Polecane posty

lukasz222    2883

W zeszłym roku przy mrozach -20*C skrystalizował mi się w stodole, także musiałbyś rozcieńczyć, albo czymś opatulić.

A co do lania na oszronione rośliny - zasilałem tak już drugi rok 120ha rzepaku i ponad 150ha pszenicy, żadnych efektów ubocznych. Na chłopski rozum - RSM przypala, bo intensywnie chłodzi, a przecież zmarzniętej rośliny nie schłodzi, ani nie wprawi w szok termiczny, który objawia się przypaleniem. Tak samo nieprawdą jest, że nie można go rozlewać w czasie opadów deszczu, można, byleby nie spłukiwało z powierzchni pola, z tym że ta uwaga tyczy się również granuli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14
3 godziny temu, miwigos napisał:

To po ile kupiliście RSM ,ja saletre po 799 netto,potrzebuje 48 ton saletry ,czyli musiał bym miec 48 mauserów,szkoda mi dobrego opryskiwacza do RSM i na małym przymrozku uciągnąć  3000 l RSM + 2,5 tony opryskiwacz,napewno nie da się ,do tego jak długo będe nalewał,pola mam blisko,no i opryskiwaczem 14 km na godzine raczej nie pojade,nie mówiąc jak jeszcze słupy na polu ,a te prawie każdy ma,jesli ma kilkadziesiąt,lub kikaset ha

300 ha bez żadnego słupa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

To jesteś szczęśliwcem,nadal RSM mi nie pasuje,minimalne przypalania co roku sie trafiają,w póżniejszycn fazach i dodatkowa robota mówicie że trzeba rozcięczać ,mieszać nie dla mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie trzeba. Ja na zimę zamówiłem 26S krystalizacji przy -19 a praktycy mówią że i przy 25 się nic nie działo.

Co do przypaleń, to pojawia się pytanie w jakim stopniu wpływają one na plon.

Sam dopiero zaczynam przygodę z RSM więc jeszcze sporo nauki przede mną.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

No i skąd macie pewność ile ma N ,bo są różne RSM ,ja nie wierze sobie ,a co dopiero innym,wiem że mozna zbadać gęstość ,ale jak doleją 1 % wody to nikt się nie kapnie,przedewszystkim nie lubie sobie utrudniać życia ,a z saletrą napewno jest szybciej i mniej roboty,

Jak kupiłeś ze siarką to co cały rok ją bedziesz lał ,siarka powinna być w I dawce,po co pózniej zakwaszać ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
16 minut temu, miwigos napisał:

No i skąd macie pewność ile ma N ,bo są różne RSM ,ja nie wierze sobie ,a co dopiero innym,wiem że mozna zbadać gęstość ,ale jak doleją 1 % wody to nikt się nie kapnie,przedewszystkim nie lubie sobie utrudniać życia ,a z saletrą napewno jest szybciej i mniej roboty,

Jak kupiłeś ze siarką to co cały rok ją bedziesz lał ,siarka powinna być w I dawce,po co pózniej zakwaszać ziemie

Już nie przesadzaj. Po pierwsze przy dostawie kierowca zrywa plomby które zakładają w fabryce, po drugie waga 26N a 32N jest inna, po trzecie pierwsze słyszę że siarka musi być w I dawce. Z tego co wiem to każdy nawóz zakwasza glebę. Temat czy z saletrą czy z rsm jest szybciej/wolniej/wygodniej to temat rzeka. Każdy ma inne warunki, maszyny, pola i stąd się biorą ,,za i przeciw" między saletrą a rsm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Wiosenne odchwaszczanie 1000g ctu +tribenuron+fluroskypyr? Ctu nie wpłynie negatywnie na roślinę następczą tj. rzepak? Będzie orka. Zabieg chciałbym wykonać przed t1 jeśli warunki pozwolą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Nie będzie problemu, na etykiecie np Tolurex pisze o tym. Jeszcze jak będzie orka to tym bardziej nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
1 godzinę temu, miwigos napisał:

No i skąd macie pewność ile ma N ,bo są różne RSM ,ja nie wierze sobie ,a co dopiero innym,wiem że mozna zbadać gęstość ,ale jak doleją 1 % wody to nikt się nie kapnie,przedewszystkim nie lubie sobie utrudniać życia ,a z saletrą napewno jest szybciej i mniej roboty,

Jak kupiłeś ze siarką to co cały rok ją bedziesz lał ,siarka powinna być w I dawce,po co pózniej zakwaszać ziemie

Jak cały rok? Na pierwszy strzał jest S'ka. Następny skład to będzie 32.

