Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maliny

1993 odpowiedzi na ten temat

#1641 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów

Napisany 09 maj 2017 - 12:15

Maliny Mam 2 odczepy czyli po ok 125 m tasmy i wszystkie sa rowne. W dodatku rura z odczepami jest na srodku pola W najwyzszym punkcie wiec powinno byc "lajtowo" ale widac wydatek jest za duzy lub/i rozstaw kroplownikow.
Tez Mam pola daleko od domu ale hydrofor dawal rade na starych tasmach zasilic ponad 2 ha malin jednoczesnie i nie bylo spadku cisnienia. Nawet zawory przymykalem na polu bo tasmy robily sie bardzo twarde.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maliny Dzisiaj, 07:46
  •  

#1642 Share AnnaNowacka

AnnaNowacka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 10 maj 2017 - 08:36

Maliny

Czy polanie teraz malin rosahumusem da coś dobrego malinom (dawka 200-250g na ha)?

#1643 Share gerald987

gerald987

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 13 maj 2017 - 07:54

Maliny Czy ktos wie co dzieje się dolega moim malinom?

Załączone miniaturki

• IMG_20170513_085124.jpg
  • IMG_20170513_084914_BURST001_COVER.jpg

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1644 Share pawkko

pawkko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 13 maj 2017 - 09:05

Maliny

Czy ktos wie co dzieje się dolega moim malinom?

Najprawdopodobniej niedobór potasu

#1645 Share alik07

alik07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 15 maj 2017 - 21:21

Maliny Na mojej plantacji polki pojawila się rdza polecam lustracje wszystkim maliniarzom ;)

Czy mieszał ktoś z was Zato z Mospilanem? Jak ze skutecznością takiej mieszaniny?

#1646 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 19 maj 2017 - 20:21

Maliny

Jakiś tydzień temu opryskałem maliny Polana agilem od perzu. Zaczyna go lekko brać. Na etykiecie niby pisze, żeby zabieg powtórzyć po 12 dniach ale nie ma tam zaleceń dla malin. Więc powtórzyć czy nie?

#1647 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1114 postów

Napisany 19 maj 2017 - 22:43

Maliny

nie ma sensu jesli dales dawke taka jak w etykiecie.

#1648 Share jarekleczna

jarekleczna

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 20 maj 2017 - 08:35

Maliny

Hmmm u mnie znowu mam mieszane uczucia co do rozwoju malin, są jakieś takie drobniejsze te liście i za dużo nie wypuszczają nowych gałązek ( malina letnia). Nie wiem czym to jest spowodowane, może przez te chłodne dni co był, a może dobrze by było ich czymś jeszcze zasilić ? ( ostatnio dostały dawkę saletry wapniowa + potas ).  Jak myślicie ? 

#1649 Share Piterpiter

Piterpiter

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 21 maj 2017 - 09:52

Maliny

Teraz by się przydało dać bor, nastepnie za 7dni asahi to wzrostu. Później do 10 dni polecam insol P. Przy okazji zapytam zwalczanie bodziaka, bo troche w rzedzie mi wyłazi. myśle przelecieć punktowo tylko pytanie jakim opryskiem,żeby malina nie odczuła

#1650 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1114 postów

Napisany 21 maj 2017 - 11:28

Maliny

Hmmm u mnie znowu mam mieszane uczucia co do rozwoju malin, są jakieś takie drobniejsze te liście i za dużo nie wypuszczają nowych gałązek ( malina letnia). Nie wiem czym to jest spowodowane, może przez te chłodne dni co był, a może dobrze by było ich czymś jeszcze zasilić ? ( ostatnio dostały dawkę saletry wapniowa + potas ).  Jak myślicie ? 

saletry wapniowej nie mozna laczyc z potasem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1651 Share michal33554

michal33554

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 21 maj 2017 - 12:43

Maliny Macie jakieś sprawdzone sposoby żeby przyśpieszyć wzrost malin? Wczesną wiosną dałem Saletre. Pomimo ostatnich dużych dodatnich temperatur maliny nic nie ruszają do góry. Nie chce takiej sytuacji jak rok temu ze maliny miejscami byly do kolan a miejscami do pasa. Dodam ze u mnie na polu jest bardzo mokro.

#1652 Share jarekleczna

jarekleczna

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 21 maj 2017 - 13:11

Maliny

saletry wapniowej nie mozna laczyc z potasem

Tak dokładnie mówiąc to saletrę dodawałem do środków grzybobójczych. a potas był oddzielnie. 

Kolego MARLUK, możesz napisać dlaczego nie łączyć ? Dzięki ;) 

#1653 Share Samson1

Samson1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów
  • Zainteresowania:Sport, wędkarstwo, motoryzacja.

Napisany 21 maj 2017 - 15:58

Maliny Dlaczego saletry wapniowej nie można łączyć z potasem? A Unica Calcium to co to jest? Saleta wapniowo-potasowa. Wapnia nie łączy się z fosforem.

#1654 Share racyl

racyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 21 maj 2017 - 17:37

Maliny

No to was zagiął ktoś ponownie, wielcy znawcy !! :lol:

#1655 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1114 postów

Napisany 21 maj 2017 - 21:19

Maliny

Tak dokładnie mówiąc to saletrę dodawałem do środków grzybobójczych. a potas był oddzielnie. 

Kolego MARLUK, możesz napisać dlaczego nie łączyć ? Dzięki ;)

Dlaczego saletry wapniowej nie można łączyć z potasem? A Unica Calcium to co to jest? Saleta wapniowo-potasowa. Wapnia nie łączy się z fosforem.

tak panowie, przepraszam zle przeczytalem. Oczywiscie macie racje. Wapnia nie laczy sie z fosforem a potasu z magnezem. Dzieki za czujnosc.

#1656 Share racyl

racyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 22 maj 2017 - 06:26

Maliny

tak panowie, przepraszam zle przeczytalem. Oczywiscie macie racje. Wapnia nie laczy sie z fosforem a potasu z magnezem. Dzieki za czujnosc.

No tak zapewne niezręcznie przeczytałeś

Znowu masz kolejne braki wiedzy

SUPER FOS DAR 40® - SUPERFOSFAT WZBOGACONY 40% P2O5

Makroelementy

40% P2O5 fosforu całkowitego

co najmniej:

25% P2O5 fosforanów rozpuszczalnych w obojętnym roztworze cytrynianu amonu, w tym minimum 93% fosforanów rozpuszczalnych w wodzie,
    10% CaO tlenek wapnia rozpuszczalny w wodzie,

LUBOPLON®
KALIUM

GRANULOWANY • TYP A.3.3. CHLOREK POTASU K (Ca, Mg, S) 40-(4,5-4-13)

#1657 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2257 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 maj 2017 - 06:43

Maliny

A jaki jest skład kristalonu pomarańczowego lub niebieskiego? Jeżeli się nie myle tam jest sporo potasu i magnez. Potas i magnez to pierwiastki antagonistyczne, ważny jest odpowiedni stosunek jonów w glebie. Jeżeli jednym przenawozimy to zostanie zaburzone pobieranie drugiego pomimo tego że będzie w glebie.

Nie należy wapnować i nawozić fosforem bo się uwstecznia. Powstaje trudno rozpuszczalny fosforan wapnia. W superfosfacie wapń jest w połączeniu z siarką czyli gips który stanowi wypełniacz i nie jest rozpuszczalny.

Nie powinno się łączyć wapna i azotu a przecież jest saletra wapniowa...

#1658 Share racyl

racyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 22 maj 2017 - 07:08

Maliny

A jaki jest skład kristalonu pomarańczowego lub niebieskiego? Jeżeli się nie myle tam jest sporo potasu i magnez. Potas i magnez to pierwiastki antagonistyczne, ważny jest odpowiedni stosunek jonów w glebie. Jeżeli jednym przenawozimy to zostanie zaburzone pobieranie drugiego pomimo tego że będzie w glebie.

Nie należy wapnować i nawozić fosforem bo się uwstecznia. Powstaje trudno rozpuszczalny fosforan wapnia. W superfosfacie wapń jest w połączeniu z siarką czyli gips który stanowi wypełniacz i nie jest rozpuszczalny.

Nie powinno się łączyć wapna i azotu a przecież jest saletra wapniowa...

wszystko zależy  z jakiego pierwotnego rodzaju jest wapń.

w nawozach wieloskładnikowych jest w postaci czysto węglanowej, kredy, dolonitu ale jakby był w postaci czysto tlenkowej to wtedy by pewnie nie korzystnie wpływał

Nie mylcie tego że na każdym nawozie wapń jest przeliczany na postać tlenkową ze stanem w którym jest otrzymywany. Ustawa nakazuje aby każde wapn0 przeliczać i podawać na opakowaniu na postać tlenkową

To że coś uwstecznia odnosi się do  konkretnej postaci danego pierwiastka

#1659 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1114 postów

Napisany 22 maj 2017 - 10:50

Maliny

No tak zapewne niezręcznie przeczytałeś

Znowu masz kolejne braki wiedzy

jestes tylko cwaniaczkiem jakich wielu. Przeprosilem za swoja pomylke i co tu sie czepiac. Piszesz o kolejnych brakach a sam tak naprawde bajki pisales co ci wykazalem. Nie ma sensu z toba dyskutowac.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1660 Share racyl

racyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 22 maj 2017 - 11:41

Maliny

jestes tylko cwaniaczkiem jakich wielu. Przeprosilem za swoja pomylke i co tu sie czepiac. Piszesz o kolejnych brakach a sam tak naprawde bajki pisales co ci wykazalem. Nie ma sensu z toba dyskutowac.

nie jestem żadnym cwaniaczkiem. piszesz sprzeczne rzeczy to tylko zauważyłem

nie tylko jeden raz tak napisałeś. jakbyś miał wiedzę to takie rzeczy miałbyś w małym paluszku i wiedziałbyś to w nocy o północy

co mi takiego udowodniłeś ? że jeden prof z UP lublin zaleca saletrę wapniową a drugi saletrzak który jest gorzej rozpuszczalny ?