bernatziom1996

Jaki koszt budowy obory na 35 sztuk?

Polecane posty

Optimus    67

panowie ja tez mam zamiar wybudowac obore, dł25,5 szer 12,5 konstrukcja dachu mnie interusuje a dokładnie jej kosz dzis sie pytałem o płyte warstwowa koszt 80zł brutto z mocowaniamii a ile waszyn zdaniem moze kosztować ta konstrukcja i czy zamkne sie w kwocie 90tys ,chodzi o postawienie scian i przykrycie. robocizna 2 majstrów i 2 pomocników ile moga wziąć za postawienie ścian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sebaal123   
Gość sebaal123

Ja w tym roku postawiłem oborę 23x14 na 30 szt na rusztach. Sama budowa obory to było coś koło 280 tyś + zbiornik na gnojowicę 90 tyś. Całość wykonała firma budowlana. Zdjęcia w galerii

Edytowano przez sebaal123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam jaki jest koszt wybudowania obory na 35 sztuk (doradźcie w jakim systemie utrzymania) obora byłaby w miejscu starej stodoły i tu nasuwa się pytanie jakie dokumenty są potrzebne. Dodam że zbiornika i dojarki nie muszę zakupywać bo mam już w starej oborze. Raczej bym składał na kredyt Młody rolnik.Z góry dzięki za odpowiedzi. :rolleyes:

 

 

 

http://www.sklep.rbprojekt.pl/wa001-projekt-obory-dla-krow-mlecznych-p-1.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

stawiam budynek inwentarsko-składowy szer.11m, długość 34m, pytanie moje jest takie: jaki dach,chodzi mi tutaj o koszt co by było tańsze wiązary ze stali czy też z drewna bo łaty to napewno drewno,a jeszcze jedno dach dwuspadowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
QWERT12    0

Witam panowie... mam pytanie. na wiosnę bedę budował obore na 41 krów mlecznych uwięzieniową. Interesuje mnie dach mianowićie z czego go najlepiej wykonać i jaki koszt.prosze o odpowiedzi :) no i żeby było jak najtaniej. wymiary obory to 14 na 30.

Edytowano przez QWERT12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
QWERT12    0

drewno mam swoje. :) obora ze swietlikiem tylko nie wiem czy płyty warstwowe czy coś innego? doradzcię :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukza86    1

słuchajcie zastanawiam się nad budową obory na 40szt uwięziową jaki może być orientacyjny koszt budowy we własnym zakresie z pomocnikami tylko murarz najęty.tylko problem polega na tym że w pobliżu 10km jest na sprzedaż obiekt z działką 1ha oraz z zabudową po byłej spółdzielni i tam jest obora na ok60szt uwięziowa i reszta to plac za niecałe 200tyś całość i tak się zastanawiam nad tym co lepiej by się opłacało. 10km to nie daleko jak myślicie?musiałbym w przyszłości postawić tam dom i resztę budynków tu gdzie teraz mieszkam też nie mam zadowalających budynków , stara obora na 22szt wszystko ręcznie stodoła i jako taki dom co w przyszlości tez będzie stawiany nowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Oborę na 40 sztuk to we własnym zakresie 250tyś zależy jakie szambo a tą obora na 60sztuk to da się tanm wjechać paszowozem i obornik jak się wypycha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprytny    1

Jako że jestem nowy witam wszystkich forumowiczów! ;)

 

Mam do Was kilka pytań związanych z tematem, niedługo zabieram się za budowę obory uwięziowej na około 40 sztuk bydła mlecznego.

Co do systemu uwięziowego to jestem już przekonany, krowy stałyby na matach do tego ściółka,rowki i w przyszłości zgarniacz a narazie traktor+ tur.

Dach marzył mi się na stalowej konstrukcji + płyta warstwowa jednak ze względu na koszty musze zrobić drewniany z góry folia + blacha i pod krokwie styrodur xps frezowany. O koszty nie pytam bo to jak wróżenie z fusów.. napewno ponad 200 tys. Jednak pytania mam takie:

 

1. Z jakich materiałów i jaki, jakiej szerokości najlepiej zrobić świetlik dachowy żeby był prosty,uchylny i do wykonania we własnym zakresie ?

2. W jakiej odległości od płyty gnojowej ze zbiornikiem na szambo pod spodem może znajdować się zbiornik na mleko?

3. Czy wie ktoś lub zna jakąś dobrą strone gdzie opisane są najnowsze wymagania dotyczące budynków inwentarskich?

 

W załącznik wrzucam narazie ramowy narysowany przezemnie plan tej obory. Za wszelkie sugestie i podpowiedzi będe bardzo wdzięczny bo jak wiadomo buduje się na lata... Pozdrawiam :rolleyes:

Rys..pdf

RZUT.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukza86    1

Oborę na 40 sztuk to we własnym zakresie 250tyś zależy jakie szambo a tą obora na 60sztuk to da się tanm wjechać paszowozem i obornik jak się wypycha

 

wjedzie się ciągnikiem z paszowozem i wypchnie się ładowarką bez problemu 1,5m na kanał gnojowy. A co tych 250tyś co piszesz na koszty co z czego budowana i z jakim wyposażeniem bo nie którzy piszą że wyniosła po 400tyś nawet wię jestem zdezorientowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Sprytny przy takim koncie dachu 19 stopni to gęściej postaw krokwie jak masz swój materiał to nie żałuj bo robisz na lata a korytaż gnojowy jak nie zamieżasz ścielić to ujdzie ale beli nie zostawiasz i nie przyjdziesz obok a i najważniejsze nie rób po jednej stronie miejsca na pasze a po drugiej zbiornik na mleko zobaczysz że w najbliższej przyszłości dostawisz dobudówkę do obory i wtedy będziesz rozbierać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprytny    1

Sprytny przy takim koncie dachu 19 stopni to gęściej postaw krokwie jak masz swój materiał to nie żałuj bo robisz na lata a korytaż gnojowy jak nie zamieżasz ścielić to ujdzie ale beli nie zostawiasz i nie przyjdziesz obok a i najważniejsze nie rób po jednej stronie miejsca na pasze a po drugiej zbiornik na mleko zobaczysz że w najbliższej przyszłości dostawisz dobudówkę do obory i wtedy będziesz rozbierać

Ok dzięki, fakt 19 stopni to mało i myśle o rozstawie krokwi max do 1m i może zwiększyć szerokość krokwi z 14 na 16 cm i pożądny podciąg z zespawanych dwuch ceowników 6x12.

Zwiększenie kątu dachu musiałoby się równać zalbo z zwężeniem budynku a to nie wchodzi w gre jak sam zaóważyłeś... albo z podniesieniem wysokości kalenicy jednak myślę choć nie jestem pewien bo mam starą obore z werbunkiem że po zwiększeniu kubatury budynek będzie trudniejszy do ogrzania a u nas we wschodniej Polsce niestety i -25 się często trafia...

Nie mam też zaufania do tego styrobudu łączonego na frez czy nie przepuszcza on pary wodnej na łączeniach, która może szkodzić drewnianej konstrukcji dachu????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Optimus    67

Sprytny ja też stawiam na wiosne obore na 40 szt dach jednak konstrukcja metalowa i płyta drogo ale szybko i na lata .Korytarze gnojowe po 2.5m do wypychania turem nie rob moim zdaniem tej przerwy na wejsciu 1.5m tylko od brzega stanowiska np 10stanowisk przejscie 1.5 i kolejne 10st i druga strona tak samo najdroższy właśnie dach ale 50-60tysi powinno styknąć.Ściany przy okapie mozliwie nisko okolo2.2m zeby kubatura wielka nie wyszła bo zima wszak istnieje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20
Napisano (edytowany)

Przy takim nachyleniu to ja bym się bał stawiać krokwie co 1 m tylko co 80 cm a i pamiętaj wytrzymałość jest w wysokości krokwi a nie w jej grubości jakie wymiary krokwi planujesz ?

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprytny    1

Przerwa na brzegu ma służyć do przechodzenia ludzi i krów jeżeli któraś podczas wpędzania zabładzi i nie wejdzie w swój rząd rzeby mogła przejść na około i na drugą strone, wiadomo bydło to bydło:) Też bym chciał częściej takie przerwy żeby jak coś nie biegać na około ale przejście to już kolejne stanowisko mniej.... Ale dzięki przemyśle to:)

 

Konstrukcja stalowa jest najlepsza i najtrwalsza ale po przeliczeniu na taką obore wyszło mi jakieś 85 000 brutto i wiadomo spawanie wiercenie i krycie we włąsnym zakresie.. a to dużo roboty. W drewnianej konstrukcji to słupy i podciągi tak samo jak przy stalowej więźbie więc i tu i tu trzeba je liczyć, jednak krokwie i łaty ze swojego drzewa, blacha alucynk jakieś 22 zł z metra do tego folia dachowa i styrodur pod krokwie 24 zł z metra to wychodzi mi jakieś nie całe 50 zł za metr kw dachu + obróbki a najtańsza płyta warstwowa z wkładem steropianowym to chyba koło 70 zł metr kw.. zależy od grubości a na 480 metrach to jest troche różnicy. Wiadomo bez wątpienia co stal to nie drewno jednak ograniczają mnie koszty.

 

Co do krokwi to wiem dokładnie że liczy się nie tak szerokość jak wysokość przekroju dlatego myślałem dać krokiew taką jak się daje pod dachówke czyli 8x16 cm albo 7x16 cm bo niby blacha nie jest ciężka ale przy 5 metrach rozpiętości podpór i 20o kącie spadku to nie zawsze śnieg tak szybko zleci..

 

Ostatnio też znalazłem fajną firme która produkuje płyty trapezowe przeźroczyste z PET i nawet spasowałyby mi się z moją blachą którą chce dać na obore i którą mam już na innych bydynkach i wtedy dałbym blache 1 m od góry i dalej po 1,2 tej przeźroczystej płyty normalnie na łatach i gąsiąr na góre z uszczelką trapezową.. Do wentylacji kominy z kwasówki co 4m o przekroju 40x40 regulowane za pomocą takiej uchylnej przepustnicy z blachy kwasówki i daszkiem oczywiście.. w ten bardzo prosty sposób zrobiłbym wszystko sam i prosto bez żadnych profili aluminiowych, uchylnych poliwęglanów i wiatrownic..i spokojnie zmieściłbym się w 4 tys na cały świetlik i wentylacje i do tego miałbym regulacje przepływu powietrza co 4 m.. Tylko w miejscu świetlika krokwie i 2 łaty byłyby odkryte dlatego myśle nad pożądnym zabezpieczeniem ich przed wilgocią jakimś pożadnym preparatem np. Sadolinem a niżej to tym zwykłym zielonym płynem.

Troche się rozpisałem ale może komuś się przydadzą moje koncepcje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

witam. sprytny a dlaczego nie montujesz zwykłego świetlika tylko kominy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprytny    1

witam. sprytny a dlaczego nie montujesz zwykłego świetlika tylko kominy?

Po pierwsze, koszt takiego uchylnego świetlika u mnie to 10 tys + robota bo nie zrobie tego sam.. mojego świetlika z wentylacją to max 4 tys, zrobie go sam i będzie prościej. Znam troche jak to jest z poliwęgalnem i wiem że mimo uszczelnień to i tak paruje i do tego jak trafi się kiepski to robi się mleczny. Z tym mechanizmem regulacji też słyszałem że są problemy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

Może i nie tani ten świetlik,ale to jest na lata.poliwęglan robi się mleczny jak nie wydmuchasz powietrza i nie zabezpieczysz go taśmą,musi być próżnia,

Mi robiła firma to wyszło 15000 z montażem z profila aluminiowego +regulacja otworu,2m szer.

regulacja działa nawet w mrozy,a nie musi być szczelna,bo i tak jest ciepło,jak jest -10,to i tak trzeba otworzyć,

jak będziesz miał tylko kominy to nie nadążysz myć tego ocieplenia,po drugie trzeba obliczyć przepływ powietrza ,żeby agencja w przyszłości się nie czepiała,jak masz świetlik to nawet nie liczą tego przepływu,.

pomyśl jeszcze nad tym.

ja np.mam krokfie ucięte i nie ma ich w świetliku,obora 14m szer.na podciągu,z góry blacha,w środku ocieplenie holenderskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
    • Przez adekbp
      Witam. Mam 21 lat. Zwracam sie do Was drodzy forumowicze z prośbą podsunięcią jakiegoś pomysłu. Mogę przejąć gospodatstwo ogrodnicze niedaleko miasta (około 15km, 65tyś. mieszkańców), województwo Lubelskie. W gospodarstwie znajduje się dom jednorodzinny dość duży, obora oraz stodoła o dość dużej powierzchni, myślę że około 300m2, obora i stodoła murowane. Wokół posiadłości ziemia, w kilku kawałkach, koło 1ha(III-IVklasa), oprócz tego posiadam jeszcze 3ha w jednym kawałku(V-VI klasa), dość ciekawe tereny, rzeczka kilka mostów, las, cisza, spokój, dodatkowo przez wieś przebiega szlak turystyczny. Przy domu duża szklarnia o powierzchni 460m2, parę lat temu była remontowana, kiedyś była ocieplana, no ale wiadomo na dzisiejsze koszty opału po prostu się nie opłaca.
      Opisałem pokrótce co gdzie i jak, teraz pytanie, jaki biznes można rozpocząć? Myślałem nad gospodarstwem agroturystycznym, ale niestety na dzień dzisiejszy Unia Europejska nie przyjmuje wniosków do dofinansowań takich przedsięwzięć. Kapitał który mogę przeznaczyć na przyszłe inwestycje to około 20tyś zł. A może jakieś inne pomysły? Bardzo proszę o podsunięcie jakiegoś dobrego pomysłu. Pozdrawiam
    • Przez grzeskw75
      Co sądzicie o tego typu halach, wiatach oczywiście z dachem z blachy.  https://www.olx.pl/oferta/hala-namiotowa-10x20x4-kon-stal-od-reki-CID3-IDxeAYC.html
    • Przez Ghost13
      Witam wszystkich nie znalazłem podobnego tematu na forum a od jakiegoś czasu myślę jak najlepiej mogę wyczyścić dwa silosy zbożowe. Jeden o średnicy 5.5m i 10m wysokości drugi mniejszy 3.8m na 7m wysokości. Zastanawiałem się nad kilkoma rozwiązaniami ale interesuje mnie jak inni podchodzą do tego tematu bo w internecie można znaleźć jedynie jakieś suche ogólniki typu czyszczenie na sucho szczotką i odkurzaczem. Chciałbym wyczyścić wszystkie ściany boczne i sufit bo jednak Zboze się pyli i zostaje różnych zanieczyszczeń trochę we wszystkich zakamarkach. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj