Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31588 odpowiedzi na ten temat

#8541 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 21:08

Katastrofa logiczna? A co w tym jest nielogicznego? Czy na siłe będziesz teraz udowadniał, że zostałeś skrzywdzony przez polski rząd?

zauważ że nie boję się ESU
będę musiał się nagimnastykować żeby spełnić wymagania ESU, ale nie będę szedł na łatwiznę i tworzył uprawę ziół żeby się tylko załapać, mam swój plan żeby zwiększyć dochodowość
martwi mnie że do drugiego etapu konsultacji przeszło coś tak absurdalnego jak wymaganie od jednych 4h a od innych 800% więcej przy identycznych kosztach/klimacie/pracy itd. to absurd
jeżeli ktoś jest z bogatszego regionu(większość województw ze średnią pow gosp. poniżej 10h) i ma możliwość robienia czegoś innego to po co zachęcać go do uprawiania 4h które w znaczny sposób ogranicza możliwości? nie lepiej skierować te środki w biedniejsze regiony i potencjalnie stworzyć tam miejsca pracy i polepszyć kondycję polskiego rolnictwa?(większe gospodarstwo = większe możliwości rozwoju itd)

Edytowany przez Przemysl, 13 wrzesień 2013 - 08:16.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 01:38
  •  

#8542 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 21:34

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam trochę nietypowe pytanie i jeśli ktoś byłby w stanie odpowiedzieć będe wdzięczny , a więc...

Dzierżawiłem działkę, lecz dzierżawa była zawarta tyko notarialnie (nic nie zgłaszane w gminie, dopłaty też na właściciela itd. czli było nie było ARiMR nic o tym nie wie, chodzi mi o to że praktycznie nie posiadałbym wcześniej gruntów niż przed złożeniem wniosku na MR)
Czy w takiej sytuacji jeśli stałbym się posiadaczem gruntu i spełniłbym wszystkie warunki mogę ubiegać się o premię MR??

#8543 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 14:34

zauważ że nie boję się ESU
będę musiał się nagimnastykować żeby spełnić wymagania ESU, ale nie będę szedł na łatwiznę i tworzył uprawę ziół żeby się tylko załapać, mam swój plan żeby zwiększyć dochodowość
martwi mnie że do drugiego etapu konsultacji przeszło coś tak absurdalnego jak wymaganie od jednych 4h a od innych 800% więcej przy identycznych kosztach/klimacie/pracy itd. to absurd
jeżeli ktoś jest z bogatszego regionu(większość województw ze średnią pow gosp. poniżej 10h) i ma możliwość robienia czegoś innego to po co zachęcać go do uprawiania 4h które w znaczny sposób ogranicza możliwości? nie lepiej skierować te środki w biedniejsze regiony i potencjalnie stworzyć tam miejsca pracy i polepszyć kondycję polskiego rolnictwa?(większe gospodarstwo = większe możliwości rozwoju itd)

Odnośnie tego absurdu który przeszedł do drugiego etapu...czy to nie był wymógł w dotychczasowych naborach??? Po prostu nic się nie zmieniło w tej kwestii, tak było i będzie. Trzeba było zgłaszać swoje wątpliwości we wcześniejszych naborach. Poza tym, różnice między województwami muszą być, choćby dla samej statystyki i innych urzędów. Granice administracyjne są potrzebne! A to że przebiega przez dwie sąsiednie wioski, no pech. Każdy by chciał, żeby granice województw były odgrodzone rzekami, takimi jak Wisła.
Niema co płakać i się użalać koledzy. "Life is brutal, full of zasadzkass, and sometimes kopas w d*pas:D ". Nie ma łatwo, a trzeba jakoś do emerytury dożyć (mieć już jakąś perspektywę), bo zus Ci nie da :-P

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8544 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 15:11

różnice między województwami muszą być, choćby dla samej statystyki i innych urzędów. Granice administracyjne są potrzebne!

hahah no nie mogę, co jeden to lepszy... różnice muszą być dla statystyki i innych urzędów.... w jakim celu? prowadzenia eksperymentów? oczywiście podział administracyjny musi być, ale co to ma do programów unijnych?

to statystyki i "inne urzędy" stworzone są dla krajów, województw, gmin, gospodarstw, przedsiębiorstw, ludzi, a nie odwrotnie, coś się tobie pomieszało.

wg twojej logiki powinno się tworzyć/utrzymywać sztuczne podziały na potrzeby urzędników? jesteś z mazowieckiego gdzie średnia woj to 8.5h, nie dziwie się że nie widzisz w tym absurdu, ale postaraj się o lepsze argumenty.

tym tematem powinna zająć się prasa, ciekawe jakie byłoby tłumaczenie :)

Edytowany przez Przemysl, 13 wrzesień 2013 - 15:51.

#8545 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 20:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Idąc tym tokiem rozumowania dlaczego nie średnia powiatowa, gminnna czy wioskowa nie jest brana pod uwagę?

#8546 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 21:07

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Oczywistym jest, że w przypadku gdy średnia wojewódzka jest dużo większa niż średnia krajowa to powinna być brana pod uwagę ta druga. Każda normalna i mająca w sobie chociaż grosz sprawiedliwości osoba, nawet nie mająca tego problemu to przyzna.. Nie rozumiem i chyba nie chce zrozumieć osób, które twierdzą, że gość mający 20 ha nie powinien wziąć MR, tylko dlatego, że jego śr. wojewódzka wynosi 30 ha.

PS. Pozdrawiam, rolnik z mazowieckiego.

Edytowany przez mlodyhef, 13 wrzesień 2013 - 21:19.

#8547 Share Radosny8821

Radosny8821

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 07:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam. mam takie pytanie czy jeśli odrobił bym staż w jakimś kwalifikowanym gospodarstwie to liczy sie to to MR tzn zamiast nauki itd. czy jednak musze miec tego technika rolnika lub ten 3 lub 5 letni krus oplacany. dodatkowo dodam ze misnisterwtwo teraz wymaga mieć kwalifikacje po kursie rolniczym K1 wiec nie wystarczy juz skonczyc policealnej szkoly rolniczej trzeba zdac jeszcze ogólnopolski egzamin zawodowy na 75% wiec jesli ktos ma czas 3 lata na uzupelnienie tej nauki to moze mu sie nie udac zaliczyc tego egzaminu i pozamiatane. czekam na sugestie kolegow.

#8548 Share pawelek

pawelek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 08:00

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Radosny8821 proponuję Ci abyś został zatrudniony w gospodarstwie rolnym na umowę o pracę (jedyna możliwa forma zatrudnienia jaką ARiMR dotychczas uznawała) przez okres 3 lat(jesli masz wykształcenie średnie lub wyższe) albo 5 lat (jeśli masz wykształcenie podstawowe gimnazjalne lub zawodowe). Wówczas pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie do ZUSu i podatek dochodowy od osób fizycznych US, a Tobie po skończonym okresie zatrudnienia wydaje świadectwo pracy, które potwierdza okres zatrudnienia.
Według mnie znaczenie ma okres zatrudnienia a nie wymiar czasu pracy( etat, np. pełny czy 1/2 itp) bo w końcu liczył się czas zatrudnienia. Wymiar czasu pracy (etat) ma znaczenie jeśli chodzi o wyokość składki odprowadzanej do zusu( w przypadku 1/8 etatu przy najniższym wynagrodzeniu 200 pln brutto składki te są niższe niż w KRUSie :) ) Tyle że wiąże się to z papierkową robotą ale jak wiemy za darmo nic nie ma.

TAK BYŁO w tej edycji, jak będzie po 2014 tego nie wiem ale nie sadze aby uniemożliwili uznawanie za staż pracy okresu pracy na umowę o pracę w końcu to najpopularniejsza forma zatrudnienia(niekoniecznie w rolnictwie) pomijając umowy śmieciowe :D

A i jeszcze musisz pamiętać aby to staowisko pracy było zwiazane "z prowadzeniem działalności rolniczej" -poszukaj w google "wykaz zawodów i specjalności"

Edytowany przez pawelek, 16 wrzesień 2013 - 08:01.

#8549 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 09:24

hahah no nie mogę, co jeden to lepszy... różnice muszą być dla statystyki i innych urzędów.... w jakim celu? prowadzenia eksperymentów? oczywiście podział administracyjny musi być, ale co to ma do programów unijnych?

to statystyki i "inne urzędy" stworzone są dla krajów, województw, gmin, gospodarstw, przedsiębiorstw, ludzi, a nie odwrotnie, coś się tobie pomieszało.

wg twojej logiki powinno się tworzyć/utrzymywać sztuczne podziały na potrzeby urzędników? jesteś z mazowieckiego gdzie średnia woj to 8.5h, nie dziwie się że nie widzisz w tym absurdu, ale postaraj się o lepsze argumenty.

tym tematem powinna zająć się prasa, ciekawe jakie byłoby tłumaczenie :)

Kolego, po pierwsze uzupełnij swój profil, jak chcesz zabierać głos w bardziej merytorycznych dyskusjach. Z cieniami nie mam zwyczaju rozmawiać!
Po drugie, widzę że nie masz pojęcia o czym piszesz (coś przeczytasz, coś ci się wydaja i coś później próbujesz napisać). Napisałem "choćby" dla statystyki, etc. a nie (jak zapewne zrozumiałeś) "DLA" statystyki. Widzisz różnicę?? Poza tym, to "NASZE" województwo jako jedyne w kraju płaci janosikowe, z czego większość pieniędzy pochodzi z kredytu jaki musimy zaciągać (jako województwo). Skąd wiesz, czy pieniądze z mojej gminy (nie jest na pewno bogata - a pieniądze które byśmy dostali z naszego województwa na drogi muszą być zatrzymane na janosikowe) nie idą do twojej gminy!!! Więc przestań mi opowiadać jaki to jesteś nieszczęśliwy, że nie dostaniesz grosza. Widzę, że jesteś wygadany, więc poradzisz sobie i bez premii.
Poza tym, piszesz że urzędy są stworzone dla ludzi... chyba nie miałeś do czynienia z urzędami, Młody jeszcze jesteś!
I jeszcze jedno, przestań punktować użytkowników, bo sam zostaniesz wypunktowany!
Forum jest do wymiany opinii i poglądów, a nie do wzajemnego obrzucania się. Masz prawo do swobodnej wypowiedzi, tak jak każdy inny użytkownik!

#8550 Share Muszek

Muszek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 10:00

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam panowie, mam do was pytanko. Czy bd spełniał ewentualne wymagania co do wykształcenia do programu Młody Rolnik, jeśli studiuję Rolnictwo ze specjalizacją Agroekonomia, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, czy muszę zrobić jeszcze jakieś ekstra kursy ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8551 Share gangster

gangster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 16 wrzesień 2013 - 12:20

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jak wygląda sprawa zapłaty za maszyne kupioną za granicą? Czy wystarczy przedstawic przelew bankowy i fakture w ARiMR? czy są jeszcze jakieś tajniki? Jestem ryczałtowcem i maszyna kupiona bez Vatu ;) Nabór 2010.
Wypadek trwa sekundy, leczenie miesiące!!

#8552 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 21 wrzesień 2013 - 15:57

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) z kilku zrodel w internecie wyczytałem ze w nowym naborze na MR maja dawac 100 tys zl ale nie wiem czy to sa oficjalne informacje na lichy ciągnik wystarczy :)

#8553 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 18:30

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) hm... trochę mało jak na ułatwienie startu...
wczoraj w radiu słyszałem że największe bezrobocie wśród młodych jest w zachodniopomorskim, i tam trzeba mieć najwięcej ziemi żeby załapać się na młodego rolnika wg wstępnego planu pod konsultacje.... o co w tym chodzi?

#8554 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 25 wrzesień 2013 - 21:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mało ? To co mają powiedzieć rolnicy którzy dostali 50 , 75 tys zł ? Inflacja aż tak szybko nie podskoczyła , więc jeśli nabór miałby być niebawem to itak w tej kwestii teraz młodzi rolnicy byli by wygrani .

Coś pogadywano jakiś czas temu o tym ,że młodzi rolnicy prowadzący gospodarstwo przez pierwsze 5 lat mieliby otrzymywać 25% dopłat obszarowych więcej , orientuje się czy jest to realne w nowym PROW czy to była tylko plotka rozdmuchana przez media ?

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#8555 Share michal8579

michal8579

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 18:57

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam, mam takie pytanie i mam nadzieję, że odpowie ktoś kto zna się na rzeczy. Otóż w warunkach przyznania młodego rolnika w roku 2011 był wymóg, że aby mieć kwalifikacje zawodowe rolnicze trzeba mieć albo skończoną szkołę, albo mieć 5 lat stażu, który rozumie się też przez podleganie ubezpieczeniu w KRUS jako domownik. Wiem, że w nowym PROW zasady mogą ulec zmianie, jednak chciałem się spytać czy ten 5-letni staż czyli 5 lat ubezpieczenia w krusie liczy się także przed uzyskaniem pełnoletności. Pytam, gdyż sam do 18 roku życia byłem w krusie jako domownik, później zaś nie podlegałem już rolniczemu ubezpieczeniu społecznego. Pozdrawiam i liczę na wyjaśnienie tej kwestii, może przyda się też innym.

#8556 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 27 wrzesień 2013 - 21:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @michal8579 Tego nie rozstrzyga nawet rozporządzenie ministra rolnictwa określające zasady przyznawania MR. Teoretycznie więc liczy się wszelki staż, jednak zagłębiając się w temacie można dostrzec, że wszelkie formy uznawane za rozpoczęcie działalności rolniczej, posiadania gospodarstwa, etc. są dla ARiMR wiążące dopiero po ukończeniu przez beneficjenta 18 roku życia. Ze stażem może być podobnie, jednak najpewniejsze informacje dostaniesz w ODR lub Biurze Powiatowym ARiMR. Jak będziesz w pobliżu wejdź i spytaj, to nic nie kosztuje a masz info z pierwszej ręki.

Widzę poza tym, że niektórych, jak @Przemysl boli to, że każdy dostaje swoje szanse wg rozwoju danego województwa. Idąc kolego Twoim tokiem myślenia, to czemu dopłacać do startu młodych rolników w Polsce, skoro można dać więcej np. Niemcom, bo tam średnia krajowa jest 5 razy wyższa od polskiej. Ciekaw tez jestem, kto wg Ciebie dostanie taką pomoc na 4 ha (choć z twoich wypocin wychodzi, że dostanie na 4 godziny, zapoznaj się najpierw z jednostkami zanim weźmiesz się za poważną dyskusję), skoro średnia krajowa przewyższa 11 ha i to do niej musi potencjalny młody rolnik dobić?
I wytłumacz mi może dlaczego jakiś rolnik ma cierpieć na tym, że województwo po drugiej stronie kraju ma fajtłapowate władze, które nie potrafią przyciągać inwestorów, rozwijać go? I skąd pomysł, że podarowanie 75 tys. na gospodarstwo, 40 czy nawet 60 hektarowe stworzy jakieś miejsca pracy? Dobrze będzie jeśli taki rolnik zatrudni kogoś sezonowo na żniwa, a pewno i tak to będzie szwagier / 'przesiadywacz' spod sklepu / ktoś zza wschodniej granicy. Statystyka bezrobocia nawet nie drgnie. Więc z łaski swojej skończ wypisywać farmazony a'la pies ogrodnika, bo może ten rolnik, który ma 15 ha ma prężniej działające i rozwijające się gospodarstwo niż ty przy 40 (przykładowo). Już pomijam fakt, że w województwach gdzie więcej jest małych gospodarstw, czyli średnia jest niska, dużo łatwiej będzie o rozwój i przejmowanie ziemi niż w tych województwach gdzie średnia jest większa, rolników chętnych do działania też więcej, a ziemia przeważnie lepsza i nikt jej lekką ręką nie odda. Patrz na swoje podwórko a nie zazdrość i nie wyśmiewaj innych. Lepiej na tym wyjdziesz

Edytowany przez lukasz222, 27 wrzesień 2013 - 21:20.

#8557 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 12:45

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) zawsze sie znajdzie ktoś do narzekania nawet jakby "dawali" 100tys to znajdzie sie rzesza ludzi do marudzenia "nawet na ciagnik pożadny nie starczy" hee dobre równie dobrze mozna napisać NAWET NA FENDTa nie starczy . I niestety rzeczywistość jest bezlitosna i trzeba cieżko pracować aby do czegoś dojść a gadanie typu sasiad to ma ciagnik bo UE "dała" to gdzie TY byłeś jak Unia DAWAŁA :P

#8558 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 05 październik 2013 - 17:17

Widzę poza tym, że niektórych, jak @Przemysl boli to, że każdy dostaje swoje szanse wg rozwoju danego województwa.

widzisz... tak się składa że największymi beneficjentami w UE są biedniejsze regiony, co ma dążyć do wyrównania szans, a tak się składa że biedniejsze regiony w Polsce mają największą średnią powierzchnie gospodarstwa, przez co pieniądze w założeniu projektu pod konsultacje pójdą tam gdzie nie powinny.

Idąc kolego Twoim tokiem myślenia, to czemu dopłacać do startu młodych rolników w Polsce, skoro można dać więcej np. Niemcom, bo tam średnia krajowa jest 5 razy wyższa od polskiej.

Dobrze że o tym wspominasz, w Niemczech średnia powierzchnia to ponad 45 ha, i ciągle wzrasta w Polsce to 4 razy mniej, należy przewidywać że żeby podnieść konkurencyjność trzeba tą średnią zwiększać. Nie ma co ukrywać że pomimo tego że sąsiadujemy, nasze rynki mają zupełnie inną charakterystykę, co widać np po cenach skupu. Osobiście nie chciałbym przekazać synowi 10ha gospodarstwo żeby konkurował z niemieckimi w przyszłości, chyba mało kto tak źle życzy rodzinie. Dlatego wymaganie(jeżeli już ma istnieć) powinno jednakowo obejmować cały kraj(ten sam rynek) i powiększać średnią, np 10ha, 15ha lub 20ha dla wszystkich. Pozwoli to na dopływ pieniędzy do biedniejszych regionów, i podniesie średnią w bogatszych (wcześniej pisałem o tej zależności)

bo jak wpłynie wdrążenie w życie obecnych założeń? średnia w najlepszym razie nie drgnie

I wytłumacz mi może dlaczego jakiś rolnik ma cierpieć na tym, że województwo po drugiej stronie kraju ma fajtłapowate władze, które nie potrafią przyciągać inwestorów, rozwijać go?

w twoim województwie średnia powierzchnia gospodarstwa to 7,2 ha, może wytłumacz mi jak za to utrzymać rodzinę za kilka lat konkurując z gospodarstwami zachodniej europy? macie prawie 2 razy mniejsze bezrobocie od takiego warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego(co ułatwia przebranżowienie) i korzystniej jest wesprzeć tam młodych ludzi z racji tego że mają cztery razy większą średnią powierzchnie gospodarstwa, co czyni ich ekstremalnie bardziej elastycznymi i będącymi prawdziwą podporą Polskiego rolnictwa w przyszłości, a nie jakieś rozdrobnione 4-7 ha gospodarstwa z wieloma ograniczeniami, które wyglądają śmiesznie w porównaniu do przytoczonych prze Ciebie gospodarstw Niemieckich.

piszesz o cierpieniu(zakładam że jesteś socjalistą), a twoją logikę można odwrócić, może odpowiedz dlaczego w twoim województwie ktoś z 8ha może się załapać na program a w innym z 20ha już nie? na IDENTYCZNYM rynku
pomijając to.. nie chodzi o cierpienie tylko o polepszenie kondycji i efektywności produkcji rolnej, a ona raczej się pogorszy jeżeli uwiąże się i skaże na agonię w 10ha gospodarstwach

w sumie to jakiekolwiek wymaganie co do powierzchni jest w każdej opcji krzywdzące dla kogoś, najlepiej byłoby oprzeć się jedynie na wartości ekonomicznej(dobrze i racjonalnie opracowanych wyliczeniach, wykluczających cwaniaków kręcących w górę wyniki tylko pod programy)

I skąd pomysł, że podarowanie 75 tys. na gospodarstwo, 40 czy nawet 60 hektarowe stworzy jakieś miejsca pracy? Dobrze będzie jeśli taki rolnik zatrudni kogoś sezonowo na żniwa, a pewno i tak to będzie szwagier / 'przesiadywacz' spod sklepu / ktoś zza wschodniej granicy. Statystyka bezrobocia nawet nie drgnie. Więc z łaski swojej skończ wypisywać farmazony a'la pies ogrodnika, bo może ten rolnik, który ma 15 ha ma prężniej działające i rozwijające się gospodarstwo niż ty przy 40 (przykładowo).

mając trochę ponad 20ha mam na stałe zatrudnionego jednego pracownika, któremu opłacam ZUS itd, gdybym dostał jakieś bezzwrotne wsparcie w postaci MR mam plan na zwiększenie przychodów i to w moim przypadku łączyłoby się z powiększeniem nakładów pracy. Wyobraź sobie że na półnoby Polski pracownik z Ukrainy to egzotyka, osobiście nie widziałem na oczy żadnego. Pomijając imigrantów, to co za różnica kto by wypełnił te roboczogodziny? ten szwagier(w założeniu) pracując u mnie nie zajmowałby miejsca pracy w innym miejscu komuś innemu.

Już pomijam fakt, że w województwach gdzie więcej jest małych gospodarstw, czyli średnia jest niska, dużo łatwiej będzie o rozwój i przejmowanie ziemi niż w tych województwach gdzie średnia jest większa, rolników chętnych do działania też więcej, a ziemia przeważnie lepsza i nikt jej lekką ręką nie odda. Patrz na swoje podwórko a nie zazdrość i nie wyśmiewaj innych. Lepiej na tym wyjdziesz

Korzystając z MR rolnik zobowiązuje się do utrzymania powierzchni swojego gospodarstwa, czyli w takim śląskim, małopolskim, czy innym bogatym województwie wszyscy będą mieli po 10ha i będą po prostu uwiązani nie mogąc się rozwinąć bo każdy sąsiad kupił sobie ciągnik i fizycznie nie może sprzedać ziemi.

mieszkając jak ty w takim śląskim miałbym gdzieś dobro rolnictwa w Polsce, każdy pilnuje swojego nosa, ale na pewno nie produkowałbym takich wypocin jakie tu czytam

w gestii tworzących zasady przyznawania pomocy powinno być działanie dla dobra rolnictwa i Polski, a po tych założeniach, które przeszły do II etapu, narzuca się wrażenie że chodzi tylko o rozdysponowanie środków, nic więcej.

Edytowany przez Przemysl, 05 październik 2013 - 17:53.

#8559 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 05 październik 2013 - 17:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Kolego @Przemysl, czepiłeś się tego bezrobocia jakbyś sam nie mógł znaleźć pracy i liczył, że MR i przejęcie gospodarstwa pomoże Ci uciec od bezrobocia. Młody Rolnik czy MGR to nie programy do walki z bezrobociem. To są programy wspierające rozwój i modernizację polskiej wsi. I już kilka osób Ci mówi dlaczego tak, dlaczego MR zrobiło różne wymagania wobec programów dla różnych województw a ty dalej z tym bezrobociem. Jeżeli tak Cię to boli, czujesz się dyskryminowany, sprzedawaj swoją ziemię i przeprowadź się te 3 godziny drogi dalej i korzystaj z unijnych programów, które są na wyciągnięcie ręki, ciesz się życiem w tym bogatszym województwie.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8560 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 05 październik 2013 - 18:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) geneza mojego "czepiania się" bezrobocia zrodziła się od twojego posta dwie strony wcześniej, ja tylko na niego odpowiedziałem, lukas222 też o tym wspomniał.
cytat:

Czym się różni? To drogi inteligentny kolego pomyśl albo wsiądź w samochód i zrób sobie wycieczkę w te rejony to sobie porównasz.

ciągle nie wiem(bo nie napisałeś) po co miałbym robić sobie wycieczkę w te rejony??

próbowałem rozgryźć temat od wielu stron, ale wszystko przemawia przeciwko kierowaniu środków w rejony o niskiej średniej, bezrobocie jest tylko jednym z wielu argumentów, przytoczonym tylko dlatego że napisałeś wiadomość sugerującą że tam panuje bieda, chyba że źle to zrozumiałem i mi to teraz wyjaśnisz

myślałem że ktoś tutaj mi wyjaśni dlaczego 30ha jest gorsze od 5ha na takim samy rynku w tym samym kraju.(klasa i cena ziemi jest sprawą marginalną)
Myliłem się

Edytowany przez Przemysl, 05 październik 2013 - 18:21.