Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3148 odpowiedzi na ten temat

#421 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 01 październik 2012 - 20:29

żyto hybrydowe PiastOracz - dzięki za odpowiedź :)

Edytowany przez Mateusz93, 01 październik 2012 - 20:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 19:14
  •  

#422 Share MieszkoI

MieszkoI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 01 październik 2012 - 23:19

żyto hybrydowe Ja bym do końca nie potępiał tak rzadkiego wysiewu bo to było dosyć słabe stanowisko na, którym wg zaleceń gęstość łanu powinna wynosić 350-450, czyli mając na wiosnę ok 120 nasion, utrzymując krzewienie produkcyjne na poziomie trzech pędów kłosonośnych mamy do dyspozycji ok 360 kłosów. Może nie jest to za wiele, ale to jest 6 klasa tutaj raczej niema co celować w plony 8 ton.Osobiście mogę powiedzieć, że przypadkiem tej wiosny również posiadałem łan, który wiosną miał 110-130 roślin (były miejsca gdzie było ok 80 roślin), stało się tak dlatego, że na 6 klasie nasiona zwyczajnie zostały utopione i nie powschodziły. Jesienią był brak nawożenia, ale wiosną w dwóch dawkach dostało ok 140 N/ha co najlepsze, tak z pompowany łan wiosną znosił znacznie lepiej upały od roślin na lepszej glebie, które dostały ok 100 kg n/ha koniec końców plon był powyżej 5,5 t/ha. w tym roku zasiałem 1,5 jednostki na 6 klasie i płytko, ale jest susza i znowu mam obsadę ok 110-120 a miejscami dużo rzadziej :( (ziarniaki leżą w warstwie pyłu i ani wilgoci z góry ani z od dołu) a na drugiej działce zrobiłem celowy eksperyment część 1,5 jednostki a resztę 1,7 i ta sama sytuacja piach i duże braki pewnie też ok 110-120 z tym że w tym roku dostało 200kg npk 4-12-12 być może jakieś odżywki jak się trochę rozrośnie :). także kolego głowa do góry tylko wcześnie wiosną spora dawkę azotu i dosyć ostrożnie z antywylegaczami ( myślę, że jeden raz wystarczy) i będzie git.
Czy nie jest prawdą, że mniejsza ilość roślin będzie mniej konkurowało pokarm i wodę w warunkach gleb słabych oraz czy taki "rzadki" łan nie lepiej zniesie suszę. podstawa jest tylko wczesny siew i wyprodukowanie jak największej liczby pędów z jednej roślinki, ale nie za dużej, ja miałem 370-420 i myślę, że na 6 klasie to jest wystarczające.
W Niemczech podobno są praktykowane siewy rzędu 1,2 jednostki/ha mając do dyspozcji ok 110 roślin/m2.
Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami na temat gęstości siewu, wiem, że spore doświadczenie może mieć użytkownik redek, kiedyś na forum udzielał się też użytkownik, który schodził z normami siewu dosyć nisko. :)

#423 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2005 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 01 październik 2012 - 23:20

żyto hybrydowe

tak siałem 2,3 jednostki ale.......jeżeli będzie do jesieni za gęste na wiosne pójdzie na kiszonkę-mam taką alternatywę

W tamtym roku bedąc w posiadaniu słabego siewnika plus brak doświadczenia w siewie hybrydy wysialiśmy na 1,2 ha 5klasa dawkę 4 jednostek. wiem że to było marnotrastwo materiału ale tak wyszło. plon jaki z tego miałem przy nawożeniu 100kg N bez ochrony od grzyba to dwa pełne zbiorniki rekorda czyli około 5 t. Dla fachowców w temacie to mało, le jak dla mnie to i tak nieźle, bo praktycznie 100% więcej niż zbierał ojciec do tej pory.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić żyto ozime zobacz »

•  

#424 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 02 październik 2012 - 10:03

żyto hybrydowe moze tutaj zadam pytanie do PiastOracz...:) widze ze posiada fachowa wiedze i cos dorazdzi:)
a wiec 25 wrzesnia posiałem zyto dankowskie złote c1 i 100kg polifoski8 dałem dzis widze ze ładnie powschodziło,siałem na 1,5-2cm w glebe wilgotna,wczoraj ładnie popadało tez wiec suszy nie mamy,do tego chce w fazie 3 lisci dac maraton4l i 5g glenu i teraz pytanie czy do tego odzywke jakas zastosowac czy nie?

#425 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 02 październik 2012 - 18:16

żyto hybrydowe

Ja bym do końca nie potępiał tak rzadkiego wysiewu bo to było dosyć słabe stanowisko na, którym wg zaleceń gęstość łanu powinna wynosić 350-450, czyli mając na wiosnę ok 120 nasion, utrzymując krzewienie produkcyjne na poziomie trzech pędów kłosonośnych mamy do dyspozycji ok 360 kłosów. Czy nie jest prawdą, że mniejsza ilość roślin będzie mniej konkurowało pokarm i wodę w warunkach gleb słabych oraz czy taki "rzadki" łan nie lepiej zniesie suszę. podstawa jest tylko wczesny siew i wyprodukowanie jak największej liczby pędów z jednej roślinki, ale nie za dużej, ja miałem 370-420 i myślę, że na 6 klasie to jest wystarczające.
W Niemczech podobno są praktykowane siewy rzędu 1,2 jednostki/ha mając do dyspozcji ok 110 roślin/m2.
Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami na temat gęstości siewu, wiem, że spore doświadczenie może mieć użytkownik redek, kiedyś na forum udzielał się też użytkownik, który schodził z normami siewu dosyć nisko. :)

Ja nikogo nie potępiam. nawet nie chcę nikogo batożyć. Zwróciłem grzecznie tylko uwagę na pewne elementy agrotechniki, które powinny być wykonane, aby uzyskac odpowiednią obsadę kłosów z takiego wysiewu. Nie powiedziałem, że jest tragicznie ale niebezpiecznie co czyni pewną subtelną różnicę. Aby mieć te 3 kłosy z 1 rośliny to powiedzmy sobie jasno, że roślina tych pędów musi mieć duzo więcej, a jak nie znasz pola to taki siew jest ryzykowny. Straty pozimie kalkuluje się na poziomie 5 -10 % oczywiście jak będą mniejsze to fajnie, a i zawsze należy być przygotowanym na wariant gorszy. Jak jest pewnosć, że pH u tego kolegi jest na odpowiednim poziomie? Jak nie jest, to niestety jony glinu i manganu zrobią swoje i nie będzie odpowiedniego krzewienia, które pozwoli dobrnąć do zbioru z obsadą 400 kłosów/m2. Bardzo rzadkie siewy można stosować wtedy kiedy gleba ma odpowiednie pH i kulturę, masz dobry opryskiwacz i siewnik, wczesny termin siewu, minimum średnie zasobności P, K, Mg i masz świadomość , że walczysz o każdą roslinę i wtedy przy takiej normie wysiewu masz oszczędność wody na glebie lekkiej na wiosnę. Oczywiście częśc potasu podajesz na wiosnę magnez i sirkę w nawozie też na wiosnę, bo w oprysku nigdy zapotrzebowania nie pokryjesz. Niestety wszystko ma swoje granicę nawet bardzo niskie normy wysiewu. Ale jak to mówił chyba królik z "Alcji w krainie czarów" - Jak nie wiesz dokąd idziesz, to w zasadzie każda droga jest dla ciebie dobra" . Ale fajnie, że szukasz dla siebie rozwiązania.

#426 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 02 październik 2012 - 20:46

żyto hybrydowe Być może nie jestem ekspertem w uprawie żyta hybrydowego ale co nieco na ten temat się dowiedziałem.
Rozumiem, że najważniejsza jest obsada kłosów na m2 ale z drugiego punktu widzenia zbyt gęsta obsada skutkuje niedożywieniem ogółu łanu i w konsekwencji odrzuceniem pędów produkcyjnych czy nie tak ?
W związku z tym na glebach lekkich starać się utrzymać obsadę na poziomie 350/400 kłosów na m2.
A moje pytanie jest takie z czysto hipotetycznego założenia jaka jest różnica w plonie pomiędzy 400 kłosów po 30 ziaren a 300 kłosów po 40 ziaren ??
Chyba lepiej mieć 300 zdrowych wykształconych kłosów czy 400 słabej jakości ? Podejrzewam, że coś się nie zgadza w moich założeniach ale tak tylko piszę moje przemyślenia.
Nie oczekuję nie wiadomo jakich plonów celuję raczej w 4 - 4,5 t/ha i dobrej jakości ziarno.

W tym roku udało mi się uzyskać liczbę opadania 310 i gęstość 78 co uważam za dobry wynik.
Przyznam na słabej ziemi klasy 5 i 6 udało mi się osiągnąć 4.5 t/ha przy średniej obsadzie 340-360 kłosów, miejscami do 440 a w dół nawet do 180 na m2

Być może się nie znam ale dla mnie jest najważniejszy wczesny termin siewu, wapnowanie i prawidłowa agrotechnika na wiosnę.
A po ostatnie ja zawsze powtarzam, że w tej chwili nie jesteśmy ocenić co będzie na przyszłoroczne żniwa.

#427 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 02 październik 2012 - 21:06

żyto hybrydowe

moze tutaj zadam pytanie do PiastOracz... :) widze ze posiada fachowa wiedze i cos dorazdzi:)
a wiec 25 wrzesnia posiałem zyto dankowskie złote c1 i 100kg polifoski8 dałem dzis widze ze ładnie powschodziło,siałem na 1,5-2cm w glebe wilgotna,wczoraj ładnie popadało tez wiec suszy nie mamy,do tego chce w fazie 3 lisci dac maraton4l i 5g glenu i teraz pytanie czy do tego odzywke jakas zastosowac czy nie?

Możesz zastosować bo nie zaszkodzi. Pytanie czy jest aktualnie potrzebne? Na jaki plon się szykujesz? Może lepiej zastosować to wczesną wiosna w twoim przypadku.
A i oczywiście ta odmian to populacja.

Być może nie jestem ekspertem w uprawie żyta hybrydowego ale co nieco na ten temat się dowiedziałem.
Rozumiem, że najważniejsza jest obsada kłosów na m2 ale z drugiego punktu widzenia zbyt gęsta obsada skutkuje niedożywieniem ogółu łanu i w konsekwencji odrzuceniem pędów produkcyjnych czy nie tak ?

Widzisz cały czas próbuje ci podpowiedzieć jaki problem może cię czekać i zaproponowałam ci rozsądne rozwiązania, które mogą ci pomóc złagodzić mnieszej obsady po siewie. W twoim przypadku jest realne zagrożenie (ty musisz to sam ocenić, ale z tego co piszesz to tak jest), że będzie problem z obsadą roślin jak i krzewieniem produkcyjnym. Oczywiście to twoje pole. Starałem sie tylko podpowiedzieć co nalezałoby zrobić według mnie. Oczywiście trzymam kciuki.

#428 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 02 październik 2012 - 21:21

żyto hybrydowe tak wiem ze ta odmana to populacja,plon jaki chciałbym uzyskac to 4-5t...jak narazie to potrzeby nie ma ale w zeszłym roku zaowazyłem wczesnie niedobory niektorych składnikow wiec pytam...napewno ochwaszcze jesienia a co do odzywki to zobacze jaka bedzie potrzeba sotosowania jej jesienia...jesli takowa nie wystopi to zabieg wykona wiosna;)

#429 Share MieszkoI

MieszkoI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 02 październik 2012 - 22:06

żyto hybrydowe Żeby nie było ja bardzo cenię twoją wiedzę, to że potrafisz skomplikowane rzeczy wyjaśnić w prosty sposób, nie używając przy tym prostackiego języka a obrazowych metafor. Co tu dużo mówić (pisać) zawsze czytam twoje posty z wielka przyjemnością :) .
Dobra wracając do żyta, zaczynam obserwować wzrost obsady po ostatnich deszczach tam gdzie miałem 110-130 roślin na metrze, choć pewnie i tak nie dojdzie powyżej 150. Dzisiaj mierzyłem obsadę i najczęściej liczba roślin waha się między 150-170 mimo, iż było siane 1,8 j/ha, chociaż zdarzają się i kawałki gdzie jest wzorowe 180 roślin na metrze.
Mnie właśnie zainspirował ten kawałek gdzie na totalnym piachu przy obsadzie 110-130 roślin i przy 370-420 kłosach na metrze rośliny zachowały zielonkawą słomę do żniw i miały lepszy wygląd nawet niż niektóre rośliny na lepszej ziemi?
Czy nie chodzi właśnie o to żeby podchodzić indywidualnie do danego pola, co przecież przy kilku ha takiej plantacji już na starcie daje wymierne korzyści :) nie koniecznie szkodząc. Mnie jeszcze brakuje trochę sprzętu ale mam nadzieje, że to będzie właściwy kierunek. Oczywiście jak najbardziej zgadzam się z tobą co do agrotechniki prowadzenie takiego łanu, oraz problemów jakie się z tym wiążą.Jednocześnie mam świadomość tego, że standardem siewu jest 170-180 nasion na metrze i wcale nie neguje tego co wymyśliły tęgie głowy i to przez ileś tam sezonów badawczych.
PiastOracz a ty nie eksperymentowałeś z normami siewu? A może ktoś jeszcze ma doświadczenia w tej materii, zachęcam do dyskusji! :)

#430 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 02 październik 2012 - 23:05

żyto hybrydowe Jeszcze kilka lat temu zalecane były 2 jednostki na hektar, tak też siałem swoje pierwsze hybrydy. Obecnie sieję 1,6 - 1,8 jednostki/ha w zależności od stanowiska, warunków w czasie siewów i przewidywanej pogody jesienią. Trzy lata temu kupiłem dwuletnie nasiona Palazzo, oczywiście ze sprawdzoną siłą kiełkowania, dopuszczone do sprzedaży itd. Niestety, wschody były tragiczne, przy wysiewie 180 szt/metr wzeszło 100 - 110 sztuk . Po zgłoszeniu reklamacji do sprzedawcy nasion ustaliliśmy, że zostawiamy to do wiosny i zobaczymy. Na tym samym polu posiane miałem jeszcze Visello i Balistic, od początku wyglądały dużo lepiej, aż do wykłoszenia i wiosennej suszy. W gęstych łanach nastąpiła redukcja kłosów, rzadszy utrzymał się w całości i ostatecznie Palazzo plonowało ok.tony lepiej .
W następnym roku posiałem 1,4 - 1,5 jednostki/ha. Jesień była zimna, zboża rosły słabo, żyto rozkrzewiło się, ale część pędów była wątła i w zimie, gdy na gołą ziemię przyszedł mróz z wiatrem najsłabsze pędy wysmaliło. Wiosną nie udało się uzyskać odpowiednie obsady i chociaż żyto wyglądało ładnie, długie, grube kłosy, plon był poniżej oczekiwań.
Dlatego zgodzę się z PiastemOraczem, lepiej niech będzie trochę za gęsto niż za rzadko.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 październik 2012 - 20:09

żyto hybrydowe ja tam wysiałem równe 2 jednostki na ha czyli 2mln nasion Visello jednostka wazyła 32kg z groszem.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#432 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 07 październik 2012 - 11:51

żyto hybrydowe Posiałem Brasetto, i dlatego że robilismy przez 4 dni kiszonke, nie zdażyłem przywałować po siewie. Żyto ogólnie ładnie powschodziło, ale są miejsca gdzie wieksza gruda i tam słabo bardzo wzeszło i ziarno leży w ziemi. CZy moge teraz przywałować jeszcze, może ktos praktykował juz takie rozwiazanie, oczywiscie na suchą glebe aby nie powyrywać siewek, i chce to zrobić wałem łąkowym poprzecznie prążkowanym. dodam że pszenżyto siałem póżniej i tez była gruda, ale po siewie przywałowałem i normalnie wzeszło.

#433 Share snopek

snopek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 07 październik 2012 - 19:44

żyto hybrydowe potrzebuje pilnej opinii, doradztwa planuje opryskać brasetto albo: maratonem 375sc , legato plus 60sc te dwa wymienione najbardziej mnie zainteresowały pod wieloma względami ( subst. aktywne.,spektrum chwastów ) nie wykluczam innych , potrzebuje jeszcze insektycydu myślę o bi 58 ponieważ mam 1l. wtedy bym dokupił ,tak czy inaczej potrebuje czegoś na (mszyce i skrzpionke ) i niewiem co zrobić z ochrona grzybową czy prysnąć wiosną - zależy mi na szybkim doradztwie,opinii,dyskusji zależy mi na jak najlepszej ochronie herbicydowej,fungicydowej jak i insektycydowej i całej reszcie

#434 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 07 październik 2012 - 22:44

żyto hybrydowe małe pytanko: żyto mam w fazie 1-2 liscia, siane na ok 2 cm, chce zastosować Pendimetalina + IPU 4l/ha (maraton) + 7g gleanu, na chwile obecna w polu jest strasznie mokro i podejrzewam, że zabieg bede mogl wykonac w fazie 3-4 liści, czy takie dawki zalatwia sprawe nieporzadanych gosci(chwastow)? 4l/ha gorna dawka maratonu. Czy moze zastosowac jakis inny srodek?
Myslalem tez nad Legato Plus, z tym, że na DFF lepszy jest siew 3-4 cm ( w jednym z postow wspominal o tym PiastOracz)
z gory dziekuje za porady

#435 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 08 październik 2012 - 08:52

żyto hybrydowe ja mam zamiar zastosowac maraton 4l/ha i 5g glenu...pole wyło potraktowane rofostatem po zniwach...i zabieg musze odłozyc jak kolega wyzej napisał na faze 3-4lisic gdyb w tym tygodniu codziennie maja byc opady deszczu a pod koniec tygodnia przymrozki...w przyszłym tygoniu temperatura w nocy ma wynosic 6-7stpniu wiec czy wtedy moge takie dawki tez zastosowac?dodam ze zyto siane na 1,5-2cm jest.

#436 Share ciejpa

ciejpa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 08 październik 2012 - 08:56

żyto hybrydowe Witam.
Moje zytko jest już w 3 liściu, narazie pogoda nie daje ale za parę dni chcę popryskać kupiłem na początek glean i lintur.
Który uważacie za lepszy? a może coś innego?
Dwa tygodnie po oprysku chcę dać foli care. Czy razem z nim dać jakiś fungicyd? A może coś jeszce?

#437 Share margarita7575

margarita7575

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 09 październik 2012 - 19:09

żyto hybrydowe Witam.

Co myślicie o zastosowaniu na chwasty jesienią mieszanki 10g gleanu i 1.25l isoguard skład na 1ha ,czy to dobry pomysł?

#438 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 09 październik 2012 - 19:35

żyto hybrydowe

Posiałem Brasetto, i dlatego że robilismy przez 4 dni kiszonke, nie zdażyłem przywałować po siewie. Żyto ogólnie ładnie powschodziło, ale są miejsca gdzie wieksza gruda i tam słabo bardzo wzeszło i ziarno leży w ziemi. CZy moge teraz przywałować jeszcze, może ktos praktykował juz takie rozwiazanie, oczywiscie na suchą glebe aby nie powyrywać siewek, i chce to zrobić wałem łąkowym poprzecznie prążkowanym. dodam że pszenżyto siałem póżniej i tez była gruda, ale po siewie przywałowałem i normalnie wzeszło.

To teraz jest już ryzyko uszkodzenia. Zbyt późno. Wałuje się po siewie, a nie jak już powschodziło żyto.

#439 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 10 październik 2012 - 11:57

żyto hybrydowe kupiłem legato plus 600 sc 0,75 +glean 15 g i chce popryskać tym wszystkie oziminy (oprucz jęczmienia) żyto ok 3 liści pszenżyto podobnie i pszenica 2 mam dylemat odnośnie żyta i pszenżyta bo miejscami ziarko jest na wierzchu a reszta 2-3 cm co się z nim stanie po oprysku czy całkiem go zabije czy tylko osłabi? i czy deszcz szkodzi na ten oprysk i czy teraz temp jest ok do zabiegu i jakimi końcówkami pryskać mam 2strumieniowe eżektory niebieskie. z góry dziękuje za odpowiedź.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 10 październik 2012 - 19:06

żyto hybrydowe Końcówki albo antydryfy albo eżektory jedno-strumieniowe - maja dobrze kryć glebę. Rośliny z ziarna, które jest na wierzchu zostaną mocno "przyhamowane" a przy bardzo stresowych warunkach - niska temperatura może je zlikwidować (ale nie musi), ponieważ jak ziarno na wierzchu to i preparat pójdzie bezpośredni po korzeniach. W tym wypadku trochę lepszy byłby preparat pendimetalin +IPU trochę lżejsze dla zboża, ale już tak dobrze bratka (fiołka) nie zwalcza. Czy deszcz szkodzi? Pytanie nie precyzyjne. Który deszcz bezpośrednio po oprysku? Późniejszy deszcz? Bezpośrednio po oprysku wpływa na obniżenie skuteczności preparatu. Po wykonaniu zabiegu jak gleba nie była dostatecznie wilgotna preparat o działaniu glebowym nie wiążę się dobrze z glebą, zostaje przemieszczony w strefę korzeni i roślina, która uprawiasz ma problem, a i pośrednio właściciel pola. Tyle w telegraficznym skrócie.