Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie warunki powinny panować w kurniku

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share rafal6930

rafal6930

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 wrzesień 2015 - 17:55

Cześć, chciałem zapytać  was, bardziej doświadczonych w hodowli kur osób, o warunki jakie powinny panować w kurniku. Chodzi mi dokładnie o hodowlę kur niosek mających dostęp do wolnego wybiegu. Czy klimat  i warunki panujące w kurniku mają wpływ na zdrowie i efektywność produkcji? Na zdrowy rozsądek – tak. O ile przy stadzie rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu kur nie ma to chyba tak wielkiego znaczenie o tyle gdy mamy kilkaset sztuk to warto podejść do tego z głową.

Wydaje mi się, że najważniejszymi czynnikami są:

Powierzchnia kurnika, oświetlenie,  temperatura, wilgotność, wymiana powietrza (dużo świeżego tlenu)

Może aby zachować przejrzystość postu wypunktuję elementy o które mi chodzi:

- jaka może/powinna być ilość kur na m^2

- doświetlanie w okresie zimy (słyszałem że 14-16 godzin w ciągu dnia powinny mieć jasno kury)

-jaka temperatura powinna być w kurniku dla niosek (bo zapewne utrzymuje się ją na stałym poziomie)

-jakie są graniczne temperatury, które mogą być w kurniku (zimą niedopuszczalne jest ujemna temp, a latem piekarnik w kurniku)

- jak wygląda sprawa wentylacji w kurniku (jak radzić sobie w upały a jak w zimy, aby zapewnić dobrą wymianę powietrza a przy tym nie wyziębić kurnika)

Jeśli pominąłem coś ważnego, to proszę o dopisanie.

Jest to pierwszy mój temat na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość. Za każdą dobrą radę i pomoc będę wdzięczny, tak jak inni użytkownicy, którym ten temat pomoże.

Pozdrawiam

Edytowany przez rafal6930, 26 wrzesień 2015 - 19:10.

Moje sprzęty:

Ursus C-330

Ursus 912

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jakie warunki powinny panować w kurniku Dzisiaj, 03:37
  •  

#2 Share APT

APT

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 29 wrzesień 2015 - 14:07

w okresie nienośni temperatura najlepiej ok. 20-21 stopni poniżej 18 stopni można zauważyć spadek jaj, jak góry gromadzą przy sobie to często jest to oznaka za niskiej temp w budynku, pamiętaj o wentylacji ale nie przeciągu! 

Noc z wyłączonym światłem czyli od 20 do 4 lub 5 rano. 

O 7:00 karmienie i zbieranie jaj.

Kurnik powinien być suchy, dbaj o ściółkę, widać to po nogach kur i kogutach. 

do wentylacji masz wentylatory i okienka-wloty powietrza

kurnik ako budynek musi oddychać

8 ton musi być, 9 jest dobry rok, 10 jest przyjemnie, 14 był rekord po warzywach full ochrona, nawożenie i pogoda :)

#3 Share rafal6930

rafal6930

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 21:45

Dziękuję Bardzo ATP za dobre rady i pomoc :)

Właśnie ta wentylacja jest moją zmorą i nie radze sobie z tym i nie mam pomysłu na to. Wiatraków nigdy jeszcze nie stosowałem bo kur było mniej, ale na następne lato muszę zamontować bo teraz było zdecydowanie za gorąco w kurniku. Więc może ktoś z forum podpowie coś mądrego. Muszę zaadaptować część budynku dla kur i nie wiem jak wykonać tą nieszczęsną wentylację. Obecnie wentylacją są uchylane okna, a w okresie letnim siatka zamiast drzwi wejściowych. Skutkowało to przeciągiem w kurniku i rozchorowaniem kur. A jak powinna wyglądać wentylacja zimą? Aby nie było za zimo a jednocześnie było dużo świeżego powietrza?

Dodam kilka zdjęć wizualizacji aby było lepiej widać o co chodzi: (niewiem jak miniaturki tutaj dodać, tylko tak udało mi się zdjęcia dać)

Załączony plik  Nowy obraz mapy bitowej (2).bmp   3,94MB   14 pobrań

26004392466925585305.jpg

Załączony plik  Nowy obraz mapy bitowej (4).bmp   3,54MB   4 pobrań

Budynek budowany z pustaka, a na dachu jest betonowy stropo-dach pokryty papą.

Załączony plik  Nowy obraz mapy bitowej (5).bmp   2,6MB   8 pobrań

22784357985087958136.jpg

A poniżej mój pomysł na wentylację.

Załączony plik  Nowy obraz mapy bitowej (3) - Kopia.bmp   4,31MB   8 pobrań

00659879198497974613.jpg

I co wy o tym sądzicie? Dobrze myślę, czy zupełnie nie o to chodzi?

Edytowany przez rafal6930, 03 październik 2015 - 19:19.

Moje sprzęty:

Ursus C-330

Ursus 912

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zdrowy polski drób zobacz »

•  

#4 Share APT

APT

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 13 październik 2015 - 10:42

otwory pod sufitem tzw. armatki (wykorzystanie rury pcv) tani sposób na wentylację dobry np. w Ameryce, problem z tym sys. wentylacji polega braku optymalnej regulacji.

Co do okien tzw. inwentarskich to polecam na lato okna ustawić w pozycji "/ "czyli zawias z góry, natomiast w przypadku jesień,zima, przedwiośnie polecam przestawienie okien do pozycji normalnej czyli uchyla się górna część okna.

okna%20inwentarskie%2001.jpg

Kolego masz termometr w kurniku i przed budynkiem? to jest podstawowa sprawa.

Co do otwartych drzwi z siatką polecam zrobić na dolę deski/płyta z 50cm i reszta siatka do góry ramy drzwi, z tego powodu, że bezpośrednio będzie wiało na kury, jednak jak będą mega upały to wtedy trzeba się wszystkim ratować i może pomoże sama siatka.

Dużo masz tam kur?

najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie okien tzw. wlotów wykorzystałbym okna inwentarskie,w przypadku Twojego budynku masz tylko jedno okno? jak długi jest budynek i szeroki?

jest możliwość wstawienia wentylatora na ścianie naprzeciw okna tylko przesunąłbym o z 1-2 metry w prawo.

Co do wentylacji zimą pamiętaj by w kurniku było ciepło i była wymiana powietrza czyli np. mały luft w oknie zostawić i ew. na noc zamykać (z tego co widzę to jest zimny budynek - strop betonowy)

8 ton musi być, 9 jest dobry rok, 10 jest przyjemnie, 14 był rekord po warzywach full ochrona, nawożenie i pogoda :)

#5 Share rafal6930

rafal6930

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 08 listopad 2015 - 16:27

* Termometru szczerze mówiąc nie mam w środku. Muszę zamontować i sprawdzać jaka jest temperatura. A z tym na zewnątrz termometrem o co chodzi?

* Kur mam tam poniżej 200 bo odpadło kilka.

* Budynek ma jakieś 5,5m szerokości i z 10-15m długości. Z jednej strony są 3 małe okna a po przeciwnej stronie jedno duże.

Wykułem jeden otwór w ścianie narazie. Zastanawiałem się, czy ma być on tuż pod sklepieniem, czy też może niżej kilka centymetrów?

Zastanawiałem się jeszcze nad tym, aby w przyszłosci do sufitu przykleić styropian 5-10cm, może pomagało to trzymać ciepło w zimę, a latem od nagrzanego sufitu/dachu by tak nie promieniowało. Dobry pomysł??

Teraz drzwi i okna w kurniku są całe mokre bo para wodna się skrapla na nich, wniosek- za mała wentylacja.

Edytowany przez rafal6930, 08 listopad 2015 - 16:30.

Moje sprzęty:

Ursus C-330

Ursus 912

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Luki1347

Luki1347

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 10:34

Myślę, że przydałoby się też osuszyć to pomieszczenie i poprawić wentylację jeśli skrapla się para wodna. Na osuszanie mogę polecić produkt bacteriosan dry firmy eurovito. Nie tylko osusza ale też eliminuje bakterie wirusy i grzyby - można go stosować jak kury są w środku. jakby co to pisz to podam Ci numer do gościa, od któego kupowałem.