 


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

znam rolników którzy leją 26N+3S na pierwszą i drugą dawkę. Wiadomo troszkę mniej azotu jak w 32 więc można ewentualnie zwiększyć dawkę. Poza tym tam jest tylko 3kg Siarki więc taka ilość to jest ,,nic" jeśli chodzi o ewentualnie zakwaszenie gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
2 minuty temu, XTRO napisał:

RSMS krystalizację ma albo -8 albo -9

a nie coś w granicach -17? chyba ze pomieszałem z tym rozcieńczanym do 28.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523
Przed chwilą, Kula07 napisał:

Jak cały rok? Na pierwszy strzał jest S'ka. Następny skład to będzie 32.

 

To masz dwa zbiorniki na RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25621

Rsm 28 krystalizuje przy -17

rsm 30 przy -9

rsm 32 przy 0 stopni.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

po co zaraz dwa zbiorniki? Pewnie ma akurat dostawę z siarką na I dawkę, a na drugą dawkę zamówi 32. Nawet jak mu zostanie rsm S to zmiesza z 32 i też będzie. W pracy tak nie raz robiliśmy, zostawało z 5t 26N+3S i w to szła dostawa 30N od pepików.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Nie wiem co wy widzicie w tej siarce w RSM po zatym że wali to zgniłymi jajami jak dla mnie to jedyny właściwy to RSM 32, jakby zamiast jej siarki robili na bazie wapnia to by to było coś nawóz azotowy o obojętnym ph ale wiadomo że to niemożliwe jest, co do krystalizaci to rozmieszanie w dużych pojemnikach jest kłopotliwe w mazurach lepiej to wychodz nawet 15tys litrów na raz nie jest jakoś uciążliwe do rozmieszania, wąż elastyczny na tłumnik w ciągniku i  drugi koniec do mazura i fajnie się miesza 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

W siarce nie ma nic nadzwyczajnego żeby można było w niej "coś zobaczyc" po prostu wziąłem taki rodzaj nawozu ze względu na wygodę w przechowywaniu. To będzie moj pierwszy rok z RSM, chce się go nauczyć. Jak się sprawdzi i będę wiedział co i jak to przejdę na 32 w pierwszej dawce.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Kula co do stosowania to w pierwszej dawce naprawdę trudno o poparzenia inaczej to wygląda w fazie bbch 33 i wyżej co do skutków poparzeń to zależy jak one rozległe będą pszenica ma to do siebie że bardzo dobrze się regeneruje, poparzenia otwierają drogę patogenom do rośliny i tu bardziej bym się skupił, z obserwacji u siebie to w tym roku chociaż ostre poparzenia wystąpiły to bardziej pszenica nabrała wigoru niż osłabła.

 

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie chodzi o poparzenia w pierwszej dawce a o przechowywanie przez zimę. Wiem, że ogolnie 32 jest nawozem ktory ze wszystkich płynnych azotów w najmniejszym stopniu powoduje poparzenia.

Czyli drugą dawkę najlepiej jest podać przed strzelaniem w źdźbło czy po pojawieniu się pierwszego kolanka?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Niepotrafię na to pytanie odpowiedzieć ja u siebie staram robić to w taki sposób że daje co miesiąc dawkę ale też sztywno tego się nie trzymam jednak zawsze druga dawka wychodzi w bbch 31-32 bo jak pogoda sprzyja to jadę niestety w RSM trzeba uważać na wiatr bo on robi spory bałagan robi,  zawsze lepiej zrobić trochę wcześniej niż w terminie z wiatrem,  a i zawsze 3 dawka idzie w deszcz w terminie 10-20 maj, w tym roku drugą dawką przypaliłem a trzecią niezostwiła śladu choć liść podflagowy się w połowie wykształcił, ja stosuje  końcówki 7 otworów lejące do tyłu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Mi przeszkadza i to bardzo szczególnie jak wieje nonstop 10-30m/s   cały kwiecień a w tym roku tak było umie taki wiaterek rozbija krople na mniejsze które zostawały na roślinie 

 

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj