Skocz do zawartości

galeria
krow
Zdjęcie

Hodowla dużego stada, czy opłacalna ?

36 odpowiedzi na ten temat

#1 Share barszczu999

barszczu999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 23:21

Witam. Ostatnimi czasy coraz bardziej interesuje mnie własna hodowla zwierząt m.in krów mlecznych. W okolicy jest paru hodowców krów, mają stada ok. 30-50 krów i z tego co widzę dobrze im się wiedzie, nawet mój sąsiad posiadający 25ha i 5 krów, również całkiem dobrze żyje, ja niestety w tym temacie jestem całkowicie zielony. Z tego co czytałem to hodowla krów jest najbardziej opłacalna dlatego właśnie nią się interesuję, lecz nigdzie nie wyczytałem ile zostaje średnio z jednej krowy przy dosyć znacznej ilości ( w planach miałbym zamiar zacząć od ok. 200 sztuk ). Moje pytanie, jak to się mniej więcej kalkuluje i czy to obecnie jest opłacalne ? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla dużego stada, czy opłacalna ? Dzisiaj, 07:05
  •  

#2 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 23:29

Hodowla dużego stada, czy opłacalna ? :D :D :D :D masz wogóle ziemię? Sąsiad dobrze wychodzi z 25ha i 5 krów?Zacząć od 200 sztuk? Bez urazy, ale nie masz pojęcia co piszesz

#3 Share barszczu999

barszczu999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 23:41

Czemu nie mam niby pojęcia ? Po prostu chcę wkręcić się w nową branżę, czy to komuś w czymś przeszkadza ? 

#4 Share HANK

HANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 23:53

napisz ile masz ha i czy całe stado chciałbyś kupić od razu, pewnie do nowej obory?

#5 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 01:52

kiedys slyszalem od jednego Hindusa, ze chce kupic duuuzo ziemi, tak z 10ha i miec na niej z 200 krow, na wiosne zboze, a na jesien kukurydze albo soje :D

kolego Barszczu, takich dyskusji byly tu juz pewnie setki- ktos zobaczyl, ze sasiad kupil sobie nowszego passata albo pomalowal dom i od razu mysli sobie nie wiadomo co. 

Jesli myslisz powaznie, to sam wez sobie kartke i kalkulator i zacznij liczyc. Nie martw sie, to tylko mnozenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie. Calek ani macierzy tam nie ma (no chyba, ze chcesz, to uzyj).

Z 200 krow (chyba, ze chodzi ci o 200 total, 100-120 krow i 100-80 jalowek) jestes w stanie robic koszt na poziomie 70-85 gr/l przy naprawde dobrej organizacji pracy bez wliczania kosztow kredytu. Z reszta wszystko jest w literaturze i nie ma chyba sensu, zebysmy tutaj pisali to, co sam mozesz sobie spokojnie sprawdzic. Policz calkowite koszty paszy wraz z robocinza, koszty WSZYSTKICH nieruchomosci (wlacznie z cena wycieraczki przed drzwiami i tabliczki na scianie), maszyn, uslug, dzierzaw, serwisow, weterynarza, pracownikow stalych i tymczasowych, koszty kredytu, pozwolen, itd. Dodaj do tego koszt swojego czasu i bedziesz wiedzial, czy ci sie to oplaca czy nie.

ps. Masz te 100ha?

#6 Share romek6340

romek6340

Zetor Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2438 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, motoryzacja, sport
    a rolnictwo jako hobby ;)

Napisany 28 styczeń 2015 - 08:35

Hodowla dużego stada, czy opłacalna ? I co sie śmiejecie? Może kolega w lotka wygrał i nie ma na co kasy przepuścić? Już Ci przedstawiam taka szybką kalkulacje: 1 mln zł na obore, 1 mln na krowy, 1 kml na ziemię i 1 mln na maszyny. Tak wiec na szybko lekko licząc na start 4 mln Ci wystarczą. Jak w tej chwili masz ze 2 mln a resztę dozbierasz to mozesz powoli ruszać z hodowlą.

Sprzedam Kombajn Bizon Z056, 1989 r. Szczegóły PW

Zapraszam na stronę:

https://www.facebook...razospbrzeziny/

#7 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 28 styczeń 2015 - 09:16

Hodowla dużego stada, czy opłacalna ? Napewno duże ilości są bardzo opłacalne ale dla mleczarni i zakładów ubojowych bo nakupią tanio bo będzie nadprodukcja i nie muszą zabiegać podwyżkami by zdobyć towar. A dla hodowcy jak zawsze na zero.

#8 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 10:00

Witam. Ostatnimi czasy coraz bardziej interesuje mnie własna hodowla zwierząt m.in krów mlecznych. W okolicy jest paru hodowców krów, mają stada ok. 30-50 krów i z tego co widzę dobrze im się wiedzie, nawet mój sąsiad posiadający 25ha i 5 krów, również całkiem dobrze żyje, ja niestety w tym temacie jestem całkowicie zielony. Z tego co czytałem to hodowla krów jest najbardziej opłacalna dlatego właśnie nią się interesuję, lecz nigdzie nie wyczytałem ile zostaje średnio z jednej krowy przy dosyć znacznej ilości ( w planach miałbym zamiar zacząć od ok. 200 sztuk ). Moje pytanie, jak to się mniej więcej kalkuluje i czy to obecnie jest opłacalne ? 

zacząć od 200szt. :o wiesz ile trzeba siana słomy sianokiszonki qq itd. i jakim areałem trzeba dysponować 

Nie masz pojecia o hodowli a chesz na taką skale prowadzić gospodarstwo PRZEDSIĘBIORSTWO  szok

Ja Ci radze tak aby zacząc od tych200szt. to najpierw skończ feriie wróć do gimnazjum wez kalkulator albo jeszcze lepiej spytaj sie sąsiada od tych 5krów czy mozesz mu pomagać za free idziesz rano do szkoły po szkole idziesz mu pomagać i zobaczymy jak bedziesz mówił po msc. PRAKTYK  od śladowej hodowli te 5 krów a 200 to tak jakbyś obchodził chomika :P

#9 Share darko6101990

darko6101990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 10:46

I co sie śmiejecie? Może kolega w lotka wygrał i nie ma na co kasy przepuścić? Już Ci przedstawiam taka szybką kalkulacje: 1 mln zł na obore, 1 mln na krowy, 1 kml na ziemię i 1 mln na maszyny. Tak wiec na szybko lekko licząc na start 4 mln Ci wystarczą. Jak w tej chwili masz ze 2 mln a resztę dozbierasz to mozesz powoli ruszać z hodowlą.

1mln na oborę na 200sztuk to troche mało jest, no chyba że ręcznie będzie doił i obornik ręcznie wywalał :) A młodzież na remont stada by jedynie na dworze trzymał :). Ziemi to minimum 100ha. 

Każdy ma jakieś marzenia więc nie śmiejmy się, tylko powiedzmy mu jak to wyglada i tyle. Jak bedzie chciał się zacząć w to bawić to i tak zacznie się bawić bez względu co napiszemy.

#10 Share Zegarek

Zegarek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 11:33

ha ha ha ha 200 sztuk to zamało dołużcie ze dwie :wub: :wub: :wub: :ph34r:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 12:45

na obore ze 3mln, krowy to min. 1mln, zmienia pewnie ponad 2mln, maszyny uzywki ok. 1mln.= 7mln, a nie 4. Byla ostatnio kumulacja w totku?

#12 Share HANK

HANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 12:57

na oborę na tyle sztuk to 4 mln może być za mało, krowy to chyba jakieś odpady w takiej cenie, a 100 ha za 2mln to chyba na Ukrainie albo tereny zalewowe

#13 Share B-52

B-52

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:Sport,muzyka, motoryzacja

Napisany 28 styczeń 2015 - 14:27

Też uważam że średni pomysł. Jeśli kolega ma tyle kasy to są lepsze biznesy w które z takimi pieniędzmi można wejśc :) 200 to przedsiębiorstwo, a żeby to poprowadzić to trochę wiedzy z AgroFoto raczej nie wystarczy

#14 Share xxpawlusxx

xxpawlusxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :)

Napisany 28 styczeń 2015 - 14:43

Hodowla dużego stada, czy opłacalna ? musisz ziomek jeszcze do końca marca czekać z mlekiem bo jeszcze limity sa

#15 Share barszczu999

barszczu999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 14:53

Zdaję sobię sprawe jakie to są koszty. Obecnie mamy dobrze prosperującą firmę ( http://firma-handlowa.jimdo.com ), własnego pola mamy zaledwie 100ha więc na tym nie wyrobię się z tym wszystkim dla krów więc wiadome że będzie trzeba kupić siano, kiszonki itp, z paszami nie będzie problemu gdyż w czerwcu otwieramy własną mieszalnię pasz. Wiadome że wiedzy nie zdobędę w internecie lecz pytam się tylko w jakim stopniu jest to opłacalne.

#16 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 17:51

podalem ci koszt produkcji bez uwzglednienia kredytu, cene mleka pewnie znasz.

#17 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 18:38

Zdaję sobię sprawe jakie to są koszty. Obecnie mamy dobrze prosperującą firmę ( http://firma-handlowa.jimdo.com ), własnego pola mamy zaledwie 100ha więc na tym nie wyrobię się z tym wszystkim dla krów więc wiadome że będzie trzeba kupić siano, kiszonki itp, z paszami nie będzie problemu gdyż w czerwcu otwieramy własną mieszalnię pasz. Wiadome że wiedzy nie zdobędę w internecie lecz pytam się tylko w jakim stopniu jest to opłacalne.

szczerze mówiąc jakoś mi się wierzyć nie chce i traktuje Twój post jak bajke na dobranoc( tak delikatnie mówiąc). Osoba działajaca w prężnie działajacej firmie nie spojrzała by na rolnika co ma kilka sztuk bydła i nie przytaczała by tu na forum takiego przykładu. 

#18 Share Daro05

Daro05

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 18:55

Hmm, teoretycznie będzie opłacalne dla gospodarstwa z dobrym zapleczem po zniesieniu kwotowania, jeżeli jakimś cudem ceny mleka nie spadną jeszcze bardziej...

#19 Share lotto11

lotto11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 23:44

jak bym miał wsadzić np. 

4 ml zł gotówki w gospodarke to wolałbym wpłaci te kasę na oprocentowany rachunek a miesięczny zysk netto z 4 ml zł to +/- 10.000 zł

wiem dla innych to może i mało ale to jest kasa  za nic nie robienie :) 

kasa robi kasę .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share barszczu999

barszczu999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 09:41

jak bym miał wsadzić np. 

4 ml zł gotówki w gospodarke to wolałbym wpłaci te kasę na oprocentowany rachunek a miesięczny zysk netto z 4 ml zł to +/- 10.000 zł

wiem dla innych to może i mało ale to jest kasa  za nic nie robienie :)

kasa robi kasę .

Właśnie, kasa robi kasę. Dlatego chcę w coś inwestować. Na koncie nie zamierzam trzymać przy obecnej sytuacji finansowej z kursem franka oraz z sytuacją z dolarem. Przy takiej niestabilności kursów walut to wszystko by było zbyt ryzykowne.