Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31550 odpowiedzi na ten temat

#9301 Share wernicjusz

wernicjusz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 10:03

Podejrzewam, że takich pytań będzie jeszcze milion pięćset sto dziewięćset, więc poświęcę te pare minut:

Będą trzy kryteria:
- wielkość gospodarstwa
- kwalifikacje zawodowe MR
- stopa bezrobocia

Wielkość gospodarstwa - województwa, gdzie średnia woj. jest niższa niż średnia krajowa

Powierzchnia nie mniejsza niż średnia woj., ale nie większa niż średnia krajowa - od 5 punktów (średnia woj.) proporcjonalnie do 10 punktów (średnia karjowa),
Powierzchnia większa niż średnia krajowa, ale nie większa niż dwukrotność tej średniej -od 10 punktów (średnia krajowa) proporcjonalnie do 15 punktów (dwukrotność średniej krajowej),
Powierzchnia większa niż dwukrotność średniej krajowej - 16 punktów.

Wielkość gospodarstwa - województwa, gdzie średnia woj. jest wyższa niż średnia krajowa

Powierzchnia większa niż średnia krajowa, ale nie większa niż wojewódzka - od 5 punktów (średnia krajowa) proporcjonalnie do 10 punktów (średnia wojewódzka),
Powierzchnia nie mniejsza niż średnia wojewódzka, ale nie większa niż jej dwukrotność - od 10 punktów (średnia wojewódzka) proporcjonalnie do 15 punktów (dwukrotność średniej wojewódzkiej),
Powierzchnia większa niż dwukrotność średniej wojewódzkiej - 16 punktów.

Wykształcenie:

Wyższe rolnicze, wyższe nierolnicze i minimum 3-letni staż w rolnictwie, wyższe nierolnicze i ukończone studia dyplomowe związane z rolnictwem - 5 punktów,
Średnie rolnicze, średnie nierolnicze i min. 3-letni staż w rolnictwie - 4 punkty,
Wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe - 3 punkty,
Tytuł kwalifikacyjny lub zawodowy, tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i minimum 3-letni staż w rolnictwie - 2 punkty,
Podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i minimum 5-letni staż w ronictwie - 1 punkt.

Stopa bezrobocia

Jeżeli gospodarstwo MR znajduje się w powiecie o najwyższej stopie bezrobocia w województwie to przyznaje się mu 5 punktów, dalej jest proporcjonalnie, aż do powiatów o najniższej stopie bezrobocia gdzie Młody Rolnik nie otrzymuje żadnych punktów.

Miłego liczenia

Z racji powtarzających się ciągle tych samych pytań zrobił się z tego straszny bajzel. Może Admin zrobiłby FAQ z tego typu informacjami jak te powyżej. Sam jestem na etapie szukania i zbierania informacji o MR i niby wszystko wszędzie jest ale tak naprawdę trzeba mieć trochę czasu aby potrzebne dane (napisane w sposób zrozumiały dla większości) znaleźć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 23:24
  •  

#9302 Share tomek8

tomek8

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 08:51

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam ogłoszenie terminu na młodego rolnika przez ARiMr powinno być 14 dni przed dniem rozpoczęcia przyjmowania wniosków.Pozdrawiam

#9303 Share alero099

alero099

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 10:06

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A jeśli chodzi o MR na nowych zasadach to jest napisane ze wartość gospodarstwa od 20 tys do 100 tys euro. Czy ta wartość musi być spełniona w dniu składania wniosku czy po iluś tam latach dojść do tego pułapu?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9304 Share Xeon

Xeon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 11:36

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To o czym piszesz dotyczy naboru z PROW 2014-2020, który ma być uruchomiony (podobno) od 2015 roku. Jednak dokładnych /potwierdzonych zasad jeszcze nikt nie zna. MR o którym mowa w tym temacie dotyczy PROW 2007-2013 (czyli tego na starych zasadach) i także nie ma żadnej pewności, że ten dodatkowy nabór zostanie uruchomiony.

#9305 Share bobiczek

bobiczek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 12:49

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam :) czy bedąc ubezpieczony w Krus jako domownik tzn opłacam 1/3 składki mogę skorzystac z programu Młody rolnik? pozostałe warunki spełnione, i to z tego co czytam, będe miał dużo punktów. mam rodziców w wieku 55 lat, wiec czy jest sens czekac na nowy PROW i wtedy skorzystac z programu i np renty strukturalnej dla ojca( o ile będzie)? z góry wielkie dzieki za odpowiedzi :)

#9306 Share Xeon

Xeon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 13:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Nie ma być struktury w nowym PROW.

#9307 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1206 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 16:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ja się spytam o wykształcenie bo nie znalazłem tego tutaj:

robię teraz zaocznie kurs w technikum na rolnika- i mam pytanie, czy aby otrzymać premię MR wystarczy kurs R3 czy trzeba mieć ten następny ?

#9308 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 19:00

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam

Mam pytanie do beneficjentów: miał ktoś problem z kontolą MR w 5 roku po wypłacie premii? Chodzi o porównanie struktury zasiewów i ich powierzchni oraz deklarowanej liczby zwierząt w biznesplanie składanym we wniosku, a zasiewami i powierzchnią, do której pobiera się dopłaty oraz zwierzętami zarejestrowanymi w agencji. Po przekroczeniu in plus/in minus zasiewów czy też liczby zwierząt deklarowanych w biznesplanie o więcej niż 30 procent - premia do zwrotu z odsetkami. Przykład: młody przejmuje 20 ha, robi wniosek na 20 ha, dostaje premię, po jakimś czasie dokupuje np. 10 ha i zasiewa, pobiera do tego dopłaty, ale nie zrobił korekty biznesplanu lub powiększa oborę czy chlewnię i powiększa obsadę i zamiast 10 krów czy świń trzyma 14, ale nie zrobił korekty - po 5 latach premia do zwrotu z odsetkami!!! Taki zapis jest w rozporządzeniu RM, ale nie ma go w Decyzji o przyznaniu środków. Dużo osób o tym nie wie, dużo osób ma zwracać premie w skali kraju.

#9309 Share fioletowy

fioletowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 21:25

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A ktoś może wie, jakie są zasady przeznaczania tych pieniędzy? Jakie maszyny kupić można a jakich nie, no i ogólnie na co można przeznaczyć te pieniądze na nowych warunkach albo na tych, które obowiązywały w ostatnim naborze, bo rozumiem że w tym będą takie same ?

Edytowany przez fioletowy, 20 styczeń 2014 - 21:26.

#9310 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1653 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 20 styczeń 2014 - 21:57

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Do jasnej ciasnej, myślisz, że te prawie 500 stron wstecz modlitwę o dobre plony układali?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9311 Share luuuuk

luuuuk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 09:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam. mam takie pytanie bo przeszukanie tylu stron jest troche meczoce, mam zrobiony kurs na zawód rolnika, z dyplomem po egzaminie powierzchnia gospodarstwa jest wystarczajaca do otrrzymania premii ale pracuje na etacie i mam opłacany zus czy jesli rodzice by mi przepisali gospodarwstwo to mam mozliwosc uzyskania dotacji na młodego rolnika? dziekuje za podpowiedzi

#9312 Share alero099

alero099

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 09:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) jeśli chcesz dostać mr to musisz byc na krusie

#9313 Share pierre

pierre

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 09:27

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @Peron,
Aż tak strasznie to nie wygląda. Ja miałem za mało świń (różnica przekroczyła 30%), nie informowałem o tym Agencji. Zadzwonili i kazali zmienić w biznesplanie. Mówili, że gdybym miał za dużo, to nie byłoby problemu. Być może to było pierwsze i ostatnie ostrzeżenie, ale nie sądzę, że w takich przypadkach zabierają całą premię. Lepiej trzymać się biznesplanu, bo akurat w tych sytuacjach, współpraca z powiatową Agencją, układa im się bardzo dobrze:)

#9314 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 09:29

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @luuuk przeczytaj góra 10 stron do tyłu, było o tym na pewno i to nie raz
KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

#9315 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 09:38

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Musisz się ubezpieczyć po złożeniu wniosku, otrzymaniu decyzji i przejęciu gosp. w Krus w pełnym zakresie jako rolnik. Zus odpada. Na co najmniej rok, poki co.

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

#9316 Share martin0000

martin0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Sport

Napisany 21 styczeń 2014 - 10:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ale jak masz za dużo o 30% to też musisz zmienić biznesplan jak nie chcesz mieć problemów z agencją. najlepiej mieć tyle ile się zadeklarowało w biznesplanie ewentualnie pare sztuk więcej ze względu na wybrakowanie itp.

#9317 Share zetor10145

zetor10145

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 16:11

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam mam pytanko kiedy ma mi ojciec przepisać gospodarstwo po otrzymaniu decyzji na mr czy przed. bo rużnie mówią. mi sie wydaje że najlepiej po otrzymaniu decyzji

#9318 Share karste85

karste85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 18:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) dobrze Ci się wydaje

#9319 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 18:38

witam mam pytanko kiedy ma mi ojciec przepisać gospodarstwo po otrzymaniu decyzji na mr czy przed. bo rużnie mówią. mi sie wydaje że najlepiej po otrzymaniu decyzji

Po odebraniu decyzji masz 180 dni na przejęcie gosp.

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9320 Share Poznaniak

Poznaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 18:56

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Proszę o pomocne informacje :
Do wniosku MR nie dołączyłem oświadczenia o spełnieniu minimalnych standardów w zakresie higieny, ochrony środowiska i warunów utrzymania zwierząt, za chwilę upłynie termin 3 lat od kiedy rozpoczełem prowadzenie gospodarstwa a wiec termin kiedy te normy powinienem spełniać czy te oświadczenie powinienem dostarczyć do ARiMR w jakims konkretnym terminie?

Edytowany przez Poznaniak, 21 styczeń 2014 - 18:56.