Gość Profil usunięty

Zwiększenie opłacalności gospodarstwa.

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam. Rodzice posiadają gospodarstwo o pow 16 hektarów ornych, 1.5 hektara łąk (chce się ich pozbyć albo oddać bo trzeba to kosić, do 31 czerwca a to tereny zalewowe to jak wjadą z kontrolą w roku jak będzie zła pogoda to pozamiatane) Do tego kilka hektarów lasu. Obok gospodarstwa mam placówkę około 1.5 hektara. Obecnie hodujemy trzodę chlewną 30 szt z maciorami i małymi i jeszcze jest troche miejsca w oborze. Oborę posiadam o wymiarach 10x10, środkiem idzie korytarz przejazdowy o szerokości i wysokości 2.5 metra.  Miał bym jeszcze możliwość zrobienia dwóch zagród 9x3 metry (mozliwe delikatnie poszerzenie) w stodole, tylko trzeba by było albo nowe deski dociąć albo już całą stodołę blachą obłożyć. W promieniu 2km od gospodarstwa posiadam 5 hektarów ornych a reszta jest dalej. 11 hektarów jest tak jakby w jednym miejscu, tylko poprzedzielane na kawałki. Tam mam drugą stodołę. Posiadam 3 ciągniki, ursus c360, mccormick d432 z turem oraz International 955. I teraz przejdę do sedna problemu.Rolnictwo niezbyt nam się jak na razie opłaca. Praktycznie jedyny zysk to maliny i truskawki. Że świniami wychodzi się najczęściej na 0, chyba że cena powyżej 5zł to coś zostanie. No i tutaj chciałem się was zapytać co zrobić aby się to opłacało? Czy po prostu sprzedać zboże, kupić nawóz i mieć luz przez prawie cały rok, czy jednak coś hodować? Jeśli już to co? Czy przerobić zrobić w tej stodole zagrody i w oborze trzymać maciory a reszta w stodole czy jednak zrobić to pod opasy? (krowy odpadają bo za duże zakupy i modernizacje by musiały nastąpić) Co do produkcji zwierzęcej to gdybym przeszedł na byki to musiał bym zakupić jakąś ładowarkę lub założyć tur na duży ciągnik bo mniejszym z turem raczej nie dało by się rady wybierać kiszonki z pryzmy. Zastanawiałem się właśnie nad tymi bykami bo właściwie musiał bym tylko wybrać z zasieków w stodole wybrać ziemie (wylewki nie ma) zalać tam posadzkę i wszystko. Do tego miał bym dostęp do tańszych cielaków dobrej jakości bo znajomy kupuje całymi tirami to tam kilka sztuk więcej gdyby zamówił to by się na mnie nie pogniewał. Choć z drugiej strony ostatnio czytałem o technice żywienia trzody na mokro CCM'em i to też by było może dobre. Moja wypowiedź jest w prawdzie mocno chaotyczna ale mam nadzieje że uda się wam odczytać najważniejsze informacje i pomóc mi w podjęciu decyzji. Dodam również, że mam 15 lat i na wiosnę kończę gimnazjum. Rolnictwo nie ma być głównym źródłem utrzymania i obecnie nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Landfarmer    3581

Moim zdanie to opasy bo skoro rolnictwo to nie jedyny środek dochodów to opasy są najlepszym rozwiazaniem ciągniki masz dobre w miarę więc dałoby radę

 


Szef wszystkich szefów  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

skoro ma same orne to opasy nie za bardzo, skad siano, sianokiszonka ? z zakupu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ventador, z tego co się orientowałem to nawet krowy mleczne dostają siano raz w tygodniu więc bykom po co dawać. A jaki jest koszt obsiania 1 ha ornego lucerną ? I właśnie lepiej samą lucernę czy z trawą? gleby mam raczej słabsze, w większości 5 klasa, trafiają się gniazda 4 i 6 klasy. Czy bykom też trzeba dawać śrutę? jęzeli tak to mogą one dostawać śrutę z łubinem czy nie koniecznie? I w kojcu 9x4 metry ile byków luzem będzie mogło przebywać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

w takim kojcu to 9-10szt, pod warunkiem zadawania paszy na boku o długosci 9m

ile chcesz miec tych byków wszystkich ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No właśnie nie wiem na ile areał by pozwolił i finanse przy zakupie cielaków. Chciał bym wstawiać sobie 3-4 sztuki co około pół roku, może krócej żeby mieć w miarę regularnie pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez valeTudo
      Jak w temacie Bylo juz o ciagnikach, dziewczynach, chlopakach,alko  itp... teraz pora pochwalic sie jak dbacie o kondycje jakie sporty uprawiacie, zaczynam
      -SW
      -treningi interwalowe
      -silownia
    • Przez Andre1992
      Witam. Mam do was pytanie . Mama chce mi przepisać 30 arów ziemi rolnej . Chcę na niej postawić dom siedlisko. Brak możliwości przekształcenia działki na budowlana . Według gminy można zrobić tam siedlisko . Teraz mam taki problem jaki musiał bym zrobić kurs rolnika aby mieć zrobić siedlisko ?
    • Przez Ruslanek
      macie czas na czytanie, lubicie czytać?
      ja przyznam, że czekam z niecierpliwością na kilka pozycji z tego artykułu: http://xiegarnia.pl/artykuly/najciekawsze-ksiazki-2015-roku/
      ostatnio czytałem najnowszą Terakowską, mocna jest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj