Zaloguj się, aby obserwować  
Badylarz

Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom?

Polecane posty

Badylarz    15

Witam

 

Tak jak w temacie... Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom czy ziemniakom? Stosujemy Polifoskę od wielu lat z dobrymi efektami, zawsze wyłącznie przedsiewnie wiosną więc chlorki powinny zostać wymyte zanim ruszy wegetacja i nigdy nie było żadnych problemów. Ale ostatnio wyczytałem, że np. zawarty w niej chlorek potasu może szkodzić warzywom. Macie z tym jakieś doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

ja kiedyś kupowałem hydrokomplex, polimag s ale cudów jakoś nie widziałe a o cenach nie wspomnę teraz tylko polifoska siana jak najwcześniej z wiosny zazwyczaj przy pierwszej dawce na rzepak i nie widzę żeby coś szkodziło. Takie moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Problem chlorków w wypadku polifoski jest przejaskrawiony. Chlor owszem był problemem 9 (dla pewnych roślin) ale dawniej gdy popularne były sole potasowe niskoprocentowe , np sól potasowa 40% bądz kainit . Nie pamiętam dokładnie, ale sól potasowa 60% zawiera ok 3 % chlorków. Nie wiem jakie dawki stosujesz, ale nie sadze byś wysypał więcej jak 200 kg K2O ,a w tej ilości jest dopiero 10 kg chlorku.

Bał bym się stosowac nawozy tańsze , od mniej znanych producentów , gdyż być może jest tam i kainit , a te ma sporo chloru( choć i mikkroelementów równiez)

Uprawiałem kiedyś tytoń, który teoretycznie nie lubi soli, ale nigdy nie zuwżyłem problemów gdy drogi siarczan zastąpiłem solą. jest jeszcze Bontar 3-9-15 (bezchlorkowy) (NPK 3:9:15 5%CaO 4%MgO 12%SO3) Z.CH. Siarkopol 25 kg 1550zł/t ale cena plus marna ilośc składnika z mojego punktu widzenia czynią tą ofertę nieatrakcyjna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Dzięki za odpowiedzi chłopaki.

 

Człowiek się naczyta różnych rzeczy w internecie i już głupieje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

sól potasowa to 60% K2O, ale w postaci chlorków czyli KCl, te 3% to może zawartość chlorku sodu, którego istotnie w 40% solach jest więcej, same chlorki nie są szkodliwe już w okresie pełnej wegetacji, lecz we wcześniejszych fazach rozwojowych, dlatego nie aplikuje się chlorków za pomocą podsiewaczy, najbezpieczniej jest je wysiać kilka tygodni przed siewem/sadzeniem (jeszcze lepiej jesienią), różna jest również wrażliwość roślin na chlorki, stąd dla praktyków niezbędne jest zgłębienie tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj