ONA77

wspólnota gruntowa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ONA77    13

Czy brał może ktoś z was udział w postępowaniu w sprawie ustalania udziału w wspólnocie gruntowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Jak wygląda ta wspólnota? Jest jakiś obszar który sami kiedyś podzieliliście i teraz będzie to tylko zalegalizowane czy na nowo dzielone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

jest to obszar zalesiony w latach 50-60 tych przez mieszkańców jednej z wsi (mieszkali tam moi dziadkowie) , aktualnie mieszkańcy wystąpili do starosty o uznanie wspólnoty, nie wiem jakie zgromadzili dokumenty,

 

Zastanawiam się kto jest uprawniony do udziału w takiej wspólnocie (przy założeniu że starosta uzna wspólnotę).

Czy uprawnionymi stają się dziadkowie którzy w roku 1963 mieli gospodarstwo w tej wsi i brali udział w zalesianiu (oni i ich dzieci, ) , bo jeśli tak to co z takim udziałem po sprzedaży gospodarstwa przez następcę czy udział " idzie" za gospodarstwem ,czy jest odrębnym niezależnym prawem.

 

 

 

Zastanawiam się też w jaki sposób starosta odnajduje osoby uprawnione do udziału , czy tylko na podstawie oświadczeń mieszkańców czy w inny sposób

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Najlepiej to podjedź do sołtysa tej wioski, urzędu gminy lub do starostwa wszędzie powinni wiedzieć jak będzie dzielone. U mnie w wiosce też jest wspólnota nieoficjalnie podzielona jakieś 40 lat temu. Udział we wspólnocie wyliczany był na podstawie tego kto ile posiadał ziemi przy gospodarstwie (przy siedlisku) dziadek miał za stodołą 3ha to dostał 1,6ha wspólnoty, sąsiad miał 4ha to dostał coś ponad 2ha itd. Jeśli tam będzie ziemia dzielona na podobnej zasadzie to raczej nie masz na co liczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Swego czasu każdy uciekał do miasta i na ziemię nie chciał patrzeć (bo nie było kupujących) dziś każdy walczy o każdy m2 gruntu.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Sadek nie bardzo wiem jak mam zrozumieć twoją wypowiedź....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
_rafal    6

wspólnoty to temat trochę wcześniejszy bo z XIX, tylko "rada wiejska" w latach 50-60 podjęła decyzje by teren wspólny zalesić. U nas temat właśnie przerabiamy, trwa to 4-5 lat i szczerze to końca nie widać. Kiedyś wszystko śledziłem, a teraz odpuściłem. Skrupulatni jacyś w wyszukiwaniu ludzi nie są, ale nie ma się co dziwić jeżeli ktoś już ileś lat na wsi nie był ;-) u Nas wraz ze znalezionymi dokumentami carskimi, powiększyło się grono potencjalnych chętnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj