim kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie podsiewu użytków zielonych.

Zasadniczo powinno pamiętać się o stworzeniu nasionom optymalnych warunków do kiełkowania. W tym celu stara darń nie powinna mieć sfilcowań lub nawet posiadać luki, aby młode siewki mogły zapuścić korzenie w glebie. Jeśli gleba jest zwięzła i nie ma luk, można je sztucznie stworzyć przy użyciu brony chwastownik do użytków zielonych GS. Jeśli na użytkach zielonych występują niepożądane trawy (np. wiechliny zwyczajnej- Poa trivialis), również je można usunąć przy użyciu brony GS. Dodatkowym efektem bronowania jest również napowietrzenie gleby.

 

unnamed (2).jpg

W celu przeprowadzenia podsiewu na użytkach zielonych poleca się szczególnie urządzenia, które w trakcie jednego przejazdu przeprowadzą zarówno bronowanie jak i podsiew.

Bezpośredni kontakt nasion z glebą zapewnia im zaopatrzenie w wodę, dlatego w celu optymalizacji efektów zaleca się dodatkowo stosowanie wału wleczonego z tyłu, który dogniata nasiona do gleby i ułatwia im osiadanie w glebie.

 

unnamed (4).jpg

Letni podsiew na użytkach zielonych powinien być przeprowadzony do połowy września, by rośliny mogły jeszcze osiągnąć wystarczającą odporność na mrozy. Skuteczny podsiew późnym latem sprawia, że uprawa jest o krok do przodu, ponieważ następną wiosną młode rośliny są już w fazie krzewienia. Tym samym młode rośliny mogą rosnąć wraz ze starą uprawą i uzyskać lepsze plonowanie niż podczas wiosennego podsiewu.
APV oferuje Państwu wiele możliwości skutecznej i efektywnej pielęgnacji użytków zielonych!

 Więcej informacji na stronie internetowej APV Polska www.apv-polska.pl.

 

Źródło:  APV Polska

Zaloguj się, aby obserwować  
a_polonia
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj