kartamm

Members
  • Ilość treści

    11
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Reputacja

1 Neutral

1 obserwujący

O kartamm

  • Ranga
    Nowicjusz

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

1959 wyświetleń profilu
  1. Miałem Liona i w systemie orkowym się super sprawdza. Ustawiony był na najmniejsze obroty. Na średnich glebach super efekt, na lekkich brakowało trochę struktury gruzełkowatej ale ogólnie ok. W uprawie bezorkowej brona wirnikowa wyciąga wymieszane resztki na wierzch co niezbyt wpływa na jakość siewu i przy niskich obrotach wirnika nie można pogonić z prędkością. 10km/h max bo włącza się zabezpieczenie na wałku. Teraz szukam czegoś na bronie talerzowej właśnie ze względu na zmianę systemu uprawy.
  2. Czy przy zakupie opryskiwacza i zestawu uprawowo siewnego można wykazać wzrost GVA przez wzrost plonu roślin? Czy lepiej w docelowym dopisać dzierżawę pola?
  3. W Polsce są firmy przetwarzające soję. Np w Sokołowie Podlaskim jest tłocznia soi. Skupują od okolicznych rolników a większość importują z zagranicy. Wielu producentów mleka kupuje u nich makuch sojowy non gmo (1900 netto). Jest to naprawdę duży zakład profesjonalnie do tego podchodzący i konkretnym sprzętem (tłuszcz w makuchu tylko 4%). Cena skupu u nich to 1400 netto - potrącenia. Na białko norma 35% (50zł za każdy % zaczęty poniżej) Biznes teraz się kręci bo wiele mleczarni na wschodzie kraju wprowadziło żywienie bez gmo.
  4. W skupie do którego sprzedaję mówił że w tym roku wszyscy, którzy przywożą mają mniej białka. Według skupującego w poprzednich latach trafiały się partie po 40% białka. Na Ukrainie też mniej białka, południe europy trzyma wyższy poziom. Tą zależność potwierdzają tez Kanadyjskie badania na wykresie 4 widać zawartość białka w klimacie podobnym do naszego (Western Canada) i klimat cieplejszy (Eastern Canada) https://www.grainscanada.gc.ca/soybeans-soja/harvest-recolte/2016/oil-oléagineux/hqso16-qrso16-3-en.htm W doświadczeniu z gęstością siewu niema jednej istotnej informacji. Czy to co jest napisane to rzeczywista populacja na polu czy gęstość siewu. Przy soi jest to dość istotna różnica przyjmując siłę kiełkowania 80%. Ja czytałem, że pełny potencjał plonowania uzyskuje się przy rzeczywistej obsadzie równej 40 roślin/m2 jednak czym węższe rzędy tym większa powinna być obsada. Stosując siew punktowy można nawet zejść do 35 r/m2 ale moim zdaniem w naszych warunkach szerokość rzędów nie powinna przekraczać 40cm. Zbyt szerokie rzędy to utrata światła dla roślin i zwiększona presja chwastów.
  5. W Polsce za postęp w uprawie soi nie jest odpowiedzialny rozwój nauki czy postęp a to że firmy działające w Ameryce zainteresowały się rynkiem europejskim i zaczęły sprzedawać szczepionki, niektóre firmy zaczęły przywozić swoje odmiany. Mówiąc o rekordowych plonach miałem na myśli to, że odmiany o skrajnie krótkim okresem wegetacji (czyli takie jak w Polsce) nie dadzą takiego plonu co te optymalne. Podobnie kukurydza o FAO 150 nie da takiego plonu jak FAO 270 czy FAO 500 na południu europy. U nas takim maksymalnym plonem w bardzo optymalnym roku jest 4,5-5t - Podobnie jak w miejscach w Ameryce o podobnym klimacie (Południowa Manitoba) jak i w polskich doświadczeniach polowych. Świadczy to o tym że szanse amerykańskiego rolnika i polskiego się wyrównały, obaj mają podobne możliwości zwiększenia plonu (pomijając GMO). Możliwe że za 10 lat w naszym klimacie będzie można uzyskiwać większe plony ale na pewno nie stanie się to tak szybko jak wzrastały możliwości rolnika przez ostatnie kilka lat. Zmieniając temat chciałbym się was zapytać jak kształtuje się w tym roku zawartość białka w soi. U mnie nie jest za ciekawie niecałe 32% w S.M. Chyba ta mokra i mało słoneczna jesień przesądziła o tym.
  6. Niestety o takich plonach soi możemy sobie pomarzyć. My mamy o wiele zimniejszy klimat w porównaniu z południowymi stanami (rekord w stanie Georgia). Tam mogą uprawiać o wiele późniejsze odmiany lub zbierać 2 plony w roku (zbiera pszenicę ozimą a następnie soję). Teraz trochę danych: w Polsce suma temperatur efektywnych wynosi średnio 2300 (2200 w okresie wegetacyjnym soi), w stanie Georgia 7300 (5000 w sezonie wegetacyjnym). Polskie warunki należy porównywać bardziej do południowo-Kanadyjskich niż do Amerykańskich. Według klasyfikacji odmian Pioneer rekordowa odmiana P47T36R ma współczynnik wczesności 47 a odmiany uprawiane w południowej Kanadzie mają współczynnik wczesności od 02 do 08 co odpowiada sumie temperatur 2200-2500 więc warunkom Polskim. Jednak z ciekawości przybliżę jak była uprawiana soja która dała ponad 11t/ha -uprawa jesienna głęboszem na 40cm połączona z zabiegiem fumigacji gleby -międzyplon (pszenżyto) -siew w rzędach co 38cm -35-40 roslin/m2 co się przełożyło na rzeczywistą obsadę 28-38roslin/m2 -siew z zaprawą nasienną -nawożenie przedsiewne na podstawie badań gleby -cotygodniowe badanie analityczne liści -na podstawie badań liści fertygacja azotem, potasem, siarką i mikro -zabiegi herbicydem (glifosat), insektycyd, kilka zabiegów fungicydowych -nawodnienie min. 80l/m2 tygodniowo od początku kwitnienia Źródła: https://www.agweb.com/article/randy-dowdy-fires-soybean-shot-heard-round-the-world-naa-chris-bennett/ https://www.pioneer.com/home/site/us/products/soybeans/seed-guide https://www.pioneer.com/home/site/us/products/profile-perf?smo=UDD &productLine=050&productCode=P47T36R&ts=null&language=01 https://www.pioneer.com/home/site/ca/agronomy/tools/gdu/
  7. Jeśli szczepicie soje uniwersalna nitragina to i za 10 razem nie będzie brodawek. Szczepionka powinna mieć na opakowaniu napisane ze zawiera bakterie bradyrhizobium japonicum, żadne inne tylko te bakterie żyją w symbiozie z soja. Histick tez miał ładne brodawki u mnie. Kolejna sprawa to mieszanie nasion z tym torfem. Powinno się to robić tak aby nasiona jak najszybciej trafiły do gleby. Ja mieszałem drewnianą łopatką w siewniku bezpośrednio przed siewem.
  8. Chciałbym się przywitać na forum i podzielić swoimi doświadczeniami z uprawy soi. Soję uprawiałem pierwszy raz. Wyszło nie za specjalnie ale w 2018 też będę uprawiał. Więc soję uprawiałem na 1 polu 6ha Były tam 4 odmiany: Madlen Mavka i na 0.5 ha Brunensis i Silesia Siew: 15 maja ze względu na niską temperaturę gleby wiosną 60 roślin/m2 w rzędach 24cm Nasiona były siane z bakteriami czesc hi-stick a w większości czeska zaprawa z wiadomo jakiej firmy Nawożenie: przedsiewnie NPK 9-15-28 +6S 250kg/ha (22kg/ha N 38 P 69 K) Dolistnie w 2 aplikacjach bor cynk molibden Herbicydy: Przedwschodowo: linuron i chlomazon efekty były kiepskie w tym roku spróbuję innej mieszanki Powschodowo ze względu na taką konieczność Corum Zbiór Ze względu ze pole jest oddalone ponad 10km od gospodarstwa chciałem zebrać wszystkie odmiany jednego dnia wiec zdecydowałem się na desykację dikwatem Ze względu na okropna pogodę jesienią mimo desykacji musiałem kości mokre i dosuszać. Niestety pogody sobie nie zaplanujemy Plon trochę ponad 2tony/ha Podsumowując soja jest ciekawa roślina ale musze poprawić ochronę herbicydową być może zmniejszyć obsadę na m2 i siać na polach o wyższym ph tutaj było od 5.5 do 6.2 Na forum krąży opinia że w 1 roku nie będzie brodawek. W załączniku przesyłam zdjęcie odmiany Silesia zaprawianej czeską zaprawą. W moim przypadku Nawożenie azotem było niewskazane. Soja przez cały okres wegetacji była ciemnozielona wysoka i spora jej część wyległa (głównie Madlen) Najwcześniejsza z tych odmiana to Mavka następnie Madlen który plonował najgorzej i wyległ następnie Silesia najpóźniejsza Brunensis. Odmiany kanadyjskie sypaly ciut lepiej, przez cały okres wegetacji miały ciemniejszy odcień zieleni i szybciej się rozwijały wegetatywnie. Jednak moim zdaniem są zbyt późne. Bez desykacji do zbioru nadawały by się w połowie października albo i później. Na zdjęciu od lewej najciemniejsza Brunensis, Silesia z prawej Mavka Pozdrawiam tych co do przeczytali do końca
  9. ja polecam claas'a sam taką posiadam i prasuje bez zarzutu zarówno sianokiszoknę jak i słomę
  10. kartamm

    Farmtrac 675 DT

    IV pokos
  11. kartamm

    Ładowarka

    przewożenie paszy treściwej z mieszalnika do silosu przy oborze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj