Skocz do zawartości

Zdjęcie

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tomaszek12

tomaszek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo rozrywka

Napisany 01 luty 2013 - 17:55

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY Witam chciałbym się was poradzić jak ustawić kombajn do zbioru kukurydzy tzn.obroty bębna,szczelina na klepisku,wiater,ustawienie sit żaluzjowych.I mam jeszcze jedno pytanko czy jakbym w klepisku do zboża powycinał co drugi drut to czy by się nadawało do kukurydzy koszenia mam niewiele około 10 ha .Jaka modyfikacja kombajnu jest niezbędna żeby kosić kukurydzę.Proszę o odpowiedz posiadaczów kombajnów i z góry dziękuję.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY Dzisiaj, 13:17
  •  

#2 Share zenas

zenas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Zainteresowania:Moje zdanie to "DOGMAT" nie dyskutuje!

Napisany 04 luty 2013 - 21:55

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY :blink: nic nie wycinaj, bo nie warto jak masz 10 ha qq to lepiej wynająć kombajn z przystawką i nie kombinować, ja jechałem swoim 80-tką Classem ale tylko na areale 0,5 ha :rolleyes: w grudniu przy temp. -8C ziarno co prawda nie wymagało dosuszania, ale problem był z olejem w hydraulice musiał godz. pochodzić zanim cokolwiek ruszyło :huh: ale potem już było OK. :D . Moje ustawienia maszyny podobne 80-85 obroty bębna miałem na 800 obr/min klepisko na 5 dziurce, sito żaluzjowe górne, otwartwe na 30%, dolne wymienne na specjale do qq fi16 mm :mellow: . Dodam tylko, że im bardziej wilgotne kolby tym bardziej klepisko dostaje w kość :huh:
Ciągnik powinien być jak koń-prosty w budowie i nie zawodny w pracy.
www.youtube.com/watch?v=N--TWYKpbYM

#3 Share tomaszek12

tomaszek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 05 luty 2013 - 18:01

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY kupiłem już przystawkę copello 844 bo myślę trochę w usługi uderzyć z tym najęciem kombajnu to jest trochę problem bo do takich kawałeczków nikt za bardzo nie
chce przyjeżdzać a u nas w okolicy nikt przystawki nie ma i trzeba kombajn z daleka ciągnąć a tak co swój to swój jadę kiedy chcę .Z tym klepiskiem to się boję żeby ziaren nie szczepało a i na piątej dziurce ale klepisko ustawione tak jak do zboża na 3mm i 13mm tak? Z czego masz zrobione dolne sita ja myślę z blachy perforowanej 2mm albo 1mm jak możesz to coś doradź.

Edytowany przez tomaszek12, 05 luty 2013 - 18:03.

#4 Share zenas

zenas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Zainteresowania:Moje zdanie to "DOGMAT" nie dyskutuje!

Napisany 05 luty 2013 - 21:06

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY -_- sita dolne kolego są orginalne Claasowskie do qq, z otworami okrągłymi fi 16 :mellow: jeżeli masz zamiar brać się za usługi takie sita dolne musisz mieć, dzisiaj to już nie problem w necie jest pełno ofert producentów dorabiających sita :huh: tym bardziej do Claasa Dominatora nie powinno być problemów :o jeżeli chodzi o uszkodzenie ziaren qq w moim przypadku to zjawisko nie występowało :blink: natomiast wybierając się na usługi radziłbym założyć przysłonę klepiska z blachy, wszystko jest w necie :rolleyes: w tym roku tzn. ub.r. 2012r koszt usługi wynosił 360-420zł/ha ^^ dodam tylko, że maszyna w qq dostaje niezły wycisk
Ciągnik powinien być jak koń-prosty w budowie i nie zawodny w pracy.
www.youtube.com/watch?v=N--TWYKpbYM

#5 Share Maniek323

Maniek323

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 05 luty 2013 - 22:55

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY kolego mój dominator 85 kosił kukurydze w Niemczech zanim został sprowadzony przez znajomego handlarza który nie wypiął się po zakupie tylko poprzerabiał tak jak trzeba do zboża ( sam się handlarz nie spodziewał tak przerobionego kombajnu). Teraz przejdę do rzeczy co miał przerobione a mianowicie o bębna zacznę to pojemnik na kamienie zaślepiony na bębnie przy cepach są pozakręcane blachy chyba zęby kolby w środek bębna nie wpadli (ja ich nie wykręcałem i tak zboże kosze) klepisko jest takie masywniejsze (pewnie tez do kukurydzy) tez nie zmieniałem tylko dźwignię co je trzymają i regulują przerobiłem trochę ( bo przy maksymalnym skręceniu kłos by przechodził) na wylocie klepiska jest przykręcony taki "grzebień" z drutu na to była przykręcona blacha która go zakrywała(blachę wywaliłem "grzebień" został) nad wytrząsaczami powinni być takie odrzutniki czy pod rzutniki (w katalogu widziałem) a tu zaślepione miejsca po nich. Sita górne to mieli spore otwory i takie wklęsło- wypukłe (nie pamiętam leżo jeszcze w stodole chyba) a dolne chyba było normalne i takie zostało (tez nie pamiętam) za to pamiętam i z tum było najwięcej roboty kłosowy kanał z tył zaspawany, ślimaka co podaje do przenośnika kłosowego i tego przenośnika kłosowego tez nie było wszystko zaślepione. Chyba wszystko wymieniłem po tym złym początku i 10 latach użytkowania złego słowa nie powiem i na bizona nie zamienię nigdy choć zamierzam zmienić na nowszy model w przyszłości.

