Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic?

360 odpowiedzi na ten temat

#321 Share ozzborn

ozzborn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 22:12

prawdziwi rolnicy przetrwaja, odpadna tylko pasożyty, pijawki i ci co uwierzyli ze unia bedzie do konca swiata i o jeden dzien dłużej, zbankrutuja tez ci co przeinwestowali, ale to akurat nie problem bo ich wchłonie rynek...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Dzisiaj, 05:38
  •  

#322 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 22:50

@pawełgaweł a ile ton z 1 ha zbiera sie w roku tej biomasy?

ZETOR TEAM

#323 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 00:25

@pawełgaweł a ile ton z 1 ha zbiera sie w roku tej biomasy?

A gdybym to ja wiedzial :) To bym sie nie zastanawial i nie mial watpliwosci. Posadze, to sie przekonam. Sprawa wyglada tak:

Sprzedawcy sadzonek wmawiaja ze okolo 35-40 ton z hektara

Natomiast ci, ktorym plantacja z jakichkolwiek powodow nie wyszla, mowia ze na wiecej jak 15 max 20 ton z ha nie ma co liczyc.

Czy prawda lezy jak zawsze po srodku?

Ja widze to tak. Zalezy jakim systemem sie sadzi. Jesli ktos obsadzil 20ar dwustoma sadzonkami kupionymi po 1.20zl na targu to niech sie nie dziwi, ze biznes nie wyszedl. I tu sie nie smieje, pisze powaznie! Sasiad rodzicow tak wlasnie zrobil i to jest cena faktyczna po jakiej kupil sadzonki. I mowi teraz ze biznes nie oplacalny. Wiec mowie rodzicom, to powiedzcie mu, zeby na tych 20ar posadzil ziemniaki na handel to sie za glowe zlapie ze jak to, ze to za malo, ze zadne z tego pieniadze beda, ze sie nie oplaci!! - rozumiecie co mam na mysli? Sadzonki mam wstepnie zamowione po 4 - 4.5gr z certyfikatem pochodzenia. Sadzic zamierzam minimum 40 tys sadzonek na ha przy standardowej plantacji i okolo 50-70 tys na matecznikach (zobacze jak to bedzie wygladalo w praktyce).

Natomiast jesli ktos sadzil gesto np na matecznik, dobrze przygotowal glebe, to w 2-3 roku po rozkrzewieniu porzadnym zapewne mozna liczyc na duzo wieksze plony od tych poczatkowych.

Widzialem na necie kilka biznes planow, gdzie przedsiebiorcy zakladali z gory plony 30-40 ton, ale patrze na to z duzym przymrozeniem oka ;)

Edytowany przez pawelgawel, 23 styczeń 2016 - 00:28.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 761 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 00:32

ozzborn - na szczescie to pytanie nie ty bedziesz zadawal :)

Ecopiotr - wstepnie dogadalem sie z grupa 10 kobiet, ktore pracuja 2-3 razy w tygodniu od kilku lat w lesie (sadzenie, pielegnacja szkolek, czyszczenie rowow przy drogach itp.). Na kilka dni w tygodniu bede mogl przywiezc je do mnie na pola oczywiscie za odrobine wieksza stawke niz maja w lesie.

Ecopiter prowadzisz sam taka plantacje?

Maszyn nie ma? A do czego mi maszyny? Jestes widze jednym z tych, ktorzy musza miec 180km ciagnik na 10ha polu tylko dlatego, ze sasiad ma 160km i musisz miec wiekszy. Po to zeby zaorac pole, spryskac i przejechac kultywatorem raz na 20 lat to musze maszyny kupowac? Przemyslales to w ogole?

Złe spojrzenie, chodziło mi o sadzarki. Już lata temu przestałem próbować udowadniać komukolwiek cokolwiek.

800-1000 sadzonek na godzinę? Poświęć jedną godzinę i schyl się ile razy dasz radę (tak jakbyś sadził). To powinno Cię "wyprostować". Sadzonki z pierwszego roku? To se ne da... Przycinać będziesz musiał dla rozkrzewienia, ale na wykorzystanie tych pędów bym nie liczył.

Parę lat temu interesowałem się tym tematem, znalazłem lepsze opcje.

#325 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 00:38

Złe spojrzenie, chodziło mi o sadzarki. Już lata temu przestałem próbować udowadniać komukolwiek cokolwiek.

800-1000 sadzonek na godzinę? Poświęć jedną godzinę i schyl się ile razy dasz radę (tak jakbyś sadził). To powinno Cię "wyprostować". Sadzonki z pierwszego roku? To se ne da... Przycinać będziesz musiał dla rozkrzewienia, ale na wykorzystanie tych pędów bym nie liczył.

Parę lat temu interesowałem się tym tematem, znalazłem lepsze opcje.

Czyli co, nie liczyc na to ze po pierwszym roku wyrosnie nawet na metr? Skad masz takie info? nie spotkalem sie z tym nigdy, a grzebie w ksiazkach i roznych publikacjach juz od jakiegos czasu.

#326 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 761 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 01:15

Planujesz plantacje na 5-6 klasie ziemi, tu paradoksalnie łatwiej przesadzić z nawożeniem, niż na lepszych klasach. Sadzonka potrzebuje czasu na ukorzenienie i choć w tym samym czasie wypuści pędy, to użycie ich jesienią lub wczesną wiosną na wiele się nie zda. Będą za słabe. W efekcie oznacza to, że masz wybór - albo czekasz dodatkowy rok na dobrą sadzonkę, albo sadzisz słabą i czekasz rok więcej na zbiór z niej.

Tak na przyszłość, powstrzymaj się od oceniania innych zbyt szybko.

#327 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 02:30

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Ecopiotr - zle odebrales to co napisalem, to nie bylo do Ciebie. To kolega ozzborn zasugerowal, ze bez wlasnych maszyn nie ma co wchodzic w temat. Akurat Twoje sugestie z poprzednich postow zrozumialem i przyjalem na poklad. Co do sadzarek, to jeden plantator chwali sie nawet filmikami na youtube, ze jego sadzarka stoi od lat w krzakach i rdzewieje bo jest mniej efektywna od jak to nazywa grupy okolicznych "dziewczyn" w polu - i pokazuje sadzenie na filmiku jak dziewczyny robia 1000 sadzonek w godzine. Nie twierdze, ze to w 100% prawda, ale moze cos w tym jest.

Z tymi sadzonkami po pierwszym roku namieszales mi troche w glowie. W najblizszych dniach poszukam jakiegos info na ten temat z jakichs sprawdzonych zrodel.

#328 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 25 styczeń 2016 - 08:43

Tak, tnij recznie i przepuszczaj przez rebak pod stodola 50ha wierzby. Najlepiej kilkuletniej. Zastanowiles sie w ogole co napisales?

Ja zapytałem jak zamierzasz to zbierać a Ty nie odpowiadasz na pytanie. Czy ktoś w twojej okolicy ma taki sprzęt i ile będzie cię kosztował zbiór.  Widzisz synek ja w przeciwieństwie do Ciebie posiadam własne gospodarstwo powyżej 100 ha, które założyłem od zera, produkcja roślinna zboża i rzepak tak na marginesie. Co do plantacji wierzby to w sąsiedniej wiosce widzę takie pole około 5 ha, które dziczeje bo taki jest na tym interes. Było także 3 biznesmenów biomasy, którzy robili brykiet ze słomy na dużą skalę, biznes padł po 2 latach, zostali z długami. 

Jak na razie to Ty piszesz bajki o sadzeniu 1000 sztuk na godzinę ręcznie przez kobietę :blink:  :blink:. Z tego co wiem to biznes zrobili tylko sprzedający sadzonki takim jak Ty nazwę ich "jeleniom". dziś podobny temat to /oxytree-energia-i-biznes/ tu też biznes tylko na sadzonkach.  Nikt tu nie zamierza odwodzić Cię od super biznesu tylko pokazujemy Ci zagrożenie i błędne założenia, zrobisz jak uważasz twoja kasa nie nasza. Czy jeśli to taki super biznes to widziałeś w kraju setki ha wierzby ba ja nie, a niedochodowych ziemniaków tak. Sam sobie odpowiedz dlaczego tak jest i nie zakładaj, że tępy chłop jeszcze nie wpadł na super biznes. 

#329 Share qomar

qomar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 19:05

Odnośnie tematu --> W 2008r wyjechałem za granice, w 2012r jeszcze z dziewczyną kupiliśmy pierwszy hektar ziemi za zarobione pieniądze. Cały czas systematycznie dokupujemy ziemie pracując za granicą - żeby nie było część dzierżawimy a część uprawia ojciec. W zeszłym roku zakupiliśmy 2x Autosan D47 po 5500 za sztuke i odremontowaliśmy do nowości, zakupiona również kosiarka bijakowa, agregat przedsiewny 2,8 używany, lejek nowy do nawozów, talerzówka 2,2 nowa, W tym roku kupiliśmy 400m od domu od starszej kobiety 77lat stare siedlisko (dom+ stodoła drewniana w tym działka 0,8h) za 33tys zł + pole orne 2,25h 38tys zł za domem. Dzisiaj mamy 21,5h łącznie z 3h dzierżaw i możliwość jeśli wrócimy wzięcia kolejnych 13h z budynkami po rodzinie. W tym roku trzeba troche odłożyć bo "następca " pojawi się w rodzinie :] ale mimo to i tak pod koniec roku planujemy zmienić więźbe i dach na stodole (dachówka -->blacha) i stworzyć magazyn na zboża - docelowo w przyszłym roku suszarnie z silosami w tym obiekcie. Zgadzam się z przedmówcami że od zera ciężko zacząć - ale jest to inwestycja długoterminowa - w naszych stronach nawet od ANR kupiliśmy najtaniej 1h za 7 tys zł a najwięcej ostatnio 19,5 tys zł za 1h. Na początku trzeba mieć inne źródło dochodu bo zaczynając z kredytem to stres 10 lat życia wam zabierze - na szczęście nie musieliśmy korzystać z pomocy banku do tej pory i nie zamierzam chyba że trafiłaby się okazja w okolicy na większą ilość ziemi to pewnie trzeba by było sie wspomóc. Oczywiście że są potrzeby a w tej fazzie marzenia - część tych które opisałem wyżej a inne np. - Jumz-owi dać odpocząć i np JD 3650 zakupić, kombajn, agregat uprawowo-siewny i opryskiwacz na kołach - czas pokaże jak to będzie ale trzeba iść do przodu i napewno jeszcze tu napisze jak się sprawy będą toczyć. Narazie z perspektywy czasu powiem że największymi wrogami byli ci najbliźsi (rodzina) którzy zamiast pomóc i motywować - odradzali inwestycji - ale idąc do przodu moge powiedzieć że się udało :D

#330 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 11:46

organizując gospodarstwo ważne, aby mieć wsparcie i poparcie rodziny, zarówno żony, jak i rodzeństwa / rodziców.  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 05:24

Ja zapytałem jak zamierzasz to zbierać a Ty nie odpowiadasz na pytanie. Czy ktoś w twojej okolicy ma taki sprzęt i ile będzie cię kosztował zbiór.  Widzisz synek ja w przeciwieństwie do Ciebie posiadam własne gospodarstwo powyżej 100 ha, które założyłem od zera, produkcja roślinna zboża i rzepak tak na marginesie. Co do plantacji wierzby to w sąsiedniej wiosce widzę takie pole około 5 ha, które dziczeje bo taki jest na tym interes. Było także 3 biznesmenów biomasy, którzy robili brykiet ze słomy na dużą skalę, biznes padł po 2 latach, zostali z długami. 

Jak na razie to Ty piszesz bajki o sadzeniu 1000 sztuk na godzinę ręcznie przez kobietę :blink:  :blink:. Z tego co wiem to biznes zrobili tylko sprzedający sadzonki takim jak Ty nazwę ich "jeleniom". dziś podobny temat to /oxytree-energia-i-biznes/ tu też biznes tylko na sadzonkach.  Nikt tu nie zamierza odwodzić Cię od super biznesu tylko pokazujemy Ci zagrożenie i błędne założenia, zrobisz jak uważasz twoja kasa nie nasza. Czy jeśli to taki super biznes to widziałeś w kraju setki ha wierzby ba ja nie, a niedochodowych ziemniaków tak. Sam sobie odpowiedz dlaczego tak jest i nie zakładaj, że tępy chłop jeszcze nie wpadł na super biznes. 

Zbior i transport lezy naturalnie w gestii odbiorcy jak pisalem poprzednio:

nie mam zamiaru sie w to bawic, mokra zrebka, ktora nabywca sam odbiera oczywiscie za odpowiednio uzgodniona cene, o wiele nizsza niz cena suchej zrebki zebranej i dowiezionej do klienta na koszt plantatora.

I nie synkuj mi tu i nie jeleniuj tylko dlatego, ze poczules sie urazony z powodu wlasnej niedomyslnosci i swojego niedopatrzenia. Jak cie kolego cisnienie ponosi to wsiadz na ciagnik i pojezdzij w nocy po tych swoich 100ha to moze ochloniesz. I nie porownuj pol ziemniakow do pol wierzby, bo idac twoim tokiem myslenia madrusiu czy slyszales na historii o tak swietnie prosperujacych polach ziemniakow w latach 1600?

Pozdawiam

Edytowany przez pawelgawel, 27 styczeń 2016 - 05:30.

#332 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 27 styczeń 2016 - 08:49

Cytatem  "nie chce mi się z Tobą gadać" zakończę moje spostrzeżenia do super biznesu, który był już w kraju przerabiany kilka lat temu. Ale jak widać nie tylko na polach zwierzyny płowej w kraju nie brakuje. Jak już dojdziesz do podobnego poziomu jak Ja z wielkością gospodarstwa to możemy porozmawiać o niedomyślności. pozdrawiam i życzę sukcesów i by komornik nie zawitał na podwórko. 

#333 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 09:52

Komornik? Kolego, ale czy ty myslisz, ze skoro ty na swoje hektary i maszyny nabrales kredytow, to wszyscy musza robic tak ja ty? Ja zamierzam wszystko robic za gotowke, wiec co ma komornik do mnie? Ze co, ze podatku od gruntu nie bede mial z czego zaplacic??

Prosilbym, jelsli nie masz do wniesienia nic konstruktywnego do tematu to omijaj przez jakis czas ten watek..

Jesli natomiast chcialbys podzielic sie swoja wiedza, to wal smialo, tylko juz bez tych glupich podjazdow.

I zeby nie bylo, pozdrawiam cie serdeczne!

Edytowany przez pawelgawel, 27 styczeń 2016 - 09:56.

#334 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 16:03

@pawełgaweł nie denerwuj sie bo to co napisał @adamj24 ma dużo  racji a ty nawet nie wiesz ile z ha zberzesz biomasy a na tych wszystkich "hitach w rolnictwie " to zarabiaja przeważnie Ci co sprzedaja sadzonki i wpowadzaja to na rynek, a w rolnictwie stopa zwrotu jest bardzo niska i bardzo długo czeka sie na zwort poniesionych pieniedzy porównajcie sobie panowie wasze gleby jakie uprawiacie @pawełgaweł kupuje czy dzierżawi ziemi słabej klasy nieużytki a zapewne @adamj 24 ma dużo lepsze ziemie skoro uprawia rzepak ale mysle ze uprawa wierzby to tez nie jest dobry pomysł bo jest duży import biomasy z ukrainy która zaniża ceny polskich do tego zbiór z 1ha jest pewnie dosć wysoki 

ZETOR TEAM

#335 Share grzybo

grzybo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 09 lipiec 2016 - 21:15

Witam wszystkich na forum :) Zacznę od tego iz jest to mój pierwszy post jednak forum przeglądam już od bardzo dawna. Chciałbym w koncu spełnić swoje marzenie i kupić ziemie rolną i stworzyć własne gospodarstwo.  I może ktoś by mógł by mi podpowiedzieć od czego zacząć i jakie musze spełnić warunki. Z wykształcenia jestem technikiem informatyki wiec nie mam wykształcenia rolniczego Z góry dziekuje i pozdrawiam.

#336 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 09 lipiec 2016 - 21:46

Idz ma zabawę wiejską i spróbuj odbić dziewczynę największemu zabijace .

Jest duża szansa ze wybije ci ten pomysł z głowy .

Nie pożałujesz .

A tak na poważnie , to skoro jesteś technikiem informatykiem , pora zrobić magistra-inżyniera i lać na rolnictwo ciepłym moczem , opalając się podczas letniego urlopu na Majorce.

Mówię Ci to ja -rolnik z 33 letnim stażem , który tez kiedyś kupił sobie gospodarstwo . 

Edytowany przez scoffer, 09 lipiec 2016 - 21:49.

#337 Share grzybo

grzybo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 09:15

Hehe spodziewałem się w sumie takiej odpowiedzi. :P od już prawie szesciu lat tyram w Angii i zbieram kasę, pracuje jako spawacz ale chciałbym wrócić do Polski za jakiś czas. Co do pójścia na studia to nie wchodzi w grę. Nie lubię tego po prostu. Scoffer jeśli jest tak źle to czemu się przez 33 lata męczysz zamiast to sprzedać? A wracając do tematu, czy żeby stać się rolnikiem wystarczy że ukończę kurs online (br2 bodajże) i będę mógł kupić ziemię? Czy na ziemiii rolnej bedę mógł postawić dom i budynki? Dziękuje i pozdrawiam. 

#338 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 10 lipiec 2016 - 09:53

Z takim podejściem rolnikiem nigdy nie zostaniesz - będziesz co najwyżej uprawiającym ziemię bo rolnikiem to trzeba się urodzić. 

Żeby kupić ziemię musisz  być zameldowany co najmniej 5 lat tam, gdzie chcesz ją kupić, poszukaj sobie w necie. Dziś jeśli nie masz jakiegoś zasobu po rodzicach/rodzinie w postaci budynków gospodarskich i kilku ha pola w okolicy w której nie ma za dużo rolników i parcia na ziemię to nie ma co zaczynać i topić pieniądze w rolnictwo. 

#339 Share MaciejTamiski

MaciejTamiski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 10:50

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? niedaleko mnie jesli sie nie myle to huta ze wzgledu na ekologie ma duza plantacje wierzby i kosza ja raz na 2 lub 3 lata i jeden duzy rolnik sie tym zajmuje tzn sadzil to (sadzonki to po prostu mlode patyki poukladane odpowiednia strona) dba zeby nie zaroslo i to kosi i nie wierze ze to taki zlot interes bo juz by on posadzil cos na swoich hektarach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share grzybo

grzybo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 12:24

hmm, to jak bym chciał zostać np. lekarzem to też bym nie mógł bo się nim nie urodziłem. co najwyżej był bym osobą leczącą ludzi. dobrze rozumiem? I tak poza tym to co jest nie tak z moim podejściem? :P Co do szukania w internecie to szukałem ale jest mnóstwo sprzecznych informacji, stąd też próbuje sie dowiedzieć czegoś więcej na forum.