Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#4321 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 kwiecień 2014 - 21:14

Stosując strobiluryny czyli Pictor, Acanto, Amistar trzeba mieć na uwadze, że rzepak może być dłużej zielony i trzeba czekać z koszeniem, wiem bo w tamtym roku stosowałem amistar i Pictor, a cena leci z każdą godziną.... Gość który mi sprzedawał mówił aby stosować to wcześniej nawet przed kwitnięciem lub na samym początku ale wtedy nie współgra to z zabiegiem na szkodniki łuszczynowe.

Rok temu ktoś pisał że amistar lepiej u niego się sprawdza jak daje w fazie pąkowania, ale tak wczesny zabieg może powodować słabszą ochronę łuszczyn. Oczywiście lepiej żeby to był amistar xtra bo on jest zalecany, oprócz strobiluryny ma jeszcze triazol.
Efekt fitotoniczny w przypadku strobiluryn jest oczywisty, no może poza acanto, pikoksystrobina ma słaby efekt fitotoniczny, azoksystrobina (amistar) najsilniejszy. W przypadku przedłużającej się wegetacji lepiej zrezygnować z dosuszania glifosatem, na rzecz droższych desykantów np. reglone czy basta.

kiedy dokładnie trzeba pryskać? kiedy zacznają opadać pierwsze płatki czy jak już będą oststnie spadać? Pytam bo ojciec nigdy nie pryskał a w tamtym roku spaliłem temat bo musiałem wyjechać! No a straty były naprawde spore! więc w tym roku chciałem tego dopilnować! Więc w której fazie opadania pryskać?

W momencie opadania pierwszych płatków. Wtedy wykształcają się łuszczyny i to najodpowiedniejszy termin na ochronę.

Ludzie pryskają Acanto + tebukonazol w chwili opadania pierwszych płatków kwiatowych tak samo jest z Amistarem Xtra, czemu Pictor zalecany wcześniej jeśli strobi słabsze od pozostałych dwóch (tak myślę) boscalid tak trzyma? W planach ma iść Pictor na opadane płatki.

Producent zaleca wcześniejsze stosowanie?

U nas ci co mają kontraktacje lub magazynują też późno koszą reszta to istny wyścig kto pierwszy na skup dojedzie. Gdzieś czytałem, mocznik dany dolistnie na opadanie korzystnie wpływa na łuszczyny, a nawet na fungicydy bo sie kropla lepiej zachowuje czy coś podobnego, słyszał ktos o czyms takim i ile tego mocznika by dać?

Wpływa korzystnie. U wszystkich roślin w momencie kwitnienia rozpoczynają się procesy starzenia i obumierania korzenia, czyli traci zdolność do pobierania składników. Stosowanie odżywek i m. inn strobiluryn mogą wydłużyć aktywność systemu korzeniowego.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 10:01
  •  

#4322 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 22:03

Opryski rzepaku i innych oleistych Tak w pictorze na etykiecie naskrobali.

#4323 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 kwiecień 2014 - 22:34

Opryski rzepaku i innych oleistych Widocznie w ich badaniach w tej fazie działał najlepiej. Zalecana faza stosowania w etykietach to ta która w badaniach własnych firmy wychodziła najkorzystniej. Zawsze możesz się skontaktować z producentem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4324 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 23:42

Opryski rzepaku i innych oleistych Ktoś stosował może ten środek ?
Sarfun 500 SC a'5l 250,88 zł
Fungicyd głównie zbożowy.
Zakres stosowania: zboża ozime
Sposób działania: układowy
Cel stosowania: zapobiegawczy lub interwencyjny
Dawka na ha: 0,4 l
Termin zabiegu w zbożach: od początku strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka. Optymalna temperatura zabiegu: 12-20 st.C
Zwalczane choroby w zbożach: łamliwość źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy
Inne zastosowania: RZEPAK: 0,4-0,8 l/ha - sucha zgnilizna kapustnych, szara pleśń, cylindrosporioza, czerń krzyżowych; BURAKI: 0,4 l/ha - chwościk;ŁUBIN 0,7l/ha; JABŁOŃ 1,5 l/ha; SZKÓLKI LEŚNE 0,8-1 l/ha; ODKAŻANIE PODŁOŻA.
Zalecane mieszaniny: brak.
Okres karencji: zboża 21 dni; rzepak, buraki 35 dni; jabłoń 14 dni; kapustne 3 dni
Zamienniki: Funaben 500SC; Bavistin 500WG
Rozwiązania alternatywne: Alert 375SC

#4325 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 06:06

Opryski rzepaku i innych oleistych Gdzie wy kupujecie ten Alert bo u mnie twierdzą że jest wycofany i czy na etykiecie ma rejestracje na opadanie płatka?

#4326 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 06:36

Opryski rzepaku i innych oleistych Alertu nie da się kupić, mozna kupić sarfun/helben (karbendazym) i wymieszac go np. z tebukonazolem. Karbendazym nie jest polecany na zabieg na płatek, jest bardzo szkodliwy dla pszczół, ja go w tym roku stosowałem na start wegetacji (dwa dni później zaczął wybijać w pęd) w pełnej dawce w mieszance z 0,5l tebukoazolu 250g/l.

