Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cena mleka 2015

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
1872 odpowiedzi na ten temat

#841 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 20:45

Cena mleka 2015

Budują obory za kredyty... Znam osoby, które intensywnie rozwijają skalę produkcji trzody chlewnej w swoich gosp. a ich sytuacja jest znacznie gorsza niż mleczarzy. To też jest takie niezrozumiałe? Kto się nie rozwija ten się cofa! Sam inwestuje większe pieniądze niż wcześniej w żywienie bydła. Efekt jest taki, że zbiornik na mleko zrobił się zbyt mały ale wypłata jest podobna. Czy mi się to opłaca? Tak, coś zawsze zostaje ale ostatnio bardzo niewiele a kredyty trzeba spłacać. Jednak budowy nowej obory nie przewiduję.

Jestem członkiem OSM ale zbyt wiele do powiedzenia jako członek nie mam. Jeden hodowca był w radzie mleczrni i zaczął walczyć o swoje jak należy. Widział, że źle się dzieje i chciał coś zmienić w tej kwestii. Nie zawsze zgadzał się z tokiem myślenia prezesa i reszty rady. Efekt był taki, że musiał zmienić mleczarnię. Rada jest do picu, każdy się trzyma "koryta" i tańczy jak prezes zagra...

Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cena mleka 2015 Dzisiaj, 03:25
  •  

#842 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 04 czerwiec 2015 - 21:14

Cena mleka 2015

otóż to rada w zamian za wyższą cenę mleka siedzi cicho i przyklaskuje, pilnują interesów z tym że tylko swoich

#843 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 04 czerwiec 2015 - 21:46

Cena mleka 2015

co wy tam wiecie o spadkach, moj znajomy rolnik - mleczarz ma zysk miesieczny wiekszy niż ja roczny z trzody. A wszystko przez spadek cen trzody z 5zł do 3.50. Jak macie zysk powyżej 10tys miesiecznie to nie wiem na co narzekacie, znajomy ma 150 dojnych i 80 tys zysku miesiecznie, a ja mam 150szt. trzody i miesiecznie srednio 12 idzie na sprzedaż zysk mi daje jakieś 5000. Przepaść co? fakt że on ma 3x większy areał 25ha vs 60ha. Ale proporcjonalnie wychodzi coś koło 15tys vs 80tys. Najchętniej przeszedł bym na produkcje mleka, ale za zysk z trzody ciężko teraz przebudować chlewnie. Na razie powoli przechodzę na byki mięsne może z tego będzie zysk, bo do świń to powoli trzeba dopłacać.

PS. Pozdrawiam pakujących się w kredyty ubaw jest jak wywożą john deery bo na spłatę nie ma. Jak nie macie za co budować to nie znaczy że trzeba brać kredyt, tylko trzeba sobie odłożyć. Bo w rolnictwie jest tak, że w tym roku są plony duże i idzie ładnie zarobić, a może też być katastrofa jakaś i plonów brak. a raty trzeba spłacać. Znam rolnika co w 15 lat kupił 140ha i same nowe maszyny, teraz ma 3.5mln kredytu, spać po nocach nie umie. Ale jak to spłaci to mu pogratuluje, szczególnie że chowie świnie które niebawem będą przynosić straty.

Edytowany przez songo, 04 czerwiec 2015 - 21:51.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#844 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 21:51

Cena mleka 2015

songo chyba coś Ci się pomyliło:p

80 tyś miesięcznie na 150 dojnych? w marzeniach:D jak ma 15 to jest dobrze

#845 Share Takeda

Takeda

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 22:44

Cena mleka 2015

@songo tobie chyba chodzi o przychód a nie zysk, znaczy jeśli przychód ma 80k PLN to i tak jakiejs mega wydajności od sztuki nie ma.

Zresztą uogólniając to 1ha=10 świń i 1ha=1krowa (bezwysiłkowe ekstensywne rolnictwo), więc nie biadol bo masz o 100 sztuk za mało ;). Ale jak taki piękny interes to policz koszty uzbrojenia w sprzęt i budynki chlewni na 250 tuczników i obory na 60 krów, skoro już się trzymam tego przelicznika rodem z czasów demokracji ludowej.

A co do tego twojego znajomego rolnika 140ha x 25k za ha i już ma kredyt spłacony, więc paniki nie ma, tyle, że decyzje trzeba podejmować wcześniej a nie jak jest nóż na gardle. Zostają maszyny i budynki, można przejść pod produkcję chociażby Agri plusa, albo sprzedać wszystko w diabły itp, wyjść jest zawsze kilka jeśli się wcześnie reaguje, a nie liczy, że może się uda i jakoś to będzie, aczkolwiek wszelkie tego typu decyzje wiążą się z drastycznymi zmianami, no ale kto nie ryzykuje ten w Rawiczu nie siedzi ;)

Edytowany przez Takeda, 04 czerwiec 2015 - 22:51.

#846 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 23:09

Cena mleka 2015

25k za hektar to u znajomego nigdy nie było tam to ziemia chodzi po 65-80k za hektar no ale mają 1-3 klasy. Tam są sami rolnicy koło 100ha zabić się chcą o ziemię kupują wszystko co się da. U mnie da rade kupić za 25-30 ale klasy 3-5 na polach gdzie mam 5tą klasę nie ma za wielkiego plonu, ciężko mi chować więcej tuczników, do tego teraz susza straszna coś czuję że zboża znów nie będzie za wiele ;) Ale spokojnie 5 byczków już jest kolejne 2 będą za miesiąc, i powoli trzeba się przebranżowić bo jak dalej będą spadki w trzodzie, to nie będzie nawet za co kupić byków.

#847 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 01:45

Cena mleka 2015

Jak cena saletry wzrośnie o 50% to zboże też będziesz sprzedawał 50 % drożej? Chcesz być zabawny ale jakoś ci nie wychodzi.

A gdzie napisałem coś śmiesznego? Jestem ciekawy na jakiej podstawie obliczył tą wielkość obniżek w sklepie. Może ty znasz wzór bo się wyrywasz?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#848 Share lolek1

lolek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 08:58

Cena mleka 2015

"Kto się nie rozwija ten się cofa! Sam inwestuje większe pieniądze niż wcześniej w żywienie bydła. Efekt jest taki, że zbiornik na mleko zrobił się zbyt mały ale wypłata jest podobna. Czy mi się to opłaca? Tak, coś zawsze zostaje ale ostatnio bardzo niewiele a kredyty trzeba spłacać."

No  tak proszę dalej  tak  myśleć a cena mleka    będzie  jeszcze dużo niższa  i myślę ze to  wtedy ostudzi co niektórym zapał.

Edytowany przez lolek1, 05 czerwiec 2015 - 09:00.

#849 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 05 czerwiec 2015 - 15:22

Cena mleka 2015

powiedz to większym producentom od nas, jedź do amerykanów i im to wytłumacz, do niemców może będzie ci bliżej. tyle razy tłumaczono tutaj że cena nie zawsze jest zależna od ilości mleka w danym kraju, nie żyjemy w zamkniętej komunie, sam też zwiększyłem produkcję, zbiornik większy wstawiłem właśnie kilka dni temu, a wypłata za maj... niby ceny poleciały w dół ale tak dużej wypłaty nie miałem jeszcze bo przy wyższych cenach i tak mi spokojnie wystarczało przy mniejszych ilościach a teraz niestety muszę bo nie mam zamiaru wyliczać czy mi do pierwszego wystarcza, dodam że nie jestem wielkim producentem, więc to co mówisz to tak jak byś życzył mniejszemu upadku. większy i tak produkuje dużo a ja mam ograniczać? jaka logika? twoje rady to tylko droga do upadku mniejszych gospodarstw, zwłaszcza przy rynku globalnym 

#850 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 16:05

Cena mleka 2015 Bo na polskim rynku powinni nałożyć cło na mleko, czy mięso z zagranicy. Przecież krajowa produkcja jest aż nad potrzeby kraju.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share marju12

marju12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 17:59

Cena mleka 2015

"Kto się nie rozwija ten się cofa! Sam inwestuje większe pieniądze niż wcześniej w żywienie bydła. Efekt jest taki, że zbiornik na mleko zrobił się zbyt mały ale wypłata jest podobna. Czy mi się to opłaca? Tak, coś zawsze zostaje ale ostatnio bardzo niewiele a kredyty trzeba spłacać."

No  tak proszę dalej  tak  myśleć a cena mleka    będzie  jeszcze dużo niższa  i myślę ze to  wtedy ostudzi co niektórym zapał.

widzisz lolek przez to ,ze dales sie wpuscic w maliny jak male dziecko wszyscy na tobie zarabiaja wszyscy ci doradcy zywieniowi choc powinni nazywac sie sprzedawcami wszyscy inni zarabiaja a ty tak najwiecej sie napracujesz a masz nie wiele wiecej.  i tyle 

w dobie niskich cen odrzuc ta polityke.

powiedz to większym producentom od nas, jedź do amerykanów i im to wytłumacz, do niemców może będzie ci bliżej. tyle razy tłumaczono tutaj że cena nie zawsze jest zależna od ilości mleka w danym kraju, nie żyjemy w zamkniętej komunie, sam też zwiększyłem produkcję, zbiornik większy wstawiłem właśnie kilka dni temu, a wypłata za maj... niby ceny poleciały w dół ale tak dużej wypłaty nie miałem jeszcze bo przy wyższych cenach i tak mi spokojnie wystarczało przy mniejszych ilościach a teraz niestety muszę bo nie mam zamiaru wyliczać czy mi do pierwszego wystarcza, dodam że nie jestem wielkim producentem, więc to co mówisz to tak jak byś życzył mniejszemu upadku. większy i tak produkuje dużo a ja mam ograniczać? jaka logika? twoje rady to tylko droga do upadku mniejszych gospodarstw, zwłaszcza przy rynku globalnym 

panowie nie ograniczac teraz calu sek w tym zeby produkowac jak najtaniej...!!!   cala filozofia

ci duzi tak bardzo nie moga ograniczyc kosztow maly ma pelne mozliwosci.np kto bedzie pastwiskowal 500 krow 

#852 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 21:34

Cena mleka 2015

Trochę dołożyłem kasy do żywienia (nie są to wielkie sumy) a efekt jest. Więcej mleka = wyższa cena za 1l. Nie jestem wielkim producentem mleka, więc od razu całego kraju nie zaleje. Co innego gdy większość hodowców zacznie rozkręcać produkcję. W moim przypadku zwiększenie wydajności to konieczność - cena mleka spadła, raty w banku nie za bardzo. Bez kredytu nie odłożyłbym sobie na spokojnie kilkaset tys na zakup ziemii "za płotem" jak niektórzy proponowali...

Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

#853 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 21:44

Cena mleka 2015

Ja nic nie pisałem o konsolidacji nie wiem o co Ci chodzi sam siebie poprawiasz. Chyba nie wiesz co piszesz haha Żeby przejmować inna mleczarnię to trzeba samemu dobrze stać finansowo a jak się ma zamiary sięgnąć po płace zwykłych pracowników to źle się dzieje a jak Ty tego nie rozumiesz nie widzisz to gratuluje bystrości.

no patrz źle się dzieje pracownikom ? a co tylko my rolnicy mamy ponosić skutki kryzysu ?  ..niestety mleczarni jest zbyt wiele i część zostanie wchłonięta przez inne a niektóre po prostu  zbankrutują ... dlaczego kilkuset dostawców ma utrzymywać nierentowny zakład i pracowników ?  jak duże SM   mają kilka tys dostawców i tam jakoś łatwiej o zbyt i koszty mniejsze ? 

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#854 Share kp38

kp38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 22:09

Cena mleka 2015

Przeczytajcie  wszystkie jego posty to zrozumiecie to znaczy grze

siedział tylko sie dopytywał

Edytowany przez kp38, 05 czerwiec 2015 - 22:11.

#855 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 22:43

Cena mleka 2015

A gdzie napisałem coś śmiesznego? Jestem ciekawy na jakiej podstawie obliczył tą wielkość obniżek w sklepie. Może ty znasz wzór bo się wyrywasz?

Myślałem że podajesz banalne przykłady bo chcesz być zabawny. No i banalne one może są, ale już nie logiczne...

#856 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 06 czerwiec 2015 - 16:02

Cena mleka 2015 A gdzie tu brak logiki? Matematyka nie jest logiczna w takim razie?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#857 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 06 czerwiec 2015 - 16:23

Cena mleka 2015

Co nazywasz matematyką. Stosunek wartości zboża względem wartości nawozu?

Oj widzę że dobrze z tobą nie jest, skoro już nie wiesz co pisać a dalej to robisz.

#858 Share kotwczapce

kotwczapce

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 06 czerwiec 2015 - 16:31

Cena mleka 2015

Dziwna ta dyskusja, ni fersztejn nicht. Wszelkie kalkulacje ekonomiczne biorą w łeb, gdy w jednym kraju w odległości 150 km jeden dostaje 0,80 zł a drugi 1,50  zł, i nie ważne ile mleka produkuje. Ten drugi zawsze będzie zwiększał produkcję i krajową nadprodukcję, bo mu się opłaca. A drugi nigdy nie pokryje kosztów i o żadnym rozwoju nie ma mowy.

.trzeba być szalonym, żeby nie zwariować...

#859 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 06 czerwiec 2015 - 17:26

Cena mleka 2015

no patrz źle się dzieje pracownikom ? a co tylko my rolnicy mamy ponosić skutki kryzysu ?  ..niestety mleczarni jest zbyt wiele i część zostanie wchłonięta przez inne a niektóre po prostu  zbankrutują ... dlaczego kilkuset dostawców ma utrzymywać nierentowny zakład i pracowników ?  jak duże SM   mają kilka tys dostawców i tam jakoś łatwiej o zbyt i koszty mniejsze ? 

Nie rozumiesz działania mleczarni, zresztą nie ty jeden. Największym kosztem dla mleczarni jest zakup mleka co stanowi 50-60% przychodu mleczarni, płaca pracowników to kilka %. Więc nawet jak obetną pensje pracownikom to nie starczy w żaden sposób aby przetrzymać trudniejszy okres. Koszty się tnie tam gdzie są największe czyli zakup mleka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share GR_Stachnik

GR_Stachnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 06 czerwiec 2015 - 19:20

Cena mleka 2015

Koszty wynagrodzeń to mniej niż 10% całości kosztów w mleczarni. Koszty surowca to ok 70%. Zabierzcie płace pracownikom to dostaniecie przez 1 miesiąc 5 gr więcej do ceny. W kolejnym miesiącu mniej zmotywowani pracownicy sprzedadzą/wyprodukują mniej, a to przełoży się na obniżkę nie o 5 gr, a o 10 gr na litrze. Wszyscy niech dostawiają sztuki nie kalkulując kosztów produkcji i oczekiwanej stopy zwrotu to w konsekwencji mleko będzie kosztowało 50 gr netto. Ekonomia na najwyższym poziomie. Przed wojną rolnik kończąc 3 klasy szkoły lepiej sobie radził z liczeniem niż Ci dzisiejsi "farmerzy". 

Wracając do tematu: płn wielkopolska 7100 L tł. 3.7 b. 3.22 cena 1,16 netto