Skocz do zawartości

Zdjęcie

Suszenie kukurydzy- piec

29 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Marcin28

Marcin28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 23:24

Suszenie kukurydzy- piec

jestem operatorem pieców GRASO 600kW 1600KW 2400KW słoma oraz 2400kW zrębki najstarszy z 2011, chętnie odpowiem na pytania

....stosuje słome z rzepaku i miskanta oba gatunki wręcz idealne, z rzepaku popiół wyglada jak biały piasek, latwy w usuwaniu, przy piecu 600 kW po całodziennym uzytkowaniu mała taczka popiołu, stabilna temperatura 110C przy zewnętrzenej 15-20. Przy miskancie temperatury wyzsze o 10C -jest moc :)

unikam słomy z jeczmienia, temperatura topnienia popiołu to ok 600C stąd trudna do usunięcia "lawa" trzeba stosować kilof. słoma pszenna już jest lepsza temp topnienia popiołu to ok 1000C - usuwanie popiołu nie sprawia trudności. do kazdej z nagrzewnic w praktyce wkłada się jeden balot mniej niż jest w stanie przyjąc. uzywam belek 120cm bądż kostkę heston. 600kW zuzywa 1 belke w 50min, 1,6MW 2baloty w 40min 2.4 MW 3baloty w 40 min

Załączone miniaturki

• DSC05758.JPG
  • DSC03721 (Kopiowanie).JPG
  • photo.JPG
  • Capture1.JPG

Edytowany przez Marcin28, 18 lipiec 2016 - 23:35.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Suszenie kukurydzy- piec Dzisiaj, 14:24
  •  

#22 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 19 lipiec 2016 - 00:19

Suszenie kukurydzy- piec

A odzysk ciepła też dorabiacie do już istniejących suszarni?

#23 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 19 lipiec 2016 - 06:48

Suszenie kukurydzy- piec

Kolego Marcin28 zauważę tylko że słoma z rzepaku jest zbyt cenna żeby ja spalać. Z wieloletniej praktyki wiem, że lepsza od pszennej jest słoma z pszenżyta, a tak naprawdę podstawą jest prasowanie słomy wypłukanej przez deszcz. Ja słomę prasuję najwcześniej na początku września, a zdarza się i pod koniec (jak w ubiegłym roku) i nie mam problemów z "lawą".

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 19 lipiec 2016 - 08:31

Suszenie kukurydzy- piec

Takie prasowanie słomy we wrześniu to kiepska sprawa. Nie można wykonać podorywek, zasiać poplonu a o siewie rzepaku już nie wspominam. No i zabieranie słomy z pola, w przypadku gdy się nie hoduje zwierząt ma bardzo zły wpływ na glebę i ilość próchnicy w niej.

#25 Share Marcin28

Marcin28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 19 lipiec 2016 - 20:18

Suszenie kukurydzy- piec

U nas dużo pada tak że słoma jest prasowana bezpośrednio za kombajnem przez odbiorców, sami na 300 ha nie mamy nawet prasy, rzepak jest "palony" roundup'em na dwa tygodnie przed koszeniem, tak że słoma jest już w miarę zwiędła/martwa i bardzo dobrze się pali, Kolego Szopen zgadzam się ale każde gospodarstwo jest inne u nas akurat ziemie ciężkie, pruchnicy mają sporo. Pszenica głowna uprawa w chwili koszenia ma 18-23% wilgotności. jak jest koszona baloty ze słomy z rzepaku już czekają przy suszarni.

Nie mamy odzysku ciepła na suszarni ale obudowaliśmy nagrzewnicę, jej górną i tylną część co skutkuje podniesieniem temperatury powietrza o 8-10 C powietrze zasysane od przodu pieca ogrzewa się  opływając wokół czopucha, wentylatora spalin i części komina po czym trafia do gł wentylatorów na tyle nagrzewnicy, nieskomplikowana modernizacja a przynosi efekt

Załączone miniaturki

• 12832307_1966579340234486_495820722500435101_n.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share mlodzian4

mlodzian4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 19 lipiec 2016 - 21:13

Suszenie kukurydzy- piec witam możesz coś więcej powiedzieć o uprawie miskanta jak to wyglada jaki uzysk bali z ha i jak wypada w porównaniu do słomy z pszenicy czy rzepaku pozdrawiam

#27 Share Marcin28

Marcin28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 19 lipiec 2016 - 23:57

Suszenie kukurydzy- piec

o uprawie miskanta nie czuje się kompetentny odpowiadać gdyż nie pochodzi z własnych upraw. Nagrzewnica 2,4MW uzyskuje temp wyzszą  o  10C niż na słomie z rzepaku ( mowa o stabilnej temperaturze, nie maksymalnej) także wsad wystarcza na dłuzej.

#28 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 04:57

Suszenie kukurydzy- piec

Takie prasowanie słomy we wrześniu to kiepska sprawa. Nie można wykonać podorywek, zasiać poplonu a o siewie rzepaku już nie wspominam. No i zabieranie słomy z pola, w przypadku gdy się nie hoduje zwierząt ma bardzo zły wpływ na glebę i ilość próchnicy w niej.

Poczytaj trochę wcześniej, już tłumaczyłem jak nie zubażam gleby z próchnicy.

Słomę zbieram z 20% powierzchni gospodarstwa, a na 30% uprawiam kukurydze na ziarno. Zgodnie z parametrami i ilościami realnymi słomy bilans mam dodatni. Tam gdzie zbieram słomę sieję międzyplon ozimy, czasem nawet zdąży wytworzyć sporo masy. Rzepak sieje po jęczmieniu, z którego nie zbieram słomy więc nie koliduje.

Słoma z rzepaku jest najlepsza do palenia ale też zawiera duzo składników i jest prawie gotowa do rozłożenia w glebie i dlatego jest najwartościowsza. Moim zdaniem szkoda jej do spalania, chyba, ze ktoś ja kupuje od rolnika, który nie umie liczyć.

#29 Share Marcin28

Marcin28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 12:49

Suszenie kukurydzy- piec

my spalamy 300 -400 balotów na tle oleju, cena balotu wynosi ok 150 + zł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 22:12

Suszenie kukurydzy- piec

Ja mam piec na gaz. Czyli przed palnikiem wentylator, a jest to normalny silnik elektryczny który na swej osi ma umiejscowione śmigło. Czyli patrząc od wlotu powietrza w pierwszej kolejności widzimy silnik, następnie śmigło i na końcu palnik.

Zastanawiam się nad zrobieniem odzysku ciepła, tylko boję się że silnik wokół którego przepływa zasysane powietrze może ulec awarii.

A pomysł na odzysk ciepła to, budowa skrzyni 3 x 3 x 3m. A w niej bardzo gęsta spirala z rur blaszanych jak kiedyś rynny. Początek i koniec tej rury wychodził by na zewnątrz skrzyni. Do początku rury wdmuchiwane byłoby, ciepłe powietrze wydmuchiwane z suszarni i uchodziło by końcem blaszanej rury także na zewnątrz skrzyni 3x3x3.

A wentylator zasysał by powietrze z środka tej skrzyni przez którą przebiegała by spirala z rur? Jak myślicie jest sens za to się brać, czy to nie zda egzaminu? Jeszcze myślałem aby do tej spirali blaszanych rur podpiąć piec w stylu ,,kozę z dmuchawą,, i w nim palić byle czym. A byle czego mam całe mnóstwo, zrębki drewna, łuski kukurydzy, popsute stare zboże.