Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krowa po wycieleniu-problem

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Rade8011k

Rade8011k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 06:45

Witam wszystkich. Tydzień temu w sobotę wycieliła mi się krowa i nie wydaliła łożyska. W niedzielę był wzywany weterynarz, lecz powiedział, że przyjedzie w poniedziałek. W poniedziałek rano krowa nie wstawała i lekarz przyjechał, dał kroplówki, próbował wybrać łożysko, lecz się nie dało. We wtorek dostała drugą porcję kroplówek, było wszystko  w porządku, została wyprowadzona na podwórko, normalnie jadła. W środę nic nie chciała jeść, miała zimne uszy, przyjechał weterynarz, stwierdził, że to zasadowica, dał leki i na trochę się poprawiło, lecz wieczorem było to samo i dziś rano też nie chętnie pobierała pasze treściwe. My już nie wiemy co robić, weterynarz też już rozkłada ręce. Może coś doradzicie jak pomóc krowie. Z góry dziękuję za porady. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Krowa po wycieleniu-problem Dzisiaj, 23:25
  •  

#2 Share ezil

ezil

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 06:55

jaki antybiotyk dostawała ? byl podawany steryd, bo goraczke chyba mierzył skoro łożysko nie odeszło

#3 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 07:20

Jak łożysko nie odeszło to robią tzw pałeczki lub wkładają takie tabletki co się rozpuszczają.

Daj jej Vip power-drink poporodowe rano i wieczorem. Powiedz mi czy żyła od kroplówek nie spuchła i co konkretnie podał jej???    

#4 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 07:30

Krowa po wycieleniu-problem Sprzedaj ją do rzeźni póki jeszcze łazi. Rzeźnik niech przywiezie ci jej wątrobe. Nie wiem po co pytanie czy żyła nie spuchła.

#5 Share Rade8011k

Rade8011k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 08:28

Dostała tabletki od łożyska. Podany antybiotyk na bazie amoxycyliny, proszek rumix oraz kroplówki. Temperatura nie mierzona, ale raczej gorączki nie miała. Żyła wyglądała normalnie ( też jestem ciekaw po co te pytanie?). Teraz została wyprowadzona na powietrze, postawiona przy beli sianokiszonki, czasem sobie skubnie. Do rzeźni nie sprzedam, póki co. 

#6 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1381 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 10:43

Jeżeli pije wodę i pobiera odrobinę paszy to polecam cierpliwość , też jestem świeżo po podobnym doświadczeniu . Krowa prawie nie jadła przez tydzień , a po 10 dniach wyszła reszta łożyska i powoli zaczęło jej się poprawiać , choć nadal jest osłabiona . Oczywiście u mojej krowy też był weterynarz .

Edytowany przez zetorki12, 21 sierpień 2015 - 10:45.

ZETOR TEAM

#7 Share Rade8011k

Rade8011k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 12:46

To może coś z niej będzie, bo właśnie pije, trochę słomy i siana przebierze i zobaczymy czy wieczorem na treściwe się skusi. Pozostaje mi w takim razie czekać na uzdrowienie. A tak z ciekawości, u ciebie była czysta hf czy mieszańcowa i czy urodził się byczek czy jałoszka?

#8 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1381 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 14:00

Krowa to mieszaniec ok. 25 % hf .Ocieliła się 3 tygodnie przed terminem , ciąża bliźniacza , byczki -jeden był martwy i stąd pewnie wynikły problemy , bo krowa nawet nie zdążyła nabrać wymienia .

ZETOR TEAM

#9 Share gotchisc

gotchisc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:https://www.youtube.com/watch?v=DyFw2NNgy1M Zapraszam !

Napisany 21 sierpień 2015 - 14:20

Krowa po wycieleniu-problem doisz ja? ma zapalenie? może ogranicz dojenie do jednego razu na dobę

#10 Share Rade8011k

Rade8011k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 16:51

zetorki12- W takim wypadku to mi się wydaje bardzo dużym obciążeniem dla krowy, jeszcze trafiła z wycieleniem w same upały co też nie pomogło. To jeszcze dobrze,że byczki, bo jałoszki bliźniaczki to nie krowy mleczne w przyszłości ( tak mnie uczono w szkole).

gotchisc- dojona dwa razy dziennie, zapalenia brak, daje z 3-4 litry na udój lecz mleko do wylania bo z antybiotykiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1381 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 17:19

Być może wina upałów , ale cielaki były dość duże . Ten martwy miał podwiniętą głowę i nogi .Zresztą cielak (ten żywy) też prawie dobę się nie podnosił , podawałem mu wiaderkiem ze smoczkiem ( mleko z antybiotykiem od krowy , lekarz powiedział że mu nie zaszkodzi)

Edytowany przez zetorki12, 21 sierpień 2015 - 17:25.

ZETOR TEAM

#12 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 21 sierpień 2015 - 18:39

zetorki12- W takim wypadku to mi się wydaje bardzo dużym obciążeniem dla krowy, jeszcze trafiła z wycieleniem w same upały co też nie pomogło. To jeszcze dobrze,że byczki, bo jałoszki bliźniaczki to nie krowy mleczne w przyszłości ( tak mnie uczono w szkole).

gotchisc- dojona dwa razy dziennie, zapalenia brak, daje z 3-4 litry na udój lecz mleko do wylania bo z antybiotykiem.

właśnie upały prawdopodobnie przyczyniły się znacznie do tego stanu. co do tego że jałoszki bliźniaczki to nie mleczne to ja to uznaję za bzdurę, sam miałem dwa takie komplety  i nie narzekałem, były jednymi z bardziej mlecznych także to w mojej opinii tylko mit- taka moja opinia. ilość mleka mała ale przy przedwczesnym wycieleniu jest to dość częste, niedługo się rozdoi.

standardowo takiej krowie daje się najlepszej jakości pasze, sporo witamin i dostarczać sporo energii na start

#13 Share Rade8011k

Rade8011k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 21 sierpień 2015 - 19:05

Jeszcze nie miałem ciąży bliźniaczej, to nie obalę tego mitu, to tylko czysta teoria, lecz też mi się wydaje, że to bzdura, bo niby z jakiej racji. To, że, mniejsze cieliczki to żaden problem, też mam taką wycieloną 1,5 tygodnia przed terminem to jest mała, ale uważam, że będzie z niej dobra krowa. A tak poza tematem, skąd dokładnie jesteś, bo ja też z bliskich okolic wys maz? Miałem się ciebie wcześniej spytać, ale nie było okazji.

#14 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 22 sierpień 2015 - 15:23

bardzo blisko wysokiego kierunek kulesze

#15 Share Rade8011k

Rade8011k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 22 sierpień 2015 - 16:23

Znaczy się Gołasze. Ja zaś w stronę Czyżewa.

#16 Share polacyrobacy

polacyrobacy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 26 wrzesień 2015 - 11:42

właśnie upały prawdopodobnie przyczyniły się znacznie do tego stanu. co do tego że jałoszki bliźniaczki to nie mleczne to ja to uznaję za bzdurę, sam miałem dwa takie komplety  i nie narzekałem, były jednymi z bardziej mlecznych także to w mojej opinii tylko mit- taka moja opinia. ilość mleka mała ale przy przedwczesnym wycieleniu jest to dość częste, niedługo się rozdoi.

standardowo takiej krowie daje się najlepszej jakości pasze, sporo witamin i dostarczać sporo energii na start

To nie jest żaden mit - polecam zaznajomić się z tym pojeciem:  https://pl.wikipedia...ki/Frymartynizm

Oczywiście jest możliwe, że taka jałówka da się później zacielić, ale w blisko 90% przypadków niestety się to nie udaje. W związku z tym możesz uważać się za wielkiego farciarza bo trafić 2 razy pod  rząd w 10% to jest coś ;) Często u takich jałówek nie ma nawet wykształconej macicy i jajników. 

#17 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 27 wrzesień 2015 - 08:13

Krowa po wycieleniu-problem No to widocznie byłem farcierzem bo zarówno z jednych bliźniąt jak i drugich wyszły mleczne krowy a i wysłużyły się swoje lata także jak by znowu trafiła się ciąża bliźniacza to bym się nie wahał i zostawiał na chów. Poza tym teoria często mija się z praktyką i nie zawsze wierzę w słowo pisane :)

#18 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 27 wrzesień 2015 - 08:24

W przypadku parki jałóweczka będzie bezpłodna, przy dwóch jałóweczkach obie będą płodne...  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share bieniek_88

bieniek_88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, survival.

Napisany 28 wrzesień 2015 - 19:10

Krowa po wycieleniu-problem Przecież darek wyraźnie napisał o dwóch jałoszkach- bliźniaczkach. Nie o jałówce z parki. Czytanie ze zrozumieniem się kłania. J/w, dwie jałówki czy dwa byczki z ciąż bliźniaczych będą płodne. Różne płci, byczek płodny, jałówka 10% szans, że będzie mogła mieć cielaczki.

Pozdrawiam.

Edytowany przez bieniek_88, 28 wrzesień 2015 - 19:12.