Polecane posty

komodo    277

Panowie wróciłem właśnie z Niemiec, rozmawiałem tam z bauerem u którego pracuje wujek o kiszonce i samej kukurydzy i to co mi powiedział zdziwiło mnie bardzo.Powiedział,że sieje na jednym kawałku 6 odmian o takim samym fao-to może i nie jest mocno dziwne ale już sam siew jest sieje w ten sposób,że każdą sekcję napełnia inną pdmianą i ma co rządek inną kukurydzę i jak kosi sieczkarnią z 6 rzędowym przyrządem wszystko się ładnie miesza!!!!!Twierdził ,że robi tak przeszło 20 lat i kiszonka wychodzi o wiele bardziej wyrównana.

Praktykował ktoś z Was podobne cuda??

ja w ubieglym roku mialem tak ze w kazdej sekcji inna i to prawda masz wtedy jednolita kiszonke co przy tradycyjnym zywieniu ma znaczenie przy paszowazach nie ma wogole znaczenia chyba ze sami tez kladziemy do nich i raz od golry pozniej srodek i co dzien beda jakies wahania w tym roku takze bede tak robił i procz walorow jakosciowych mam tez idalne porownanie odmian przy tym samym nawozenie na tym samym p[olu bo takie sobie porownywanie pola do innego to mozna sobie wsadzic......

 

a i co do tego polskiego Fao zasiejcie sobie na jedym polu polska odmiane np 240 i zagraniczne 240 to polska bedzie wiechowała wczesniej i wczesniej uschnie ja mialem pioneera 240 i nimbe ktora rzekomo ma 260 a i tak wczesniej wiechowala i uschla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

FAO to wartość opisująca szybkość oddawania suchej masy czyli wczesność ale ta liczba staje się coraz mniej obiektywna tak naprawdę. Część firm podaje wartość która jest bardziej wiarygodna mianowicie wymagania cieplne danej odmiany. Inaczej rośnie kukurydza francuska we Francji a inaczej w warunkach Polski i FAO jest wtedy mylące


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    68

Koledzy, kupie jeszcze gdzies odmiane Subito w woj. kuj-pom Włocławek Toruń Płock Sierpc? mógł by mi ktos pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

Koledzy, kupie jeszcze gdzies odmiane Subito w woj. kuj-pom Włocławek Toruń Płock Sierpc? mógł by mi ktos pomóc

zadzwoń do raciąża 236791239 ,była u nich dostępna ,czy nadal jest to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Każda zdrowa kukurydza powinna mieć tylko jedną kolbę . Wykształcenie więcej kolb niż jedna jest oznaką stresu i jest uznawane za zjawisko niepożądane gdyż powoduje spadek ilości lub też jakości plonu .Zasada jest taka że kukurydza najlepiej plonuje kiedy ma jedną kolbę i cały swój potencjał kieruje tylko w nią.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Prosze o opinie na temat odmiany Konsulixx nizej wklejam link z opisem tej odmiany. Rozmawialem z konsultantem i powiedzial ze jest ok odmiana jak na moje wymagania tj. zaniedbane stanowisko glebowe, podejrzewam również ze odczyn kwasny

 

Cena to 365zł/ha mam zamiar kupic na 13 ha tej odmiany. Ciezko z ziarnem w mojej okolicy, to chyba jedyna dobra oferta. Proszę o jak najszybsze odpowiedzi. Dziekuje

 

http://www.chemirol.com.pl/files/file/AGNIESZKA/konsulixi%202012.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

jeżeli mam się wypowiedzieć to ja unikam polskich odmian ze względu na to że w warunkach stresowych np. susza są podatniejsze na głownię, ze sprawdzonych polskich ten Ułan nie jest zły tylko mimo swojego FAO wolno dojrzewa niż podobne odmiany tej samej wartości. jestem zwolennikiem zagranicznych odmian oczywiście odpowiednio dobranych do warunków glebowo-termicznych


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Co koledzy powiecie o mojej pryzmie??? Chyba przesadziliśmy troche z SM

 

 

Dane wejściowe

Nazwa jedn w kg SM w kg Br

-------------------------- ------ --------- ---------

Sucha masa g 362,00

Popiół g 38,67 14,00

Masa organiczna g 961,33 348,00

Białko og. g 77,35 28,00

Włókno surowe g 0,00 0,00

Tłuszcz sur. g 16,57 6,00

Bezazotowe wyciągowe g 867,40 314,00

Mocznik g 0,00 0,00

Skrobia g 281,77 102,00

NDF g 469,61 170,00

ADF g 273,48 99,00

Cukier g 0,00 0,00

Wapn (Ca) g 0,00 0,00

Fosfor (P) g 0,00 0,00

Magnez g 0,00 0,00

pH 0,00

wsp. strawności BO % % 55,00

wsp. strawności WS % % 65,00

wsp. strawności EE % % 75,00

wsp. strawności BNW % % 73,00

wsp. strawności MO % % 69,00

bo nierozkł. w żw % % 25,00

-------------------------- ------ --------- ---------

 

Dane wyliczone

 

Nazwa jedn w kg SM w kg Br

-------------------------- ------ --------- ---------

EB MJ/kg 17,69 6,40

EM MJ/kg 10,13 3,67

NEL MJ/kg 6,09 2,20

nBO g/kg 125,28 45,35

BilNŻ g/kg -7,67 -2,78

strawna masa organiczna g 663,31 240,12

białko og. strawne g 42,54 15,40

włókno strawne g 0,00 0,00

tłuszcz strawny g 12,43 4,50

BNW strawne g 633,20 229,22

białko nier. w żwaczu g 19,34 7,00

białko bez mocznika g 77,35 28,00

-------------------------- ------ --------- ---------

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

wcale nie jest przesadzone no wiadomo ze mogloby byc lepiej np strawnosc moglaby byc wyzsza No skrobia jest bardzo niska przez to Nel jest tylko 6.09 rosliny pewnie byly bardzo wysokie w tym roku ogolnie skrobi jest mniej przez to wlasnie chyba ze ktos skosił wyzej a z jakich odmian jest ta pryzma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Każda zdrowa kukurydza powinna mieć tylko jedną kolbę . Wykształcenie więcej kolb niż jedna jest oznaką stresu i jest uznawane za zjawisko niepożądane gdyż powoduje spadek ilości lub też jakości plonu .Zasada jest taka że kukurydza najlepiej plonuje kiedy ma jedną kolbę i cały swój potencjał kieruje tylko w nią.

Nie do końca, ok 10 lat temu miałem taką kukurydzę że ludzie przychodzili i pytali się co to jest, odmiana to była jeszcze chyba z tych "tańszych" i nie pamiętam jaka i nie powiem żeby nie skłamać. Kolb było nawet 4 tylko ta 4 była jak dwa palce. QQ była bardzo wysoka i gruba i proporcjonalnie kolby małe też nie były, ale warunki pogodowe i nie tylko były co najmniej sprzyjające. Od tamtej pory taka QQ niestety nie może mi się już udać.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Odmiany : Reduta, Glejt, San i z Syngenty Exapic.

QQ ta była za gęsta i się nie udała. Strawność baaaardzo słaba dużo ziaren nie jest z trawionych. Nie udała mi sie QQ w tym roku dużo masy mało ziaren i taki jest efekt. Za rok bedzie rzadziej i mam nadzieje że bedzie ok.

Można te braki jakoś zredukować paszami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no energie najlatwiej zrekompensowac wyslodkami w rozniej postaci w zaleznosci jakie masz a na strawnosc mozesz podac zywe kultury drozdzy to troszke poprawia wykoszystnie Szkoda ze nie masz zawartosci wlokna jeszcze a poza tym jeszcze tluszcz jest dosc niski ponizej normy a znowu NDF i ADF sa sporo ponad przyjete normy

Dobra rada na ten rok nie siej wiecej jak 90tys na ha i w rzedach minimum co 70cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Badanie za darmo, wiec nie ma na co narzekać. Drożdże dostają razem z witaminami z Polmassu. Miały być mokre wysłodki, ale cena za dostawę bardzo wysoka, i chyba w suche musimy zainwestować.

Rozstaw rzędów 70cm tylko, że za gęsta była w rzędzie. Na ile cm ty siejesz?

Masz podać link do tabulatorów z odpowiednią zawartością? Bo u mnie w książce z INRY mało jest..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

siejac co 75cm w rzedach to wypada cos okolo 15-16cm ziarko od ziarka a te nrmy mam poprostu od swojego zywieniowca przy kazdym parametrze zapisane widełki jak jest prawidłowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

Witam,

jaką odmianę qq polecicie na kiszonkę dla byków na glebach IIIb oraz IVab i V klasa.

Zastanawiam się nad Ronaldinio z KWS. To był by mój drugi rok w uprawie qq na kiszonkę w tamtym roku siałem też z KWS (nie pamiętam teraz odmiany) i się w miarę udała.

Edytowano przez katopo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

ja w tym roku będę siał francuska z firmy R.A.G.T na ziarno nuxx FAO 22O w cenie 255

a na kiszonkę TAXXI FAO 260 cena 230

INDEXX FAO 270 CENA 270

zdecydowałem sie na takie odmiany bo nie sa zbyt drogie i wiem ze choroby ja omijają

polskie odmiany u mnie super plonują ale strasznie głownia je atakuje a miałem juz z 15 odmian i przewaznie same nowosci brałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj