Skocz do zawartości

Zdjęcie

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 18 październik 2011 - 14:02

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej A więc tak:

Gospodaruję na obszarze 14ha, w tym 4,5ha łąk. Rozpoczynam produkcje zbóż i rzepaku ( niewiele, ale zawsze mam coś oprócz zawodowej pracy), hoduję obecnie 6 szt. bydła mięsnego i 15 szt. trzody chlewnej. Świnie będe likwidował i chciałbym rozwinąć hodowlę bydła. mam 3,5ha rzepaku i 3ha pszenicy oraz 2,5ha pszenżyta. Reszta pozostała nie obsiana. Celem jest otrzymanie jak największego stada bydła. Areał jaki mam do zagospodarowania to 7,5ha. Mam kilka pytań:
1. Ile sztuk maksymalnie mogę utrzymać?
2. Co mam zasiać, aby wystarczyło paszy?
3. Czy opłacałoby się trzymać mamki na pastwisku?

Wiem, że jest już kilka podobnych tematów, lecz u mnie są inne warunki. Oczywiście mam troche kapitału na zakup materiału hodowlanego. liczę na pomoc i pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej Dzisiaj, 06:46
  •  

#2 Share sylwester303p

sylwester303p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 18 październik 2011 - 15:23

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej myślę że na tym areale możesz utrzymać do 8-10 sztuk. ja również posiadam podobny areał tj. około 14ha i hoduje 20 sztuk w tym krowy mleczne i cielaki. a co do roślin jakie powinieneś uprawiać to trawę (z koniczyną lucerną) na siano lub sianokiszonkę jeśli masz do tego sprzęt, trochę kukurydzy na kiszonkę no i mieszanki zbożowe na śrutą i słomę. a poza tym możesz też dokupić pasze przemysłowe
wysłodki buraczane, młóto browarne, skórki z jabłek itd.

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 październik 2011 - 15:47

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej Z 7,5 ha to możesz z 15 sztuk trzymać, bo ile taki mały cielak zje. Łąk masz dużo, do tego 5 ha żyta na kiszonke, a póżniej kukurydze. Mamek z tego co słyszałem to nie warto trzymać, bo krowe trzeba trzymać cały rok specjalnie dla cielaka, a taka krowa to toche zje. I jeszcze kupno krów $$. Z łąk siano dla cielaków, jakieś ziemniaki, świeża trawa i jest GIT.

#4 Share ursuss

ursuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 18 październik 2011 - 15:49

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej Kiszonka z kukurydzy wychodzi znacznie taniej od siano kiszonek i jest jej więcej z tego samego obszaru ... Jeśli masz blisko pastwisko to warto ogrodzić i w lecie prawie nic cie nie obchodzi :)

#5 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 18 październik 2011 - 15:50

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej wydaje mi sie ze nie oplaca sie wyprowadzac na pastwisko, ja bym posial 7,5ha qq a objetesciowa dokupil, bo z takiego arealu duzo nie wyciagniesz

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#6 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 18 październik 2011 - 15:58

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej pastwisko to ja mam zaraz za oborą, to praktycznie od późnej wiosny do jesieni bym miał spokój. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie. Krowa (mamka) będzie od maja do października na pastwisku, będzie tam jadła trawę i trochę śruty, którą bym dokarmiał. Cielaka miałaby przy sobie przez ok. 5 miesięcy. Potem biorę go do obory i zaczynam podawać kiszonki, śrutę itd. W tym czasie krowa miała by już drugiegoi tak w kółko. Czy naprawdę pastwisko jest nieopłacalne, skoro krowa będzie tam cały czas i zimą zje trochę siana ?

Edytowany przez PeterG14, 18 październik 2011 - 16:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share limousine

limousine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 18 październik 2011 - 17:29

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej Jeżeli chcesz trzymać dużo sztuk to lepiej kosić niż trzymać na pastwisku, ale tu pojawia się problem ekonomiczny. Najlepiej, żeby mamki stały przez pół roku na pastwisku, ale znowu trzeba mieć dużo. Na 4,5 ha pastwiska można utrzymać 5 do 15 mamek w zależności od jakości pastwiska, nawożenia i opadów.
Case 5140, NH T5060+MX T8, Zetor 7011, C330, Kramer 412

#8 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 18 październik 2011 - 17:42

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej zasiej te 7ha kukurydzy na kiszonke i wstaw 20-30 byczków jak masz gdzie. Z łąk zbierzesz sporo siana czy sianokiszoki a głównie będziesz dawał kiszonke z kukurydzy. Byki w porównaniu do krów mlecznych jedzą dużo mniej.

#9 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 18 październik 2011 - 18:50

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej no dobra 20- 30 byczków a kiedy to obrobie ? Przecież chodzę do pracy/szkoły. Nie wiem ile to czasu zajmuje ale napewno nie mało. A gdybym trzymał (tak myślę) 6 mamek i z 2 jałówki i od nich byczki. A czy trzymanie bydła w takiej dużej wiacie jest zgodne z przepisami ? Bo jak mam trzymać dużo sztuk to bym musiał coś oprócz tego co mam postawić.

#10 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 18 październik 2011 - 19:45

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej no jak nie masz zbytnio czasu to tak jak piszesz wstaw narazie parę sztuk i za rok zobaczysz jak ci to będzie wychodzić i wstawisz więcej albo zlikwidujesz twój wybór.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 19 październik 2011 - 11:28

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej No i chyba tak będzie najlepiej. Kupię z 2 jałówki zacielone od znajomego i spróbuję. Dziękuję za wszystkie porady :)