Polecane posty

koniu    841

Wszystko zależy kto gdzie ma pola, odległość od gospodarstwa, areał całego gospodarstwa itp itd.  U mnie RSM w porównaniu do granuli jest bardziej kłopotliwy i czasowo dłużej by zeszło.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

A już rozumiem, masz zbiornik w opryskiwacz większy niż w rozsiewacz i stąd ta różnica? U mnie jest dokładnie odwrotnie, bo używam dwóch opryskiwacz ale odpowiednio mniejszych, z tym że samo nalewanie tego rsm-u to też schodzi wydaje mi się że sporo dłużej od wsypywania bb? Mam rację? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112

Mam ocynkowaną beczkę 4300l na gnojowice której już nie używam ale troche jej szkoda, da rade dowozić nią w pole RSM czy zeżre ocynk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
5 minut temu, 20CBR12 napisał:

A już rozumiem, masz zbiornik w opryskiwacz większy niż w rozsiewacz i stąd ta różnica? U mnie jest dokładnie odwrotnie, bo używam dwóch opryskiwacz ale odpowiednio mniejszych, z tym że samo nalewanie tego rsm-u to też schodzi wydaje mi się że sporo dłużej od wsypywania bb? Mam rację? 

Do mnie to pytanie? Jak tak to odpowiem. Mamy pilmeta 2518 którego ciąga zetor 7211. Opryskiwacz ma do obskoczenia 250ha. Zalać opryskiwacz RSM to nie problem, gorzej uciągnąć w polu.  Dojazd z bazy do pola trwa 15-60 minut. Kupować beczkę/mauzery, przelewać/wlewać/rozlewać nie za bardzo mi się to widzi. Ładujemy 15-17t saletry i jedziemy z rana i wysiewamy to na rzepak. Drugiego dnia to samo na pszenicę i temat załatwiony. Tak to u mnie wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
6 minut temu, rocco0987 napisał:

Mam ocynkowaną beczkę 4300l na gnojowice której już nie używam ale troche jej szkoda, da rade dowozić nią w pole RSM czy zeżre ocynk?

Nie używasz a szkoda. Pomyśl ewentualnie o 5 mauzerach. Mam znajomego co handluje rsm to 200t trzyma w mauzerach :D Myślę że RSM da sobie i z ocynkiem radę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

To po ile kupiliście RSM ,ja saletre po 799 netto,potrzebuje 48 ton saletry ,czyli musiał bym miec 48 mauserów,szkoda mi dobrego opryskiwacza do RSM i na małym przymrozku uciągnąć  3000 l RSM + 2,5 tony opryskiwacz,napewno nie da się ,do tego jak długo będe nalewał,pola mam blisko,no i opryskiwaczem 14 km na godzine raczej nie pojade,nie mówiąc jak jeszcze słupy na polu ,a te prawie każdy ma,jesli ma kilkadziesiąt,lub kikaset ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

No i dlatego u każdego są inne warunki  i inne za i przeciw. Ja np mam bardzo wąskie działki - takie ni na jeden  ni na dwa przejazdy siewnikiem. Opryskiwaczem zrobię równo i bez nakładek. Jesli chodzi o czas to bez wątpienia szybciej obskoczyłbym siewnikiem, ale albo nakładki albo nie dosypane, albo u sąsiada za miedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1539

w moim przypadku cały opryskiwacz zalany rsmem chociażby siarkowym to do uciągnięcia jest 7800kg także na pierwszą dawkę nie ma co mysleć o zalaniu całego. W tym roku zostałem jeszcze po staremu ale na drugi rok może uda mi się przejść już na całość RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Tak opryskiwacz mam dwa razy większy od rozsiewacza.

Ja kupowałem 26S to cena 635netto, 32 w tym samym czasie kosztowal ok 700netto. 

Co do uciągnięcia to nie powinno być problemu przy 2-3 stopniach mrozu i już przejechanych ścieżkach. No ale to się okaże.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112
1 minutę temu, Agrest napisał:

No i dlatego u każdego są inne warunki  i inne za i przeciw. Ja np mam bardzo wąskie działki - takie ni na jeden  ni na dwa przejazdy siewnikiem. Opryskiwaczem zrobię równo i bez nakładek. Jesli chodzi o czas to bez wątpienia szybciej obskoczyłbym siewnikiem, ale albo nakładki albo nie dosypane, albo u sąsiada za miedzą.

U mnie identyczna sytuacja. A np. sekcje w opryskiwaczu masz co 3m i na środku działki żeby nie zostało 1 m omijaka trzeba dać 2m nakładki, RSM nie wypala w takich miejscach z podwójną dawką?

Mam dużo późno sianej pszenicy niektóra nawet nie powschodziła, w takim przypadku rezygnujecie z RSM na rzecz saletry czy mimo wszystko opryskiwacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

W opryskiwaczu są końcówki obrotowe i nie muszę działać tylko i wyłącznie sekcjami.

Saletra daje kopa, rsm działa w dłuższym czasie. Wydaje mi się, że jeśli  zależy na pobudzeniu i dokrzewieniu to raczej saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
32 minuty temu, Agrest napisał:

W opryskiwaczu są końcówki obrotowe i nie muszę działać tylko i wyłącznie sekcjami.

Saletra daje kopa, rsm działa w dłuższym czasie. Wydaje mi się, że jeśli  zależy na pobudzeniu i dokrzewieniu to raczej saletra.

Nie każdy ma opryskiwacz z końcówkami obrotowymi. Ja słyszałem że na dokrzewienie wystarczy zwiększyć dawkę azotu, nie ma znaczenie czy to rsm czy saletra. Choć ja w dokrzewienia pszenic azotem czy CCC jakoś nie wierzę. Być może na odmianę na której robiłem kontrolę w kilku miejscach to nie zadziałało. Bo jednak bohemia słabo się krzewi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263
1 godzinę temu, miwigos napisał:

To po ile kupiliście RSM ,ja saletre po 799 netto,potrzebuje 48 ton saletry ,czyli musiał bym miec 48 mauserów,szkoda mi dobrego opryskiwacza do RSM i na małym przymrozku uciągnąć  3000 l RSM + 2,5 tony opryskiwacz,napewno nie da się ,do tego jak długo będe nalewał,pola mam blisko,no i opryskiwaczem 14 km na godzine raczej nie pojade,nie mówiąc jak jeszcze słupy na polu ,a te prawie każdy ma,jesli ma kilkadziesiąt,lub kikaset ha

Uciągnąć idzie jak masz pola zmeliorowane i chodz raz deptaną ścieżkę. UX4200 chodzi z nh 100km bez problemu po sąsiedzku. 48 mauserów tj ponad 60t RSM 32. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Ja osobiście jak bym miał lać do 48 mauzerów to pomyślałbym o jakimś zbiorniku stalowym. U mnie w pracy szef załatwiał rolnikom zbiorniki plastikowe jak na paliwo gdzie wchodzi całe auto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ja mam zbiornik w ramach zamawianego RSM. Warunek jest taki, że trzeba go dwa razy w ciągu sezonu zalać. 

Wracając do pszenicy, sam mam saletre na pierwszy strzał bo rośliny tak średnio wyglądały, ale na dzień dzisiejszy te ostatnio siane mają po 2-3 pędy.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1539

Dobrze Kula że piszesz. Starałem  się o zbiornik ale powiedzieli mi u handlowca min 3 razy zalać.

Miał do mnie przyjechać przedstawiciel z Puław, ale był dwa razy jak mnie samo w domu nie było. Płacisz dodatkowo jakiś czynsz czy tylko 2 razy trzeba zalać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

my w pracy mamy że raz trzeba zalać. Zalewany go 1 raz, a kilka razy zalewamy go dostawami z czech :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

Nie macie problemu z krystalizacją RSM 32? Czy rozcieńczacie? Wystarczy do przechowania 4 ściany i dach nieocieplone? Kiedyś trzymałem w mauzerach to wszystko na spodzie zkrystalizowałao i kupa roboty z rozpuszczaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
20 minut temu, XTRO napisał:

Dobrze Kula że piszesz. Starałem  się o zbiornik ale powiedzieli mi u handlowca min 3 razy zalać.

Miał do mnie przyjechać przedstawiciel z Puław, ale był dwa razy jak mnie samo w domu nie było. Płacisz dodatkowo jakiś czynsz czy tylko 2 razy trzeba zalać ?

Żadnych dodatkowych kosztów. Nawet sam RSM był tańszy w zakupie niż u konkurencji :)


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1539

czyli jest o co się targować :)

ale to dali Ci zbiornik tam gdzie zamawiałeś RSM czy od kogoś innego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Tak zbiornik dostałem od sprzedawcy.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
36 minut temu, Agrest napisał:

Nie macie problemu z krystalizacją RSM 32? Czy rozcieńczacie? Wystarczy do przechowania 4 ściany i dach nieocieplone? Kiedyś trzymałem w mauzerach to wszystko na spodzie zkrystalizowałao i kupa roboty z rozpuszczaniem.

RSM 32 trzeba rozcieńczać. Poczytaj na forum lub w necie. Wszystko pisze jaki w jakich temperaturach ulega krystalizacji i jak rozcieńczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

Suche dane znam, tylko pytam czy każdy rozcieńcza? 

Ja mam nie dużo bo 5,5 tys l zmagazynowane, jeszcze nie rozcieńczałem i sam nie wiem co zrobić. Na razie nie krystalizuje bo i mrozów nie ma. Chyba to co będzie szło na pierwszą dawkę rozcieńczę, a resztę później wystawię na słońce i się rozpuści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

Ja nie rozcieńczałem, za pierwszym razem brałem w lutym pod koniec, mrozy po  -10 i zero krystalizacji. 

Ostatnio brane w listopadzie albo grudniu nie pamiętam, z litwy to osadziło się na dnie zbiornika, wrzuciłem pompę żeby rozbełtało ale nie do końca tak się stało, są inne lepsze patenty. Badałem co parę opryskiwaczy ciecz i wychodziło 1310-1320g.

W mauzerach miałem to musiałem to rozmieszać bo zaworem opróżniałem grawitacyjnie, wiertatka + dorobione mieszadło ~5min/mauzer. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj