Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakup gospodarstwa- czy jest sens?

110 odpowiedzi na ten temat

#21 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 16 marzec 2015 - 17:21

Podpinam się do kolego powyżej wyjaśnij nam kolego @grego jak przetrwają Ci najwięksi,a  mniejsi nie? Moim zdaniem przetrwa jak zawsze ten który będzie się rozwijał, a nie stał w miejscu nie zależnie od areału, 

Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zakup gospodarstwa- czy jest sens? Dzisiaj, 03:53
  •  

#22 Share kapec24

kapec24

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 16 marzec 2015 - 19:03

gdzie jest to gospodarstwo że liczysz po 25 tys hektar? u nas na kujawach cena od 50 do ponad 100 za ha. po sąsiedzku pewna pani wystawiła 2 ha na sprzedaż za 130 całość. tyle miała telefonów że licytacja ma być. inny przykład to ostatnio facet całą gospodarke ogłosił- 28ha plus dom i budynki- za 3 miliony. do czego zmierzam. wiekszość pisze że ta inwestycja o której tu mowa to samobójstwo. to co dopiero powiecie na realia z mojej okolicy gdzie za 1 ha tu, tam kupiłbym 4?

#23 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 16 marzec 2015 - 19:23

Samobójcy z kasą...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share szkodnik14

szkodnik14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 16 marzec 2015 - 19:30

Dziś też widziałem jednego gospodarza, wyuczony człowiek, magister. Też próbował tak jak ty na kredyt, dziś go mijałem jak jechałem samochodem, wygląda jak bezdomny, jeździ starym rowerem do miasta "zbierać śmieci

stg cz ty czasem nie mówisz o kawce ??

#25 Share jan34533

jan34533

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 16 marzec 2015 - 19:44

A teraz nawet i w banku się śmieją że dają kredyt i powrózek gratis.

Myslę ze tym postem uratowałes komuś zycie w przysłosci.

Mówię całkowicie poważnie.

#26 Share Bazalt

Bazalt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza, motoryzacja, elektryka

Napisany 16 marzec 2015 - 20:05

Widze że rozwineła sie ciekawa dyskusja, to dobrze.

Przedstawiłem swoje przemyślenia i chciałem poznać zdanie ludzi mądrzejszych i bardziej doświadczonych ode mnie.

Tak dzisiaj myśle i myśle, doszedłem do następujacych wniosków:

- póki co teraz oni to robią na dopłate, czyli zamierzam z nimi rozmawiać o ewentualnej dzierżawie po żniwach.

-bardzo spodobał mi się pomysł o stworzeniu punktu z nawozami i środkami ochrony roślin. to nie jest głupie, a mi to do głowy nie wpadło.

-a gdyby tak kupić kombajn i robic po prostu usługi? oprócz tego normalna praca, o która w moim regionie nie jest łatwo...

Lub połaczyć dwa ostatnie punkty, ale to z biegiem czasu.

Swojego domowego gospodarstwa też mamy 20ha z czego tylko na połowe bierze sie dopłate, ludzie nie chcą dać pod uprawe z dopłatą niestety, nawet dzieląc 50/50 ..

Bardzo podobają mi sie zabudowania, jeżeli dało by sie same budynki i tak jak pisałem dwa ostatnie punkty zrealizować to tez bym był zadowolony.

Kolega mnie pytał gdzie takie ziemie są?

gmina lubomierz, powiat lwówek.

owszem są licytacje gdzie dochodzą ceny do tych 40 i 50 tys ale to przy drogach głównych do miast i wyższych klas ziemi.

jeszcze z ciekawości podejde do agencji i do tego BGŻ. No ale dosyć mocno rozświetliliście mi sytuacje.

Dziękuje serdecznie i pozdrawiam ;)

#27 Share szaman1

szaman1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 16 marzec 2015 - 21:38

gdzie jest to gospodarstwo że liczysz po 25 tys hektar? u nas na kujawach cena od 50 do ponad 100 za ha. po sąsiedzku pewna pani wystawiła 2 ha na sprzedaż za 130 całość. tyle miała telefonów że licytacja ma być. inny przykład to ostatnio facet całą gospodarke ogłosił- 28ha plus dom i budynki- za 3 miliony. do czego zmierzam. wiekszość pisze że ta inwestycja o której tu mowa to samobójstwo. to co dopiero powiecie na realia z mojej okolicy gdzie za 1 ha tu, tam kupiłbym 4?

Jeden chociaż z moich stron niedawno na przetarg poszło 20 ha za 130 za ha i najlepsze jest to że 2 szwagrów się przebijało. Co nie zmienia faktu że mając 20 ha jak autor nie pakował bym się w takie gówno. U mnie w sąsiedztwie też jest gospodarka na sprzedanie. Tyle że 10 ha i  z budynkami jeden daje milion trzysta, tyle że on ma podwójne źródło dochodu z brudnych interesów, mimo iż czeka na wyrok dalej grabi :D

#28 Share Krisek

Krisek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Komputery, Muzyka/Dj-ka

Napisany 16 marzec 2015 - 22:04

Myslę ze tym postem uratowałes komuś zycie w przysłosci.

Mówię całkowicie poważnie.

Też mam taką nadzieję,  Panowie  50 - 60 a nawet i 100 tyś za hektar ok zgadzam się bo sąsiad sprzedał 1000 m2 za 100 tyś ale pod budowę domu.. Ale proszę uwierzyć że znam kilkunastu takich ludzi co sprzedali swoje gospodarstwa w jednym przypadku 8 hektarów + zabudowania i wszystkie maszyny  za 3 tyś zł nieświadomie i było pięknie bo balanga przez miesiąc a teraz kawałek nylonu i pod mostem. A jest też mnóstwo sytuacji gdzie ludzie są bardzo zadłużeni i pod presją  za 6-8 tyś zł sprzedają hektar ładnego pola. Tak że o tym jakie są stawki a jak się kupuje można by gadać w nieskończoność. Ale dużo ludzi też nie zastanawia się na tym dlaczego tak dobrze rozwijające się gospodarstwo w trudnych czasach, dzisiaj powinno dominować a  jest upadłością.

#29 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 17 marzec 2015 - 00:07

stg cz ty czasem nie mówisz o kawce ??

Tak kolego dokładnie, widzę że jest już on "sławny" na cały Starogard i okolicę

Widzę że jesteś ze Starogardu lub okolicy :)

#30 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3439 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 17 marzec 2015 - 07:46

Mariusz jakim cudem teraz wyciągniesz z ha 1500zł ?

siejąc  rośliny  wysokobiałkowe np;

-łubin  na  śrutę 

-kończynę , lucernę  na  sianokiszonkę 

-program  rolnośrodowiskowy  poplony 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share szkodnik14

szkodnik14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 10:24

Tak kolego dokładnie, widzę że jest już on "sławny" na cały Starogard i okolicę

Widzę że jesteś ze Starogardu lub okolicy

A kto kawki nie zna , dokładnie z okolic stg 

#32 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 16:33

Podpinam się do kolego powyżej wyjaśnij nam kolego @grego jak przetrwają Ci najwięksi,a  mniejsi nie? Moim zdaniem przetrwa jak zawsze ten który będzie się rozwijał, a nie stał w miejscu nie zależnie od areału, 

sam mam ok 40ha, ale tu nie ma czego wyjaśniać takie są prawa ekonomi i wolnego rynku (jeśli będzie wolny bo jak na razie to jest nieco regulowany na szczęście dla nas). No nie mów, że małe gospodarstwa mają mniejsze koszty od tych dużych, już nie mówie o wykorzystaniu sprzętu, ale zobacz w jakich cenach ci duzi kupują środki, czy w jakich cenach sprzedają produkty..., a to że będziesz miał (o ile bo nie wiem skąd kase na to) nowoczesne gospodarstwo 20ha to nic nie da bo będziesz miał za duże koszty w przeliczeniu na 1ha. Spójrz za zachodnią granicę bo my do nich pomału się zbliżamy czy tego chcemy czy nie. Czy widziałeś aby w Niemczech, Francji, Holandii rolnicy byli w stanie utrzymac się z 20ha i na dodatek inwestować np. w maszyny?

#33 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 16:47

Po to tworzą się grupy producenckie, działalności pozarolnicze tak jak wspomniałem rozwijanie. Jestem w grupie mam działalność gospodarczą. Kto się nie rozwija ten ginie to jest problem. Masa rolników w Niemczech nie ma swojego sprzętu a wynajmuje go firmy  coś w rodzaju naszych starych SKR-ów.

#34 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 17 marzec 2015 - 18:46

Zakup gospodarstwa- czy jest sens? grego a nie pomyślałeś o tym że inwestowanie w maszyny nie musi się wiązać z ciągłą wymianą jak tylko nowy model się pojawi? kupiliśmy ciągnik 11 lat temu, wiadomo szału nie ma ale pracuje się w miarę wygodnie a ciągnik ma tylko niecałe 2000 motogodzin, przeliczając... ten ciągnik ma u mnie dożywocie, podobnie z większością maszyn, belarka która zrobi rocznie ze 400 bel max, sprzęt sprawuje się dobrze i nie widzę potrzeby wymiany a nie widać żeby nadmiernie sprzęt był wyeksploatowany. także odpada dużo kosztów które w dużych gospodarstwach są nieuniknione, kiszonkę sobie nawet wiaderkami przyniosę i sie nie przepracuje więc mi nie mów że mam niewiadomo jakie koszty produkcji... logicznie wszystko przeanalizuj

#35 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 11:12

Oczywiście w Niemaczech są i takie gospodarstwa i tak jak piszesz w większości nie mają swoich maszyn ale z tylu ha nie są w stanie się utrzymać bo są podatki itd. Oczywiście można robić własnoręcznie dużo rzeczy i nie liczyć własnej pracy sam zresztą tak robię, na razie to powiedzmy wystarcza póki mamy dopłaty, i dość niskie obciążenia fiskalne w porównaniu do zachodu dlatego u nas jeszcze póki co nie jest najgorzej, ale jak to sie zmieni, a właściwie kiedy to się zmieni bo państwo w końcu zacznie podnosić "poprzeczkę", a jak nie państwo to zrobi to rynek bo czy jesteś w stanie wyprodukować tuczniki w takiej cenie jak fermy? Wątpię. I nie oszukujmy się taki co ma ze 200ha i więcej ma dużo niższe koszty w przeliczeniu na ha mimo, że ma dużo drogiego sprzętu, jego stać na kupno pola po 50tys za ha więc skądś tą kase ma. A który nieduży rolnik mógłby sobie na to pozwolić w tej chwili? Trzeba było kupować w latach 90 lub na początku 2000 kiedy ha kosztował 4-5tys albo poczekać parę lat jak zniosą dopłaty, a nie inwestować 1 mln w interes tak nie pewny i tak mało opłacalny, kiedy ci się to zwróci przy tak niskiej rentowności? Teraz to można tylko powiękaszać, a jak juz kupować to ze 100ha po wcześniejszej wygranej w totka ;)

Kolega wspomniał o grupach rolniczych, aby kupować i sprzedawać wspólnie pomysł wspaniały i od kilku lat się nim interesowałem i podpytywałem okolicznych rolników, heh zapomnij tylko marszczą oczy, że che ich okraść takie typowe betony. Jeden drugiemu by oczy wydłubał  o 1ha ziemi niż współpracował.

#36 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 12:20

mówisz mimo wszystko o zwiększaniu, ale załóżmy że ma ci tylko wystarczyć na życie i trochę odłożyć (nie mówię o astronomicznych kwotach), nie wziąłeś też pod uwagę kosztów produkcji... oni wcale nie mają wyższych kosztów produkcji niż my, no może poza robocizną. twierdzisz że u nas są niskie obciążenia fiskalne? policz sobie podatki które płacimy np jakie są ceny paliwa u nas a u nich? (kwestia wszystkich opłat wędrujących do państwa). weź pod uwagę też chociażby ceny gazu (ruski dostarczają nam gaz o połowę droższy niż niemcom- produkcja nawozów). także o kosztach bym trochę podyskutował...

co do tego że dużych stać... no na ilości naleci ale też szału nie ma, na utrzymywanie się jakoś wystarczy i kto chce to sobie z tym dyskutuje ale utrzymać sie można z 20 ha i takie gospodarstwa dalej będą istniały, chyba że po prostu nie będzie się komuś chciało pracować na wsi. może warto wziąć pod uwagę że nie każdemu chce się szaleć z kupowanie ziemi i po prostu obrobi swoje dobrze i mu to wystarczy.

#37 Share weksel

weksel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja,rolnictwo,zamiłowanie do marki URSUS
    kocham to co lubie:)

Napisany 19 marzec 2015 - 19:45

kolego bazalt też mi to samo chodzi po głowie,lecz rachunek ekonomiczny daje do myślenia,wiadomo bank da kredyt pod zastaw tego gospodarstwa tylko weż  wyrób w dzisiejszych czasach na życie produkcję maszyny,i jestem zdania ze teoria mija się z praktyką,w dzisiejszych czasach jest dużo łatwiej pomoc unijna,aby się załapać pózniej produkcja okreslone kierunki, przy areale 20 ha może być ciekawa,maszyny wiadomo jak nowe to drogie,do uzywanych też masz dotacje max 5 lat,weż podstawowy sprzęt troche go potrzeba,na usługach wyjdziesz albo i nie,w mojej okolicy ostatnim czasem dwie córki rolnika pokupowaly sobie gospodarstwa jedna 7 ha budynki  a druga 13 ha i też budynki wchodzące w skład gospodarstwa i coś tam działają mają zamiłowanie do tego i wszystko na dotację unijną,ja twierdzę że ciężką pracą można coś osiągnąć! wygrana w totka to by bylo coś 6 ka dziękuje i marzenia się spełniają,wróćmy do rzeczywistości obecnie  hoduję kilka opasów dla siebie.ojciec sobie ja sobie i opłacalność w tym jest. rozwijać się trzeba bo wegetować to nic ci nie przyjdzie samo,a w lubelskim cena ziemi waha się w granicach 25 do 30 za ha,tylko jest jej brak

Edytowany przez weksel, 19 marzec 2015 - 19:46.

#38 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 21:49

pewien jesteś że masz dotacje do używanych maszyn? poza tym w kupnie ziemi nikt nie pomoże, jak nie masz kasy cy nie weźmiesz kredytu to nikt sponsorował nie będzie, no może rodzice ale  na nic więcej nie ma co liczyć. jak mówisz że da się tych dotacji dostać do kupna chociazby ziemi to powiedz ile sam dostałeś...

#39 Share weksel

weksel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja,rolnictwo,zamiłowanie do marki URSUS
    kocham to co lubie:)

Napisany 19 marzec 2015 - 22:59

tak tak masz racje a  świstak siedzi i zawija je w te .... rozumiesz?poczytaj sobie prow 2014-2020 jak potrafisz czytac ze zrozumieniem,a jeśli masz mały rozumek to sobie daruj, pozdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 20 marzec 2015 - 01:25

sam się dokładnie wczytaj i zauważ że nie ma tam jednoznacznie napisanego, co z twojego "wielkiego" rozumku jak go nie używasz