#6 Share tomaszek12

tomaszek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 06 luty 2013 - 08:20

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY do maniek 323 jak widzę mam do ciebie niedaleko jestem z okolic sokołowa podlaskiego jak możesz to wyślij mi swój numer telefonu na e-mail tomparkiet@op.pl to zadzwonię i może byśmy się umówili to bym wpadł do ciebie jak by nie było problemu i byś mi pokazał co i jak to było przerobione w twoim kombajnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Maniek323

Maniek323

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 07 luty 2013 - 00:17

dobra zaraz do ciebie napisze, ale morze ktoś się jeszcze wypowie jak ustawić kombajn podstawowe rzeczy (nie koniecznie ten model) do kukurydzy mniej inwazyjnie jak mój bo on kosił tylko kukurydze ale dużo osób kosi zboża później trochę zmodyfikuje i kosi kukurydze

Edytowany przez Maniek323, 05 styczeń 2016 - 23:02.

#8 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 07 luty 2013 - 00:24

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY Kolego zapomnij. Słabe wymłócanie a do tego obawa że się zapcha. Moje zdanie.

#9 Share szymonek614

szymonek614

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 24 lipiec 2013 - 08:33

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY Witam, Co do moich doświadczeń z przerabianiem kombajnu(co prawda nie dominatora ale podobnie) zaczynamy od przodu kombajnu, czyli gardziel, musimy podnieść łańcuch listowy do góry i albo jeżeli jest to wyregulować jak producent przewiduje. Następnie jeżeli jest taka konieczność ściągamy cały gardziel np ciągnikiem z turem( chyba ze jest to kombajn new holland to ma zaczepy na tuza). w następnej kolejności zakładamy blachy, przysłony na bęben młócący(zapobiegają wpadnięciu kolby do środka i zapewniają lepszy omłot w wilgotne dni. Kolejną rzeczą bedzie klepisko zmiana na wieksze ogólnie i to wszystko jeżeli chodziłoby o system omłotowy.
A jeżeli zajmujemy sie sitami to sito dolne jest wyciągane kompletnie i bez problemu wystarczy nam sito górne które bez problemu da nam czyste ziarno, i porada dla młócących w mokre dni to wyposażyć sie w chaczke na długim kiju i co jakiś czas czyścić podsiewacz i sito górne

POZDRAWIAM :)

Edytowany przez szymonek614, 24 lipiec 2013 - 08:34.

#10 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 13 sierpień 2013 - 11:52

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY Mam dominatora 76 Kupując go miałem dołączone całe oprzyrządowanie do kukurydzy wraz z przystawką. Podobnie jak kolega wyżej z pomocą Tura ściągam gardziel, na bęben zakładam osłony, zmieniam klepisko ( to jest masywniejsze, grubsze druty i większe szpary). Podnoszę blachę tak aby nic nie wpadało do przenośnika kłosowego ( raz zapomniałem to nieźle się pozapychało). Zamiast grzebienia jest taka blacha z wycięciami Zakładam tylko sito górne z dziurami, które już nie można regulować. Do ccm nie ma problemu, jednakże ziarno mam trochę zabrudzone. Tam gdzie sprzedawałem w zeszłym roku kukurydze właściciel suszarni narzekał że jest zbyt brudne i albo kupie sita albo ode mnie już nie kupi. On w swoich kombajnach ma takie sita wyglądem przypominające zwykłe jednak mają większe szczeliny i takie będę musiał chyba dorobić. Kiedyś dorabiałem sita nie daleko Wrześni ale po jednym sezonie po prostu się rozleciały zrobili jeszcze raz ale i tak są kiepskiej jakości. Ciężko ustawić szczelinę.

#11 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 22:56

USTAWIENIE DOMINATORA 85 DO KUKURYDZY Jaka przystawkę dokupić do claasa dom 85? Zeby w miarę szybko jechać i dobrze docinala? 4 czy 5 rzędowa? Silnik 125 km

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share PrzemoO

PrzemoO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 23 styczeń 2016 - 09:06

4 rzędową, ja mam 5 do 170 koni. Silnik bez problemu sobie radzi, ale muszą być bardzo ponaciągane paski bo będą się ślizgać.