EDIT: dodatek tebu z powodu odnalezienia roślin z czernią krzyżowych.

Edytowany przez eMWu, 11 kwiecień 2014 - 06:41.

#4327 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 12:20

Opryski rzepaku i innych oleistych krychu@- Dursban odpada bo są wystrzały które kwitną i pszczoły się pojawiają.

#4328 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 13:01

Opryski rzepaku i innych oleistych Znalazłem zestawienie z Top Agrar kilku środków na opadanie. 1 2 miejsce pod względem plonu i opłacalności to Amistar i Pictor, a za nimi jeśli chodzi o opłacalność znalazł sie Impact 125SC, przed Traperem, Zamirem, Sarfunem. Według mnie jak ktoś nie osiąga 4t z ha i chce tanio zrobić zabieg to ten Impact powinien być dobry

#4329 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 16:45

a co powiecie na taką mieszankę tebu 0,7l + topsin 1l

ja wlasnie mysla nad taka kombinacja:))ewentulanie syrius zamiast Tebu

#4330 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 19:06

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja jeszcze zastosuje na rzepak dursban +cyperkil + tecnophyt ph+ i dodam fungicyd na płatka,rzepak zaczyna kwitnac co Panowie powiecie na ta mieszanke?
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4331 Share sikor86

sikor86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 19:11

Opryski rzepaku i innych oleistych witam. do kiedy można wykonać oprysk w rzepaku borem, siarczanem magnezu i odzywka npk? zasiałem 3 odmiany i kazda w innej fazie. ten najbardziej wyrosły to już ma taki luźny pąk lada chwila zakwitnie.

#4332 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 19:14

Opryski rzepaku i innych oleistych @mich18 Zecydowanie zła mieszanka.

JAk rzepak kwitnie, o absolutnie nie wolno stosowac dursbanu, bo pozabijasz wszystkie pszczoły. To nic, że bedziesz ryskał wieczorem-on działa parę dni, wiec owady i tak zatruje.
Sam piszesz, ze zaczyna kwitąć, wiec nie radze.

Dursban owszem, jest dobry, ale na zielony pąk, nie później.

@sikor
borem musisz zdążyć przed kwitnieniem, bo potem juz nie pomaga a wręcz szkodzi.

@pawelrol

apropos mieszanek na grzyba przy opadaniu kwiatów.

dziś poszperałem na stronie sumi agro i tam w dziale zalecenia polcają tworzenie mieszanki topsinu 1l z propikonazolem (np propico czy bumper)-0,5l

ponoc ma dawać dobre efekty, a po przeliczenu cena wyszłaby koło 100-110 na ha.

Szkopuł jest taki, ze obecnie w zaleceniach nie ma propikonazolu na rzepak, wiec nie mozna takiej mieszanki wpisac w dokumentację.

Edytowany przez nunu85, 11 kwiecień 2014 - 19:19.

#4333 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 kwiecień 2014 - 19:19

.

Edytowany przez e1leex, 01 listopad 2014 - 12:37.

#4334 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 19:27

Opryski rzepaku i innych oleistych A samym cyperkilem max można pryskac rzepak wieczorem jak zaczyna kwitnąc jakies 10% plantacji kwitnie?

#4335 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 19:42

Opryski rzepaku i innych oleistych niby wg ulotki też nie można, ale wiedząc, ze sam cyperkill działa max kilka godzin, to gdybyś pryskał po wieczornym oblocie pszczół myśle, ze nic wielkiego by sie nie stało, bo do rana już by i tak nie działał.

#4336 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 19:44

Opryski rzepaku i innych oleistych To jaki środek najlepiej zastosowac jak zaczyna kwitnąc?

#4337 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 19:51

Opryski rzepaku i innych oleistych Nie rozumiem etykiety tego Cyperkilla. Zarejestrowany w początkowym okresie opadania płatków, a później napisane żeby nie pryskac w czasie kwitnienia.

http://www.ochrona-r...PER 250 EC.html

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#4338 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 19:58

Opryski rzepaku i innych oleistych cypermetryny nie wolno stosowac na trzy dni przed pojawieniem sie pszczół na rzepaku

Edytowany przez slawek2209, 11 kwiecień 2014 - 19:59.

#4339 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 20:01

Opryski rzepaku i innych oleistych Podobno tez kombinacja Mirage i orius na opadanie patka jest dobra tak pisza u mnie w jednej książce:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4340 Share mucha7

mucha7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 20:29

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie mam problem z moim rzepakiem na kilku kawałkach ma poskręcane liście i jest troche niższy niż inne czego moze być tego przyczyna , dodam ze jeszcze nie pryskałem od robaka bo w naczyniu nie było wiecej niż trzy na dobe jutro chciałbym coś zastosować odmiana rzepaku californium .