kurak

John Deere Auto Trac Universal

Polecane posty

kurak    9

Witam

Wybieram się za wielką wodę na "wakacje" i przyszło mi do głowy, aby przy okazji kupić sobie u nich nawigację. Siedzę i czytam o tym wszystkim ale nie mam pewności więc proszę bardziej zorientowanych o sprostowanie pewnych rzeczy.

1. Bardzo mi się podoba GREENSTAR 3 2630 jednakże koszty są dość wysokie i dla mnie GREENSTAR 2 1800 powinien wystarczyć. Pytanie do znawców tematu - jakie korzyści mogę mieć z 2630 i czy warto się pompować na ten panel?

2. Antena. No właśnie, antena odgrywa kluczową rolę. StarFire 3000 wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem ale nurtuje mnie antena StarFire iTC - czym się różnią te anteny? Dlaczego niektóre anteny StarFire 3000 mają taką małą antenkę a inne nie? Co w ogóle oznacza iTC? Doczytałem, że sygnał SF1 w StarFire 3000 jest uwzględniony w cenie anteny. Jaką mogę uzyskać dokładność u nas, w Polsce, na takiej antenie? Czy rozszerzenie licencji na SF2 (~2") będzie miało sens w naszych realiach i czy wystarczy sama taka antena z wykupioną licencją w naszym kraju na tak dokładną jazdę?

3. AutoTrac Universal - informacje zamieszczone na stronie producenta mówią, że będzie to fajnie współpracować z zarówno GS 3 2630 jak i z GS 2 1800. Czy potrzebuję jakieś dodatkowe pozycje aby to fajnie pracowało? Rozumiem, że okablowanie jest przy urządzeniu, jeśli nie to jakie kable są potrzebne?

 

Jeśli się mylę, to proszę o opisanie czego tak naprawdę będę potrzebował abym mógł skompletować cały system jazdy równoległej? Widziałem w internecie gotowe pakiety AutroTrac Uniwersal ale tam chyba jest antena StarFire 300, czyli spada jej dokładność ale za to inny panel. Może ktoś to fajnie opisać?


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Nie wiem czy jestem bardziej zorientowany bo nie praktykowałem ale z tego co poszperałem mogę Ci coś podrzucić do przejrzenia.

Na początek może najgorsza wiadomość czyli jakieś wygooglane cenniki:

http://fileresource....96921AE1550.pdf

http://www.sloans.co...CES-7-26-13.pdf

Nie znam polskich cen ale zwykle jak widzę coś z części do JD w sklepach w USA to zamieniam $ na Euro i z dużym przybliżeniem wychodzi nasza dealerska cena netto :)

W każdym bądź razie mi wychodzi najbidniejszy (SF1) wariant prowadzenia z ATU200 (silnik na kierownicy + GS2 1800 + Starfire3000) ok. 10k$. Zastanawia mnie pozycja 3k$ (SF1 autotrack activation), najprawdopodobniej bez tego można tylko korzystać ze wskazówek wizualnych ręcznie kręcąc kierownicą. Cenę można pewnie obniżyć wykorzystując dostępne na rynku wtórnym SF iTC na przykład u Angoli: http://www.benburges...y/ams-greenstar ale o tej antenie dalej.

Ta prezentacja powinna Ci dać dobry ogląd na całą technologię JD: http://www.deere.pl/...e_brochure.html

Co do Twoich pytań na mój gust jest tak:

- iTC (integrated Terrain Compensation) to wsadzenie do odbiornika modułu kompensacji terenu, wcześniej zdaje się było oddzielne "pudełko" TCM, niezintegrowane. Dzięki temu już sam odbiornik "wie" po jakim terenie jedziesz i pozwala skorygować położenie rzutu odbiornika na płaszczyznę po której się poruszasz. Bez takich korekt jak dla mnie rozmowa o dokładnościach centymetrowych nie ma sensu.

- GS2 1800 w zupełności wystarczy jak chcesz tylko podstawowego prowadzenia na ATU200 w wariancie budżetowym z SF1, co zyskujesz z 2630 poza dotykowym ekranem i wejściem video znajdziesz w poprzednim linku. Jak chcesz się pobawić możesz spróbować symulatora, sam jestem ciekaw jak on działa: http://stellarsuppor...2630/index.html Funkcjonalnie 2630 na pewno jest niezbędny jeśli idziesz na "głęboką wodę": dodatkowe bajery typu iGuide jeśli masz mocno pagórkowaty teren, maszyna się ślizga, ściąga ją, itp... To coś więcej niż iTC, jak to się sprawdza nie wiem :) dla mnie cena takiej funkcjonalności rośnie do granic absurdu.

- ATU + SF300? Nie widzę takiej kombinacji, może to w komplecie z SF iTC widziałeś? SF300 to odbiornik WAAS/EGNOS (żadne inne lepsze sygnały), występuje chyba tylko z Lightbar-em, jeśli zastosowana antena nie sprawia jakiegoś cudu (a nie sądzę) to pewnie mówimy o dokładności bezwzględnej w metrach a nie centymetrach. W ogóle jeśli mowa o dokładnościach warto zaznajomić się z tym co tak naprawdę podają producenci, tu jest ciekawy artykuł:

http://www.farms.com...366&authorid=86

http://www.farms.com...629&authorid=86

Świadomość, że w większości przypadków czytamy o dokładnościach "przejazd do przejazdu" a nie bezwzględnej i to w określonym okienku czasowym (15min) jest dosyć istotna...

- mała antenka w SF3000 pewnie przychodzi razem z rozbudową do RTK, bez wnikania w szczegóły to technologia w której musisz się komunikować (radiowo) z referencyjną stacją bazową.

- co do tego czy SF 3000 czy SF iTC... Możesz poszperać na forach http://www.thecombin.../31-technology/ oraz http://talk.newagtalk.com gdzieś widziałem porównania. Zasadniczo jeden jest następcą drugiego, ma dużo więcej kanałów, obsługę GLONASS (także gotowy na GALILEO), zdaje się lepszy, 3-osiowy moduł kompensacji terenu. Niewątpliwie SF3000 jest lepszy ale jeśli masz pola o topografii lotniska i zero drzew w pobliżu to pewnie SF iTC będzie tak samo dobry. Jeśli nie... odpowiedź już prosta nie będzie. Trzeba się zastanowić jak działa system Starfire http://en.wikipedia....igation_system) do jakiego poziomu dokładności chcesz dążyć. Jedna sprawa to możliwości osiągnięcia dokładności (precyzja poprawek), druga to warunki do ich wykorzystania (odbiór sygnałów i poprawek). Zasadniczo przy tym wyborze kluczowe są moim zdaniem sprawdzone informacje praktyczne a najlepiej test w swoich warunkach.

- SF2 w/g mnie będzie działał tam gdzie działa SF1 :) Myślę, że w Polsce oba są tak samo osiągalne. Główna różnica to te skromne 5k$ za aktywację odbiornika oraz miesięczny abonament. A czy w ogóle będą działać? Oba to sygnały odbierane z satelit geostacjonarnych. W sumie podobnie przesyłane jak EGNOS/WAAS tylko dające odpowiednio lepszą precyzję za sprawą innego podejścia do korekt i o wiele kosztowniejszej elektroniki w odbiorniku. Nie zmienia to faktu, że satelity geostacjonarne wiszą tak jak wisiały nad równikiem, z naszej perspektywy dosyć nisko nad horyzontem i im dalej na północ kraju tym gorzej z odbiorem. Krótko mówiąc jeśli masz problemy z widokiem horyzontu w kierunku południowym (drzewa, górki i inne przeszkody terenowe) możesz mieć problemy z ich odbiorem a wtedy nie pomoże 55 kanałów, GLONASS, GALILEO. Nie ma poprawek nie ma precyzji, kropka. I kto wie czy nawet krótka utrata sygnału nie powoduje kilkuminutowego powrotu odbiornika do wcześniejszej precyzji, Wallace w linku wyżej punktuje tę kwestię...

- kable to pewnie pikuś (pozycja "display harness $100") dopóki nie mówimy o wpinaniu się w hydraulikę. Układ ATU200+display+antena nie wydaje się skomplikowany ani uzależniony od reszty systemów czy to ciągnika czy kombajnu.

 

Piszę to wszystko tylko jako teoretyk, z żadnego systemu prowadzenia nie korzystałem, bazuję głównie na wiedzy o technologiach GPS i broszurach JD, w sumie bardziej interesują mnie inne zastosowania gdzie wspólnym mianownikiem jest precyzyjna pozycja w czasie rzeczywistym, wiem jak o nią trudno, przynajmniej w budżetowych rozwiązaniach. Na pewno nie wyczerpałem tematu więc w razie pytań może jeszcze coś podpowiem, może do dyskusji włączą się jacyś praktycy korzystający z rozwiązań JD.

Chociaż odpowiedzi się domyślam chętnie poznałbym porównanie kosztowe podobnej funkcjonalności w rozwiązaniach alternatywnych (Trimble, AG Leader).

 

Osobiście raczej kierowałbym się w rozwiązania wykorzystujące ASG Eupos, póki co jest darmowe w każdym wariancie łącznie z RTK, transmisje danych to dzisiaj żadne pieniądze, można dublować operatorów jak są problemy "komórkowe".

A tego wariantu niestety u JD raczej nie widzę, w sumie nie jest to dziwne skoro Starfire to ich dziecko i jakoś musi się zwrócić oraz utrzymać.

No a zapewne świetnie się sprawdza na amerykańskich preriach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateuszek12
      Witam pomoże ktoś może miał ktoś problem tego typu. Niekce działać mi klimatyzacja w john deere 6910s co to może być za przyczyna.
    • Przez Dominik4321
      Witam mam do wyboru dwie prasy pasowe. Jedna z nich to McHale V660 która posiada 3 pasy. Drugą z nich jest John Deere V451M która posiada 6 pasów. Proszę o wypisanie wad i zalet  tych pras i czy lepsze bele są z prasy 3 pasowej czy 6 pasowej.
    • Przez Nicik83
      Witam jak w tytule potrzebuje informacji jakie powinny być długości pasów w tej prasie.
    • Przez mrursus360
      Jak wyglada u Was proces owijania w prasach John deere 592 i pochodnych. U mnie ramię wysuwa się idzie do końca wraca się i jeszcze raz idzie do końca i wraca do ucięcia sznurka. Czy u Was też tak idzie czy ramię wysuwa się do końca i wraca do ucięcia?
    • Przez czmochu97
      Witam, ten oto kawał...... robi sobie ewidentnie z nas zarty. Temperatura zewnętrzna powyżej 20 stopni i już wali go w łeb. Aczkolwiek, podczas pracy, o ile to można nazwać pracą, przejechałem jakieś 700 metrów z agregatem i gaśnie, nie odpale, bo zapowietrzony. Delikatne psikniecie plakiem i znowu chodzi i tak później może przejade z kilometr, a może już nie. Co mu może być, dodam że rok temu pod koniec prac letnich też tak zaczął robić, ale tylko jak temperatura zeszła niżej, było okej.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj