Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
1051 odpowiedzi na ten temat

#21 lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 14 maj 2008 - 20:52

jak dajesz mocznik do opryskiwacza to warto też dorzucić siarczan magnezu - zapobiega poparzeniom roślin - nie ma konieczności czekania na wyższą temperaturę cieczy + możesz dożucić jeszcze nawóz dolistny i ruszać z opryskiem

jednowodny siarczan magnezu - 7,5 kg/ha powinno wystarczyć
siedmiowodny siarczan magnezu - 15 kg/ha
  • 0
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#22 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 15 maj 2008 - 19:05

o widzisz dzieki @lukotek za podpowiedź - przyda sie :) a orientujesz się moze jak wyglada sprawa mieszania nawozu z antywylegaczem ? bo jesli to nie robi różnicy to zmieszałbym jedno z drugim...???

Pozdrawiam :)
  • 0

#23 AGRObombula

AGRObombula

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, naprawa maszyn rolniczych, konie, bydło

Napisany 15 maj 2008 - 19:34

dam ci dobrą rade jak obrabiasz pole to rób to jak najtaniej z jak największym zysiem kupując takie środki jak antywylegacze twoje zyski maleją to musisz sobie zdać tego sprawę jak niepotrzeba to niedawaj zresztum to widać czy zboże polegnie wystarczy iść i zrobić ocenę na miejscu wtedy wiesz naczym stoisz
  • 0

#24 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 15 maj 2008 - 20:44

Ja Cie doskonale rozumiem, wiadomo stosuje sie tylko to co sie musi, zeby koszty były jak najmniejsze i plon wysoki oraz dobrej jakości. W ubiegłym sezonie przy nawozeniu azotem mniejszym o 30% niz teraz zboze mi wyległo na nie małym kawałku, a pozatym w moim rejonie wystepuja czasem niezłe wichury i to jest główna tego przyczyna... Koszt 30 zł w porównaniu ze stratami wydaje mi sie bardzo niski..., dlatego chce spróbowac i miec porównanie :) mam takie małe poletko ok 15a na którym nie zastosuje antywylegacza - zobaczymy czy w moich uwarunkowaniach glebowych i klimatycznych miało to sens... Dziś zauważyłem, ze pierwsze kolanko pomału się pojawia, mysle, ze gdzies kolo środy zastosuje antywylegacz, jak kolanko bedzie już dobrze widoczne... Póki co zboze idzie bardzo ładnie, wysokośc ok. 20 cm, może i więcej... pogoda naszczęście dopisuje bo wilgoci i ciepła nie brak...

Sorki, że tak może nie w temacie, ale tak rozmowa się potoczyła, więc... hehe

pozdrawiam i czekam na kolejne doświadczenia i uwagi :)
  • 0

#25 lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 15 maj 2008 - 21:20

żeby zobaczyć działanie antywylegacza i innych eksperymentów najlepiej jest na tym samym kawałku opóścić z 50 m - nie pryskać i wtedy różnica dopiero bnędzie widoczna bo jak na innym kawałku to nie będzie porównania?!!

aha to czy można mieszać antywylegacz z nawozami to do końca nie wiadomo jaka zajdzie reakcja
do mieszaniny nawozu dolistnego, siarczanu magnezu, mocznika (tak z 25 kg/ha) nie można dodawać fungicydów
  • 0
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

#26 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 16 maj 2008 - 17:39

no to sie okaze za kilka tygodni hehe kto nie ryzykuje ten... hehe gosciu w sklepie mówił, że mozna mieszać, więc nie mam teraz obawy, bo wygladał na madrego :)

pozdro i dzięki za podpowiedzi :)
  • 0

#27 funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1272 postów
  • 6796445

Napisany 16 maj 2008 - 18:17

W naszym gospodarstwie jest stosowane nawożenie dolistne Insolem, głównie w uprawach sadowniczych.
  • 0
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#28 kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 16 maj 2008 - 18:41

A można połączyć Antywylegacz z odżywką? I potem odżywkę z opryskiem na grzyba?

Ile muszę dać wody na ha jeśli chce dać odżywki 0,5kg/ha a maksymalne stężenie wynosi 0,5%? Chodzi mi o minimalna ilość wody.
  • 0

#29 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 16 maj 2008 - 21:05

@kat jeden litr wody wazy jeden kilogram, czyli gdybyś dał 1 kilogram, który jest równy jednemu procentowi uzyskałbyś właśnie 1 procentowe stęzenie. W Twoim przypadku jeśli chcesz uzyskać maksymalne stężenie równe 0,5 % musisz nalac minimum 100 l wody, jak nalejesz 200 l to bedziesz miał 0, 25 % itd...
Co do oprysku na grzyba i odżywki to ja jak pryskałem ziemniaki na zaraze tak robiłem, środek zawsze wygrywał z choroba, a nawóz jak najbardziej był przyswajany przez krzaczki... także w tym wypadku nie widze przeciwwskazań...

Chyba się nie mylnołem w obliczeniach hehe jakby co to poprawiać :) pozrawiam !!
  • 0

#30 kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 17 maj 2008 - 06:17

Chyba nie. Bo ja tak samo myślałem. Tylko jakoś za mało mi się widziało tej wody :) .

Nie padało u nas od ponad miesiąca. Czy w okresie suszy mogę pryskać na pszenicę stymulator + odżywkę? czy lepiej poczekać na deszcz?
  • 0

#31 benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 17 maj 2008 - 17:21

Ja tam łacze antywylegacz z odzywkami i efekty sa, srodki grzybowe tez mozna łaczyc.
  • 0

#32 kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 18 maj 2008 - 05:49

W nocy trochę popadało. Więc stymulator z odżywka niedługo można dawać :) .
  • 0

#33 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 18 maj 2008 - 09:00

@kat a jaka odzywke będziesz dawał ??? i na jakie zboże...???

P.S. widze, że nie mozesz spać 6:49 to jak na niedzielę troche wcześnie hehe oczywiście zartuje :)

pozdrawiam !!! :)
  • 0

#34 benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 18 maj 2008 - 09:27

Ja zastosowałem juz 2x10 litrów Basfoliaru,tydzien temu dałem NPK10 8 50 a wczorajNPK 10 50 8+siarczan magnezu . Przy kłosie dam jeszcze jedna dawke tylko nie wiem jeszcze czego.
  • 0

#35 kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 18 maj 2008 - 12:40

Nie ma mnie teraz w domu. Ale ona była z tej samej firmy co Nutribor (jakaś niemiecka).Na pszenicę jarą i jęczmień jary. Oglądałem zboże to na antywylegacz jeszcze za wcześnie więc chyba jutro polecę samą odżywką.

Ps.:
Szkoła :) .
  • 0

#36 lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 18 maj 2008 - 16:06

to jak w końcu jest z tą mieszaniną odżywek z grzybowymi - bo ja słyszałem że nie powinno się łączyć a tu czytam że efekty są?!?!?!?!
  • 0
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

#37 deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • 1279 postów

Napisany 18 maj 2008 - 16:15

Ja tam zawsze dodaje do grzybowych siarczan magnezu, mocznik czasami florovit lub basfoliar.

Dla mnie trochę bezsensowne jest stwierdzenie że nie można mieszać odżywek z grzybowymi. Bo jeśli nie z grzybowymi to z czym ?

Chyba tylko z insektycydami. Zresztą mieszam również z herbicydami odżywki i nie wiem czemu by to miało szkodzić.

Przecież odżywka która spadnie na chwast powoduje lepsze wchłanianie herbicydu przez chwast, a trafiając na chwast to i tak nie

trafiłaby na roślinę uprawną, tylko pewnie na glebę. A i chwast po obumarciu i rozłożeniu dostarcza skł. pokarmowe rośl. uprawnej.
  • 0
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#38 kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 19 maj 2008 - 13:10

Odżywka nazywa się Nutrimix.
Powiedzcie mi jeszcze czy mogę pryskać jak zboże jest trochę podeschnięte od spodu z braku wody?
  • 0

#39 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 19 maj 2008 - 13:23

odnośnie mieszania fungicydów z nawozem dolistnym, to tak: czytałem dzisiaj w jakiejs mądrej książce, że za wchłanianie tych nawozów, które dostarczamy dolistnie odpowiedzialne sa grzyby i jeżeli my w tym samym czasie stosujemy środek grzybobójczy to znacznie zmniejszamy procent wchłonionego nawozu... efekty zawsze sa tylke nie w takim stopniu jak mogłyby być...

To przeczytałem, a jak jest w rzeczywistości to nie wiem, bo az takiego doświadczenia to nie mam...

pozdrawiam i czekam na kolejne propozycje :)
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#40 lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 19 maj 2008 - 21:28

doczytałem gdzieś w NETcie że dolistne można łączyć z grzybowymi i chwastobójczymi
  • 0
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk