Skocz do zawartości
News
Zaloguj się, aby obserwować  
Wiesiekk

Kredyt na zakup gospodarstwa z linii nMR lub nKZ

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wiesiekk    0

Witam!

Właśnie dostałem decyzję o przyznaniu premii Młody Rolnik, wuja z kolei decyzję o przyznaniu Renty Strukturalnej. Chcę nabyć od wuja część gospodarstwa na kredyt z dopłatą ARiMR z linii nMR lub nKZ o wartości 300tys zł. Reszta gospodarstwa (budynki, część ziemii oraz maszyny) przekazana będzie za pomocą umowy darowizny. Całe gospodarstwo warte jest ok 750tys zł (licząc po cenach GUS). Z kredytem nie powinno być problemu gdyż rozmawiałem już z dyrektorem banku. Problemem jest natomiast dopięcie wszystkiego na ostatni guzik a więc dopełnienie wszystkich formalności, załatwianie zaświadczeń, dokumentów, gdyż nie wiem od czego zacząć. Myślę, że należy to załatwić w taki sposób:

1. Pozałatwiać wszystkie dokumenty: akty własności, wypisy z rejestru gruntów, i udać się do notariusza w celu podpisania przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży wraz z warunkową umową darowizny

2. Wysłać wypis z tej umowy do ANR celem ustalenia prawa pierwokupu (choć prawo agencji nie przysługuje - transakcja pomiędzy nabywcą a bratem ojca)

3. W międzyczasie udać się do ODR celem opracowania biznesplanu inwestycji

4. Z gotowym biznesplanem, przedwstępną umową kupna-sprzedaży i odpowiedzią ANR udać się do banku i złożyć wniosek o kredyt

Czy pominąłem coś ważnego? Gdzieś jeszcze trzeba się udać? Wysłać dokumenty? Trzeba załatwić plan zagospodarowania przestrzennego z gminy? (kredyt można dostać tylko, jeżeli w planie nie ma innego niż rolnicze przeznaczenia gruntów)

Czy myślicie, że z samego obsiania ziemi (klasy III-IV, 17ha na bezpośrednią sprzedaż płodów - rzepak + pszenica) uda się uzyskać zdolność - 300 000/ 15 lat = 20tys zł rocznie raty kredytu + odsetki 2%. Myślę, że uda się bo z samej sprzedaży plonów jest ok 50tys + dopłaty ARiMR ok 15tys.

Wkładem własnym będzie darowizna. Czy o czymś zapomniałem? Proszę o pomoc :). Pozdrawiam!

Wiadomość z agroFakt.pl

przemol87    48

300tys(80%) kredytu czyli kupujesz za375tys (100%) wiec wkladu musisz miec 75tys (20%) ..na wklad wlasny chcesz przeznaczyc premie?

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiesiekk    0

Witam!

O kosztach nie zapomniałem, no ale z 50tys to chyba połowa zostanie, a to na pokrycie kredytu wystarczy. Utrzymywać się będę z innego źródła ;). Premia jest z tego roku. Trochę przespałem nabór wniosków i na początku dostałem odmowę, ale napisałem odwołanie i voilà - trzy tygodnie temu dostałem decyzję :D.

Wkładem własnym będzie dom z hektarem ziemi, który dostanę od rodziców. Za premię chciałbym kupić Belarusa 1221 z pługiem obrotowym 5ką jeśli dostanę modernizację, jak nie to tylko Belarusa 925.3. Co sądzicie? A słyszeliście coś, że na Litwie można Belarusy kupić 20tys z taniej? Pzdr!

rogas    16

Z tego co pamiętam (pracowałem w swoim czasie w banku spółdzielczym) to kredyt inwestycyjny na zakup ziemi z linii nKZ może być przeznaczony wyłącznie na zakup ziemi rolnej (lasy, budynki, zakrzaczenia, rowy, sadzawki itp.) nie mogą być włączone do powierzchni kredytowanej. Dlatego możesz mieć pewne problemy z tym wkładem własnym w postaci domu.

Jeżeli kupujesz część nieruchomości a część dostajesz w ramach darowizny to będą dwie oddzielne umowy.

Wkład własny to finansowanie części nieruchomości którą chcesz kredytować z własnych środków np: kupujesz 5ha za 50.000 pln wymagany wkład własny to 20% czyli musisz posiadać 10.000 pln a dostaniesz 40.000 pln kredytu. Ważne, że wpłacony zadatek przy podpisywaniu umowy przedwstępnej jest zaliczany do wkładu własnego.

Pozdrwawiam!

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez bratanek
      Dzień dobry 
      Jak wyglądają umowy sporządzane przy okazji usług prawniczych ?na co zwrócić uwagę i co ma się w niej zawierać.A może są jakieś standardowe formularze jak ktoś się orientuje to proszę o podpowiedź.

dzięki i pozdrawiam

• Przez adamn999
      Witam
      Dziś odwiedzieził mnie przedstawiciel agencji reklamowej i przedstawił ofertę dzierżawy 60 m2 na 10 lat w celu usytuowania bilbordu reklamowego ( 2 tablice 4x12 na 16 metrowym maszcie,fundament zajmie około 12 m2 pozostałą część mogę spokojnie obrabiać działka na której stanie ma 10 ha i leży przy drodze klasy S a bilbord stanie około 20 metrów od narożnika działki.
      ile wołać czynszu rocznego za coś takiego i na co uważać przy podpisywaniu umowy??
    • Przez PatrykReich
      Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
      Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
    • Przez Jareckiskate
      Witam wszystkich.
      Moje pole jest przy rowie melioracyjnym. Na srodku pola mam bagno bo woda z innych pól zatrzymuje sie u mnie. Podobnoc mam tam jakąś studzienke i łączą się dwie sączki czy jak to się nazywa z innych pól wyżej położonych.
      Od tej studzienki jest odpływ w stronę rowu, prawdopodobnie zapchany (nie wiem gdziejest jego wyjście).
      Generalnie problem polega na tym że mam u siebie wodę z innych pół.
      Ojciec nie żyje a inni nie pamiętają jak dokladnie jest to rozwiazane.
      Wiem tylko ze na planach jest inaczej niż w rzeczywistości.
      Na planach rura z innych pol nigdzie się nie łączy, powinna byc bezpośrednio do rowu.(nie patrzylem w plany) Niestety ulatwili to sobie i polaczyli inna rure w drynie na moim polu.
      Chcialbym abyście mi podpowiedzieli jak to rozegrac gdyż jestm zielony jeśli chodzi o melioracje i jakies tam spółki wodne.
      Chcialbym zaczerpnac troche wiedzy zanim udam sie do gminy.
      _
      P.S.
      Kto jest wlascicielem melioracji na moim polu i kto za nią odpowiada?
      Czy moge sobie na początku mojego pola zabetonowac tą rure ktora mnie zalewa? Pytam czysto teoretyczne, nie zamierzam tak robić.

Z gory dziekuje za pomoc.
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.