Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kredyt na zakup gospodarstwa z linii nMR lub nKZ

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Wiesiekk

Wiesiekk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 25 czerwiec 2011 - 20:22

Kredyt na zakup gospodarstwa z linii nMR lub nKZ Witam!

Właśnie dostałem decyzję o przyznaniu premii Młody Rolnik, wuja z kolei decyzję o przyznaniu Renty Strukturalnej. Chcę nabyć od wuja część gospodarstwa na kredyt z dopłatą ARiMR z linii nMR lub nKZ o wartości 300tys zł. Reszta gospodarstwa (budynki, część ziemii oraz maszyny) przekazana będzie za pomocą umowy darowizny. Całe gospodarstwo warte jest ok 750tys zł (licząc po cenach GUS). Z kredytem nie powinno być problemu gdyż rozmawiałem już z dyrektorem banku. Problemem jest natomiast dopięcie wszystkiego na ostatni guzik a więc dopełnienie wszystkich formalności, załatwianie zaświadczeń, dokumentów, gdyż nie wiem od czego zacząć. Myślę, że należy to załatwić w taki sposób:
1. Pozałatwiać wszystkie dokumenty: akty własności, wypisy z rejestru gruntów, i udać się do notariusza w celu podpisania przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży wraz z warunkową umową darowizny
2. Wysłać wypis z tej umowy do ANR celem ustalenia prawa pierwokupu (choć prawo agencji nie przysługuje - transakcja pomiędzy nabywcą a bratem ojca)
3. W międzyczasie udać się do ODR celem opracowania biznesplanu inwestycji
4. Z gotowym biznesplanem, przedwstępną umową kupna-sprzedaży i odpowiedzią ANR udać się do banku i złożyć wniosek o kredyt

Czy pominąłem coś ważnego? Gdzieś jeszcze trzeba się udać? Wysłać dokumenty? Trzeba załatwić plan zagospodarowania przestrzennego z gminy? (kredyt można dostać tylko, jeżeli w planie nie ma innego niż rolnicze przeznaczenia gruntów)

Czy myślicie, że z samego obsiania ziemi (klasy III-IV, 17ha na bezpośrednią sprzedaż płodów - rzepak + pszenica) uda się uzyskać zdolność - 300 000/ 15 lat = 20tys zł rocznie raty kredytu + odsetki 2%. Myślę, że uda się bo z samej sprzedaży plonów jest ok 50tys + dopłaty ARiMR ok 15tys.

Wkładem własnym będzie darowizna. Czy o czymś zapomniałem? Proszę o pomoc :). Pozdrawiam!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kredyt na zakup gospodarstwa z linii nMR lub nKZ Dzisiaj, 17:31
  •  

#2 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 25 czerwiec 2011 - 23:22

Kredyt na zakup gospodarstwa z linii nMR lub nKZ A o kosztach wytworzenia tych plonów na 50tysi to zapomniałeś? Samo nie urośnie nawet na 1klasie.

#3 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 413 postów

Napisany 26 czerwiec 2011 - 12:16

Kredyt na zakup gospodarstwa z linii nMR lub nKZ Premia jest z naboru 2011?.

Edytowany przez Igor03, 26 czerwiec 2011 - 12:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 26 czerwiec 2011 - 14:56

Kredyt na zakup gospodarstwa z linii nMR lub nKZ 300tys(80%) kredytu czyli kupujesz za375tys (100%) wiec wkladu musisz miec 75tys (20%) ..na wklad wlasny chcesz przeznaczyc premie?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#5 Share Wiesiekk

Wiesiekk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 29 czerwiec 2011 - 08:09

Kredyt na zakup gospodarstwa z linii nMR lub nKZ Witam!
O kosztach nie zapomniałem, no ale z 50tys to chyba połowa zostanie, a to na pokrycie kredytu wystarczy. Utrzymywać się będę z innego źródła ;). Premia jest z tego roku. Trochę przespałem nabór wniosków i na początku dostałem odmowę, ale napisałem odwołanie i voilà - trzy tygodnie temu dostałem decyzję :D.
Wkładem własnym będzie dom z hektarem ziemi, który dostanę od rodziców. Za premię chciałbym kupić Belarusa 1221 z pługiem obrotowym 5ką jeśli dostanę modernizację, jak nie to tylko Belarusa 925.3. Co sądzicie? A słyszeliście coś, że na Litwie można Belarusy kupić 20tys z taniej? Pzdr!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 29 czerwiec 2011 - 09:27

Kredyt na zakup gospodarstwa z linii nMR lub nKZ Z tego co pamiętam (pracowałem w swoim czasie w banku spółdzielczym) to kredyt inwestycyjny na zakup ziemi z linii nKZ może być przeznaczony wyłącznie na zakup ziemi rolnej (lasy, budynki, zakrzaczenia, rowy, sadzawki itp.) nie mogą być włączone do powierzchni kredytowanej. Dlatego możesz mieć pewne problemy z tym wkładem własnym w postaci domu.
Jeżeli kupujesz część nieruchomości a część dostajesz w ramach darowizny to będą dwie oddzielne umowy.
Wkład własny to finansowanie części nieruchomości którą chcesz kredytować z własnych środków np: kupujesz 5ha za 50.000 pln wymagany wkład własny to 20% czyli musisz posiadać 10.000 pln a dostaniesz 40.000 pln kredytu. Ważne, że wpłacony zadatek przy podpisywaniu umowy przedwstępnej jest zaliczany do wkładu własnego.

Pozdrwawiam!