Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zgrzyta skrzynia.

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share KaRoL_lorak

KaRoL_lorak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 18 październik 2016 - 09:32

Zgrzyta skrzynia.

Witam serdecznie, jestem nowy na forum więc wybaczcie pomyłki :).

Posiadam ciągnik T25 rocznik 78, i mam problem ze skrzynią biegów na dwie wajchy. Wykonany był remont skrzyni tzn wymienione podkładki oraz tulejki na kołach rewersu. Wszystko chodziło ładnie dwa dni :) i z nów problem. Pod obciążeniem do przodu zaczyna coś zgrzytać - strzelać w skrzyni. Rozkręciłem podłogę i zobaczyłem luz na kole z lewej strony przy zabezpieczeniu podkładek. I teraz nasuwa mi się pytanie, czy jak jadę do tyłu przesuwka na rewersie zazębia się z lewej strony wtedy napręża koło z prawej i idzie ładnie. Natomiast jadę do przodu przesuwka przesuwa się w prawo koła zazębione dostaję obciążenia i wtedy rozsuwa koło rewersu z lewej strony odsuwając się od wałka atakującego z silnika (zgrzyt, strzał) słychać po lewej stronie siedząc w środku. Pytanie moje jest co zrobić dołożyć podkładkę będzie ciasno, ująć z prawej nie da rady. Brak pomysłów.

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zgrzyta skrzynia. Dzisiaj, 22:25
  •  

#2 Share shreki_xD

shreki_xD

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 18 październik 2016 - 19:45

Zgrzyta skrzynia.

najlepiej sprawdz na jakiejś drugiej skrzyni jak tam jest. bo z twojego tłumaczenia nie kapuje. lub zorganizuj sobie instrukcję napraw i obsługi t-25

#3 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2394 postów

Napisany 18 październik 2016 - 20:50

Zgrzyta skrzynia.

No tak jak robiłeś rewers zmieniałeś z prawej strony podkładkę oporową bo lubi się wyrobić frez druga sprawa mierzyłeś koła rewersu czy nie są za ostro wydarte i przesuwka a po trzecie rewers ustawia się ciasno na podkładkach a centruję rewers do ataku z drugiej strony pół podkładkami pod piastą łożyska.

#4 Share KaRoL_lorak

KaRoL_lorak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 19 październik 2016 - 07:58

Zgrzyta skrzynia.

Dodam że rewers oraz wałek atakujący został wymieniony wraz z przesuwką na nowy, podkładki założone (hmmm ciasno) wiem że problem był z zapięciem ich w skrzyni wyśrodkowany względem ataku. I wychodzi na to że znów puściły podkładki.

A czy jak założę naprawdę ciasno to nie będzie skrzynia wyć?

#5 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2394 postów

Napisany 19 październik 2016 - 21:12

Zgrzyta skrzynia.

Podkładki nie mają prawa puścić tylko się wyrobić ale jako na jeździe do przodu choć się poluzują podkładki to nie prawa nic zgrzytać ponieważ podkładka opiera się na frezie ale sprawdź widełki czy się nie wyrobiły i wałek blokady czy jest dobry a może poluźniły się widełki na wałku.

#6 Share KaRoL_lorak

KaRoL_lorak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 20 październik 2016 - 07:11

Zgrzyta skrzynia.

Noi wyszło szydło z worka :) otóż nie wiem jakim cudem przesunięty był wałek w stronę łożyska oporowego z półksiężycami( prawa strona) co skutkowało tym że wałek z silnika zazębiał się z kołem rewersu na przód (prawa strona) czubkami zębów. Po dobiciu wałka okazało się że monter założył za mało podkładek i luz na boki koła rewersu( koło lewa strona) ma luz ok 1 cm. Dodatkowo po rozebraniu rewersu zatarło jedną tulejkę. Więc czeka mnie wizyta u tokarza z nowa tulejką. Mam pytanie czy są jakieś sposoby na zabezpieczenie podkładek?

#7 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2394 postów

Napisany 20 październik 2016 - 08:36

Zgrzyta skrzynia.

No wsuwasz podkładki regulacyjne i ostatnią zabezpieczającą którą przekręcasz na frezie i zaginasz na wałku.W sklepach są zestawy kompletne podkładek do rewersu a co tulejek na rewersie jak są ciasne to tylko rozwiertakiem przelecieć żeby był luz bo po przejechaniu tulejka z brązu rozgrzewa i  się zaciera i kolejna sprawa wałek atakujący ma być dobity do oporu do łożyska a reguluję się wysunięcie wałka na podkładkach od piasty łożyska  od strony złącza od wałka sprzęgłowego z wałkiem atakującym za pompą podnośnika pod klapką przykręconą na 4 śrubki.

#8 Share KaRoL_lorak

KaRoL_lorak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 20 październik 2016 - 09:58

Zgrzyta skrzynia.

Czyli podkładki wkładam luźno na wałek ostatnią zabezpieczam, a całość ściągam regulując podkładkami po prawej stronie? Tak dobrze rozumiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2394 postów

Napisany 20 październik 2016 - 11:09

Zgrzyta skrzynia.

Czyli ostatnia powinna być taka gruba podkładka z wycięciem po zewnętrznej obracasz ją na frez a zacinasz prze ostatnią cienką 

#10 Share KaRoL_lorak

KaRoL_lorak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 20 październik 2016 - 15:12

Zgrzyta skrzynia. Złożyłem wszystko na sucho na wyjetym wałku,spiolem jest ciasno to teraz wsuwam to do skrzyni zapinamm i ustawiam ujmac podkładki jest ich po 5szt.jednoczenie dosuwając rewers do wałku atakującego. Czy tak?

#11 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2394 postów

Napisany 20 październik 2016 - 17:50

Zgrzyta skrzynia.

Po 5 sztuk z obu stron to coś masz nie tak albo nie zrozumiałeś jak się ustawia.Gruba podkładka koło 5 mm idzie od prawej strony potem cały rewers następnie podkładki regulacyjne i zabezpieczające a cały komplet wygląda tak http://allegro.pl/po...6492666996.html i ustawiasz na środek do rewersu na podkładkach z prawej strony wkładane pod piastę łożyska które wyglądają tak http://allegro.pl/podkladka-dystansowa-walka-glownego-t-25-i6372898230.html

Edytowany przez balcerek1, 20 październik 2016 - 17:53.

#12 Share KaRoL_lorak

KaRoL_lorak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 20 październik 2016 - 19:09

Zgrzyta skrzynia. Nie po 5na rewers tylko wszystkich dystansowych jest 10 do regulacji pod łożyskiem. Teraz wychodzi mi 4czyli 2 góra i dół pod łożysko. Przy rewersie po prawej stronie idzie gruba podkładka i tu ma Luz około 1mm może zostać czy zmienić na 5mm teraz 4mm założyłem?

#13 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2394 postów

Napisany 20 październik 2016 - 21:17

Zgrzyta skrzynia.

Ale gdzie masz luz na 1 mm

#14 Share KaRoL_lorak

KaRoL_lorak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 20 październik 2016 - 21:28

Zgrzyta skrzynia.

Gruba podkładka koło 5 mm idzie od prawej strony potem cały rewers ....

na kole po prawej stronie rewersu. Tam jest jedna gruba podkładka. KOło minimalnie 1 mm ma luzu na boki oraz minimalnie w przód i tył na zębach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2394 postów

Napisany 20 październik 2016 - 22:20

Zgrzyta skrzynia.

Luz na zębach ustaw jak jest to możliwe na równo na obu stronach a jak na boki chodzi to musi delikatnie chodzić i bo musi być delikatny luz bo tulejka mosiężna podczas pracy się nagrzewa i zaciera i jak zrobisz idealnie na ciasno to będzie lipa złapie na dzień dobry.