Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

11582 odpowiedzi na ten temat

#2181 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1070 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:18

Opryski rzepaku i innych oleistych to chyba dam litr jakiegoś tebukonazolu i może nie będzie żle, skracać w tym roku chyba nie ma potrzeby, pogoda chyba go sama wyreguluje w tym roku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 04:10
  •  

#2182 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2671 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:26

Opryski rzepaku i innych oleistych Samo skracanie krzywdy rzepakowi nie robi.Ciekawym zjawiskiem moze byc jak rzepak zachowa sie na nagle ocieplenie.Czy nie za szybko zacznie wybijac w pęd.Moze wlasnie skracanie bedzie mialo na to jaki plon się uda wyciągnąć

#2183 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1070 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:34

Opryski rzepaku i innych oleistych może racja to trzeba poczekać jak to wszystko się będzie rozwijać

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2184 Share KamillaDeMon

KamillaDeMon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, rolnictwo:)

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:42

Opryski rzepaku i innych oleistych Hmm... Ale tutaj natłok informacji:)
Toprex fajnie "czyści" rzepak na wiosnę, ale ja bym zastosowała dawkę niższą niż etykietową (np. 0,3 l/ha).
Galery nie ma co się obawiać, dlaczego niby ma "poszkodzić" rzepakowi? To herbicyd na chwasty dwuliścienne. Można dodać Targę na jednoliścienne (lub jakiś jej zamiennik - Supero, Elegant itd.). Na jednoliścienne jest jeszcze Agil, ale jego nie można absolutnie z niczym mieszać!!!
Nie ma innego środka na dwuliścienne na wiosenne zabiegi z rzepaku. Zamiennik Galery miał kiedyś Chemirol, nazywało się to BARON, ale z tego co się orientuję już tego nie sprowadzają.
Pictor to rewelacja, ten kto go zastosuje na rzepak już chorujący, to zauważy efekty - zatrzymanie choroby.
Na pierwszy zabieg słodyszkowy ja bym dała nurellę, potem mospilan, proteus czy mavrik.

#2185 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1070 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:50

Opryski rzepaku i innych oleistych a skąd weźmiesz nurellę

#2186 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4216 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:50

Opryski rzepaku i innych oleistych No w tym roku tym bardziej przy stosowaniu Galery nie widze problemu bo przymrozków raczej nie bedzie, chodz nigdy nic niewiadomo w tym 13 roku. Nurella pojdzie na pierwszy zabieg tzn durstan+cyperkill. Proteus na słodyszka, jeden zabieg. Jeżeli mam obsadę bez rewelacji to chyba także nie konieczne skracanie bo rośliny nie będą tak konkurować o światło i wolniej wybijać w pęd, chodz przydałoby się może żeby przytrzymać i niech więcej bocznych wytworzy.

#2187 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2671 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:00

Opryski rzepaku i innych oleistych galera hamuje rozwoj rzepaku jak jest za pożno stosowana.co do toprexu w obizonej dawce to raczej nie wypali.jesienia stosuje sie 0.3 w fazie 4 lisci a przeciez wiosna bedzie juz wyrosnietyi nie bedzie efektu przy tak niskiej dawce

Edytowany przez slawek2209, 07 kwiecień 2013 - 20:04.

#2188 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4216 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:03

Opryski rzepaku i innych oleistych Normalne, jak każdy herbicyd zastosowany w nieodpowiedniej fazie.

#2189 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:09

Opryski rzepaku i innych oleistych Uważam że dla darole chodzilo o to że galera to nie potrzebny stres wiosna dla rośliny w okresie intensywnego wzrostu szczegolnie w tym roku kiedy sporo dni wegetacji mamy do tylu. Po za tym chwasty wyciagaja skladniki odzywcze poki sie je zlikwiduje. Sam mialem pryskac jesienia ale nie wyrobilismy sie no i pogoda nie dopisala wiec tez poleci galera.

#2190 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2671 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:12

Opryski rzepaku i innych oleistych Tylko że nie ma innej alternatywy na galere ktora bierze przytulie.pozostaje lontrel ale jak wiadomo nie dziala na przytulie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2191 Share KamillaDeMon

KamillaDeMon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, rolnictwo:)

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:40

Opryski rzepaku i innych oleistych Nurellę można zrobić samemu. Miesza się 0,6 Dursbanu i 0,1 jakiejś cypermetryny.
Jeśli chodzi o Toprex mi by zależało bardziej na wyczyszczeniu rzepaku a nie skróceniu go. Może przesadziłam z dawką 0,3, ale ja chyba ze strachu dam jednak 0,3, chociaż przedstawiciel Syngenty mówi że na luzie 0,4 można dać :) Z resztą pójdę na pole jak śnieg zejdzie i zobaczę jak wygląda sprawa ze stożkiem wzrostu. Ale jeśli ktoś dał na jesień Caryx to myślę, że nie będzie powodu do dawania pełnej dawki Toprexu wiosną.

#2192 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2671 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:47

Opryski rzepaku i innych oleistych toprex mozna opuznic do wysokosci 30 cm rzepaku jesli ktos ma obawy ze za bardzo skruci.wtedy dziala bardziej grzybobojczo

#2193 Share herrfilip1

herrfilip1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 21:43

Opryski rzepaku i innych oleistych slawek2209 sam osobiście wszystkich nie stosowałem, ale miałem wizualne bezpośrednie porównanie na poletkach doświadczalnych. Jeżeli uważasz że ccc + tebu za słabo skraca możesz zwiększyć ccc do 3l/ha i wtedy będziesz mieć taki sam efekt fitotoksyczności co po caryxe, ale i tym samym tak samo go skróci. Po prostu 100 chlorku chloromekwatu słabiej skraca niż 100g chlorku mepikwatu. Ale z racji finansowych lepiej jest zastosować 0,75ccc i 1 tebu po tym z własnego doświadczenia wiem że wystarczy. ale i możesz zastosować 1,5ccc i 1tebu i będziesz mieć jeszcze coś lepszego od caryxu a koszt tego to 75zł.

center tu mam jedynie coś takiego...polecam "fazy rozwojowe rzepaku" od top agraru - kosz oko 12zł:

http://www.notatnikr...d=98&Itemid=238

Do czynienia z fazą rozwojową BBCH 30 do czynienia mamy gdy wykształcą się wszystkie liście rozety i zaczyna się wydłużać pęd główny. Czyli w skrócie po prostu jak miałeś w czasie zimy serca na wysokości 2cm i stwierdzisz że nagle jest na 2,5cm to masz do czynienia z fazą bbch30, a faza bbch 50 to ostatni moment gdy patrzysz z góry na rośliny i nie widzisz pąków kwiatowych tylko listki je zakrywają następna faza (kwestia 4dni) tj. bbch 51to z góry widać zielone pączki.

magnum123 jak masz już kupiony caryx to nim pryskaj i dodaj troche na prochlorazu tak z 200g koszt oko. 30zł.

Bor należy podać ostatnią dawkę do kilku tygodni przed kwitnieniem bo przedłużone pobieranie prowadzi do spadku plonu. nawet w kwietniowym numerze top agrar tego roku o tym pisza.

darolee substancje z asahi prowadzą do wzrostu stężenia giberelin, a gdy zostanie osiągnięte odpowiednie stężenie tych hormonów to roślina idzie w pęd. Więc stosowanie asahi w fazie rozety przyspieszy strzelanie w pęd nawet na srtonie producenta pisze o tym że środek prowadzi do przyspieszenia przejścia rośliny w rozwój generatywny. Jedynie asahi moze przynieść wzrost plonów gdy rośliny śą za mocno rozkrzewione a będzie brakwać wody na V klasie to rolnik może za wczasu zmniejszyć wydatek zuzywanej wody na rozwój niepotrzebnych pędów które roślina sama później zredukuje, ale nie zurzyje asymilatów na ich tworzenie, a pujdą one na plon z pędu głównego. ( dlatego producent pisze że należy stosować przed wystąpieniem warunków stresowych).

#2194 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 22:19

Opryski rzepaku i innych oleistych Osobiście porównywałem toprex, caryx i tebukonazol, jak zejdzie śnieg mogę wrzucić zdjęcia. Po caryxie 1l/ha, roślina prawie wessana w ziemie. Po toprexie ladnie rozbudowana rozeta, stożek wzrostu nisko osadzony, efekt wizualny idealny. Po tebukonazolu hmmmm ciesze się, żee tylko jedna ścieżka była nim pryśnięta ;)
Co do Mavrika to stosowałem i nie dał sobie rady. Badania naukowe badaniami, każdą wiedzę pisaną weryfikuje nasz warsztat pracy, jaki niewątpliwie jest pole. Warto próbować nowych rozwiązań, nowych formulacji, może być inna zawartość adiuwantów, które 'trzymają' daną sybstancje aktywną i już środek będzie miał inne przyswajanie przez rośline. Ogólnie ile głów tyle teorii ;)

#2195 Share herrfilip1

herrfilip1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 22:50

goodkat a na ścieżkach po toprexe roślinki nie zrzuciły więcej liści? jak ta cecha się prezentuje? To mam nadzieję że będziesz na bieżąco donosił co na tym polu się dzieje (z którego wariantu najwięcej "gałęzi" się wytworzy i będą płodne, który zacznie pierwszy iść w pęd, który ma najbardziej sinozielone liście itd.

#2196 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 23:36

Opryski rzepaku i innych oleistych przy Toprexie nie ma różnicy czy to ścieżka czy nie. Wiosennie bede stosował toprex, tebukonazol i myślę do tego dorzucić karbendazym, co do caryxu to 0,6l/ha plus karbendazym, z wiadomych przyczyn (jako fungicyd caryx nie wygląda najlepiej a wiosną tego roku podejrzewam, że będzie duża presja chorób. To są wstępne ustalenia, które będą modyfikowane w miare potrzeby i aktualnego stanu plantacji. ŚOR mam dostepne od ręki (hurtownia 1km od gospodarstwa, więc kombinacji może być wiele ;) Będę starał się informować na bierząco. Rzepak rośnie na 2giej klasie ziemi utrzymanej w dobrej kulturze. Przed siewnie otrzymał 300kg/ha PK 10-20, na początku marca 300kg/ha Korn Kali, przedplonem była pszenica ozima 9,8t.ha, słoma rozdrobniona plus 60l/ha RSMu

#2197 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8410 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 07:43

Opryski rzepaku i innych oleistych Tak czytam i już zgłupiałem, bo na jesieni dałem tebu 1l. CCC 0,3 i Rout 0,75.
Rzepak dość ładnie przytrzymało, ale rewelacji nie było według mnie. Powinien lepij optrzytrzymać.Na hybrydę dałem jeszcze Modusa 0,3l i raczej nie potrzebnie.
Myślałem nad Toprexem, ale teraz zamówiłem Caryx, bo Toprex jest po 245 zł/l a Caryx po 106 zł/l.Ceny netto.
I najpierw dał z 0,5 karbendazymu a po paru dniach Caryx.

#2198 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 09:22

Czemu Galery unikasz?? Ja nie widze żadnych skutków ubosznych a zielsko ładnie wykosi, ale jak nie galera to co w podobnej cenie? Makro za taka cena napewno nie zaszkodzi, a i na siebie zarobi więc wrzucam do beczki.

Uważam że dla darole chodzilo o to że galera to nie potrzebny stres wiosna dla rośliny w okresie intensywnego wzrostu

Dokładnie unikam z tego powodu co piszesz @knoro21. Jest wiosna więc wydawało mi się, iż oczywiście gadamy tylko o wiosennym zabiegu. Jesienią nie widzę przeszkód, ale wiosną już tak. Nieraz robiłem wiosenną poprawkę, zwykle kilka metrów na obrzeżach, bo czasem rumianek czy przytulia. Wówczas jest widoczne zahamowanie rośliny. po galerze rzepak ma inny kolor oraz jest sporo niższy pęd wiodący. Jak pryśniesz całą plantację to tego nie zauważysz. Ale unikać nie znaczy zabraniać :) Lepiej zawsze walczyć z chwastami jesienią, ale jeśli jesienny zabieg puścił np. przytulię, czy nie mógł być wykonany to cóż zrobić wiosną? Lać i jechać.... tylko jak najwcześniej, gdy temperatura pozwoli.

Samo skracanie krzywdy rzepakowi nie robi.Ciekawym zjawiskiem moze byc jak rzepak zachowa sie na nagle ocieplenie.Czy nie za szybko zacznie wybijac w pęd.Moze wlasnie skracanie bedzie mialo na to jaki plon się uda wyciągnąć

Dla mnie nie może tylko na pewno. Samo nagłe ocieplenie nie spowoduje tego, że rzepak od razu wali w pęd, ale fakt, że wiosna ma miesiąc czasu w plecy. Roślina ma swój kalendarzyk (okres wegetacji) i zawsze chcą wydać plon. Czas od momentu pełnego ruszenia wegetacji do strzelenia w pęd znacznie się skuci, dlatego myślę że jak najbardziej trzeba by regulatorem opóźnić ten fakt.

slawek2209 sam osobiście wszystkich nie stosowałem, ale miałem wizualne bezpośrednie porównanie na poletkach doświadczalnych. Jeżeli uważasz że ccc + tebu za słabo skraca możesz zwiększyć ccc do 3l/ha i wtedy będziesz mieć taki sam efekt fitotoksyczności co po caryxe, ale i tym samym tak samo go skróci. Po prostu 100 chlorku chloromekwatu słabiej skraca niż 100g chlorku mepikwatu. Ale z racji finansowych lepiej jest zastosować 0,75ccc i 1 tebu po tym z własnego doświadczenia wiem że wystarczy. ale i możesz zastosować 1,5ccc i 1tebu i będziesz mieć jeszcze coś lepszego od caryxu a koszt tego to 75zł.

darolee substancje z asahi prowadzą do wzrostu stężenia giberelin, a gdy zostanie osiągnięte odpowiednie stężenie tych hormonów to roślina idzie w pęd. Więc stosowanie asahi w fazie rozety przyspieszy strzelanie w pęd nawet na srtonie producenta pisze o tym że środek prowadzi do przyspieszenia przejścia rośliny w rozwój generatywny. Jedynie asahi moze przynieść wzrost plonów gdy rośliny śą za mocno rozkrzewione a będzie brakwać wody na V klasie to rolnik może za wczasu zmniejszyć wydatek zuzywanej wody na rozwój niepotrzebnych pędów które roślina sama później zredukuje, ale nie zurzyje asymilatów na ich tworzenie, a pujdą one na plon z pędu głównego. ( dlatego producent pisze że należy stosować przed wystąpieniem warunków stresowych).

@herrfilip1 nie ma potrzeby byś pisał wytłuszczonym tekstem, bo trochę to wygląda jak słowa wielebnego Jones'a. A nie wszyscy muszą się z Tobą zgodzić :) Nie mówię, że po części nie masz racji.... ale wszystkie stymulatory wzrostu mniej lub więcej wykazują ogólnorozwojowe właściwości (poniekąd stąd szybsze strzelenie w pęd) i ja chcę z tych właściwości skorzystać w 2 fazie BBCH i za chwilę przystopować strzelenie w pęd. Może nie do końca rozumiesz, co chcę osiągnąc. BBCH to jedno a kalendarz to drugie, Ale należy łączyć te dwie płaszczyzny. Chcę szybko rozbudować roślinę na starcie. Zobacz, że pomimo około miesięcznego opóźnienia wiosny rzepaki i tak będą kwitły myślę ze możne z tygodniowym opóźnieniem, góra 2 tyg., zwłaszcza te puszczone w samopas.Taka moja teoria ...zobaczymy jak to w praktyce będzie.
Poza tym z jednej strony piszesz (forsujesz) pogląd tebukonazol +CCC, wszystko inne jest "be" i to drogie , a za chwilę pytasz Kolegi @goodkat o wrażenia z doświadczenia.
Do mnie akurat nie przemówi Twój pogląd, że jesienny zabieg CCC da ten sam efekt regulacyjny co zastosowanie caramby czy czaryxu, bo w tej kwestii to jeszcze nawet mój ojciec miał swoje doświadczenia, a dla mnie własne obserwacje są zawsze na 1 miejscu ;)
Toprex jesienią ładnie prowadzi rzepak, ale na pewno nie zastosowałbym go na wczesny i dobrze powschodzono rzepak, bo groziłoby to zimowym wymarznięciem. Na późny rzepak ok, nawet chyba wskazane. To też wiem z autopsji, popartej niedawno słowami doktorka z Poznania przy okazji dyskusji na temat caryx vs toprex.

#2199 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1849 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 11:11

Opryski rzepaku i innych oleistych czy ktoś z was stosował (chociaż to raczej niemożliwe rejestracja chyba tegoroczna) w zwalczaniu słodyszka PLENUM ? jaka cena tego mazidła (znalazłem że około 55 zł/ha)? reklama idzie na całego.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2200 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 09 kwiecień 2013 - 16:44

Opryski rzepaku i innych oleistych Zadam hipotetyczne pytanie,czy fox wiosną można zaryzykować, wiem że prawnie nie?