karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

aro1975    324

Aro1975 rolnik rr nie wystawia ŻADNYCH faktur.

Faktura vat marża - opodatkowana jest różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży(marża) jeśli oczywiście jest na +, jest to faktura wykorzystywana przez podmioty zajmujące się m.in. sprzedażą rzeczy używanych zakupionych od osoby która nie wystawia faktur. To tak w dużym skrócie... Poszukajcie wyjaśnień min. fin. odnośnie sprzedaży w 2014 roku towarów od których nie odliczono vat a ich późniejszej sprzedaży.

wiem o tym - miałem na mysli prowadzących działalność gospodarczą np. komis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex3    0

Mam problem.

Przy sprzedaży tuczników cena wynosiła 4,80 brutto.Jestem vatowcem więc skupujący musiał obliczyć mi cenę netto i tu zrobiły się schody.Normalnie rozumując podana cena jest ceną dla ryczałtowców więc cena netto powinna wynosić 4,80*100/107=4,49 .Skupujący jednak liczy to inaczej 4,80*100/108= 4,44 cena netto.Tak więc mam w d... 5 groszy.Na zapytanie dlaczego tak mnie kantuje odrzekł ,że wszyscy tak liczą (z tym spotkałem się już u wielu skupujących) a poza tym jestem na vat i sobie odliczam podatek a ryczałtowiec tego nie może zrobić i podobne brednie mi wciskał i ostatecznie nie muszę mu sprzedawać.

Macie jakieś pomysły aby skupujący nie stosowali takich praktyk?Przecież gdy zapłacą mi cenę netto jak ryczałtowcowi nic na tym nie tracą, a ja na 1 sztuce tracę 5-6 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

a dodaj sobie do ceny netto vat - 4,44+8% (taka jest stawka na żywiec)= 4,79 - tracisz 1grosz, nie wiem skąd wziołeś 7% do obliczenia kwoty netto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

kwota brutto 4,80

netto 4,44 zł * 8% = 36 gr.

4,44 + 0,36 = 4,80

 

Według mnie wyliczenia kupującego są dobre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex3    0

Chyba źle wytłumaczyłem.Gdy cena brutto dla ryczałtowca wynosi 4,8 to ma cene netto 4,49 i od tej ceny netto powinienem mieć cenę brutto.Skupujący daja mi jednak cenę netto 4,44 .W tym samym skupie ,w tym samym czasie są dwie rózne ceny netto.Jedna dla ryczałtowca i mniejsza w tym przypadku dla vatowca.Według mnie cena netto powinna być jednakowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0
Napisano (edytowany)

Witam ponownie. Podzielę się z Wami czego się dowiedziałam w urzędzie skarbowym.

 

Prąd - są trzy możliwości:

1. podpisujemy nową fakturę z zakładem energetycznym i odliczamy w całości

2. zakładamy podlicznik i VAT odliczamy proporcjonalnie według wskazań podlicznika

3. zapraszamy fachowca z licencją od prądu, mierzy pobór i ustala proporcje np. 80% gospodarstwo, 20% dom, wtedy odliczamy proporcjonalnie

Thomas2135 ja tu się boję tej taryfy właśnie, a gdzie podpisywałeś nową umowę, w Toruniu? nie chciałoby mi się jechać. Raczej zaprosimy znajomego fachowca.

 

 

Woda - jeśli na fakturze jest NIP i "gospodarstwo rolne" to odliczamy VAT w całości

Telefon, internet - jak w przypadku wody.

Paliwo - można kupować w większych ilościach, ale na fakturze musi być dopisek "magazyn", nie trzeba wpisywać numerów rejestracyjnych.

Ciężarówka (mamy żuka) - nie wystarczy że w dowodzie rejestracyjnym jest wpis "samochód ciężarowy", trzeba jechać na stację diagnostyczną, tam muszą wydać kwit że samochód spełnia wymogi auta ciężarowego zgodnie z treścią art. 86 ust. o VAT.

 

Zapomniałam jeszcze ostatnio dodać, że rozliczamy się kwartalnie, to do złożenia pierwszej deklaracji jeszcze trochę czasu. Sama odwalam papierkową robotę, bo u nas jedno biuro nie prowadzi rolników a drugie ma przepełnienie, no chyba że w innej miejscowości.

Edytowano przez mniszka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja wybrałem taryfę C12a i jest póki co drożej. Byłoby taniej, ale trzeba pilnować godzin i pracować w tańszej taryfie. Umowę podpisywałem w Olsztynie i to jedyna możliwość, bo w moim przypadku byłą cesja z dziadka na mnie. Fakturę za energię oddam teraz w maju i będę wiedział jak mnie rozliczą. Nie wiem co to za opcja 1 , ale nie da się odliczyć całości jeśli jest jeden licznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

No widzisz, a mnie miła pani zapewniła, że można VAT odliczyć w całości, hmmm....jak faktura jest na gospodarstwo, chociaż się nie ma podlicznika. Ale to bardzo mały urząd jest, więc...

W Olsztynie byłam po odbiór REGON, wniosek RG-1 (stąd http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bip/BIP_RG-1.pdf) można wysłać pocztą, ale niestety nie przysyłają. Nasz urząd sobie zażyczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jeżeli zakupiłem (na fakturze widnieje) "konstrukcja stalowa" (inaczej garaż blaszak,lub pomieszczenie gospodarcze) za cene 4,5tys netto to wpisuje to do ewidencji środków trwałych? czy do pozostałych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0
Napisano (edytowany)

Garaż blaszany moim zdaniem jest zaliczany do środków trwałych do grupy 806 („Kioski, budki, baraki, domki kempingowe – niezwiązane trwale z gruntem”GG). Amortyzacja stawką 10%.

Zajrzyj do Klasyfikacji Środków Trwałych - grupa 8 http://www.klasyfika...ndziej.html#D80

Ale poczekaj niech jeszcze ktoś się wypowie :unsure:

Edytowano przez mniszka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Chyba źle wytłumaczyłem.Gdy cena brutto dla ryczałtowca wynosi 4,8 to ma cene netto 4,49 i od tej ceny netto powinienem mieć cenę brutto.Skupujący daja mi jednak cenę netto 4,44 .W tym samym skupie ,w tym samym czasie są dwie rózne ceny netto.Jedna dla ryczałtowca i mniejsza w tym przypadku dla vatowca.Według mnie cena netto powinna być jednakowa.

Pierwsze słyszę o takim obliczaniu vat zawszet do ceny netto doliczamy vat i ryczłtowiec ma np 7% a vatowiec 8 % cena netto jest zawsze jednakowa i to Ty wystawiasz fakturę to nie wiem co on ci oblicza??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Czy dla faktur korygujących stosować oddzielną numerację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

Cytuję za artykułem http://superksiegowa.pl/blog/jak-wystawic-fakture-korygujaca/

"Na fakturze korygującej musisz podać jej numer kolejny oraz datę wystawienia. Ze względów praktycznych faktury korygujące możesz numerować według innego ciągu niż faktury zwykłe – dzięki temu łatwiej Ci będzie zachować porządek w dokumentach."

Tekst świeży z dnia 03.02.2014r. to myślę że aktualny.

Ale ja osobiście nie wystawiałam jeszcze korekty, więc poczekaj może odezwie się ktoś kto wystawiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek2707    1

Proszę o porade. Planujemy przejść na VAT poniewaz planujemy zakupy na PROW. Problem polega na tym, ze wniosek jest na matke, poniewaz jest 10 % wiecej zwrotu a gospodarstwo na ojca i faktury za bydlo są na niego. Mial moze ktoś podobny problem bo w skarbówce nikt nie wie jak to rozwiazac. Z góry dziekuje za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Czy dla faktur korygujących stosować oddzielną numerację?

Ja stosuję oddzielną numerację i jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

PILNE, jestem vatowcem planuje sprzedaż maszyny zakupionej na ryczałcie i pytanie czy moge wystawic fakture zwolniona z vat czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Proszę o porade. Planujemy przejść na VAT poniewaz planujemy zakupy na PROW. Problem polega na tym, ze wniosek jest na matke, poniewaz jest 10 % wiecej zwrotu a gospodarstwo na ojca i faktury za bydlo są na niego. Mial moze ktoś podobny problem bo w skarbówce nikt nie wie jak to rozwiazac. Z góry dziekuje za odpowiedź.

To matka musi się zarejestrować jako vatowiec i sprzedaż też musi być na nią ,nie ważne na kogo jest gospodarstwo ale jak matka zamierza skorzystać z PROW jeśli nie ma ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Ale tak czy inaczej vatowcem musi być matka a więc i sprzedawać musi bo inaczej watu nie rozliczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

aro1975 a dlaczego sss musi doliczyć VAT? Ja bym sprzedała ze stawką zwolnioną, skoro przy zakupie (na ryczałcie) nie szło odliczyć VAT-u naliczonego art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT, tak na chłopski rozum.

Jak myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

art.43 ust.1 pkt 2 nie ma w tym przypadku zastosowania ( zmiana treści przepisu)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

dzięki, dobrze wiedzieć na przyszłość

ale niesprawiedliwe, że nie można zastosować stawki zwolnionej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj