Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy obornik jest szkodliwy dla gleby

54 odpowiedzi na ten temat

#21 Share slawomir

slawomir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:28

czy obornik jest szkodliwy dla gleby po prostu boje sie ze kiedyś przesadzę ś z ta gnojowica ale mam np. kawałek ze już 5 lat tam nie było nawozu tylko gnojowica i ostatnio rozdrobniłem słomę po kombajnie nawiozłem gnojowicy zasiałem poplon i później znów gnojowica i miałem problem zaorać tak wyrosło

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy obornik jest szkodliwy dla gleby Dzisiaj, 11:50
  •  

#22 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:44

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Jeśli będziesz stosował optymalną dawkę to tylko się musisz cieszyć, że masz co na pole wylać. Inni by bardzo chcieli, a nie mają i muszą dać tylko mineralne. A więc Ty jesteś w lepszej sytuacji. Co do rozlewania na słomę to jest najlepszy sposób na rozkład słomy, pewnie dlatego masz takie efekty

#23 Share slawomir

slawomir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:50

czy obornik jest szkodliwy dla gleby na kl.6 to za wiele nie zwojuje

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:53

czy obornik jest szkodliwy dla gleby A właśnie, im niższa klasa ziemi tym można dać więcej obornika nie szkodząc jej?

#25 Share filip94lemken

filip94lemken

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:18

czy obornik jest szkodliwy dla gleby na 6 klasie nic juz nie zaszkodzi

#26 Share pir

pir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 luty 2011 - 14:20

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Tylko należy pamiętać o tym: Obornik + gnojówka + gnojowica= max 170 kg N/1 ha UR - dyrektywa azotanowa.
www.pirol.pl

#27 Share GoodFarmer

GoodFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne rolnictwo, technika rolnicza.

Napisany 01 luty 2011 - 14:47

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Obornik może być szkodliwy kiedy stosujemy duże dawki świerzego słomiastego obornika głęboko przyorując. Szkoda polega na tym że się nie rozłoży. Obornik taki potrzebuje dużo tlenu do rozkładu przez co zabiera go bakteriom glebowym powodując ich obumieranie. Dlatego najlepiej jest stosować obornik który troche już poleżał i rozłożył się na pryzmie wstępnie podorujac go pługiem bądz gruberem aby zapewnić mu szybki rozkład. Oczywiście nie zawsze tak sie da bo czasami trzeba zaorac od razu. Na pewno nie zaszkodzi glebie częste stosowanie obornika jeżeli nie przesadza sie z dawkami i dobrze go rozdrabnia.

#28 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 01 luty 2011 - 14:55

czy obornik jest szkodliwy dla gleby @GoodFarmer, masz rację co do słomiastego obornika, ja też o tym słyszałem

#29 Share Andrzej24871

Andrzej24871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 846 postów

Napisany 01 luty 2011 - 15:37

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Panowie a jak to jest z ilością bo ja jak woziłem tak 50ton na hektar to wydawało mi się że cieniutko to rozrzucam tak na oko żeby było widać że coś leży w polu a nie ... no i wychodzi mi że idzie około 100 ton na ha . Obornik bydlęcy nie jakiś tam słomiasty ( treściwy bo u mnie to sły malutko :/) woże tak gdzieś co 4-5 lat. Wiem że powinno się wywozić połowe tego co ja ale nie widze żeby coś było nie tak w polu , glebe mam średnią
O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

#30 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 01 luty 2011 - 18:35

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Jesli dajesz taka dawke co 4-5 lat, to nic zlego nie moze sie stac glebie. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share kwiatek

kwiatek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 02 kwiecień 2011 - 10:26

czy obornik jest szkodliwy dla gleby My mamy kawałek dobrej ziemi gdzie jęczmień urośnie i teraz będzie 4 rok gdzie będziemy go siać i co roku gonimy i nic sie nie dzieje

#32 Share opoka

opoka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 21:01

czy obornik jest szkodliwy dla gleby A co myślicie o tlenowej metodzie przerabiania obornika za pomocą tzw. areatora który miesza i napowietrza obornik. Kilka lat temu propagowane to było w prasie rolniczej, aktualnie coś ucichło. Produktem wyjściowym ma być kompost zapachem podobny do leśnej ściółki, objętościowo mniejszy niż obornik i do tego podobno można go stosować pogłównie.

#33 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 11 kwiecień 2011 - 21:22

czy obornik jest szkodliwy dla gleby poczytaj sobie metoda zalecana np w Niemczech i Francji

zamiast aeratora pryzmy długie wysokie a wąskie naturalne napowietrzanie

#34 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 21:53

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Też o tym słyszałem napowietrzać, można nie tylko specjalnymi maszynami , wystarczy gdy go się podrzuca przewozi przyczepą na pole,też zauważyłem że szybciej się rozkłada, chyba że ma się tyle miejsca przy oborze ,a ktoś tam napisał że ubija obornik traktorem :blink: trudno skomentować tę głupotę, sam sobie na źle robi. Ja na pola daje co 2-3 lata obornik i co 3 lata gnojówkę i to w dawkach obornik nawet 70 ton gnojówka 20m3, efekty super. Mam jedno pole blisko domu gdzie jak mi się nie chciało daleko wozić lub nie miałem już gdzie to tam waliłem i to w ciągu 2 lat nawet 3 razy w roku, wiosna, po żniwach, i na zimę lecz w mniejszych dawkach całość ok 100ton na rok, ostatnio z tego pola dałem glebę do badania, i jest bdb , aż się sam zdziwiłem i wszystko normalnie się rozkłada bez dodawania jakiś cudownych środków
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#35 Share opoka

opoka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 22:37

czy obornik jest szkodliwy dla gleby zamiast aeratora pryzmy długie wysokie a wąskie naturalne napowietrzanie
[/quote]

Tylko że w takiej pryzmie to obornik będzie wysychać na brzegach. Kiedyś gadałem z kumplem który robił u farmera w belgi i tam prawie cały obornik przerabiali areatorami. Do tego dodawali zrębki plus woda w trakcie przerabiania i robili to nawet co kilka dni. Tak mi się wydaje że i to do nas prędzej czy później dotrze. Jak wszystko z zachodu.

#36 Share Marrus

Marrus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 14 kwiecień 2011 - 08:32

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Ja daje co roku 50-60 t obornika na wszystkie pola . Ale mi to nie zaszkodzi bo ja mam 4,5 niekiedy nawet 6 . Nawozy używam w minimalnej ilości . Daje różne pierwiastki potas, bor , siarkę i mam takie plony że wujek na 2,3 ma mniejsze ( on tylko nawozy daje ) . Ja wapnuje co 4 lata . A łąki orzę i wapnuję co 8lat aby się odświeżyły . Wytłumaczy mi ktoś czym się różni gnojówka od gnojowicy ?

#37 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 02 maj 2011 - 11:13

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Gnojowka- to siuśki
Gnojowica-to siuśki+kał

#38 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 02 maj 2011 - 12:08

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Obornik nie zaszkodzi nigdy glebie tylko gdy rok jest bardzo suchy może palić uprawy jednakże w oborniku bydlęcym takie zjawisko nie występuję natomiast przy kurzym takie zjawisko występuję bardzo często ponieważ ma dużo azotu. A gdy ziemia to ok 5-6 klasa to do maxa bydlęcego i widać efekty :P A i gdy na glinę damy dużo obornika to glina "znika" :P
Ps Sąsiad jak wziął od nas za słomę taki przerobiony to cieszył się "jak dziecko" :D
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#39 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 maj 2011 - 12:25

czy obornik jest szkodliwy dla gleby

Panowie a jak to jest z ilością bo ja jak woziłem tak 50ton na hektar to wydawało mi się że cieniutko to rozrzucam tak na oko żeby było widać że coś leży w polu

ważyłeś? czy tak tylko piszesz że było 50ton kilkanaście rozrzutników po kilka to i szybkie liczenie to nie jest poprawny wynik ;)

Ja na pola daje co 2-3 lata obornik i co 3 lata gnojówkę i to w dawkach obornik nawet 70 ton

ważysz?

Mam jedno pole blisko domu gdzie jak mi się nie chciało daleko wozić lub nie miałem już gdzie to tam waliłem i to w ciągu 2 lat nawet 3 razy w roku, wiosna, po żniwach, i na zimę lecz w mniejszych dawkach całość ok 100ton na rok,

ta 100 ton i co jeszcze :lol: jakbyś dał na badania to taka ilość azotanów by wyszła że już byś dopłat nie miał :D

A i gdy na glinę damy dużo obornika to glina "znika" :P

potrafisz to udowodnić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 02 maj 2011 - 13:01

czy obornik jest szkodliwy dla gleby @jankujelonku ,gdy wywiozę 5 pełnych beczek po 4tys to chyba razem daje 20 tys, gdy wożę 20 rozrzutników 3,5 t napakowane że więcej nie wejdzie to chyba jest na nim 3,5 tony a nawet więcej co daje 70t, a w próbkach azotany rzeczywiście wyszły wysoko , ale jeszcze w normie, gdzieś ta kartka leży niechce mi się szukać, a co wg ciebie powinienem robić z taką ilością obornika, bambrem nie jestem brakuje mi pól, to co mam sprzedać i później kupić nawóz?
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.