karat7

Wybór pługa nie jest łatwy

Polecane posty

karat7    33

Biorąc pod uwagę ilość marek maszyn na rynku wybór pługa obrotowego wcale nie jest łatwy.Ostatnio sam zetknołem się z tym dylematem,a moimi doświadczeniami chciałbym się podzielić z innymi.O tym jak trudny jest to wybór może świadczyć to,że ok 10-15% pługów na tym forum jest żle dobrane do mocy ciągnika.Powszechnie panuje przekonanie,że z pługiem mniej niż 4 skiby wstyd pokazać się na wsi,a potem ktoś pisze o orce z prędkością 5-6 km/godzinę,lub słychać ciągłe ubolewanie na jakość orki,albo komuś podnosi ciągnik.Poprawne dobranie maszyny do mocy ciągnika i jej ustawienie jest podstawą dobrej orki.

 

Moje spostrzeżenia:

1)Mój ciągnik to 6 cylindrów 120 KM mocy nominalnej 130 max MF 5465,6,5 tony wagi z balastem na przednim TUZ-ie,44 ha ziemi ornej.Obecnie posiadam od 2001r IBIS 4 x 40,ale żeby mieć większe porównanie orałem w tym tygodniu ibisem XXL 4 x 48-oba pługi na kołku.Posiadam głównie grunty o średniej zwięzłości, a tych bardzo ciężkich jest 4 ha.Z ibisem 4 x 40 ciągnik ogólnie ma lekko i osiąga prędkość roboczą ok 10-11km(Dyna 4 to 3B)co jest za dużą prędkością i powoduje szybkie zużycie materiałów roboczych,zużycie paliwa na długim polu to 14l/ha z pakomatem własnej kontrukcji.Jeśli chodzi o XXL 4 x 48 ciągnik dobrze sobie radził na (Dyna 4 3A)osiągając prędkość 8-8,5 km przy 1600-1700 obrotów.Tak prędkość orki jak i obroty silnika sprzyjają odpowiedniemu zużyciu się materiałów roboczych jak i niskiemu pobraniu paliwa.

 

2)Wybór pługa:w dniu 16.12.2011 przejechałem 510 KM i odwiedziłem 5 dilerów maszyn tj.VOGEL-NOOT,KUHN,KVERNELAND x 2,POTTINGER.Za wytyczne przyjąłem pług 4 skibowy ,zabezpieczenie kołek,szer.pracy 45-50 na korpus,waga do 1300kg masy całkowitej,cena do 43000 netto,wygłąd(pierwsze wrażenie)

 

a/VOGEL-NOOT XM 950(AUSTRIA) do 140 KM,waga ok 1120, rama 150x100x 7,7mm wzmocniona płaskownikiem do 2 korpusu,do 48 cm na korpus-cena wynegociowana 37000 netto.Pług robi wrażenie dość delikatnego,wrażenie wizualne średnie.Uważam że cena za ten pług jest dość wysoka do jakości.

 

b)KUHN MULTI-MASTER 112(FRANCJA)waga 1270 kg całość,rama 120/120,do 45 cm na korpus, cena z głogwicą 85mm 38000 netto,za głowicę 110mm 40000 netto do zapłaty.Pług robi dobre wrażenie przy pierwszym spotkaniu jeśli chodzi o jakość wykonania,jednak układ zawieszania jest dość nisko co może powodować przy głębokiej orce zapychanie pod belką.Sprzedającemu nie przeszkadzało że pług z głowicą 85 mm ,który stał na placu i który jest do 116KM chcę kupić do większego ciągnika.

 

 

c)KVERNELAND 150B(NORWEGIA) rama150x150x8,do 50cm na korpus, pług na placu 3 skibowy z możliwością dokupienia 4 korpusu.Pług lekki ok 1160 kg całość z kluczami od producenta do regulacji śrub.Wykonanie dość solidne,złe wrażenie robi otwarta rama po końcach.Obrotnica 110mm pług do 130 KM cena do zakupu 41000 netto.Pług wygląda dość masywnie w stosunku do wagi.Sprzedawca sugerował iż jest to pług niemiecki.Jak się okazało u innego sprzedawcy ten sam pług z nowej dostawy na luty 2012 cena po mocnym utargu 38000 netto.

 

d)POTTINGER SERVO 35(AUSTRIA)rama 120/120/10 wzmacniana specjalną wkładką 130 cm 1-2 korpus,głowica 100mm ze staliwa,szer rob.do 54 cm, do 140 KM,pług robi bardzo dobre wrażenie,jeśli chodzi o wygłąd i powłokę lakierniczą.Cena nowego katalogowa 43000do 46000 netto w zależności od dilera.Miałem duże szczęście,że znalazłem pług na placu z 2010 roku z ceną 35000 netto.Inny diler za 2010 rok taki sam pług chciał 38000 netto.

 

Pottinger-ceny wzrosły od grudnia,a od stycznia 2012 ceny w górę UNIA,KUHN,KVERNELAND

 

Podsumowanie:Padło na Pottingera servo 35,który będzie pracował na szer 48cm.Jeśli mój ciągnik dobrze spisywał się z Ibisem XXL 1500kg to myślę ,że z pottingerem ok 1200 kg praca będzie przyjemnością.

 

PS.Dla tych co psioczą na pługi UNI chcę powiedzieć po 10 latach orki ibisem na starym układzie odkładnic że nigdy nie miałem problemów z przykrywaniem resztek pożniwnych czy łęcin i chwastów po ziemniakach(kukurydzy nie sieję),ani z jakością orki.Orka ibisem XXL 4x48 wypadła bardzo dobrze.Wybór zachodniego pługa padł dzięki możliwości dofinansowania z PROW,bez dofinansowania wybrał bym nowego Ibisa L.

 

Moje przemyślenia są wyłącznie osobiste i inni forumowicze wcale nie muszą się z nimi zgodzić.....

Edytowano przez karat7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Masseyy    0

To prawda, ale coś za coś. Jakość wykonania np. pługa G-B w porównaniu z pługami produkcji krajowej jest znaczna.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

MF 5470, Pronar 82SA, Ursus 3512, Weidemann 3006 i Bizonek Z056 xD Macie pytania w sprawie trzody?? Pisać!! Pomogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pavlo1706    14

28 grudnia 2010r. brałem oferty do MGR w ROLMECH Węgrów, Pottingera Servo 35 na kołkach, z przedpłużkami wycenili

na 52 tyś netto (nowy, prosto z fabryki), ale i tak nie będzie brany gdyż agencja się czepnęła, że za mało ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja w tamtym roku szukałem pługa 5 skib do 160km. Koło transportowe, przedpłużki. KV 56 tyś a Lemken 58 tyś oba po negocjacjach. Ale odpuściłem kupno nowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Ostatnio diler mówił mi że pługi obrotowe AKPILA sa robione na licencji VOGEL-NOOT wie ktoś coś na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szuma    13

co do KUHNa, mam taka 112 jak w temacie i dobrze orze, nie zapycha sie nawet w qq, zdecydowalem sie na zakup tego pluga bo nie odbiegal od LEMKENa a troche tanszy, jestem zadowolony. a cena ok 55tys zl brutto.


"Siła w jedności, jedność w wierzę"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MICH4Ł
      Witam. Posiadam pług Kuhn i ma problem z obracaniem. Liniuje i nie chce obrócić musze 2 raz hydrauliką ruszyć żeby obrócił. Gdzie szukać przyczyny, może ktoś się spotkał z takim czymś? Z góry dzięki za odpowiedź
    • Przez Przemek15
      Czy może mi ktoś wyjaśnić parę rzeczy z tym związanych, bo miałem przyjemność orać, ale nie miałem przyjemności ustawiać pługa. Coś nie coś o tym wiem, ale różne źródła różnie podają o różnych regulacjach. Do czego właściwie służy i czym jest regulacja szerokości pierwszej skiby? W Agromechanice napisali, że dostosowuje się ją do rozstawu tylnych kół ciągnika. W RPT piszą, że: "...regulacji pirwszej skiby dokonujemy w drugim przejeździe. Pierwszy korpus powinien nieco nadkładać, aby wyrównać powierzchnię z poprzednim przejazdem". Piszą też, że ma to związek ze ściaganiem pługa, albo, że ma to wpływ na równomierną szerokość pozostałych skib. W starszych pługach zagonowych ramowych zawieszanych mamy w stojaku oś wykorbioną, która podobno służy do regulacji właśnie pierwszej skiby a zarazem punktu pociągowego (w obracalnych jednobelkowych te ustawienia dokonuje się razem lub oddzielnie śrubą rzymską albo siłownikiem). Ale przecież za pomocą tej os wykorbionej za pomocą korbki nie zmieniamy w rzeczywistości szerokości tylko pierszej skiby, ale wszystkich jednocześnie zmieniając przy tym jakby kąt natarcia lemiszy. I inne źródłą podają, że zmiana tej szerokości powinna być następstwem zmiany głebokości orki tak, aby był zachowany jednakowy stosunek szer. do gł. korpusu. Im głebiej tym szerzej i na odwrót. Na zimę znowu lepiej zostawić glebę w ostrej skibie (wysztorcowaną), czyli głęboko i wąsko. Zupełnie innym zagadnieniem jest regulacja szerokości roboczej pługa, która w starszych pługach nie występuje. Może być mech. skokowa albo hydrauliczna płynna i co ciekawe zmiana tej szerokości nie zmienia kąta natarcia lemiesza. Bodajże chodzi o zasadę czworoboku przegubowego. Jeszcze innym zagadnieniem jest zmiana szerokości orki poprzez odejmowanie i dokładanie korpusów. Belka w takim przypadku musi mieć budowę kołnierzową, czy jak kto woli teleskopową, aby po odjęciu od tyłu korpusu nie wystawałą "pusta" belka. W Agromechanice jeszcze bardziej motają, bo piszą, że ustawia się szerokość orki przy pomcy dwóch regulacjI
      -poprzecznej, czyli ustawienia szer. pierszej skiby
      -podłużnej, czyli ustawienia pługa po takim kątem, aby uzyskać nominalną szerokość pługa i optymalny nacisk płozu na ściankę bruzdową
      Po pierwsze jak może być coś takiego jak podłużna reg. szer. orki? A potem piszą, że pożadana jest też możliwość regulacji szerokości orki. To już mamy jakieś trzy regulacje szerokści orki. I jak tu się nie zgubić?
      I jak to jest jest z tą regulacją głębokości w nowszych pługach obracalnych? Bo piszą, że ustawiamy za pomocą kółka kopiującego, a to jakaś bzdura, bo obecnie stosuje się regulację siłową a nie kółko, chyba, że pług przyczepiany, ale te zostawmy, bo jeszcze większy mętlik będzie. Regulacja siłowa czy pozyzycyjna wyklucza kółko kopiujące na pewno, a jak ktoś chce pracować za pomocą regulacji kopiującej (kółka) to musi ustawić podnośnik na dociążąnie (regulację ciśnieniową), czyli podnoszenie pod mocno zmniejszonym ciśnieniem tak aby nie dało rady podnieść pługa od ziemi (wiadomo wtedy tracimy dociążanie tylnej osi masą pługa). Jeszcze inną regulacją jest w nowszych pługach przesuwanie wzdłużne pługa tak, aby wychylić pierwszy koprus poza rozstaw kół ciągnika i wtedy obydwa koła jadą po caliźnia. Co to daje tylko praktycznie? O poziomowaniu nie wspominam, bo jest dla mnie zrozumiałe, ale prosiłbyłbym Was o jakieś uporządkowanie tego, ewentualne poprawienie i wyjaśnienie co kiedy w jakich pługach (z wyjątkiem przyczepianych) i w jaki sposób oraz po co. Chodzi mnie głównie o pługi zawieszane zagonowe (starego typu bez reg. szer. rob.) oraz jednobelkowe obracalne zawieszane.
    • Przez koks85
      Panowie który z tych? 4 zagonowa. 
      Unia tur 
      Agromasz pj4
      Akpil mix 40
      Którys można powiedzieć, że bardziej się wyróżnia na plus? 
       
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez dawidosos11
      Witam serdecznie czy ma ktoś na sprzedaż trzymanie wieży do pługu huard470 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj