Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31601 odpowiedzi na ten temat

#841 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 06 czerwiec 2010 - 21:07

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam

Są już jakies wstępne terminy odnośnie Młodego Rolnika i Rent? Ojciec kończy 55 lat w lipcu, a mi w lipcu mija 3 lata, odkąd jestem na KRUS i chciałbym się ubiegać o premię dla MR. Mam pytanie: jaka jest kolejność działania? W marcu ojciec kupił od jednego gościa całe gospodarstwo rolne z lasem i budynkami. Czy może sobie te budynki pozostawić i las? Czy może jes sprzedać? Czy po przekazaniu mi tych budynków i lasu ja moge je sprzedać, czy musze trzymac przez 5 lat?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 22:17
  •  

#842 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 czerwiec 2010 - 20:45

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam, mam pytanie... jestem studentem budownictwa, w tym roku bronie inżyniera, rodzice posiadaja gospodarstwo. W tym roku chce zlozyc dokumenty o dotacje 75000 zl i polączyć to z PROW-em, wiec przejde na KRUS. 1. Czy muszę mieć wykształcenie rolnicze? czy wyższe wyksztalcenie + pisemne oświadczenie ze od dziecka pracuje na roli wystarczy? 2. Czy jesli skorzystam z dotacji 70000 zł i PROW mogę dodatkowo iść do pracy w zawodzie (budownictwo)?? Chodzi mi o polączenie oplacania KRUS-u i ZUS-u.

#843 Share polek1919

polek1919

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 13 czerwiec 2010 - 21:42

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Pisemne oświadczenie nie wystarczy musisz mieć wykształcenie rolnicze lub opłacać składki krus 3 lata. Nie wiem czy uda Ci się to połączyć z modernizacją bo może to się nie zmieścić w terminach. Nie możesz być jednocześnie ubezpieczony w KRUS i ZUS. Musisz być ubezpieczony minimum 3 lata w KRUS jak weźmiesz premię więc na dodatkową pracę nie licz.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#844 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 10:16

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A czy w tym wypadku nie obowiązuje "to coś" odnośnie pracy poza rolnictwem, ale podatku uzyskanym z tej pracy, nie przekraczającym 2800zł (w tym roku, to z roku na ro się zwiększa)- i wtedy przy takim dochodzie pozostaje się w KRUS....? Czy to ma zastosowanie także przy premii MR?

#845 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 czerwiec 2010 - 15:29

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) wiec jak to w koncu jest??? bo jak dla mnie to bzdura zebym nie mogl robic tego co chce... a chce prowadzic gospdarstwo i pracowac bo mam taka mozliwosc... rodzice sa za mlodzi zeby przejsc na rente strukturalna, a stracic dotacje to troche zal...

#846 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 15:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @arek8701 mam podobną sytuację...i zastanawiam się jak to jest z tym progiem podatkowym do 2800zł...takie ograniczenia jak to z KRUSem to tylko ograniczanie ludzi, utrudnianie im życia.

#847 Share Dlok

Dlok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 15:59

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) KRUS jest tylko dla rolników. W momencie, gdy zaczynasz pracę lądujesz automatycznie w ZUS-ie i tracisz przywileje KRUSowskie.
Jeśli chodzi o próg o którym tu piszecie, to dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej i pozostania w KRUS. Ale to dotyczy osób, które co najmniej 3 lata są już ubezpieczone w KRUS i ponadto nie osiągają zbyt dużych dochodów (próg dotyczy kwoty należnego podatku dochodowego i wynosi obecnie 2835 zł szczegóły na stronie KRUS. Więc przy młodym rolniku to raczej odpada, chyba że był ktoś ubezpieczony jako domownik.

#848 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 23:32

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ja jestem jako domownik :)

...czyli dochód do opodatkowania uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej nie mógłby przekroczyć 19 tys. na obecny rok)?
...a te płacone po raz drugi ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUSie można policzyć jako koszty uzyskania tego dochodu- czy tak?
...a jak jest ze składkami zdrowotnymi? (normanie można odliczyć 7,75% podstawy w ZUSie) ale tutaj jeśli dobrze zrozumiałem są one płacone raz, czyli ich odliczyć nie można od dochodu do opodatkowania z działalności pozarolniczej?

będę wdzięczny za wszelkie info :)

odp. na pytanie drugie brzmi: tak można, bo to jest koszt związany z działalnością pozarol. :) sprawdziłem...nie wiem jak z trzecim pytaniem będzie :/

#849 Share Dzik90

Dzik90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 20 czerwiec 2010 - 16:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam.Przejmując gospodarstwo w województwie kujawsko-pomorskim trzeba mieć około 15 ha gruntów ornych,czy wszystkiej ziemi (wraz z nieużytkami),aby ubiegać się na dotacje "młody rolnik"?Jeśli chcę otrzymać premię "młody rolnik" to wystarczy zdanie technikum rolniczego?Czy trzeba zdać też egzamin zawodowy?Dodam iż ukończyłem technikum rolnicze w bieżącym roku.Z góry dzięki za odpowiedzi ;)

#850 Share mikid

mikid

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 20 czerwiec 2010 - 16:07

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam
jeśli skoncze zawoduwke rolniczom i opłacze KRUS 3 to mógłbym liczyć na dofinansowanie dla MR??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share Power

Power

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 20 czerwiec 2010 - 20:15

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

Witam.Przejmując gospodarstwo w województwie kujawsko-pomorskim trzeba mieć około 15 ha gruntów ornych,czy wszystkiej ziemi (wraz z nieużytkami),aby ubiegać się na dotacje "młody rolnik"?Jeśli chcę otrzymać premię "młody rolnik" to wystarczy zdanie technikum rolniczego?Czy trzeba zdać też egzamin zawodowy?Dodam iż ukończyłem technikum rolnicze w bieżącym roku.Z góry dzięki za odpowiedzi ;)

Przejmujac gosp. musisz mieć min. 14,67 ha w swoim wojewodztwie. Tutaj masz o kierunkue rolniczym
Wciagu 12 miesiecy od przejecia gospodrastwa musisz zglosic sie ze chcesz dotacje MR .no i 75 tys podwyzszyli dotacje :D .

#852 Share Dlok

Dlok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 21 czerwiec 2010 - 06:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @Dzik90
Od nowego naboru ma wystarczać tylko średnia krajowa, więc co najmniej 10,15 ha.
W przypadku technikum wystarczy sama szkoła, bez egzaminu zawodowego. (patrz załącznik do rozporządzenia - dokładna lista co jest uznawane za odpowiednie wykształcenie).
Gdy nie masz wykształcenia można je uzupełnić w ciągu 3 lata, a nie roku.
A 12 miesięcy na zgłoszenie do ARiMR jest tylko w przypadku spadków i darowizn, w innych sytuacjach można rozpocząć prowadzenie gospodarstwa po złożeniu wniosku.

#853 Share drazu1

drazu1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 28 czerwiec 2010 - 05:22

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam. Mam też podobny problem. Pracuję i chciał bym wziąć premię dla młodego rolnik. Jedyny problem to ten KRUS czy nie da się tego obejść może jakieś doubezpieczenie????
Może ma ktoś pomysł???

#854 Share marco1

marco1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 28 czerwiec 2010 - 09:09

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nie tylko Ty masz taki problem :) ja tez jestem w podobnej sytuacji ale ten krus sprawia ze chyba bede musial zrezygnowac z ubiegania sie o ta premie...

#855 Share Folenka

Folenka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:muzyka, grafika, siatkówka, psy

Napisany 29 czerwiec 2010 - 10:13

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Hmm, czy ktoś wie kiedy startuje MR w mazowieckim? Chodzi mi o opcję bez przejścia na rentę.
Bo kurcze, byłam w Agencji i udzielają mi sprzecznych informacji, 1.5tyg temu mówili, że jeszcze nie wiadomo kiedy program ruszy, a dziś mi powiedzieli, że jutro jest ostatni dzień składania wniosków :) Ktoś coś wie?
Sprzedam jałówkę wysokocielną i cieliczkę HF, ogłoszenie w dziale Giełda.

#856 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 29 czerwiec 2010 - 10:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Co??? Nie siej paniki, na stronie nic nie ma :)
To nie prawda - dzwoniłem właśnie do osoby prowadzącej mój wniosek i nabór ma ruszyć w trzecim kwartale ale prawdopodobnie pod koniec września, modernizacja - październik.

#857 Share jarecki82

jarecki82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Siatkówka,boks,muzyka,film

Napisany 29 czerwiec 2010 - 16:39

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Coś może dorzucę do dyskusji. Tata ma skończone 55 lat spełniamy waunki odnośnie powierzchni gospodarstwa. Chciałem wziąć premie MR plus tata na Rentę Strukturalną, jedyny problem był z wykształceniem.
Skończyłem szkołę policealną 2 letnią, czekam na wynik egzaminu zawodowego.
Byliśmy się spytać w biurze powiatowym ARiMR i pani stanowczo twierdzi, że aby starać się o rentę muszę mieć zdany EGZAMIN ZAWODOWY.
Czy z MR jest podobnie czy wystarczy świadectwo ukończenia szkoły. Koledzy w szkole którzy wcześniej wzięli premię i uzupełniali wykształcenie twierdzili że nie trzeba tytułu.
Ale jak to też że na MR u kończenie starczy a na rentę nie.Bajzel totalny. :)

#858 Share Folenka

Folenka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:muzyka, grafika, siatkówka, psy

Napisany 29 czerwiec 2010 - 20:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Karolu, nic nie sieję, chciałam się upewnić :)
Też już sprawdziłam w Warszawie, nie ma jeszcze konkretnej daty, panikę to sieją w moim oddziale Agencji :)
Sprzedam jałówkę wysokocielną i cieliczkę HF, ogłoszenie w dziale Giełda.

#859 Share lukass83

lukass83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 01 lipiec 2010 - 16:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam
W jaki sposób szukaliście osoby prowadzącej wniosek o przyznanie premii dla młodego rolnika, jakie są koszty opłacenia takiej osoby?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share chwiolas

chwiolas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisany 01 lipiec 2010 - 16:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Prowadzącej wniosek w Arimr czy piszącej od podstaw dla ciebie przed złożeniem? Jeśli chodzi o pisanie od podstaw, to podejrzewam że około 1000zł bedzie cie to kosztować kompleksowo w firmie.Ja oczywiście zrobiłbym to taniej...